Az IP- és a HD-SDI-technológia nem tiszavirág-életű divatirányzat, hanem a videomegfigyelő-rendszerek következő lépcsőfoka.
Első pillantásra az IP- és a HD-SDI-kamerák nem sokban különböznek az analóg készülékektől. Végül is, ezeken is van kompozit videokimenet – bár a kimenet csak ellenőrző funkcióként került a hátlapra –, rájuk dugható BNC-csatlakozó, és máris látható a kép. Van rajtuk tápcsatlakozó, külsőleg is hasonlók, felszereltségükben sem mások: box, dome és kompakt kivitelben kaphatók, infravörös LED-ekkel vagy anélkül. Ráadásul mindjárt két újmódi technológia, amely bizonytalanná teszi az analóg kamerák terén már bizonyított profi szakembert is.
Miért érdemes mégis közelebbről megismerkedni velük?
A válasz egyszerű: az IP- és a HD-SDI-technológia nem tiszavirág-életű divatirányzat, hanem a videomegfigyelő-rendszerek következő lépcsőfoka. Akkor vált ez az állítás igazzá, amikor az IP-kamerák meghaladták az analóg készülékeknél elérhető maximális felbontást, illetve amikor megjelentek HD-SDI-kamerák és FullHD-ban szolgáltatták a képet.
Azonban a Power Kft. minőségi követelményeit, amelyeket a forgalmazott termékekkel szemben támaszt, az eddigi IP- és HD-SDI-kamerák nem elégítették ki. Elfelejtették a gyártók ugyanis az analóg kameráknál már bevált, és hatékonyan működő funkciókat, mint például a profi Day&Night funkciót mechanikus filterrel. Általánosságban kijelenthető, hogy a kezdeti CCTV IP-kamerákat IT-alapon alakították ki. A TechSon IP- és SDI-kamerák esetében azonban a kamera lelkének számító CCD-re érkező fény mennyiségét szabályzó áramkörök olyan jól bevált trükkökre is képesek, mint a DSS, a DNR vagy a WDR.
Ezen technológiák együttes alkalmazása olyan felvételt eredményez, amely messze túlhaladja a megszokott, analóg videók minőségét.
Felbontás
A Power Kft. által forgalmazott TechSon IP- és HD-SDI-kamerák mindegyike nagyobb felbontásra képes, mint a legjobb analóg megfigyelő kamera. A HD-SDI készülékek 1920 × 1080 pixeles képe ötször nagyobb a maximális televíziós felbontásnál, amely 720 × 576. De a legkisebb – 1,3 megapixeles – IP-kamera is háromszorosan meghaladja ezt az értéket a maga 1280 × 1024-es felbontásával, és ismert tény, hogy a nagyobb felbontás több információt jelent. Különösen visszajátszás során a felvett esemény utólagos megtekintésekor tud fontossá válni a felbontás vagy éppen annak hiánya. Ha a felvételen nem olvasható le egy rendszám, nem kivehető egy arc, akkor nincs arra lehetőség, hogy utólagos technikai hókuszpókusszal elővarázsoljuk a hiányzó részleteket. A videofelvétel kinézetén, színezetén, kontrasztján lehet javítani, lehet látszólagos élességet kölcsönözni az életlen vagy homályos részeknek, de ha valami nem került rá a felvételre, az már nem is fog. Az effajta egyre élesedő nagyítás csak a filmekben történik meg.
Több részlet, jobb minőség
Két lehetőség létezik a felvételek eredeti minőségének a javítására: a rögzített képpontok mennyiségének növelése és a felvételi fényviszonyokból adódó információveszteség csökkentése. Az előbbiről már volt szó, és a TechSon IP- és HD-SDI-kamerák tökéletesen alkalmasak mindkét feladatra. Az analóg tévéképnél nagyságrenddel részletesebb képfelbontáson túl megnövelt fényérzékenység, intelligens algoritmusok és okos műszaki megoldások segítik már rögzítés előtt a kamerákat a jó minőségű videofelvétel elkészítésében. Azonban felvetődik a kérdés, hogy miben is különbözik az IP- és a HD-SDI-technológia? Valójában a TechSon kamerák, az IP-k és a HD-SDI-k is ugyanazt a belső felépítést használják, azonosak az induló tulajdonságaik. Az eltérés a jeltovábbítás módjában rejlik.
A HD-SDI rövidítés második felének jelentése: Soros Digitális Interfész. Ez azt jelenti, hogy a nagy felbontású (1920 × 1080 pixel) videojel – amely akár 3 megabit/mp sűrűségű is lehet – továbbítása soros – az esetek többségében koax- – kábelen történik.
Full HD – koaxon
A már meglévő, régi rendszerek felújítása nagy felbontású HD-SDI technológiára egyszerű, mert nem kell új kábeleket kihúzni a telepítés során. A rögzítés az analóg rendszerekhez hasonló és megszokott önálló, de kifejezetten HD-videó rögzítésére készített DVR-rel történik. További előny, hogy nem kell számottevő új ismeretet elsajátítani a telepítéshez és a használathoz, mert a kivitelezés és a beállítások jóformán azonosak az analóg rendszerekével. A képméret pedig annak négyszerese.
A jövő kamerái
Az IP-kamerák jelét az Ethernet-hálózatban jól ismert, 8-eres UTP-kábel juttatja célba. A videojel itt kisebb méretű, mert a kamerába integrált számítógép továbbítás előtt tömöríti azt a Blu-ray lemezek esetében is alkalmazott H.264 tömörítési algoritmussal. Az eredményül kapott 2–12 megabit/mp sűrűségű adatfolyamból több is elfér egy mai 100 megabites hálózaton. Ezáltal hihetetlenül mobil lesz a rendszer, és az IP-kamerák telepítési helye többé nem függ helyszín dimenzióitól és a rögzítő egység helyétől. A számítógépekhez hasonlóan a kamerák is viszonylagos szabadságot élveznek, miközben tagjai maradnak egy, közös hálózatnak. Vezetékkel vagy anélkül kapcsolódnak össze a részegységek, ráadásul a TechSon IP-kamerák tápellátása is megoldható az egyetlen UTP-kábelen keresztül a PoE-rendszernek köszönhetően.
Minden összefügg
Sokat hallottunk már az ONVIF-szabványról, amely lehetővé teszi a különböző hardveres elemekből álló és különböző firmware-rel rendelkező kamerák egy rendszerbe integrálását, továbbított video- és audioanyaguk rögzítését és kezelését. A szépséghiba csak az utolsónak említett kezelés során mutatkozik. A különböző funkciókkal rendelkező kamerák teljes funkcionalitását, azok tökéletes beállíthatóságát nem elégíti ki, hogy egyszerűen ONVIF-kompatibilis, külön integráció szükséges ehhez. Olyan kompromisszumokra kényszerít a nem jól integrált IP-videorendszer, mintha valamely csúcskategóriás autóban nem működnének az elektromos ülések és a tolatóradar.
Miután ezt a kérdést is tisztáztuk, megoldást kínálunk, mégpedig tökéletes megoldást arra, hogyan építhető sokrétű és tökéletesen kompatibilis IP-rendszer.
A TechSon IP kamerák PC-re történő video- és audiorögzítését a Nuuo többlépcsős szoftvereinek segítségével oldható meg, amelyek frissíthetők, azaz magasabb funkciójú változatokkal bővíthetők. További előnyük, hogy nincs csatornaszám-megkötés, mint az analóg DVR-ek esetében. Vásárolható és aktiválható IP-kameralicensz kameránként, egy rendszeren belül, egészen 32 csatornáig.
Önálló IP-megfigyelőrendszer kialakítása szintén a TechSon IP- és a Nuuo-kompatibilitása folytán, önálló NVR-Mini rögzítők segítségével oldható meg. A Nuuo NVR-család új tagjai, a beszédes elnevezésű Nuuo-Titan szériát kifejezetten nagy kameraszámú megfigyelőrendszerekhez ajánlja a forgalmazó. Csatornaszám tekintetében 64 kamera aktiválható egy rendszeren belül.
Forrás: Power