A felhő ugyan magasabb szintű adatvédelmet biztosít, azonban a kiberbűnözők kihasználják, hogy a biztonsági szakemberek nehezen tudják megvédeni az egyre kiterjedtebb felhő alapú környezeteket. A megkérdezettek 57 százaléka azért helyezte a felhőbe a hálózatát, mert azt biztonságosabbnak tartja, 48 százalékuk a skálázhatóság, 46 százalékuk pedig az egyszerű kezelhetőség miatt választotta a cloud computing vívmányait.
Még tanulni kell
A védelmi oldalon az egyik legfontosabb cél, hogy a támadásokat minél gyorsabban sikerüljön felfedni. Ebben jelentős előrelépést hozhatnak a mesterséges intelligencián vagy gépi tanuláson alapuló technológiák.
Az éves biztonsági jelentés részét képező Cisco felmérésben 3600 biztonsági szakértőt kérdeztek meg 26 különböző országból. A válaszadók harmada már ma is támaszkodik az olyan technológiákra, mint a gépi tanulás vagy a mesterséges intelligencia, azonban zavaró számukra az eszközök által generált nagy számú hamis jelzés. A gépi tanulásnak és az AI megoldásoknak még időre van szükségük ahhoz, hogy elérjék azt a fejlettségi szintet, ahol már nagy biztonsággal meg tudják állapítani, hogy a monitorozott hálózaton melyek az ártalmatlan/ártalmas aktivitások.
Mi a helyzet Magyarországon?
“Az elmúlt év nagy támadási hullámai a hazai cégeket sem kímélték. Alapvetően itthon is azokat a fenyegetéseket látjuk, amikről a jelentés beszámol, hiszen a támadások jellemzően ma már nem országspecifikusak. A védelmi oldalon viszont elmozdulást tapasztalunk: a korábbi, tűzfalközpontú szemléleten túllépve a piac lényegesen nyitottabbá vált a felhő alapú biztonsági megoldások, valamint az olyan technológiák, mint a hálózati szegmentálás és az anomália detektálás felé”
“Mivel az üzemeltetőknek egyre több területtel kell foglalkozniuk, a kiszervezés, valamint az integrált és automatizált megoldások is egyre több figyelmet kapnak. Mindeközben pedig itthon is elindultak a mesterséges intelligencián és a gépi tanuláson alapuló védelmi technológiák első tesztjei, illetve az első telepítések is”
Hogyan tehetők biztonságosabbá a szervezetek?
- A biztonság a frissítéseknél kezdődik. Az alkalmazásokat, rendszereket és eszközöket folyamatosan frissíteni kell, összhangban a vállalati szabályokkal és eljárásokkal.
- A fenyegetésekkel kapcsolatos legújabb információknak folyamatosan rendelkezésre kell állniuk.
- Javasolt fejlett és mélyreható elemzési technológiák alkalmazása.
- Fontos a rendszeres biztonsági mentés és a helyreállítási folyamatok tesztelése.
- Folyamatosan biztonsági vizsgálatnak kell alávetni a mikroszolgáltatásokat, a felhő alkalmazásokat és az adminisztratív rendszerek
Forrás: biztonsagportal.hu
Kapcsolódó cikk: