A kaliforniai Berkeley Egyetemen olyan 3D-s kamerát építettek, amellyel olcsón meg lehetne oldani a nyomtatandó tárgyak digitális leképezését – írta a Phys.org. A kísérleti kamera olcsósága miatt minden olyan helyen jól használható lenne, ahol a 3D-s képalkotás fontos szerepet kap: önvezető autók, az arcfelismerésre épülő rendszerekben vagy például ott, ahol objektumok automatikus osztályozását kell olcsón megoldani. A kutatók szerint bárhol bevethető lenne, ahol szerepet kap a 3D-s képfeldolgozás.
Gyártani is olcsó lenne. Fontos láncszem lehet a 3D-s képalkotás szélesebb körű elterjedéséhez, bár egy bonyolult szoftver is kell hozzá.
DiffuserCam – lencse nélkül
A kutatók visszatértek a képalkotás hőskorába, kamerájukban, melyet DiffuserCam-nek neveztek el, nincs ugyanis lencse (lásd a lenti képet). A képszenzor előtt csupán egy speciális diffúzor van, amelynek a szenzor felé eső vége egy egyenetlen felületű műanyag. De hogy annyira ne legyen azért egyszerű a helyzet, a hardverhez egy rendkívül bonyolult szoftver is társul, melynek az a feladata, hogy a DiffuserCam 2D-s képét átalakítsa 3D-ssé. Az eljárásról, melynek részletes, tudományos leírását az Optica című folyóiratban, az Optical Society lapjában tették közzé, azt írják a kutatók, hogy 1,3 megapixelből 100 millió térbeli pontot képes rekonstruálni a szoftver.