Drágulás, készlethiány, hamis alkatrészek megjelenése várható a PC-piacon?

Komoly ellátási problémákra kell számítani az idei harmadik negyedévtől a processzorok piacán – figyelmeztetett az Intel pénzügyi igazgatója, George Davis. Ő azt sem tartja kizártnak, hogy a probléma – a már most is súlyos gondokat jelentő chiphiánnyal együtt – egészen 2023-ig kitart majd.

Forrás: gadgetguy.com

Forrás: gadgetguy.com

A pénzügyi igazgató úgy látja, hogy a processzorhiány már szeptembertől beüthet, és a jelenség nem csupán a sima fogyasztókat érinti majd, az üzleti felhasználók is megszenvedhetik.

Davis úgy vélekedett, hogy a probléma nem korlátozódik majd egyetlen gyártóra. Vagyis: a hiány bármelyik cég termékénél előfordulhat, komoly nehézséget okozva ezzel a vásárlóknak.

Az alkatrészellátási gondok több iparági szakértők szerint már jövőre megszűnhetnek, egy másik, jelentős tábor viszont úgy látja, hogy erre még legalább két évet kell várni. Ez utóbbi az inteles vészjelzéssel nagyjából azonos időtartamot fest a piac helyreállásáról, melynek a hátterében a 2020-as koronavírus-járvány áll: a pandémia évében gyakorlatilag mindenki elektronikai eszközöket vásárolt, így a chipekből rövid időn belül óriási hiány keletkezett.

Nem a gyártás során jelentkező késlekedés az egyetlen probléma, amivel a globális chiphiány alatt szembesülhetnek a cégek.

A ZDNet szerint félő, hogy a félvezetőhiány nyomán hamis alkatrészek kerülnek a piacra, mert a cégek nincsenek résen.

A portál szerint napjainkban számos olyan vállalkozás van, amely kétségbeesetten próbálja teljesíteni a megrendeléseket. Egyeseket a gyártósorok leállása is hátráltat, annyira, hogy más piaci szereplőhöz (értsd: nem a megszokott ellátóhoz) fordulnak segítségért. A kapkodás viszont hibához vezethet, vagy egy kritikus pont kihagyásához az ellenőrzési folyamat során.

Diganta Das iparági szakértő a ZDNetnek azt mondta: egyelőre nincs szó hamis termékek beáramlásáról, de a jelenség miatti félelem indokolt. A probléma szerinte egyébként nem a nagyobb vállalatok működését kockáztatja, hiszen azok közvetlenül a chipgyártóktól szerzik be az alkatrészt. A gond így inkább a kisebb cégeket hozhatja kényelmetlen helyzetbe, mert ők nem rendelkeznek széles piaci kapcsolatokkal.

Forrás: HVG tech