A becsekkolás veszélyei
Biztos mindenkinek van olyan ismerőse, barátja, aki nem tud úgy részt venni egy eseményen, hogy nem adta meg annak pontos címét, koordinátáját. Azaz „becsekkolt”. Ezzel gyakorlatilag ki is rakta az információt saját Facebook oldalára: „nem vagyok otthon”. Így nyújtva akaratlanul segítséget esetleg potenciális betörőknek.
A feltöltött képi információk
Veszélyes helyzetet teremthet az is mikor jó szándékkal, örömmel teszünk közzé néhány fényképet, vagy videót a nemrég felújított vagy felépített otthonunkról, nyaralónkról. Felhívjuk rá a figyelmet, hogy itt bizony előfordulnak értékek. A „ hozzáértő szemek” egyből észre veszik az értékes vázát, képet, vagy kiállított ékszert. Ezért ügyeljünk arra, hogy milyen képet töltünk fel!
A „tiszta asztal” elv
Közösségi oldal használatára is igaz a „tiszta asztal” elv. Fontos, hogy a tevékenységünk befejeztével úgy hagyjuk magunk után a közös használatú számítógépet, vagy más laptopját (esetleg saját eszközünket), hogy profilunk sértetlensége megmaradjon. Ne felejtsünk el kilépni és mindig ellenőrizzük le, hogy a számítógép nem jegyezte-e meg felhasználónevünket és jelszavunkat. Máskülönben baráti tréfa vagy igen komoly adatlopás áldozatává válhatunk!
A feltört fiók
Igen veszélyes (és bizony gyakori) dolog ami történhet közösségi oldalunk fiókjával, ha feltörik. Illetéktelenek garázdálkodnak oldalunkon és visszaélnek adatainkkal. Egy ilyen tettel az érintett személy életében is súlyos problémák okozhatók. Elveszhetnek emberi kapcsolatok, de keletkezhetnek pl. munkahelyi konfliktusok is.
Kártékony programok
Az internetes bűnözés sem kerüli el a Facebookot. Sokszor találkozni olyan posztokkal, amelyek egy link segítségével elviszik az olvasót egy másik oldalra, ahol a számítógépére kártékony programok kerülhetnek. Mely programok a saját adatait lophatják el, tönkretehetik számítógépét, vagy internetes bankhasználat esetén lophatják el a jelszavakat, kódokat.
Munkavállalás kapcsán
Manapság már bevett szokás a munkaadók részéről, hogy leellenőrzik alkalmazottjaik, vagy a felvételre jelentkező álláskeresők közösségi oldalát. Amennyiben ott olyan információt találnak, amely szembemegy a vállalat által képviselt értékekkel, vagy az adott munkakörben nem megengedett, könnyen meglehet, hogy az illető munkanélkülivé válik vagy közösségi oldalán szereplő profilja miatt elutasítják alkalmazását.
forrás: nlcafe.hu
Amit mindenképpen tartsunk szem előtt
- Ha egy mód van rá, ne vegyünk fel ismerősnek olyan személyt, akivel csak egyszer találkoztunk (és akkor sem voltunk teljesen józan állapotban)!
- Mikor ismeretlen személy kér fel ismerősnek, először kérdezzük meg, honnan ismerjük egymást, nézzük meg a profilját, közös ismerősöket, kérdezzünk utána ismerőseinknél és csak ez után fogadjuk el a felkérést!
- Egyáltalán nem szükséges közszemlére tenni, hogy az adott pillanatban merre járunk!
- Nem tanácsos képek formájában közzétenni vagyontárgyainkat, értékeinket, ingatlanunkat!
- Amennyiben ismeretlen eszközről használjuk az adott oldalt, minden esetben ellenőrizzük le, hogy megfelelő módon léptünk ki és a kereső nem jegyezte meg a felhasználónevet és a jelszót!
- Belépéshez szükséges kódunkat tartsuk biztonságban, ne áruljuk el másnak!
- Csak olyan információkat tegyünk közzé az oldalunkon, melyről biztosan tudjuk, hogy az általunk végzett munkakörrel összeegyeztethető, különben vállalnunk kell, az esetleges negatív következményeket.
Forrás:
[1] http://www.cbsnews.com/news/five-hidden-dangers-of-facebook/
Safebook: http://www.fuzion.ie/contentfiles/images/fuzion-safebook.jpg
Kapcsolódó cikkek:
A Facebook arcfelismerő algoritmusa és az adatvédelem
SOCIAL ENGINEERING TÁMADÁSI TECHNIKÁK. Avagy a végső megoldás: a felhasználó
Törvénybe foglalták a közösségi oldalakra kihelyezett adatok védelmét