2014 szeptemberében Magyarországon is bemutatkozik a Smiths Heimann egyedülálló biztonságtechnikai berendezése, az „eqo” testszkenner. A német nagyvállalat egyedi fejlesztése az elektromágneses sugárzás milliméteres tartományát alkalmazza az átvizsgálás során. Az eqo háromdimenziós letapogató rendszere gyakorlatilag beszkenneli a fókuszba állított személyt, és így a teljes testfelületet vizsgálja: anyagától függetlenül érzékeli a ruházatban, az alatt, illetve akár a testre szorosan rögzített tárgyakat is.
A személyátvizsgálás során alkalmazott hagyományos berendezések, mint a fémkereső kapuk és kézi fémkeresők kizárólag fémekés a bizonyos arányban fémet tartalmazó tárgyak érzékelésére képesek. Az eqo testszkenner ezzel szemben anyagától függetlenül bármit detektál az átvizsgálás során, mivel a tárgyakat dimenziójuk, térfogatuk és geometriájuk alapján ismeri fel, teljesen függetlenül attól, hogy azok fémből, műanyagból, kerámiából vagy akár papírból készültek.
Az átvizsgálási, „szkennelési” folyamat
A 3D-s letapogató rendszer gyakorlatilag „beszkenneli” a fókuszba állított személyt, mégpedig oly módon, hogy a pásztázó milliméteres hullámok a ruházaton áthatolnak, majd a bőrfelületen energiájukat vesztik, azaz elhalnak. A vizsgált személy az átvizsgálás során megfordul a tengelye körül, mialatt az operátor előtti képernyőn valós időben megjelenik annak öltözet alatti képe.
A technológia
A Smiths Heimann testszkenner fantázianeve a berendezés működési mechanizmusára utal. Az “eqo” az angol echo, azaz visszhang szó fonetikus változata, amely az elektromágneses hullámok visszaverődésére és az ebből alkotott képekre utal.
Az eqo testszkenner adó- (kisugárzó-) és vevőpanelből (detektorpanel) áll. Az adópanel kisugározza a milliméter hullámhosszú elektromágneses sugarakat, a vevőpanel szenzorai pedig – amelyeket nevezhetünk elektronikus gyűjtőlencséknek is – felfogják a becsapódó elektromágneses hullámokat, amelyek továbbítódnak az értékelő és képalkotó számítógépbe. A számítógép szoftvere feldolgozza, majd a beállított üzemmódtól függően jeleníti meg a képet.
Élőkép üzemmód: a képfeldolgozó egység valós időben továbbítja a dekódolt, filmszerű élőképet a távoli helységben ülő operátor monitorára. A távoli operátor rádiókapcsolaton keresztül információt ad a helyi operátornak az átvizsgált személynél található (nem bemutatott) tárgyakról.
Automatikus céltárgy felismerő, azaz ATR (Automatic Target Recognition) üzemmód: közvetlenül a berendezés mellett elhelyezett monitorra továbbítja az átvizsgált személy élőképéből képzett egyszerűsített sematikus ábrát, azaz egy pálcikaember rajzát, amelyen grafikusan megjelöli a rejtett tárgyakat.
A személyiségi jogok védelme érdekében az élőképes üzemmódnál a rendszert két szakember kezeli. A kezelő (operátor) egy távoli munkahelyen – ahonnan semmiképpen sem láthatja az átvizsgált személyt – figyeli a monitoron megjelenő képet. Az operátor ad információt az átvizsgálást végző személynek, hogy hol van rejtett tárgy a ruházat alatt. Ezzel a technológiával teljesen kizárt, hogy az operátor össze tudja kapcsolni a ruha alatti körvonalakat azzal a személlyel, aki az átvizsgálási eljárás alatt áll. Az átvizsgálás során készült képet (filmet) semmilyen módszerrel nem lehet rögzíteni, sem kinyomtatni, mivel a berendezés, illetve annak számítógépe – perifériális eszközök, illetve funkciók hiányában – erre nem alkalmas.
Az eqo testszkenner a személyátvizsgálás eddig megoldatlan problémájára ad választ. Nemcsak a fémből vagy más mágnesezhető anyagból, hanem más, nem fémből készült tárgyak felismerésére is képes. Az eqo így például a polikarbonát, kerámia és egyéb kompozit alapú, azaz nem fémes veszélyes eszközök (kések, szúró- és tűzfegyverek, stb.), papír- illetve műanyaghüvelyes lőszerek és gyutacsok, valamint szilárd és folyékony halmazállapotú robbanóanyagok és robbanószerkezetek detektálására is alkalmas. Gyakorlatilag minden tárgyat felismer és láthatóvá tesz, ami az átvizsgált személy ruhájában, az alatt vagy a testére szorosan rögzítve van elrejtve.
Az elektromágneses hullámokról röviden
Az elektromágneses spektrumban a milliméter hullámhosszú sugárzás a látható fénytartomány alatt, az infravörös és a mikrohullámú sugárzás között helyezkedik el. A röntgensugárzástól távol, az elektromágneses sugárzási tartomány túlsó oldalán, az ultraibolya sugárzás feletti tartományban található.
cikkünk folytatása: Csúcstechnológia a személyátvizsgálásban: ellenőrzés milliméteres hullámokkal
Forrás: znz.hu
kapcsolódó cikkek:
Érintőképernyős terminál a Heathrown
Egyszerű megoldás a beléptetés területén
A beléptetőrendszerek új korszaka