Nagy Britanniában csak 100 font a Kerv névre hallgató okosgyűrű, amely tovább egyszerűsíti a vásárlást – olvassuk a Computerword által leközölt rövid híranyagban. Működése a a Near Field Communication (NFC) nevű rövid hatótávolságú kapcsolaton alapul. Nem kell hozzá PIN-kód, aláírás, ujjlenyomat: elég odavinni a bankkártya-olvasó közelébe, és az összeg már le is vonódik a számlánkról. Szakértőnk véleményét kérdezzük.
Az első fizetésre alkalmas gyűrű
A gyűrű a MasterCard fizetési hálózatát használja, és a világon mindenütt működik, ahol elfogadják a MasterCard kapcsolat nélküli fizetési megoldásait.
A Kervet elég közel vinni a bankkártya-olvasóhoz, és az összeg levonódik a bankszámláról.A Kerv gyártója szerint ez az első fizetésre alkalmas okosgyűrű, de van egy másik angol cég, az NFC Ring, amely szintén NFC-t használ a fizetésekhez. Az NFC Ring szerint a Kerv elorozta a megoldásaikat, amit utóbbi persze hevesen tagad. A két megoldás között valóban van egy fontos különbség: az NFC Ring csak egy Android-eszközzel tandemben működik, a Kerv viszont nem igényel mobilt.
Forrás: http://computerworld.hu/computerworld/egy-okosgyuru-mind-folott.html
Ennyi a hír, a továbbiakban Filkorn Józsefnek aa Seawing Kft beléptetéstechnikai szakértőjének véleményét, gondolatait olvashatjuk.
Ami azonnal meglepett:
-
Milyen jó ötlet!
-
Az ár! Rettenetes, és indokolatlanul az.
Az NFC és a már elterjedtnek mondható PayPass azonos kommunikációs alapon nyugszik.Bizonyíték erre, hogy ingyenesen elérhető alkalmazással (pl. android TagInfo) az NFC telefonnal lekérdezhetők a PayPass kártyák alapadatai. Természetesen „érdemi” adatokhoz ilyen módon nem juthatunk a PayPass kártyánkról, mert ahhoz már ismerni kellene a kártya és a POS terminál közötti kriptográf kommunikációhoz használt titkosító kulcsot.
Erről az adatkapcsolatról azt kell tudni, hogy (a rádiófrekvenciás jelek lemásolásának megakadályozására) mindig változik, mert a kommunikációs felek az azonosító adatokat minden új kapcsolatban véletlenszerűen változtatják, és ezt csak az tudja értelmezni, aki birtokában van a titkosító kulcsnak.
A mobiltelefonnal történő fizetés elterjedésének is a titkos kulcsok kezelésének problémája a legnagyobb gátja. Két probléma jelentkezik: Hogyan lehet védeni a folyamatot, melynek során a mobiltelefonba bekerül a titkos kulcs? Hol tárolódjon a telefonban a kulcs?
Mi a különbség a banki azonosítók és a mobil között? A bankkártya már kódolva kerül ki a bank zárt rendszeréből, a titkosító kulcs egy védett, kiolvashatatlan „fekete dobozban” van, míg a mobiltelefonokba utólag kell bevinni a kulcsot, és ez a folyamat igen nehezen védhető. Itt számolni kell egy előre preparált (hekkelt) készülék lehetőségével is. Lehetne persze a kulcs a bank szerverén is, de akkor meg állandó on-line kapcsolat kellene a fizetéskor…
A bankok már régebben felismerték az igényt, hogy kellene valami kisebb, kényelmesebb, könnyebben kezelhető, egyszerűbben, biztonságosabban őrizhető fizetőeszköz, mint a bankkártya. Ennek első jele volt a mobiltelefon hátuljára ragasztható kb. 2,5 x4,5 cm öntapadó matrica a PayPass kártyákhoz, mint társkártya. Ezt egyes bankok ingyen adták a hitelkártya mellé!
Akár a tömeges elterjedése sem zárható ki
Ennek az iránynak szellemes megvalósítása a gyűrű. Azért jó ötlet, mert a rádiófrekvenciás kommunikációhoz szükséges antenna, (ez egy néhány menetes tekercs) könnyen és olcsón készíthető a gyűrűben. Talán még olcsóbban is, mint a kártyákba beintegrálható változatok. A chip ugyanaz, mint a PayPass kártyákban. De akkor mitől kerül ennyibe? Azt még elismerem, hogy – mivel nem egyformák az ujjaink – több méretet kell gyártani. Na de 100 font? Úgy vélem, hogy ha nem védik rettenetes jogdíjak, vagy valaki ki nem talál egy még elmésebb megoldást, akkor tömeges elterjedésre is lehetne számítani.
És akkor nemi aggályoskodás (főkként csak esztétikai):
- Nem tudom megítélni, a hiúság faktort. Lehet, hogy javít az elterjedésén, „nekem ilyenem is van”, vagy rontja a gyémántgyűrű látványát egy műanyag vacak, még akkor is, ha milliós bankszámla vagy hitelkeret van mögötte. Vagy a gyűrű is lenne ezüst, arany, platina, fekete vagy ki tudja milyen színű?
- Hogyan illeszkedhet a megjelenésben a napi viselethez. Vagy minden ruhához más gyűrű? Akkor meg a legnagyobb előnyét veszíti el. Mindig nálam van, nem kell felvenni letenni, nem lehet elhagyni, a másik zsebben, táskában felejteni…
- Biztosan nem viselhető együtt egy ujjon arany karika- vagy bármilyen más zárt fémgyűrűvel, mert azok leárnyékolják az antennát (azok rövidre zárt tekercsként viselkednek).
- A használat bizonyosan árt a megjelenésnek, mert a szomszédos ujjakon viselt gyűrűk, vagy egyszerűen csak a napi tevékenységek rövid idő alatt képesek látható kopásokat okozni.