Rendszeresen foglalkozunk térfigyeléssel és nagyon szomorú, hogy a berlini karácsonyi merénylet kapcsán napi aktualitással kell ismét elővennünk a témát, kicsit eltűnődve egyúttal a parttalan demokrácia következményein is.
Idézve az index cikkéből. „Németországban a legtöbb tartományban a személyiségi jogok védelme miatt kifejezetten szigorú szabályozás vonatkozik a többi európai országhoz képest a térfigyelő kamerákra. A berlini rendőrök szerint ez is hozzájárult ahhoz, hogy sokkal nehezebb dolguk van elkövető kézre kerítésében. Ugyan a támadás a város egyik legforgalmasabb részén történt, három és fél nappal később ezért sem kerültek elő még mindig olyan felvételek, vagy azokból kivágott képek, mint a párizsi és brüsszeli merényletek után, amiken a támadás utáni pillanatok, és az elkövetők voltak láthatóak”
Németországba a kamerahasználat kérdéseiről a tartományi parlamentek döntenek és csak Bajorországban, Baden-Württembergben, Hessenben, Szászországban és a Saar-vidéken engedélyezett „közterületen” a térfigyelők használata, Berlinben csak a vasútállomásokon és a tömegközlekedési eszközökön. Vajon miért is?!!
A rendkívül szigorú adatvédelmi szabályozás, tehát a biztonság rovására mehet Ma már persze az elkövető likvidálásán is túl vagyunk, mégis elgondolkodtató, hogy abban az európai országban amely talán a legnagyobb mértékben kitett terrorveszélynek, a jogállami korlátok okán a legelemibb védelmi ( megelőző) intézkedéseknek is esetenként nehéz érvényt szerezni.
Talán most ezen a területen is változás lesz, ismét a cikkből idézve. „ A német szövetségi kormány szerdán elfogadta azt a törvényjavaslatot, amivel kiszélesítik a térfigyelő kamerák használatának lehetőségeit. Ha a Bundestag rábólint, sokkal könnyebben lehet innentől kamerákat felszerelni stadionokban vagy például bevásárlóközpontokban. Az adatvédelmi biztosoknak sokkal nagyobb súllyal kell majd figyelembe venniük „az élet, az egészség és a szabadság védelmét”
http://index.hu/kulfold/2016/12/23/a_terfigyelok_tiltasa_is_neheziti_a_berlini_tamado_utani_hajszat/
És még egy rövid zárógondolat. Németországban a hatóságok már hónapok óta ismerték a későbbi elkövetőt, mint terrorista gyanús személyt és kezdeményezték is a visszatoloncolását Tunéziába, ami azért váratott magára, mert a nemzetközi szabályozás szerint a jogérvényes kitoloncolás akkor következhet, ha az anyaország tevőleges közreműködésével bizonyítani lehet az illető eredeti állampolgárságát, az pedig elég rendesen eltarthat egy ideig. Lefordítva magyarra: tudjuk, hogy itt van, hogy vélhetően gyilkolni fog, mégsem tudunk hatékonyan eljárni vele szemben.
Egyértelmű tehát, hogy az EU védelme érdekében halaszthatatlan felülvizsgálni a hatályos biztonsági szabályozási kérdéseket szélesebb kitekintésben is (kiemelten nyilván migrációs vonatkozásokban).
http://index.hu/kulfold/2016/12/30/visszakuldte_franciaorszagba_a_deportalt_menekulteket_mali/
Forrás: index.hu
Kapcsolódó cikkek:
Európai terrorveszély térkép
Veszélyben az atomerőművek?