VibWrite-nak nevezték el a Rutgers Egyetemen kutatói azt a rendszert, amely a biometrikus azonosítás egy egészen új útját követi. Az azonosításhoz ugyanis a rezgéseket használják fel. Az azonosítandó személynek rá kell helyeznie az ujját egy (fém, műanyag, üveg stb.) lapra, amelyen egy vibramotor kelt rezgéseket. Az ujj mindenkinél egyedi és azonosítható módon befolyásolja a rezgések fizikai paramétereit, azaz egyedi, és az adott személyre jellemző interferenciák és visszaverődések keletkeznek. A rendszer érzékelői ezeket figyelik, és azonosítják is a személyt.
A módszer egyelőre pontatlan
Főleg akkor nagy a tévesztés esélye, ha az azonosítandó személy nem tartja elég hosszan az ujját az érzékelő felületen, valamint ha annak csak egy kis területét érinti meg. Ez a hibaforrás egyébként nagyon könnyen kivédhető, például úgy, hogy valami mintázatot kell lerajzolni az érzékelő felületen. Ez amúgy meg is adja az egyik felhasználási módot: kézenfekvő lenne ezzel a módszerrel megerősíteni az érintőképernyőknél (tablet, okostelefon) használt mintázatra alapuló védelmet.
A kutatók laboratóriumi környezetben eddig 95 százalékos pontosságúra tudták tökéletesíteni az eljárást. De talán ennél is fontosabb adat, hogy az azonosítás folyamata az esetek 3 százalékban járt csak fals pozitív eredménnyel. A lényeg ugyanakkor az, hogy valós körülmények valószínűleg sokkal gyengébb eredmények születnének, hiszen sokkal változatosabb viszonyok között kellene helytállnia a módszernek. Hogy csak a legkézenfekvőbbeket említsük: nagyon sok múlhat a hőmérsékleten, a felületen és a kéz szennyeződésének mértékén stb. – ezek mind komoly hatást gyakorolhatnak a pontosságra. Mindezzel együtt a kutatók szerint egy, de legrosszabb esetben is legfeljebb két évre lesz szükségük ahhoz, hogy az eljárásra alapuló eszközök sorozatgyártása megkezdődhessen.
Más eljárásoknál olcsóbb és rugalmasabb lenne
Persze joggal merülhet fel a kérdés, hogy minek kell még egy újabb, sokadik biometrikus azonosítást kidolgozni. Az ok az egyszerűség és az ár. Mind az ujjlenyomat-azonosító, mind a retinaszkenner meglehetősen drága. Hozzájuk képest a VibWrite filléres eszköz lenne, miközben azokkal közel azonos szintű védelmet biztosítana. Az is az eljárás mellett szól, hogy nagyon kicsi a rendszer energiaigénye, egyszerű sztenderd elemekből építhető, és a karbantartása sem ördöngösség.
Az is fontos tényező, hogy a rendszer nem érzékeny az alkalmazás felületének az anyagára: akár egy fa ajtóra is elhelyezhető úgy, hogy azon nincs érintőpanel, de még speciális anyag vagy bevonat sem, hanem csak az azonosítás pontosságát segítő minta kirajzolásához szükséges segédpontok.
Forrás: http://bitport.hu/tudta-hogy-onnek-is-egyedi-a-rezgese-es-alkalmas-az-azonositasara
Kapcsolódó cikkek:
Mutasd az EKG-d megmondom ki vagy ! EKG a hitelesítés új lehetősége
Mutasd az arcod, megmondom ki vagy! Vagy még sem….?
Bankautomata használat biometrikus azonosítással