Axis és Hanwha Techwin – Fejlesztési trendek a videotechnika élvonalából

A biztonsági videokamerák csupán alig pár évtizedes múltra tekintenek vissza, ám a technológia az elmúlt évtizedek alatt lenyűgöző fejlődésen ment keresztül, mind a képminőség javítása, a rögzítési technológia, az adattovábbítás optimalizálása terén, követve a folyamatos technológiai vívmányokat. A zártláncú biztonsági kamerákat először 1942-ben használták rakétaindítások megfigyelésére, ám széleskörűbb, nyilvános felhasználási céllal csak az 1960-as években vált ismertté.

A mesterséges intelligencia (AI) fejlődésének és általánossá válásának köszönhetően a videokamerák ismét rohamosan fejlődésnek indultak. Ezt a trendet még jobban felgyorsította a Covid19 világjárvány: tapasztalatunk alapján elmondhatjuk, hogy a cégek 52%-a tett lépéseket a mesterséges intelligencia alkalmazások irányába és 86%-a állította azt, hogy az ilyen alapú folyamatoptimalizálás ma már fő fejlesztési irányvonal vállalkozásukban. A videokamerákban a mesterséges intelligencia kettős szerepet játszik, elsődlegesen javítja a képelemzés minőségét, a látott képanyag kiértékelését, másodsorban pedig a rögzített felvételek minősége és megbízhatósága is javul. Ennek következményeképpen az AI kamerák használata kezd a biztonsági funkciókon túlmutatni, és lassan beszűrődik az üzleti folyamatok elemzésébe.

Forrás: Axis Communications

Ahogy a kamerák által generált adatok komplexitása egyre nő, párhuzamosan az intelligens és gyors feldolgozási módokra is megoldást kell találjunk. A modern kamerák már olyan méretű adathalmazokat generálnak, amelyeket az emberek önerőből nem tudnak elemezni. Bizonyos szempontból a mesterséges intelligencia alapú elemzés és adatdisztribúció jelentheti az egyetlen gyakorlati megoldást, amellyel értelmezhető információt kaphatunk. Más szóval az AI a megfigyelő rendszerek agya lett. Ily módon az operátorok már nem csak azt látják, ami a képernyőn van, hanem teljes kontextusban képesek értelmezni a különböző eszközökből érkező adatokat, koncentrálva ezzel az incidensek kiértékelésére, üzleti adatok megértésére.

Számos biztonsági kameragyártó fejleszti megoldásait úgy, hogy naprakész technológiát használva, a piac elvárásait megértve, és a kutatás-fejlesztés – kínálat – kereslet háromszög paramétereit optimalizálva tartja szem előtt. Ilyen gyártó a svéd Axis, valamint a dél-koreai Hanwha Techwin is, akikről elmondhatjuk, hogy a világ első három vezető biztonsági kameragyártó vállalkozásai között szerepelnek, s úttörő megoldásaikkal nem csupán az innovációt hozzák a mindennapjainkba, hanem múltbéli tapasztalataikra hivatkozva a stabilitást és kiszámíthatóságot is nyújtják.

A cégek felismerték, hogy a saját alkatrészek fejlesztése és alkalmazása óriási előnyt jelent a működési- és ellátási stabilitásban, valamint az egyre növekvő igényeket támasztó kibervédelmi előírásoknak is igyekeznek utat mutatni. S hogy mely fejlesztések határozzák meg számukra a jövőt?

Nagyobb fókusz

Az AI folyamatosan elemzi a videokamerák felvételeit, így a kezelők kizárólag azokra a dolgokra összpontosíthatnak, amelyekre közvetlenül szükségük van. A mesterséges intelligencia figyelmeztetheti őket a gyanús viselkedésre, veszélyes eseményekre. A speciálisabb mesterséges intelligencia segíthet az intelligens forgalomirányításban, elemezve a forgalom sűrűségét, vagy az átlagos utazási időt egy adott területen, kiemelve a veszélyes vezetési helyzeteket.

Kevesebb hamis riasztás

A deep learning technológiát alkalmazó AI kamerák már képesek különböző objektumokat (emberek, arcok, gépjárművek, rendszám) megkülönböztetni, valamint ezeket különböző attribútumokkal ellátni. Ez lehetővé teszi, hogy kiemeljük a rengeteg adat közül azt, amelyre szükségünk van úgy, hogy a keresési paramétereket meghatározhatjuk. A technológia tökéletesen alkalmas már arra, hogy ne pixel alapú mozgásészlelés történjen a képen, hanem a felismert objektumra összpontosítsunk, ezzel is kevesebb hamis riasztást generálva a rendszerben.

Kiterjesztett keresési funkció

A rendkívüli pontosság mellett a operátorok mesterséges intelligencia eszközökkel komplex keresési kritériumok alapján képesek incidenseket elemezni. Nem szükséges már több órányi videot áttekinteni, az objektumdetektálás alapú adatgyűjtés meghatározhatja a személyeket, azok milyen öltözéket viselnek (hossza, színe) stb., meghatározza a korcsoportot és nemet, ám a gépjárművek gyártóját, márkáját és színét is képes adatbázisban tárolni.

Kameraalapú analitika

Az egyik leglenyűgözőbb dolog a mai AI-videómegoldásokban, hogy a kamerák processzora már képes elvégezni az elemzési feladatokat. Ezek a kamerák hatalmas adatfeldolgozó képességgel rendelkeznek, így nincs szükség nagy mennyiségű adatátvitelre a hálózaton keresztül. Ez több lehetőséget nyit meg a beépített elemzések futtatására, mint például az emberszámlálás, az objektumészlelés és a hőtérképezés – anélkül, hogy bivalyerős VMS-, NVR- vagy szerverbeállításra lenne szükség. Ez sokkal költséghatékonyabbá és méretezhetőbbé teszi az AI megvalósítását.

Forrás: Milestone Xprotect

Kiberbiztonsági intézkedések

Mind az Axis, mind a Hanwha Techwin hatalmas erőforrást fordít a kibervédelmi megoldásokra, az etikus rendszerhasználat biztosítására. Az adatok védelme elsődleges, így mindkét gyártó már kameraszinten kimagasló védelmet nyújt az illetéktelen behatolások ellen.

AIoT

Az IoT már most, pozitív hatással van a hálózati technológia fejlődésére, különösen a sávszélesség és az adattovábbítási késleltetés tekintetében. A „mesterséges intelligencia alapú dolgok internete” (AIoT) a lehetőségek korlátlan tárházát teszi elérhetővé a nyílt és integrált platformoktól a kiterjesztett eszközkapcsolatokig, ezért a Hanwha Techwin és az Axis gyártó is a kameraalapú metaadat továbbítást helyezi előtérbe.

Molnár Tamás
Aspectis Kft