Az ingatlanbiztonság jövője: házon belüli feldolgozó egységek, szemben a felhőalapú videomegfigyelő rendszerekkel

Manapság minden könnyebbnek tűnik a videofelügyelet terén. A kifinomult technológia megőrzi számunkra az értékeinket anélkül, hogy bármit is cserébe kérne. De vajon így van e ez. Úgy tűnik, hogy a felhőalapú felügyeleti megoldásoknak súlyos adatbiztonsági kockázatai is lehetnek. Nima Schei a Hummingbirds ügyvezetőjének elgondolkoztató cikkéből idézünk ami a sourcessecurity portálon jelent meg.

Portfolio.hu

Portfolio.hu

Számtalan előnye okán érdemes intelligens videomegfigyelő rendszert alkalmazni. De hogyan lehet megtalálni a legoptimálisabb rendszerüzemeltetést? Melyik rendszer védi a legbiztonságosabban az adatvédelmi visszaélésekkel szemben: a házon belüli feldolgozó egység vagy a felhő?

A biztonság vágya

Minden ember biztonságban akarja érezni magát. A biztonság iránti igény alapszükséglet. De a biztonság nem csak azt jelenti, hogy a betörőket távol tartjuk az ingatlanunktól. Ha csak ez lenne a szempont megelégednénk bármilyen kamerás megfigyelő rendszerrel, függetlenül annak magánéletet fenyegető veszélyeiről. A kérdés összetettebb, nem csak értéktárgyaink biztonságban tartása a szempont, hanem privát szféránk tágabb kitekintésű védelme is egyre inkább nélkülözhetetlen.

Adatvédelem

A magánszféra megsértésének folyamatos esetei bizonyítják, hogy az adatok nagyon gyorsan megtalálják az “új tulajdonosokat” nem kevés kényelmetlenséget okozva. A fő adatvédelmi fenyegetések az információk gyűjtése, feldolgozása, terjesztése és invazív alkalmazása. Így nem csoda ha a videomegfigyelő rendszerek által megszerzett adatokat is meg akarjuk védeni. Ilyenek például a videó regisztrációk, az ingatlanba való belépés ideje, a látogatók száma és személyazonossága stb.

Sokan mondják, hogy a biztonság és magánélet védelme az új felhő alapú technológiákkal nehezen összeegyeztethető. Ez a meggyőződés a vállalatok új generációját inspirálták az elsődleges adatvédelmi megoldások létrehozására. Más szavakkal, a biztonsági rendszerek arra összpontosítanak, hogy ne áldozzák fel a magánéletet.

A felhőben legtöbbször a népszerű videomegfigyelő rendszerek működnek, de többnyire kiszolgáltatottak a hackeléssel szemben. A Ring, a Nest és más otthoni biztonsági cégek nagyszabású visszaéléseket tapasztaltak. Az sem titok, hogy néhány felhőalapú vállalat együttműködik a rendőrséggel, de a privát adatokat továbbadhatják akár hirdetőknek is. A lényeg tehát:

a felhőbe feltöltött adatok bárki számára hozzáférhetővé válnak

Kutatók véleménye szerint: a biztonság és a magánélet megszűnik, ha egy intelligens otthoni rendszer lehetővé teszi a távoli hozzáférést.

Házon belüli feldolgozó egységek

Mindez arra a következtetésre vezet, hogy az adatok házon belüli feldolgozó egységben történő tárolása a privát szféra védelme vonatkozásába biztonságosabb lehet, egyúttal az egyedi igények kielégítését is jobban szolgálhatja..Ez távol tart minket a kormányok, vállalatok, hirdetők és hackerek szeme elől. És mivel a piac proaktív, a megoldások ezen a területen is gyorsan fejlődnek A tárgyak internetének (IoT), az intelligens videoanalitika és a gépi tanulás terén elért haladásának köszönhetően, a közeljövőben lehetőség nyílik a piacon különböző, magán, biztonságos felügyeleti rendszerek térnyerésére.

Adatvédelmi központú “architektúra” dolgozza fel és tárolja a kamera felvételeit az ingatlanon belül.

A legfejlettebb technológiát kombinálják a kifinomult adatvédelemmel

Például egy seattle-i startup egy olyan megoldáson dolgozik, amely speciális IP-kamerákat használ, amelyek rendszerben összekapcsolva működve továbbítják az adatokat képeket a feldolgozó számítógép egységbe. Az AI algoritmus elemzi a kamerák által készített összes felvételt. Ha rendellenességeket észlel, értesíti a végfelhasználót. Ezek a rendszerek nem töltik fel az ügyfelek adatait a felhőbe, az adatvédelmet és az összes információt az ügyfél otthonában őrzik meg. A házon belüli feldolgozó egység megtanulhatja megkülönböztetni, amit a felhasználó fontosnak jelöl és a rendszer csak azokat az információkat rögzíti és menti el.

Intelligens felügyeleti rendszerek

Az intelligens megfigyelő rendszerek az arc és a mozgásfelismerés képességével működnek. Felismerhetik azokat a személyeket, akik nem jelentkeztek be a rendszerbe. A megoldás tiszteletben tartja az etikai protokollt. Nem érzékeny egy adott nemre, rasszra, vagy életkorra. Célja a gyanúsnak minősített viselkedés felderítése anélkül, hogy egyedi identitásokat célozna meg. Azon személyek azonosításával, akik nem részei a napi rutinnak, csökkenti a biztonsági kockázatokat.

A házon belüli megfigyelő rendszer a magánélet védelmét messzemenőkig figyelembe véve a végfelhasználó szempontjai alapján az összes biztonsági vizuális érzékelőt integrálja a rendszer „agyába”. Az„agy” később eldönti, hogy értesíti-e a felhasználót a lehetséges veszélyről, vagy elengedi a problémát. Minden irreleváns adatot a helyszínen töröl. így a riasztásoktól is megszabadulhatunk. Ez a fajta kognitív gép egyúttal időt és sávszélességet is spórol.

Forrás: sourcesecurity.com