Együttműködés az Óbudai Egyetem és az NBF között

Együttműködési megállapodást írt alá Zala Mihály, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzeti Biztonsági Felügyelet (NBF) elnöke és prof. dr. Rudas Imre az Óbudai Egyetem rektora 2013. március 25-én.

Az ünnepélyes aláíráson dr. Gáti József, az Óbudai Egyetem kancellárja bevezető szavai után prof. dr. Rudas Imre az Óbudai Egyetem rektora elmondta, hosszú előkészítő munka után írják alá a megállapodást. Bár már eddig is volt kapcsolat a két szervezet között, mostantól ez már hivatalossá vált. Majd hozzátette, szeretné, ha intenzíven részt vennének a közös munkában, és megfelelő tartalmat tudnának tenni a megállapodás mögé.

Zala Mihály, prof. dr. Rudas Imre, dr. Gáti József

Zala Mihály a rendezvényen elmondta, a felügyelet, mint hatóság a titokvédelemmel, és ezen belül a kibervédelemmel is foglalkozik. Ennek egyik területe a terméktanúsítás, az NBF feladata többek közt a terméktanúsítás hatósági tevékenységének szabályozása. Mivel fontos a felügyelet számára, hogy a titokvédelem területén használt eszközök kiállják-e a próbát, megnyugtató-e a biztonságuk, így majd a termékvizsgálatok lebonyolítása terén számít az Óbudai Egyetem több karának is – úgy, mint a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar, Neumann János Informatikai Kar, Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar – szakértőire és laboratóriumi kapacitásaira.
Számos termék – így például biztonsági ajtók, riasztórendszerek – esetén ma még csak a Mabisz-minősítés áll rendelkezésre, azonban az IT hálózati eszközöknek, routereknek, switcheknek semmiféle biztonsági minősítése nincs. E termékek minősítésére lesz szükség az Óbudai Egyetem támogatása.

A megállapodás megkötésével az Óbudai Egyetem erősíti kapcsolatait a közigazgatásnak a Nemzeti Biztonsági Felügyelet nevével fémjelzett speciális területével, fejlesztve oktatási és kutatási tevékenységét, laboratóriumainak kihasználását.
A Nemzeti Biztonsági Felügyelet hitet tesz szakmai feladatai végzésének tudományos megerősítése mellett, amellyel nem utolsó sorban a minősített adatvédelem ügyének és egyéb feladatainak fejlesztését, valamint esetleges szakmai utánpótlását is segíti.

 

Dr. Horváth Sándor, Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karának dékánja arról szólt, hogy a Bánkin immár 20 éves a biztonságtechnikai képzés: 1993-ban kezdődött a képzés az akkor még önálló Bánkin és a Kandón, a bolognai rendszer bevezetése után 2004-ben már Budapesti Műszaki Főiskolának hívták az intézményt, ahol elkezdődött a had- és biztonságtudományi képzés. És 2012-ben az Óbudai Egyetemen indította el a Biztonságtudományi Doktori Iskolát. Az évek során érékes tudás és tapasztalat halmozódott föl, széles körű hazai és külföldi kapcsolatrendszer alakítottak ki. Nagy tudású munkatársakkal, jól fölszerelt laborokkal rendelkeznek az egyetemen, így készek részt venni a terméktanúsításban és a törvény előkészítésében is. Az eredményekről a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából rendezett konferencián fognak beszámolni

Vélemény, hozzászólás?