Digitális korszak – hosztolt videomegfigyelés

A virtualizált szolgáltatásoknál, így a hosztolt videomegfigyelés esetében is a felhasználó befolyásolhatja a felhőalapú szolgáltatások erő- és költséghatékonyságát azáltal, hogy szükségtelenné teszi a helyszíni tárolást és karbantartást. Ennek segítségével az üzlettulajdonosok csökkenthetik mind a biztonságtechnikába fektetett tőkéjüket, mind a teljes bekerülési költséget.

 

A különböző népszerű CSI és NCIS krimisorozatok nagyon sok videomegfigyelési trükköt alkalmaznak, de összehasonlította már a hollywoodi megfigyelési anyagokat azzal, amit a híradókban látni? A való világban, bankok vagy üzletek betöréseiről tudósító állóképek vagy videók általában elmosódottak, szürkék, egyszóval szörnyű minőségűek, és gyakran nehezen használhatók azonosításra vagy bizonyításra.

A hosztolt megfigyelő rendszert bárhonnan megnézheti, akár okostelefonról is

Abban világban, ahol a HDTV, Blu-ray és 3D IMAX dominálja a szórakoztatóipart, hogy lehetséges az, hogy egy megfigyelő kamerából ilyen gyenge minőségű képek érkeznek? Mindez azért van, mert meglepő módon a biztonságtechnikai telepítések 80 százaléka manapság is koaxos analógtechnológián alapul. A biztonságtechnika az egyik utolsó olyan iparág, amely még nem igazán lépett be a digitális korszakba. Ez különösen igaz kisebb üzletek, bankok, benzinkutak esetében, és ezek uralják a telepítéseket.
Az ok egyszerű. Az IP-alapú megfigyelőrendszerek – függetlenül attól, hogy sokkal jobb képminőséget, rugalmasságot és funkciókat biztosítanak – gyakran nem költséghatékony megoldásai az analógtechnológiának, főként olyan esetekben, ahol csak pár kamera védi a területet. A virtualizálásnak és a hozzáadott szolgáltatásoknak köszönhetően azok, akik az IP-videomegfigyelés előnyeit akarják élvezni, megtehetik azt hosztolt videóval foglalkozó társaságoknál.

 

Digitális korszak – hosztolt videomegfigyelés

A hosztolás vázlatos képe

A következő öt pontban felsoroljuk, hogy a felhőalapú szolgáltatások hogyan befolyásolják a biztonságtechnika piacát:

  1. A hosztolt videó most már elég biztonságos

    A biztonságtechnikai ipar történelmileg lassan követi a változásokat. Amikor arról van szó, hogy életeket vagy ingóságokat védünk, akkor érthető, hogy olyat akarunk használni, amilyet ismerünk. Ugyanakkor az IT- és a fogyasztói ipar már bebizonyította, hogy bízhatunk a felhőben. Manapság rábízzuk pénzügyeinket, személyes adatainkat, e-mailjeinket a felhőre, vagyis már megtanultunk bízni az Internetalapú szolgáltatásokban. Mivel az IP-alapú biztonsági eszközök lényegében csak egy újabb pontjai a hálózatnak, ezért ugyanolyan többszintű jelszavakkal, SSL-titkosítással, VPN-ekkel és tűzfallal kell ezeket is védeni.

    A hálózati kamerán kívül a hosztolt technológia maga is javítja a videók védelmi szintjét. Jelenleg is különleges biztonsági intézkedések vannak érvényben, például, amikor a kamerát egy adott hosztolt videoszolgáltatóhoz csatlakoztatjuk, akkor az egészen addig csak és kizárólag azzal a szerverrel fog kommunikálni, amíg újra nem bootoljuk és nem regisztráljuk át egy másik szolgáltatóhoz.
    Ezen felül ugyanazok a teljesítési szabályok vonatkoznak a megfigyelő videókat hosztoló szolgáltatókra, mint a nagy adattárolók gyártóira, többek között SAS 70, RSA titkosítás és ISO 27001. Még egy érv, hogy a felhőben tárolt videoadat sokkal biztonságosabb az analóg megoldásokban használt DVR-eknél: a hosztolt videóban fizikailag nem vesz részt tároló eszköz a helyszínen, amit el lehetne lopni. Bár olcsó tároló eszközt (NAS-t) hozzá lehet csatolni a rendszerhez, hogy kivédjük a hálózati hibákat, de ez nem feltétlenül szükséges.

  2. Hosztolt videót egyszerű és megfizethető használni

    Bármilyen elektromos biztonságtechnikai eszköz telepítésekor az egyszerűség, a folyamatos működés és karbantartás a legfontosabb szempontok. IP-eszköz (kamera) telepítése sokkal egyszerűbb, mint analóg társáé. Nincs koaxkábel, nincs csatlakoztatni való BNC konnektor és kezelhetetlen mennyiségű tápkábel. IP kamera esetében az eszközt egyszerűen csatlakoztatjuk egy switch-csel a hálózathoz – és ha a switch PoE-s, akkor szükségtelenné teszi további külső áramforrás használatát. A telepítési hatékonyságot tovább növeli, hogy ma már olyan plug-and-play szolgáltatások működnek, amelyek lehetővé teszik, hogy az IP-kamera egyetlen gombnyomással „haza telefonáljon” a hosztolást végző szervernek, ezáltal szükségtelenné teszi a telepítő munkáját, aki átnavigál bennünket a tűzfal, IPcímek, portok stb. hosszadalmas folyamatán.
    A folyamatos üzemelés és rendszertámogatás is egyszerűbb. A felhasználó egyszerű webböngészővel csatlakozhat a kameráihoz és rendszereihez, így élő képanyagot, előzményeket és eseményeket tud megnézni, valamint kezelheti ezeket az eseteket mobil készüléke segítségével (iPhone-nal vagy iPaddel, Blackberry-vel vagy androidos okostelefonnal).
    A rendszerkarbantartás és -frissítés a színfalak mögött zajlik a hosztolást végző szolgáltatón keresztül. A felhasználónak mindössze annyi a dolga, hogy ismerje, miként navigálhat a saját webportálján, és emlékezzen a felhasználónevére és jelszavára.

  3. A hosztolt videó sokkal több előnyt nyújt a „röghöz kötött” rendszereknél

    A felhőben működő hosztolt videó egyszerűbb, megfizethetőbb és rugalmasabb rögzítési megoldást kínál a videomegfigyelési rendszereknek. Életképesebb alternatíva függetlenül attól, hogy egy üzlettel rendelkező kisvállalkozásról beszélünk, amelyet távolról figyelünk meg, vagy franchise üzletláncról több telephellyel, ezáltal több párhuzamos megfigyelési helyszínnel, vagy nagyvállalatról, ahol biztosítani kell egy távoli helyszínen a videoanyagok archiválását.
    A virtualizált szolgáltatásoknál, így a hosztolt videomegfigyelés esetében is a felhasználó befolyásolhatja a felhőalapú  szolgáltatások erő- és költséghatékonyságát azzal, hogy szükségtelenné teszi a helyszíni tárolást és karbantartást. Ennek segítségével az üzlettulajdonosok csökkenthetik a biztonságtechnikába fektetett tőkéjüket és a teljes bekerülési költséget. Bár a videoadat a felhőben „tartózkodik”, a felhasználók mégis egy biztonságos portálon keresztül bárhonnan hozzáférhetnek élő és archivált képekhez is, ahol van Internetkapcsolat.
    A felhő megvéd olyan lehetséges lopástól vagy kártól, amely a felvétel helyszínén megtörténhet. Továbbá a rendszer támogatása helyi NAS-sal nemcsak megmenti a felhasználót a kritikus videoanyagot, amikor a rendszer leáll, hanem lehetővé teszi a nagy felbontású, nagy képarányú videó rögzítését.

  4. Nagy- és kisvállalkozások esetében egyaránt működik a hosztolt videó

    Ideálisan a kevesebb kamera számú rendszerek kedvezőbbek a hosztolt videomegfigyelés használatára, amikor a sávszélesség az egyik legfőbb szempont, mégis számos más alkalmazás használja az egészes kicsitől az nagy méretű cégekig.

    Digitális korszak – hosztolt videomegfigyelés

    Kisebb, egy telephellyel rendelkező vállalkozások videoanyagainak hosztolási sémája

    A nagyobb, kereskedelmi egységek, amelyek a gyors, költséghatékony módját keresik a diszkrét, ideiglenes megfigyelésnek szintén érdeklődnek eziránt a technológia iránt. A hosztolt videó kitűnő megoldás számukra, hiszen a csatlakoztatott kamera könnyedén áthelyezhető egyik helyről a másikra, az automatikusan visszatalál a hoszthoz és visszacsatlakoztatja magát.
    Ezen felül az olyan – jelenleg nagy területen működő – megfigyelő rendszerek tulajdonosai felismerték az igényt arra, hogy a kritikus videoadatokat az adott helyszíntől független, biztonságos felhőalapú helyszínre irányítsák, mivel nem engedhetik meg maguknak, hogy elveszítsenek adatokat.

    Digitális korszak – hosztolt videomegfigyelés

    Több telephellyel rendelkező cégek videoadatainak hosztolási rajza

    Pénztárak, szerverszobák és gyógyszertárak csak néhány példa, arra, ahol kritikus videotartalommal számolhatunk, és elvesztése gondot jelent az üzlet számára. A vállalkozások izolálhatják ezeket a kamerákat és egyszerűen hosztolhatják az adott helyszíntől távolra, így a videó biztonságban van, és megszűnik a videó manipulálása, a DVR,hiba vagy a lopás kockázata.

  5. Analógrendszerek esetében is működik a hosztolt videó

    A kis cégek körében az analóg rendszerek még mindig népszerűek. Sok eszközt éppen mostanság telepítettek, tehát életciklusuk elején járnak még. Ezért még ha a végfelhasználó érdekelt is abban, hogy áttérjen egy IP-alapú megfigyelésre a jobb képminőség, funkcionalitás, teljes bekerülési költség és rugalmasság miatt, a nemrég történt befektetés miatt mégis vonakodik lépni.
    A megoldás az analógról IP-re történő áttérésre a jó stratégiában rejlik. Az analóg jeleket egyszerűen és költséghatékonyan át lehet alakítani digitálissá videokódolók segítségével. Ezeket az eszközöket a meglévő analóg eszközhöz kell kötni – amely átalakítja az analóg streameket IP-vé – és utána egy switch-hez kell csatlakoztatni, ami kommunikálni tud a hálózaton keresztül. Amikor a meglévő analóg kamera elromlik, egyszerűen kicserélhető egy teljesen IP-s egységgel, így lesz teljes a változás.

    Digitális korszak – hosztolt videomegfigyelés

    Út az analógkorszakból a digitálisba

    Ebben az esetben nincs szükség a meglévő hardver, kábel vagy infrastruktúra kihagyására ahhoz, hogy elindítsuk az analógról az IP felé történő váltást. Ez az első lépcsőfoka a teljes hálózat alapú videomegfigyelés fejlődésének, és újabb bizonyítéka annak, ahogy a felhő megváltoztatja az iparág arcát.

Vélemény, hozzászólás?