A vállalkozás érdeke, hogy folyamatos legyen az üzletmenete. A kockázatelemzés, majd a üzletmenet folytonossági terv (Business Continuity Plan, BCP) segít abban, hogy a megbízó és az őrzésvédelemmel foglalkozó szolgáltató minél hatékonyabban végezze feladatát.
BCP fogalma
Minden vállalkozás, intézmény, üzem alapvető érdeke, hogy az általa végzett tevékenység hatékony és nyereséges legyen. Ennek alapfeltétele, hogy a rendeltetésszerű tevékenység folyamatos maradjon. A tevékenység folytonosságát, illetve annak biztosítását előre lehet tervezni. A tevékenység vagy üzletmenet folyamatosságát biztosító – megelőző – intézkedések rendszerét nevezzük üzletmenet folytonossági tervnek (Business Continuity Plan, BCP). A BCP elkészítését teljes körű kockázatelemzés előzi meg. A kockázatelemzés során feltárt kockázati tényezők értékelésével, azok bekövetkezésének megelőzésére hozott intézkedésekkel lehet felépíteni az üzletmenet folytonossági tervet.
Őrzésvédelem és BCP
Az őrzésvédelem vonatkozásában a védelmi feladatokat ellátó szolgáltatóról és a szolgáltatást megrendelő megbízóról beszélünk. Minden megbízó esetében a kockázatelemzés során megjelennek az őrzésvédelemre jellemző kockázatok. Ezek a kockázatok ugyanúgy hatással lehetnek a működés folyamatosságára, mint bármilyen más jellegű (pénzügyi, HR stb.) kockázatok. Ha az őrzésvédelmi jellegű kockázatok kezelésére őrzésvédelmi szolgáltatást választunk, mint eszközt, akkor nyilvánvaló, hogy ennek a szolgáltatásnak a megvalósulása és folyamatossága is egyfajta kockázatként jelentkezik a megbízó üzletmenet folytonossági tervében. Az őrzésvédelmi szolgáltatás folyamatosságának biztosítására is lehet önálló üzletmenet folytonossági tervet készíteni.
Az őrzésvédelmi szolgáltatás folyamatosságát két szempontból érdemes vizsgálni, és ennek megfelelően összeállítani. Az egyik szempont, hogy a szolgáltató mit tud megtenni az általa nyújtott szolgáltatás folytonosságáért, a másik szempont, hogy a megbízó milyen kompetenciákat vár el a szolgáltatótól annak érdekében, hogy az általa megrendelt szolgáltatás a kockázatelemzés során feltárt kockázatok megelőzését szolgálja, és folyamatos legyen.
A folytonosság biztosítása a megbízó részéről