Érdekes, potenciálisan nagy jelentőségű tanulmányt publikáltak a New York-i Egyetem kutatói, akiknek sikerült egy mélytanuló ( deep learning ) algoritmussal felvértezett mesterséges intelligenciával olyan hamis ujjlenyomatokat generálni, ami átverheti a biometrikus azonosítókat használó rendszereket.
Az ilyen irányú próbálkozások nem számítanak újdonságnak. Ugyanez a csoport tavaly már demonstrálta, hogy egy valós ujjlenyomatokat tartalmazó adatbázissal hogyan lehet olyan univerzális lenyomatot készíteni, ami nagy valószínűséggel feloldhatja például az okostelefonokat. Itt a kutatók az adatbázis felhasználásával egy általuk fejlesztett algoritmussal állították elő az „univerzális ujjlenyomatokat” („MasterPrints”), mely a leggyakoribb mintákat használja fel a „mesterkulcs” megalkotásához. Ezek után azt tapasztalták, hogy az emberi ujjlenyomatok között elegendő számú hasonlóság van ahhoz, hogy viszonylag nagy eséllyel átverjék a biztonsági rendszert.
Ehhez nagyon hasonlóan működik az új DeepMasterPrints is. Az újdonság a mostani esetben az volt, hogy a DMP működéséhez nincs is szükség meglévő ujjlenyomatokból álló adatbázisra, a rendszer enélkül is képes volt olyan mesterkulcsot generálni, ami a kontrollként felhasznált valós adatbázis elemeinek 23 százalékára ráhúzható, ha az azonosítást végző rendszer téves elfogadási hányada 0,1 százalékos.