T.E.L.L. kommunikátorok

GSM-alapú kommunikátorok

 

A debreceni székhelyű T.E.L.L. Software Hungária Kft. lassan két évtizede gyárt a biztonságtechnika hazai és nemzetközi piacaira GSM-alapú kommunikátor készülékeket.

Termékei közül is a leginkább keresett kommunikátorok a kontaktus vezérelt eszközök közül kerülnek ki. Hiszen ezekkel az eszközökkel lehet legjobban és a legegyszerűbben megfelelni a megrendelők igényeinek abban az esetben, ha egyszerű telefonos vagy SMS hívásos kontaktusvezérelt eseményátjelzésről van szó.
A T.E.L.L. kontaktusátjelzői a több mint 10 éves fejlődésük során egy sor technikai paraméterrel bővültek az alapfunkciójukon felül. Ilyen fejlesztések voltak például: több kontaktusvezérelt bemenet figyelése átjelzéssel (akár 28 a Procom GSM esetében), relés kimenetek megjelenése a visszavezérelhetőség érdekében, kapuvezérlési funkció, távfelügyeletei központok kapcsoltvonali vevője felé is küldhető riasztási események funkciója, életjelfigyelés küldése távfelügyeletek számára stb.

Jelen cikkünk keretein belül két akciós árú termékünkkel szeretnénk megismertetni az olvasót.

Compact GSM II a „kistestvér”

A T.E.L.L. kommunikátorok legkeresettebb darabjának a Compact GSM-modulnak továbbfejlesztett változata, amely két bemenettel – ebből egy opcionálisan hőmérő bemenet – és két kimenettel rendelkezik.

Főbb jellemzők

  • GSM-kommunikáció
  • 2 NO/NC kontaktus bemenet
  • 2 NO relé kimenet
  • Hőmérséklet érzékelő (easyTEMP) csatlakoztatási lehetőség
  • programozás szoftverrel USB-n, modemes kapcsolaton keresztül és SMS-ben

Alkalmazási terület

  • riasztóközpontok kommunikációs-modulja
  • kapcsolók állapotának jelzése hívással és SMS-sel
  • távolsági relévezérlés, ingyenes kapunyitó funkció
  • opcionális hőmérsékletmérés és vezérlési funkció

Üzemeltetési opciók

  • beszédhívás 4 telefonszámra beépített sziréna hanggal vagy rögzíthető hangüzenettel (2 × 6 sec)
  • SMS küldés 4 telefonszámra beállítható szöveggel
  • jelentés távfelügyeletre Contact-ID formátumban
  • események:
    – riasztás a 2 bemenetről
    – hőmérséklet-határérték riasztások (opcionális)
    – hőmérséklet-érzékelő felügyelet (opcionális)
    – alacsony tápfeszültség jelzése
    – periodikus tesztjelentés
  • relé kimenet vezérlése (monostabil/bistabil):
    – bemeneti esemény által
    – ingyenes telefonhívással
    – hőmérsékleti esemény által (opcionális)
  • állítható bemeneti érzékenység
  • autóriasztó-illesztés (szabályos ütemben érkező impulzusok figyelése)
  • a bejövő SMS-ek továbbítása (feltöltőkártya egyenleginformáció stb.)

GSM Pager3 Z6 a „nagytestvér”

A T.E.L.L. Pager-modulok harmadik generációja egy 6 bemenetel és 1 kimenettel rendelkező eszköz, amelynek specialitása, hogy akár mini riasztóközpontként is tud működni.

T.E.L.L. kommunikátorok

Főbb jellemzők

  • GSM-kommunikáció
  • 6 konfigurálható NO/NC zónabemenet
  • 1 NO relé kimenet: esemény által és távolról is vezérelhető
  • relé vezérlés ingyenes hívással (kapunyitó funkció)
  • önálló riasztó funkció (élesítés, hatástalanítás, ki- és belépési késleltetés, 24 h zónák, bemeneti érzékenység állítás)
  • 4 felhasználói telefonszám és 2 távfelügyeleti a riasztások továbbítására
  • tetszőlegesen konfigurálható Contact ID-kód minden bemenethez és saját eseményhez
  • riasztások továbbítása SMS-ben és hívással a felhasználóknak
  • konfigurálható – legfeljebb 160 karakteres – SMS a riasztások továbbítására
  • 8 × 8 mp rögzíthető hangüzenet és beépített szirénahang a riasztási hívások továbbítására
  • nyugtázási és hívószám azonosítási beállítások
  • konfigurálható élesítési/hatástalanítási módok, tesztjelentés, riasztáskorlátozás
  • tápfeszültség-figyelés (akkumulátor)
  • programozás: USB-n keresztül és GSM adathívással

 

Szarka Szilveszter, TELL üzletágvezető, Novosec Security Kft.

Forrás: Novosec

 

 

 

Dualcom SIA IP tűzjelzésátvivő eszköz

A Dualcom SIA IP tűzátjelző és vezérlő modul

A biztonságtechnikai GSM kommunikátorokat gyártó vállalat, a debreceni székhelyű TELL Software Hungária Kft. több mint 15 év tapasztalatát összegezte a tűzjelzés átvitelére szolgáló Dualcom SIA IP fantázianevű termékében.

A Dualcom SIA IP eszköz tervezésekor a tűzjelzés átvitelét jelenleg szabályozó MSZ-EN 54-21-es szabványnak való megfelelés volt a TELL cél – a jelenleg legelterjedtebb technológia – a GPRS-SIA IP keretein belül. Emellett újabb szempont volt a termék fejlesztésekor, hogy funkcionalitásban és ár-érték arányban is a jövőbe mutató termék kerüljön a hazai tűzvédelmi szakemberek szolgálatába.


Dualcom SIA IP tűzjelzésátvivő eszköz

A tűzjelzésátvivő eszköz tulajdonságai

A készülék 6 bemenetes és 6 kimenetes real dual-sim működésű kommunikátor. Egyszerre két független mobiltelefonon, és így két mobilszolgáltatón keresztül visz át minden, a tűzjelző által elindított kontaktusjelzést, emellett 90 másodpercenként életjelet küld mindkét GSM/GPRS csatornáján. A két önálló kommunikációs csatorna folyamatos használatával tökéletesen teljesíti a szabványban előírt feltételeket. A riasztásküldés, illetve csatornánként elvárt periodikus életjelküldés szempontonjából túlteljesíti a jelenlegi minimális követelményszintet.
Az eszköz bemenetei, NO/NC módban is alkalmazhatók, és a legtöbb, a piacon használatos kommunikátortól eltérően NC módban EOL-os bekötéssel is használhatók. Így ellenőrzött a termék oldaláról a kommunikációs útvonal fizikális működőképessége. Szakadás vagy rövidzár esetén, azaz műszaki meghibásodáskor detektálható a hiba, erről pedig a kommunikátormodul automatikusan értesíti a tűzfelügyeletet. Igény szerint a bemenetekre programozott eseményeket egyenként lehet egyszerre több távfelügyeleti központ (IP-cím) számára is küldeni. Így például megvalósítható az eszköz segítségével az is, hogy a tűzjelzés egy időben a megyei katasztrófavédelemhez és egy független, BM-OKF engedéllyel rendelkező távfelügyelethez is eljusson, azonban a hibaesemények jelzéseit csak az utóbbi fogadóközponthoz továbbítja. A kimenetek szabad programozhatósága lehetővé teszi, hogy az készüléklet univerzális bővítő modulként is alkalmazzák a tűzjelző központok mellett. A Dualcom SIA IP kommunikátor segítségével így két eszközt is megvásárolhat egy áráért. További fontos funkciója a készüléknek, illetve paraméterezési lehetősége a reléknek a kommunikátormodul kommunikációs és táphibájának visszajelzése a tűzjelző központ számára. Ezáltal a tűzjelző központ kezelőjén a kommunikátoregység működésének hibája is megjeleníthető.

Szelektív tűzátjelzés

A Dualcom SIA IP modul emellett a szelektív tűzátjelzést is támogatja. Az eszköz ugyanis rendelkezik a tűzjelző központ nyomtatóportjának kommunikációs protokollját és üzeneteit fogadni képes bekötési lehetőséggel a sorkapcson. A tűzjelzőből így kinyert teljes körű információk megjelenítésére a TELL saját fejlesztésű távfelügyeleti szoftvere, a TMS nevű program képes. A Dualcom SIA IP eszköz talán legfontosabb előnye azonban nem csak a technikai paramétereiben, hanem a kommunikátor kommunikációs protokolljában található. A fejlesztők megvizsgálták ugyanis, hogy miként lehet a lehető legolcsóbban kialakítani a tűzjelzésre teljes körűen alkalmas távfelügyeleti rendszert.

Enigma II távfelügyeleti vevőegység
Enigma II távfelügyeleti vevőegység

A válasz egyszerű: olyan eszközre van szükséges, amelynek protokollját képes fogadni a legtöbb hazai tűzoltóságon, és távfelügyeleten már megtalálható Enigma II távfelügyeleti szervereszköz. Illetve ha felügyelet ilyennel nem rendelkezik, akkor a lehető legolcsóbban tudjon beszerezni egy, a Dualcom SIA IP eszközt is fogadni képes GPRS-IP vevőt, amelyet Tellmon vevőként forgalmaz a Novosec Security Kft. a hazai piacon.

Tellmon SIA IP GPRS vevő
Tellmon SIA IP GPRS vevő

A kommunikátor tehát képes mind az Enigmákkal, mind pedig a Tellmon szerverekkel kommunikálni, akár egyszerre (párhuzamos vagy soros kialakításban is) a duplikált és redundáns távfelügyeleti vevőközpontos kialakítás érdekében.

A Dualcom SIA IP-vel, illetve a Tellmon szerverrel kapcsolatos további részletes technikai információk megtalálhatók a www.tell.hu honlapon.
Az eszközök Novosec Security Kft. boltjaiban kaphatók.

 

Szarka Szilveszter, TELL üzletágvezető – Novosec Security Kft.

Novosec Security Kft. 6724 Szeged, Kossuth Lajos sgt. 72/B.
Telefon: (+36-62) 548-533
Fax: (+36-62) 548-532
Honlap: www.novosec.hu
E-mail: szeged@novosec.hu

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok

A GSM-alapú kommunikációs eszközök alkalmazása alternatívát jelent az olyan ritkán lakott helyeken, ahol nagyon gazdaságtalan lenne hagyományos vezetékes telefonhálózat kiépítése.

25–30 évvel ezelőtt a telefonigénylőknek még hosszú éveket kellett várniuk vágyuk teljesülésére. Aki akkor még kisgyerek volt vagy talán még meg sem született, el sem tudja képzelni, mikor manapság már a mobiltelefonok teljesen mindennapjaink részévé váltak, és csak szándék kérdése, hogy ki mikor tér be egy szaküzletbe a legújabb telefonmodellért. De a mobilkommunikáció világa nem csak a kedvesünkkel történő csevegést foglalja magában, hanem egyre inkább más gépek, készülékek távoli felügyeletét, vezérlését is. Ez persze nem csak a klasszikus hangcsatorna használatával, hanem egyéb a mobilkommunikációhoz kapcsolódó adatátviteli csatornák alkalmazásával is. A GSM-alapú kommunikációs eszközök alkalmazása alternatívát jelent az olyan ritkán lakott helyeken, ahol nagyon gazdaságtalan lenne hagyományos vezetékes telefonhálózat kiépítése.

GSM-alapú átjelzők
Ma már szinte minden behatolásjelző központ alapból rendelkezik PSTN (hagyományos földi) vonal fogadására alkalmas kommunikátorral, ami ezt biztosítani tudja.
A GSM-alapú kommunikátorok egyik családja, mint a Satel által gyártott GSMLT1, GSMLT2, illetve GSM4, a mobilhálózat alapján ilyen PSTN-telefonvonalat szimulálhat.

 

 

GSMLT1

 

  • Ezek kimenetét a riasztóközpont kommunikátorára kötve máris lehetővé válik a központ által elküldött hangjelzések, személyes értesítés esetén hangüzenet vagy távfelügyelet esetén DTMF-jelzések továbbítása. Erre a célra a GSMLT1 tökéletesen megfelel.
  • A GSMLT2, további bemenetekkel is rendelkezik, amelyek működtetésével például SMS-t kaphatunk, annak aktuális állapotáról.
  • Harmadikként a GSM4 egyesíti az előzőekben ismertetett eszközök tulajdonságait, plusz távolról vezérelhető kimenetekkel is rendelkezik, de ami ennél talán még fontosabb, hogy képes a hozzá csatlakoztatott PSTN-vonal hibája esetén magától átváltani a beépített GSM-telefon használatára. Ez a tulajdonsága lehetővé teszi, hogy az átjelzés biztonságának növelése céljából a földi telefonvonal tartalékaként is üzemeljen.

GPRS
Mivel a mai technika már nem csak hangátvitelt tesz lehetővé, ezért olyan adatátviteli csatornák használata is lehetővé vált, mint a GPRS-adatátvitel. Ennek előnye a hagyományos telefonvonal használatán alapuló megoldásokkal szemben, hogy gyakorlatilag folyamatos kapcsolat tart fent a két végpont, az ügyfél és távfelügyeleti szolgáltató között, lényegesen gyorsabb annál, és mivel kapcsolási díjat nem számítanak föl, olcsóbb is.

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok

GPRST1

 

Az ilyen átvitel használatához más egységek is kellenek, mint a GPRST1, GPRST2. De itt meg kell említeni ismét a GSM4 egységet is.

  • A GPRST1-es egység alapvetően ugyan olyan módon alkalmazható, mint az előző kategóriában említett egységek. Vagyis a modul által kiadott vonalat a riasztó kommunikátorának bemenetére csatlakoztatva onnan tudja levenni a megfelelő jelzéseket, majd azokat adatcsomagokká alakítva a GPRS-átvitel segítségével továbbítani a célállomás felé. Fontos megjegyezni, hogy az ilyen módon szimulált telefonvonal csak adatátvitelre alkalmas, hangátvitelre nem.
  • A GPRST2 nem ad ki telefonvonalat, viszont a GSMLT2-es hasonlóan a bemenetein keresztül adott jelzések továbbítására alkalmazható.
  • Utolsóként ismét egy pár szó a GSM4-ről. A gyártó ebbe a modellbe az összes eddig említett egység tudását összegyúrta, így ez is alkalmas egy riasztókészülék DTMF-jelzései által továbbított információ GPRS-adatcsomagokká történő átalakítására.

 

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok

GPRST2

Üzenetek
Sok olyan felhasználó is van, aki nem feltétlenül gondolkodik távfelügyeleti szolgáltatás igénybevételén, hanem jobban szeretne ő maga értesítést kapni a bekövetkező eseményekről. Erre három megoldási mód kínálkozik az előre rögzített hangüzenet, az SMS és a hívószámküldés (CLIP szolgáltatás).

 

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok
GSM4
 

  • Az előre rögzített hangüzenet abban az esetben alkalmazható, ha a riasztóhoz vagy akár közvetlenül a GSM4-hez az üzenetet tartalmazó hangmodult csatlakoztatunk.
  • Azalkalmazására két további mód lehetséges. Elsőként a vezérlőpanelben (például CA6, CA10, VERSA vagy INTEGRA) tárolt üzenetet alakítja át a kommunikációs modul SMS-sé. Erre a célra mind a GSMLT1, GSMLT2, illetve a GSM4 modulok alkalmazhatóak.
  • Második esetben maga a modul tartalmazza az előre beprogramozott üzeneteket, amelyek elküldésére ismételten két alternatív mód kínálkozik. A GSMLT2, GSM4 vagy GPRST2 modulok esetében azok bemeneteinek közvetlen működtetetésével indítható el a kívánt üzenet továbbítása.
  • Alternatívaként a GSM4 és a GPRST1 modulok esetében a riasztóról vett DTMF-jelzések vételével a modul szimulálja a távfelügyelet működését, és a beállított feltételeknek megfelelő feltételek bekövetkezte esetén a megfelelő SMS-t a felhasználónak továbbítja. Hívószámküldés használatakor a kommunikációs modul mindössze megcsörgeti a felhasználót, ily módon költségmentes üzenési mód kialakítására nyílik lehetőség a fentebb leírtakkal szemben.

Micra
Érdekes lehetőséget biztosít a Micra, amely riasztó- és kommunikációs modul is egyben. Áramköri lapjára egy 12 zónás (4 vezetékes és 8 rádiós zóna) riasztóközpont, valamint egy GSM/GPRS-telefont építettek föl, amely a Micra jelzéseinek fenti módokon történő továbbítására alkalmas, kivéve a hanghívást.

Lap teteje