A beléptetés ellenőrzése fontos eleme lett a biztonságtechnikának világszerte. Az anyagi tulajdon és a szellemi tulajdonjogok védelme, a lopás és rombolás megelőzése vagy egyszerűen az igényeknek való megfelelés: számos különféle oka lehet annak, hogy a cégek olyan átfogó beléptetőrendszer mellett döntsenek, amely korlátozza, kezeli és ellenőrzi a létesítményeikbe való bejutást.
Ha elszigetelten működnek a különböző biztonságtechnikai rendszerek, akkor a legkifinomultabb beléptetőrendszer sem képes teljesíteni, amire eredetileg szánták és, amire képes lenne. Így a megrendelő olyan beléptetőrendszert keres, amely könnyen integrálható a videomegfigyelő-rendszerrel, a behatolásjelző-rendszerrel, valamint igény van az egységes felhasználói felületre és a központi irányításra.
Új alapokon
Az esetek többségében ma már nem a portás dönti el, ki mehet be, ki nem. A vállalkozásoknak új alapokon kell kezelniük a beléptetést. Pontosan meg kell határozni, ki, mikor, hova léphet be. Ehhez pedig szükséges biztosítani a megfelelő hozzáférést. Továbbá megfelelően kell dokumentálni valamennyi belépési kísérletet, akár sikeres volt, akár nem. Így nem csak a munkavállalók belépését, hanem a teljes látogatói forgalmat rögzíteni kell.
Visszaélések
A beléptetőrendszerek hatékonyan kezelik a hozzáférési jogokat, azonban számos esetben lehetőséget adnak a visszaélésre, például ha valaki jogosulatlan személynek átadja a kártyáját, aki ezzel valamennyi hozzáférési jogosultságot megkap. Kritikus környezetben ezért kötelező egy második biztonsági szint beépítése, ez lehet a videomegfigyelő-rendszer. Ezzel például megállapítható, hogy valójában ki áll a ritkán használt hátsó ajtónál vagy próbál bejutni a raktárba olyan kártyával, amely elveszett. Integrált környezetben könnyű válaszolni az ilyen típusú kérdésekre. Megkönnyíti a személyzet munkáját, ha az integrált rendszerek automatikusan megjeleníti a megfelelő videót a képernyőn.
Ha történik valami
Kriminalisztikai szempontból is előnyös az integráció, mert a beléptetőrendszer eseménynaplója hivatkozik a megfelelő videofelvételre. Ez a funkció nagyban megkönnyíti a múltbeli események és riasztások azonosítását, visszakeresését és lejátszását.
Fontos, hogy a rendszer megőrizze a riasztási esemény előtti és utáni videofelvételeket is. Ezért léányeges, hogy a kezelő ismerje a lehetőségeket, és megfelelő módon be is tudja állítani a rendszert. Sőt beállítható az is, hogy a riasztási eseményhez kapcsolódóan a PTZ kamera egy előre meghatározott helyzetbe álljon vagy a DVR nagyobb felbontású képeket rögzítsen és mentsen ilyen esetben.
Integrálás
Megkönnyíti a rendszerek integrálását, ha annak valamennyi részegysége ugyanattól a gyártótól származik. Ez azonban ritkán fordul elő. Ha a beléptetőrendszer, a videomegfigyelő-rendszer és a behatolás jelző rendszer más-más gyártótól származik, akkor az integráció maga lehet a rémálom. A telepítőnek ilyenkor jól el kell igazodnia a különféle interfészek és az egyes komponensek programozása terén. A munka megkönnyítése érdekében szükséges, hogy a gyártók a nyílt kódú és elfogadott szabványoknak megfelelően készítsék berendezéseiket. Így a telepítő könnyen integrálhatja az alrendszereket az épületfelügyeleti rendszer, mint esernyő alá. A legtöbb jelenlegi rendszer a hagyományos IT-technológiáknak megfelelően – mint a TCP/IP és az OPC kommunikáció – működik. A nyílt szabványokon alapuló rendszerek célja, hogy segítse a teljes berendezés kiépítését, és annak a jövőbeli növekedését.
Access Engine
A Bosch Access Engine beléptetőrendszere a legmagasabb igények kielégítésére lett kifejlesztve. Moduláris felépítésének köszönhetően rendszerben lehet fölépíteni vele a legmegfelelőbb megoldást, amellyel valamennyi, a beléptetőrendszerekkel szemben támasztott igény kielégíthető, és rugalmasan bővíthető. Az Access Engine egyszerűen kezelhető beléptetőrendszer, amely felhasználóbarát módon vezérli az ajtókat és a kapukat, miközben a személyzet számára világos áttekintést ad a hozzá kapcsolódó videorendszerhez vagy épp kaputelefonhoz.
További információk: Bosch Security