A törékeny Bitcoin

A Frost & Sullivan kutatása szerint a Bitcoin kevésbé biztonságos, mint gondolnánk.

A Bitcoin és a bitcoin

A Bitcoin egy decentralizált internetes fizetési hálózat, így nem áll mögötte és nem rendelkezik felette semmilyen bankhoz hasonló központi hatóság. A kis kezdőbetűs megfelelője pedig a bitcoin az a „kriptopénz” (speciális fizetési eszköz), melyet a hálózaton keresztül fizető eszközként használhatunk.

A törékeny Bitcoin Forrás: http://blogs-images.forbes.com/johnrampton/files/2014/07/8631889823_48c97e00cf_b.jpg

A működési modell

A tranzakciók a bitcoin bányászoknak és a hash-kódoknak köszönhetően, titkosítva mennek végbe. A hash egy matematikai funkció, ami egy nagyobb adathalmazt egy rövid karaktersorozattá alakít, amit hash-kódnak nevezünk: 93gf6f385fbb568c60802496863053390d3c63735b7fe5bdllc821de96a59a9a. Ha az eredeti adathalmaz egy apró részletét is megváltoztatjuk, a hash-kódja is átalakul.

A titkosított tranzakció után az utalás adatai bekerülnek az úgynevezett blokkláncba, ami a Bitcoin rendszerhez tartozó, teljes mértékben közös és nyitott könyvelés, digitális főkönyvként működik, tartalmazza a tranzakciók összes részletét és hozzáférhető mindenki számára.

A blokkláncot alkotó blokkok tartalmazzák az őket közvetlenül megelőző blokkok hash-kódját. Az ősblokknak nevezett legelső blokktól kezdődően a legújabb blokkig, az összes érvényesített blokk egyetlen hosszú láncolatba kapcsolódik össze.

Állami intézkedések

Számos államban a blokkláncokat akarják felhasználni, arra hogy a személyes adatokat nyilvánosságra hozzák

. A hatóságok ellenőrizhetik a blokkláncokat – mivel mindenki számára elérhetőek – így forrás adatokat gyűjthetnek a tranzakciókról, IP címekről.

Rengeteg ország keresi a megoldást az Bitcoin rendszer end-to-end informatikai titkosítás betiltására, ami egy olyan kommunikációs forma, melyet nem hallgathat le egy külső harmadik fél (ezt használják a WhatsApp és az Apple iMessage alkalmazások is). A titkosítás betiltásával a terroristák és bűnözők pénzügyi tevékenységeit lehetne aláaknázni, mivel így meg lehetne akadályozni az utalásokat.

Néhány civil szervezet azonban azért támogatja a Bitcoin rendszert, mert a felhasználóknak nem kell adózniuk a rendszeren keresztül tárolt „pénzükből” és így saját vagyonuk felett önállóan rendelkezhetnek.
A törékeny Bitcoin Forrás: http://www.bitplutos.com/wp-content/uploads/2015/04/23btc1.jpg
„ Jelenleg a Bitcoin számára a teljes anonimitás lehetetlen, mivel az összes tranzakció lekövethető. Igaz hogy csak álnevekhez, vagy felhasználónevekhez kapcsolhatók az átutalások a blokkláncnak köszönhetően, de követhetőek. Idővel kinyomozhatóak a valódi nevek és a hozzá tartozó címek. Ha betiltanák az end-to-end titkosítást, azzal a pénzutalás legrosszabb módszerévé válna.” nyilatkozta az IFSECGlobal szerkesztőjének Vijay Michalik, aki blokklánc elemzőként dolgozik.

Bitcoin fizetési hálózat, működési mechanizmus

A törékeny Bitcoin Forrás: http://thumbnails.visually.netdna-cdn.com/bitcoin-infographic_5029189c9cbaf.jpg

FORRÁSOK:

– http://www.ifsecglobal.com/bitcoin-anonymity-myth-says-analyst-governments-seek-ban-end-end-encryption/
– https://bitcoin.hu
– https://en.wikipedia.org/wiki/End-to-end_encryption

Fordította, szerkesztette: Valkó Máté

Kapcsolódó cikkek:

Titkosítás: létezik-e arany középút?A titkosítás, az információ biztonsága