Plombálás
A plombákat nagyon sok területen használják: rendezvénybiztosítás, gyártástechnika, közüzemi szolgáltatás, büntetés-végrehajtás, gyógyszeripar és a közlekedés, áruszállítás területén. Előadásában Noth Péter, az MBF e területért felelős szakértője először is egy tévhitet oszlatott el: a plomba nem védi meg az árut, viszont a jó minőségű és megfelelő azonosítóval rendelkező plombával és főleg annak szakszerű alkalmazásával már érzékelhető bizonyítható, ha valaki jogosulatlanul próbált hozzáférni. Majd kiemelte a folyamatban a biztonsági őr szerepét, akinek a megfelelő képzése és ellenőrzése nélkül nem működik eredményesen a rendszer.
Képzés
Német Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke a személy- és vagyonőrök kötelező képzéséről beszélt. Szakonyi Péter, a Safety Sector vezetője kételyeinek adott hangot, elmondta, nem gondolja, hogy a szolgáltatói szektor hibája az alacsony bér, szerinte a pályázatok kiírói, illetve elbírálói gyakran olyan összegű ajánlatot fogadnak el, amelyből biztosan nem lehet törvényesen elvégezni a munkát. A hallgatóság egyik tagja fölvetette, azzal, hogy a képzés és vizsga nélkül nem dolgozhatnak a személy- és vagyonőrök, szerzett jogot veszítenek el. Német Ferenc válaszában eloszlatott számos tévképzetet, amely a szakmai kamarához, illetve a képzéshez fűződik. Kifejtette, nem szerzett jogot veszít, el, aki nem teszi le sikeresen a vizsgát, hanem a pozícióját, és azt is csak ideiglenesen, amíg sikerül letennie a vizsgát. Majd hozzátette, évi ezermilliárdos forgalmú iparág nem engedheti meg magának, hogy nem naprakész tudással rendelkező embereket alkalmazzon. Az elnök világossá tette, a kamara nem szakszervezet, nincs törvényi felhatalmazása beavatkozni sem munkajogi kérdésekbe, sem pedig a béralkuba. Kiemelte, az érdekképviselet egy része, a munkájukat elégtelenül végző szakszervezetek próbálnak meg bűnbakot csinálni a kamarából, hogy ezzel eltereljék a figyelmet saját eredménytelenségükről.
Német Ferenc, a kamara elnöke, Szakonyi Péter, a Safety Sector ügyvezetője, Papp Róbert, az MBF titkára
Biztonsági kihívások és megoldások
Carlo Giannini, a Sony európai risk managere előadásában elmondta, bár az általános válság hatására megcsappant a vásárlóerő, így sok gyár bezárt, azonban a szervezett bűnözés megerősödött. Mindemellett természeti katasztrófák is súlyos károkat okoztak a Japánból származó multi cégnek. A biztonságért felelős vezetőnek a külső és belső kockázatokat is kezelnie kell munkája során. Az áruszállítás különösen nagy kockázatot jelent, de a már említett külső körülmények miatt nem engedhetik meg, hogy elveszítsenek egy-egy szállítmányt, mindegyiknek célba kell érnie. Ha elvész egy szállítmány, akkor nem csak az áru vész el, hanem ügyfeleket és ezzel együtt presztízst is veszítenek. Carlo Giannini kiemelte, a biztosításnak és a TAPA szabványának, azon belül is az oktatásnak és képzésnek a jelentőségét az áruszállítás területén.
Carlo Giannini, a Sony biztonsági vezetője
Nyomozás
Balotai Attila őrnagy egy nemzetközi bűnszervezet bukását mesélte el előadásában. A szervezet Franciaországban lopott el kamionokból árut, amelyet azután Magyarországra szállítottak, ahol eladták. A tolvajok francia kamionparkolókban fosztogattak ponyvás autókat, és mire az áruval Magyarországra értek, már a vevő is megvolt. A tolvajok nem válogattak, mindent vittek, ami mozdítható volt: a műszaki cikkektől a mosóporon át a tartós élelmiszerekig. A banda tagjai pár napot pihentek Budapesten, majd mentek vissza Franciaországba. A magyar hatóságokkal a francia rendőrség vette föl a kapcsolatot. A nyomozás során több ország rendőrségének együttműködésével sikeresen zárult az ügy: egy időben csaptak le a különböző országokban a banda tagjaira, akik most büntetésüket töltik. Balotai Attila előadásában kihangsúlyozta a szállított áru megfelelő védelmének jelentőségét és több ország rendőrségének példás együttműködését a felderítés érdekében.
Interjú Német Ferenccel, a kamara elnökével