eqo testszkenner

Csúcstechnológia a személyátvizsgálásban: ellenőrzés milliméteres hullámokkal

A Smiths Heimann egyedülálló biztonságtechnikai berendezése, az „eqo” testszkenner forradalmian új tulajdonságokkal bír az eddig alkalmazott, hagyományos elven működő fémdetektoros kapukhoz vagy személyátvizsgáló röntgenberendezésekhez képest.

A személy- és csomagátvizsgáló eszközök fejlesztésének legfőbb mozgató rugója a repülésbiztonság. A repülőterek biztonságát felügyelő szervezetek – mint az ECAC (Európai Polgári Repülési Konferencia) vagy a TSA (az Egyesült Államok Közlekedés Biztonsági Hivatala) – egyre magasabb elvárásokat támasztanak az átvizsgáló eszközökkel szemben. A folyton szigorodó követelményeknek csak egyre kifinomultabb technológiával tudnak megfelelni a gyártók, ennek az egyik példája a Smiths Heimann eqo testszkenner.

Korábbi, Csúcstechnológia a személyátvizsgálásban: ellenőrzés milliméteres alapossággal című cikkünkben bemutattuk az átvizsgálás folyamatát, s technológiáját. Ennek folytatásaként most bővebben ejtünk szót 

A milliméteres hullámokról

A TSA (Transportation Security Administration) megbízásából elkészített és 2009 júliusában kiadott hatástanulmány alapján egy, az USA repülőterein is használt milliméteres hullámokat alkalmazó testszkenner által kibocsátott energia 0,00000597 mW/cm2, vagyis 10.000-szer kisebb, mint beszélgetés alatt egy mobiltelefoné. Hazánkban a lakosságra vonatkozó határérték 300 GHz-en 1 mW/cm2

Az elektromágneses spektrumban a milliméter hullámhosszú sugárzás a látható fénytartomány alatt, az infravörös és a mikrohullámú sugárzás között helyezkedik el. A röntgensugárzástól távol, az elektromágneses sugárzási tartomány túlsó oldalán, az ultraibolya sugárzás feletti tartományban található, vagyis 3 mm-es (3×1011 Hz) és 300 mikrométeres hullámhossz (3×1012 Hz) közé tehető.

 

eqo testszkenner

A teljes spektrum

Elnevezés Hullámhossz Frekvencia Előállítás Műszaki felhasználás
 Hosszúhullám  10 km – 1 km  30-300 kHz    hosszúhullámú rádió
 Középhullám  1 km – 100 m  300 – 3000 kHz    középhullámú rádió
 Rövidhullám  100 m – 10 m  3-30 MHz    rövidhullámú rádió
 Ultrarövidhullám (URH)  10 m – 1 m 30-300 MHz     rádió, tévé, radar, mágnesrezonanciás-tomográfia
 Deciméteres hullám  1 m – 10 cm  300-3000 MHz    mágnesrezonancia-tomográfia, mobiltelefon, tévé
 Centiméteres hullám  10 cm – 1 cm  3–30 GHz    rádiócsillagászat, távközlés, műholdas televízióadás
 Milliméteres hullám  1 cm – 1 mm  30–300 GHz eqo   rádiócsillagászat, távközlés, orvostudomány, biztonságtechnika
 Mikrohullám  30 cm – 300 µm  1 GHz – 1 THz  magnetron, klisztron, mézer  mikrohullámú sütő, radar
 Terahertzes sugárzás  3 mm – 30 µm 0,1 THz – 10 THz 

 

 szinkrotron, infravörös lézer, FEL (szabadelektron-lézer)  rádiócsillagászat, spektroszkópia, képalkotó eljárások
 Infravörös sugárzás (IR) (hősugárzás)  < 1,0 mm  > 300 GHz  feketetest-sugárzás, lézerdióda, szinkrotron  IR-spektroszkópia
 Távoli infravörös  

< 1,0 mm

 > 300 GHz    
 Közepes infravörös  < 50 µm  > 6,00 THz  Szén-dioxid-lézer  
 Közeli infravörös  < 2,5 µm  > 120 THz  Nd:YAG-lézer  távközlés, adatátvitel (IRDA)
 Fény  780 nm – 380 nm  384 THz – 789 THz  fekete test (izzó), gázkisülés (fénycső), lézerdióda, festéklézer, szinkrotron  világítás, színmérés, fényességmérés
 Ultraibolya sugárzás (UV)  < 380 nm  > 789  THz    fertőtlenítés, UV-fény, spektroszkópia
 Lágy UV-sugárzás  < 380 nm  > 789  THz  fénycső, szinkrotron, excimerlézer  fluoreszcencia, foszforeszcencia, pénzérmék eredetiségvizsgálata
 Kemény UV-sugárzás  < 200 nm  > 1,5 PHz  fénycső, szinkrotron, excimerlézer  
 EUV  13,5 nm  30 PHz  szinkrotron  EUV-litográfia
 

XUV

 1 – 50 nm  300 PHz – 1 PHz  XUV- és EUV-források; XUV-csövek, szinkrotron  EUV-litográfia, röntgen-mikroszkópia, nanoszkópia
 Röntgensugárzás  < 1 nm  > 300 PHz  röntgencső  orvosi diagnosztika, biztonságtechnika, szerkezetanalízis
 Gamma-sugárzás  < 10 pm  > 30 EHz  radioaktivitás, szupernóvák, pulzárok, kvazárok  

 

kapcsolódó videók: 

forrás: znz.hu

kapcsolódó cikkek:

A Biztonságtechnika Periódusos Táblája
Bemutatkozik a CEIA levélátvizsgáló készüléke és mobiltelefon detektora
Általános őrzés-védelmi kockázatok

MDAR videomegfigyelő rendszer

IP-kamera videomegfigyelő rendszer fémdetektor kapukhoz

Az olaszországi CEIA a világ legjobb minőségű fémdetektor kapukat gyártó cége, amely a közelmúltban új, IP alapú videomegfigyelő rendszert fejlesztett ki. Az IP-kamerás fémkereső eszköz rendkívül sokoldalú analitikai-statisztikai szoftverrel rendelkezik, amely a kapu tranzit adatait hozzá is rendeli a kamerából beérkezett képekhez.

Az új IP alapú MDAR videomegfigyelő rendszer tranzit- és riasztási adatok alapján, valamint a beépített kamera által közvetített képek és mozgóképek segítségével teszi lehetővé a valós idejű megfigyelést és felügyeletet. A központosított adatbázisban mindennemű áthaladásai adatot a kamera felvételeivel együtt archivál a szerver. A videomegfigyelő rendszer rendelkezik automatikus képvisszajátszási funkcióval is riasztások esetére. A rendszer igény szerint képes statisztikai jelentés és összesítés készítésére mely tartalmazza az áthaladásokat, valamint a riasztásokat. Ezeket képes xls. formátumú diagramon ábrázolni.

Az IP-kamera a fémdetektor kapu felső kereszttartóján helyezkedik el, és közvetlenül a kapu hálózati bemenetére csatlakozik. A kapun áthaladókról – beállítástól függően – fénykép vagy videofelvétel készül. A hálózati kártya kimenetén keresztül az IP-kamera az áthaladási és riasztási adatokkal együtt továbbítja a felvételt a grafikus felületű szoftverrel installált szerverre, amelynek monitorján maximum 64 fémdetektor kapu kameraképe jeleníthető meg egyszerre.

MDAR videomegfigyelő rendszer

MDAR videomegfigyelő rendszer

A MDAR rendszer legnagyobb előnye a különböző szűrés-hozzárendelés funkciókban rejlik. A program segítségével visszakereshetők a riasztások és a riasztáskor áthaladó személyekről készült felvételek, amely nagyban segíti a fémkereső kapuk átbocsátóképességének növelését. Az eltárolt felvételek Windows, Mac és Linux kompatibilisek.

ForgalmazóZ&Z Biztonságtechnika Kft.

Fémkereső kapuk, nem csak repülőterekre

Fémkereső kapuk, nem csak repülőterekre

A fémkereső kapukat – más néven fémdetektor kapukat – eredetileg a közbiztonságra, a testi épségre, illetve az életre veszélyt jelentő támadóeszközök (kés, maroklőfegyver, különböző szúró-, vágó- és ütésfokozó eszközök) és robbanószerkezetek felderítésére fejlesztették ki.

A fémkereső kapuk, fémdetektor kapuk fejlesztése során az elmúlt évtizedekben a detektálási képességek növelése és továbbfejlesztése volt a cél.
Az utóbbi három évben a nyersanyagárak – így a színesfémek árai is – óriási mértékben emelkedtek. Ezzel párhuzamosan nőtt a különböző méretű és anyag fajtájú alapanyagok (réz, alumínium, egyéb színesfém-ötvözetek), valamint alkatrészek (számítógép, mobiltelefon) eltulajdonításának mértéke.
Erre a kihívásra adnak választ a cikkben bemutatott CEIA gyártmányú fémkereső kapuk, amelyek megfelelnek a biztonsági követelményeknek, sikeresen megelőzik a lopást, az eltulajdonítást.

Fémkereső kapuk, nem csak repülőterekre

A fémkereső kapuk működése

A fémkereső kapuk elektromágneses teret generálva érzékelik az áthaladó fémtömeget. Az oldalpanelen elhelyezkedő embermagasságú kijelző a felvillanó LED-ek segítségével mutatja a fémtárgyak pontos elhelyezkedését az átvizsgált személyen, ezzel meggyorsítva az átvizsgálási folyamatot. A fényjelzés mellett hangjelzéssel is riasztanak.
A személyátvizsgálás folytonosságát, gyorsaságát segítik az oldalpanelen felvillanó forgalomszabályozó zöld és piros fényjelzések.

 

CEIA PMD2 Plus EllipticCEIA PMD2 Plus Elliptic

A PMD2 Plus Elliptic típus a fémkereső kapuk között a nagy érzékenységű kategóriába tartozik, ugyanakkor a legkisebb helyigényű berendezés. Gyors és egyszerű összeszerelhetősége miatt alkalmas mobil alkalmazásra is.
A detektor kültéri alkalmazásra kimondottan ajánlott, hiszen a széles paneles változat szélérzékenységével szemben nem csak merevebb kivitelével, de kisebb, áramvonalasabb felületével is jobban ellenáll a szélnyomásnak. A vibráció elleni programozhatóságával is kiemelkedik a manapság gyártott fémkereső kapuk közül.

 

 

 

 

  

 

 

CEIA SMD600CEIA SMD600

Az SMD600 típusú fémkereső kapu nagyobb érzékenységű eszköz. Kimondottan a kisméretű és kevés fémet tartalmazó tárgyak detektálására fejlesztették. Ez a nagy érzékenységű eszköz képes érzékelni a hagyományos fegyvereket (pisztoly, kés), de az alacsonyabb érzékenységű berendezések által nehezen észrevehető kis tárgyakat is, így az elektronikai gyártók előszeretettel alkalmazzák a dolgozók átvizsgálására kiléptetéskor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mindkét típus főbb jellemzői:

  • Nemzetközi Biztonsági Szabványok azonnali választási lehetősége
  • mágnesezhető, nem-mágnesezhető és ötvözet anyagú tárgyak detektálása
  • mikroprocesszor által programozható és vezérelhető funkciók
  • programozás a vezérlőpanelen vagy soros porton keresztül, PC-n vagy hálózaton keresztül
  • mechanikus kulccsal és jelszóval védett programozás
  • szabályozható riasztási hangszín és hangerő
  • nagyfokú ellenállás az elektromágneses és mechanikus interferenciával szemben
  • két vagy több fémkereső kapu között automatikus szinkronizáció, minimális távolság 20 cm, kábel nem szükséges
  • profi és megbízható, integrált elektronikus vezérlőegység
  • kalibráció nem szükséges
  • megfelel az előírásoknak a következő területeken: pacemaker, defibrillátor, állapotos nők, mágneses adathordozók
  • megfelel a fémdetektor kapukra vonatkozó nemzetközi szabványoknak

 

Alkalmazási területek:

  • ipari létesítmények
  • raktárak, logisztikai központok
  • kormányzatiépületek és középületek
  • büntetés-végrehajtó intézetek
  • bíróságok

Solymár Zoltán, műszer- és szabályozástechnikai mérnök

Z&Z Biztonságtechnika Kft.

1141 Budapest, Paskál utca 27/B
Telefon: (+36-1) 220-5391
Fax: (+36-1) 221-1039
Honlap: znz.hu
E-mail: info@znz.hu

 

Kapcsolódó írásaink

Röntgenberendezések gyárak, raktárak és szállítmányozók részére

  

Fémkereső kapuk, nem csak repülőterekre

 

Lap teteje