Video-audio enkoder szerelés, „Laokoón Csoport” kivitelben!
Cégünk, az ERANDO Kft, megkeresést kapott egy korábban telepített rendszer bővítésével kapcsolatban. A helyszínen a felmérés alkalmával szembesültünk a korábbi telepítések hiányosságaival. A képeken a szerelődobozban, egy video-audio enkóder látható saját táppal-akkumulátorral, illetve egy IP modullal. Egy avatatlan szem számára is nyilvánvalóan láthatóak a szerelési hiányosságok, a nem megfelelő telepítés. A képek önmagukért beszélnek, de azért tennénk néhány kiegészítő észrevételt is.
Rendezetlen belső kialakítás
A doboz felnyitásakor rögtön látszik, hogy a rendezett belső kialakítására nem volt igénye a „telepítőnek”. Az enkódert mindössze egy kötegelővel rögzítette a szerelődobozhoz, de ez talán a legkisebb probléma. Jól látható, hogy az UTP kábel két erét egyszerűen bedugta az audio csatlakozóba (3,5 jack), a kábelt a bevezetésnél nem védi a burkolat.
Nem elég, hogy a kábelek rendezetlenek, de még jól össze is vannak gubancolva (lehet, hogy telepítő úgy gondolta, hogy így majd valami a helyén tartja az enkódert).
Nem feltétlenül baj, hogy a kötések szigetelőszalaggal vannak szigetelve (hiszen nem mindig van kéznél zsugorcső) de elvárható lenne, hogy legalább legyenek megfelelően, normálisan levágva.
Zárlatveszély
A koax kábel törésgátlója helyett szigetelő szalag használata nem megengedett, de ha már elfogyott a törésgátló, akkor legalább a krimpelés legyen megfelelően megcsinálva. Az árnyékoló harisnya csatlakozó alól kilógó szálait le kell vágni, nem maradhatnak szabadon. A szabadon hagyott elemi szálak zárlatot okozhatnak.
A szigetelőszalagot látva a csatlakozón egy szakembernek az az érzése támad, hogy valamit megpróbált a „telepítő” eldugni a szemünk elöl. A gyanú be is igazolódott, a képet elnézve a „telepítőnek” szüksége lenne némi gyakorlásra a krimpelési technikájának fejlesztéséhez.
A következő képen további érdekességeket is látunk.
Szabadon lógó kábelek, hibás kivezetés.
Az egyik és nagyon általános hiba, hogy a tartalék erek szigeteletlenül, szabadon lógnak. Ahol mások által telepített vagyonvédelmi rendszert javítanunk-karbantartanunk, ott ezzel a hibával rendszeresen találkozunk. Bármennyire is óvatosak vagyunk, egy ilyen szerelés esetén a szabad erek egy rossz mozdulatnál akár zárlatot is okozhatnak, a zárlat pedig az eszköz meghibásodáshoz vezethet.
A másik nagyon érdekes dolog a kábelek kivezetése. A „telepítő” valamiért úgy gondolta, hogy csak néhány vékony eret visz ki a dobozból (hozzá kell tennem teljesen szabálytalanul), ezt még véletlenül sem a többi kábellel együtt teszi meg. Ez a szerelési megoldás teljesen szabálytalan. A vékony erek könnyen megsérülhetnek, ami további meghibásodásokhoz vezet. Fontos, hogy a biztonságtechnikai árnyékolt kábel külső szigetelését csak a dobozon belül bontsuk meg. Szabadon, egyszeres szigeteléssel kötő és szerelő dobozokon kívül kábelezni tilos!
„Nyomorított” szerelődoboz.
Ez az utolsó kép igazából felteszi az i-re a pontot. Jól látható, hogy a beszerelt eszközök nem fértek be problémamentesen a szerelő dobozba, de ha jó erősen megnyomjuk egy fémdoboz ajtaját, akkor az szépen a szükséges méretre görbül. Az ilyen hibák a megfelelő eszközök megválasztásával, elkerülhetőek.
Összegzésként elmondható, a képekből kitűnik, hogy a telepítőnek elég volt a kívülről elfogadható látvány, a szerelődobozon belül, a megfelelő kivitelezés már nem volt szempont.
Az ilyen szerelések láttán az ember elgondolkodik azon, hogy az ilyen munkát végző telepítők hogyan tudnak a piacon megélni. A megrendelő valószínűleg nem szakemberekkel végeztette el a munkát, ezzel is rontva a szakma becsületét. Fontos, hogy az ilyen problémákra mindig hívjuk fel a figyelmet, és az ilyen színvonalú munkákat soha ne fogadjuk el!
Dokumentálta, beküldte: Erando Kft
kapcsolódó cikkek:
Szerverek karbantartása a biztonságtechnikában
Korlátlan finanszírozás, de gagyi munka!
Egy riasztás és garantált a szívroham. Zárt előszoba + 120dB= örökség
„Találtam olcsóbbat!?” – A biztonságtechnika értékesítésének buktatói az ügyfélkapcsolatok során