Új megoldással védik a műalkotásokat a gátlástalan mesterséges intelligenciától

A Chicagói Egyetem kutatói a múlt héten ismertették azt az általuk fejlesztett új technikát, amelyik szándékaik szerint megvédheti a művészeket a stílusukat és képeiket másoló mesterségesintelligencia-modellektől. Az egyetemen kifejlesztett, Glaze elnevezésű program állítólag képes megakadályozni, hogy a szöveget képpé alakító MI-modellek megtanulják a művészi stílusok hatékony utánzását

A szoftver megvizsgálja a képeket, és meghatározza, melyek lehetnek a minőségüket meghatározó vizuális elemek, mint amilyenek az ecsetvonások, formák vagy paletták. Ezután a kiválasztott jellemzőket úgy módosítja, hogy egy emberi szemmel nem igazán észrevehető, új réteget helyez el a képekre, vagyis elválasztja a stílusjegyeket a képektől és azok tárgyától. Tulajdonképpen egy “stílusátviteli algoritmusról” van szó, amelyik a képek eredeti megjelenését más stílusokkal ötvözi, ennek eredményeként pedig a képeken betanított MI-modellek nem lesznek képesek azonosítani a meghatározó jegyeket.

balra az eredeti festmény, középen a stílust utánzó MI alkotása, jobbra pedig egy olyan kép, amit a Glaze által módosított eredetiből hozott ki
Forrás: https://news.uchicago.edu

A megoldás előnye, hogy nem módosítja érdemben a digitálisan közzétett eredeti alkotások megjelenését, de a számítógépek rosszul értelmezik azokat. A beszámolók szerint a kutatók a program ingyenes közzétételét tervezik, hogy a művészek előre biztosíthassák a képeiket, mielőtt feltöltenék az internetre.

Ugyanakkor a fejlesztés nem oldja meg az MI-alapú utánzás problémáit – már csak azért sem, mert az MI-technológiák nagyon gyorsan fejlődnek, ezért nincs garancia a Glaze, vagy bármely hasonló megoldás jövőállóságára.

Teljes cikk innen: https://bitport.hu/uj-trukk-vedi-a-mualkotasokat-a-gatlastalan-mesterseges-intelligenciatol

Kapcsolódó cikkek: