Új menedzselt 802.3at PoE+ switch-ek a Planettől

Új menedzselt 802.3at PoE+ switch-ek a Planettől

Három vadonatúj menedzselt PoE+ switch-et mutat be az Aspectis Kft. a Planet Technology termékkínálatából. Az első switch a GS-4210-24P2S ideális kis- és középvállalkozások számára. Költségtakarékos megoldás helyi szintű hálózatokhoz. Intelligens funkciókkal, felhasználóbarát webes kezelőfelülettel, stabil működéssel és IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus (PoE+)-szal rendelkezik, mindezt megfizethető áron nyújtja. 24 10/100/1000Base-T Gigabit Ethernet porttal bír, ezen felül 2 100/1000Base-X SFP csatlakozik a belső áramkörhöz. Mind a 24 portja integrálva van 802.3at PoE+ injektor funkcióval. A switch Gigabit sebességű adatforgalmat képes kezelni max. 30 watt teljesítménnyel portonként. A 24 PoE-n keresztül megtáplált eszköz összteljesítménye 300 watt lehet.

A másik switch a GS-4210-8P2T2S, a Planet eszközök legújabb generációja, amely intelligens PoE funkciókkal rendelkezik, a kritikus üzleti alkalmazások könnyebb eléréséért. Egy időben tudja az IPv6/IPv4 internet protokollokat kezelni, beépített L2/L4 Gigabit Switching motorral és 8 10/100/1000Base-T porttal rendelkezik, ami portonként 30 watt 802.3at PoE+-os. Ezen felül 2 db Gigabites RJ-45 portja és 2 extra 100/1000Base-X SFP foglalatja van. Mind a 8 port 30 watt teljesítmény leadására képes, ami összesen 240 wattos összteljesítményt jelent. Valamennyi portot egy időben külön-külön lehet használni, függetlenül attól, hogy milyen típusú PoE applikációt használunk. Gyors, biztonságos és költséghatékony PoE hálózati megoldást nyújt IP-alapú biztonságtechnikai megfigyeléshez.

Új menedzselt 802.3at PoE+ switch-ek a Planettől

GS-4210-8P2T2S

A switch az alábbi egyedülálló PoE funkciókkal vezérli a csatlakoztatott eszközöket:
– Power Device Alive Check: a switch-re kötött eszközök (pl.: kamerák) működését figyeli. Amennyiben a kamera leáll és megszakad a kapcsolat, akkor újraindítja a port áramellátását és az eszköz működését. 
– Scheduled Power Recycling: engedélyezi a csatlakoztatott, vezeték nélküli IP kamerák és access pointok rebootolását egy megadott időpontban minden héten.
– PoE Schedule: a funkció használatával be- vagy kikapcsolhatjuk minden egyes port tápellátását adott időszakra. Ezáltal energiatakarékosan működtethetjük a rendszert és pénzt spórolhatunk a felesleges használatban tartott eszközök lekapcsolásával.
– PoE Usage Monitoring: a webkezelő felületen található áramfogyasztói grafikonon valós időben nyomon követhetjük a csatlakoztatott eszközök áramfelhasználását. Ezzel nagyban javíthatjuk az épület vagy adott helyszín hatékony működését.

A harmadik switch a WGSW-48040HP, a Planet első 48 portos Layer 2 Plus 802.3at PoE menedzselt Gigabites switch-e, amelyik ömlesztett teljesítményre képes és támogatja az IPv4 és IPv6 Layer 3 static routingot. A készülék 48 IEEE 802.3at PoE+ porttal és 600 wattos összteljesítménnyel rendelkezik, amivel a közepestől egészen a nagyobb méretű rendszerekben történő felhasználásra alkalmas alacsony összköltség mellett. A Planet POE-E201 extender használatával 200m, 300m vagy még annál nagyobb távolságból is működőképes. A 96 Gbps nagy teljesítményű switch architektúrájával és 600 wattos PoE összteljesítményével több mint 36 vezeték nélküli IP kamerát tud vezérelni. A kamerákból érkező videoanyagot 8/16/32 csatornás NVR rendszereken lehet rögzíteni. Korábban kettő vagy még több switch-et kellett vásárolni a megfigyelőrendszer működtetéséhez. Most elég egy db WGSW-48040HP a rendszer zökkenőmentes üzemeltetéséhez, amivel pénzt, időt és munkaerőt tudsz megspórolni. További információkért kérjük forduljon az Aspectis Kft. értékesítő kollégáihoz.

Új menedzselt 802.3at PoE+ switch-ek a Planettől

WGSW-48040HP

kapcsolódó cikkek:

 

8 portos, áramot és adatot egyaránt továbbító switch-ek

Már kapható az Axis első 4K felbontású hálózati kamerája

Hatalmas tudás egyetlen kamerában – AXIS Q1615/-E

 

8 portos switch

8 portos, áramot és adatot egyaránt továbbító switch-ek

A tajvani Planet Technologies két 8 portos Planet switch-et mutatott be, ezekkel bővítve nagysikerű és kedvező árazású terméksorozatát. Az FSD-804P 8 portos 10/100 Mbs adatátviteli sebességgel rendelkezik. A 8 portból 4 port PoE Ethernet Switch.

A termék gyártásánál a fő szempontok az energiatakarékosság és a rugalmasság voltak. A 10/100 Mbs TP portok fele képes 4 IEEE 802.3af szabvány szerint működő eszközöket vezérelni. SOHO területen és például kereskedelmi egységekben a switch egyszerű, költséghatékony és megbízható hálózati kapcsolatot biztosít mind adat, mind áram továbbításában. Ezen felül ideális eszköz az Ethernet és a Fast Ethernet munkacsoportok közötti áthidalásra.

Mivel mind az adat és mind a tápellátás a switch-en keresztül történik, így csökken a kábelezés költsége és a falon, mennyezeten vagy más elérhetetlen helyeken lévő elektronikai eszközök is megszűnhetnek. Központilag IP telefonrendszert, IP kamera rendszert is elláthatunk árammal, emellett pedig vezeték nélküli roaming környezetet is biztosíthatunk az adott irodában vagy kereskedelmi egységben.

A másik switch az FSD-808P, ami egy 8 portos 10/100 Mbps adatátviteli sebességgel rendelkező Fast Ethernet Switch. A termék a 802.3af PoE Switch család egy újabb tagja, ami összesen 125 wattos teljesítménnyel rendelkező PoE eszközöket tud működtetni és mind a 8 portja képes IEE 802.3af szabvány szerint működő eszközöket vezérelni. Egyszerű, költséghatékony megoldásként szolgál kisebb vállalkozások, kereskedelmi egységek, irodák számára. Az FSD-808P képes 8 PoE eszköz tápellátását szolgáltatni 100 méteres körzeten belül, 4 pár Cat5/5e UTP vezetéken keresztül. Mivel az adat és a tápellátás is egyetlen kábelen fut, ezért nincs szükség kábelezésre és villanyszerelő szaktudásra az üzembe helyezéshez. A 8 port segítségével már egy viszonylag nagyméretű IP kamerarendszert és IP telefonrendszert is be tudunk üzemelni.

8 portos switchEz a megoldás fokozott megfigyelőképességet tesz lehetővé olyan helyzetekben, amelyek széles vertikális látómezőt kívánnak meg, mint például lépcsőházak, folyosók, utak, kifutópályák és alagutak.

A folyosókon, előszobákban és más szűk területeken a hagyományos képformátum nem a legmegfelelőbb, mivel a látómező nagy része – különösen a kép széle – felesleges. Másrészről ez azt is jelenti, hogy a képminőség nincs maximalizálva, és a kamera képérzékelőjét nem használják ki teljes mértékig. Azon felül, hogy a felhasználó olyan többletképet kap, ami nem is szorul megfigyelésre, nő az elvesztegetett sávszélesség és tárolókapacitás mennyisége is.
Az Axis Corridor Format egy függőlegesen orientált képet ad a kamerából, ami tökéletesen alkalmazkodik a szűk területekhez, és maximalizálja a képminőséget, miközben kiküszöböli a hagyományos képformátum sávszélesség és tárolási kapacitás problémáit. A Corridor Format jól használható a modern 16:9-es képarányú HDTV kamerákkal, mivel a létrejövő képen 9:16 lesz a képarány. Tökéletes tehát szűk folyosókon, peronokon és alagutakban.
Az Axis Corridor Format két innovatív megoldás kombinációjaként jött létre. Először is, az egész Axis kamerát oldalra döntve telepítik, vagy az Axis dóm kamerákban található különleges 3 tengely mentén mozgó lencsét 90 fokkal elforgatják a telepítés során. Másodszor, a képet visszaforgatják 90 fokkal a kamera konfigurációs felületén keresztül – ez olyan funkció, ami csakis az Axis hálózati kameráiban található meg, mivel kiemelkedő számítási sebességet igényel –, hogy a kezelő a valóságnak megfelelően lássa a képet.
“Nagy az igény a függőlegesen orientált területek megfigyelésére maximális képminőséggel és kevés elvesztegetett pixellel. Az Axis Corridor Format egy egyedülálló, készre gyártott és költséghatékony megoldást kínál erre az egész iparágra kiterjedő megfigyelési kihívásra” – mondta Bata Miklós, az Aspectis Kft. ügyvezetője, az Axis magyarországi disztribútora.
Az Axis Corridor Formatot az Axis legtöbb rögzített hálózati kamerája is támogatja. A technológiáról bővebb információt kérjen kollégáinktól.

A termékek már kaphatók az Aspectis Kft.-nél. További információért forduljon kereskedőinkhez.

kapcsolódó cikkek:

Tenyérnyi Axis kamera optimalizált IR technológiával

Egyetlen kamerával az egész helyiség biztonságáért

Az IP kamerák óriása és törpéje

Axis M3024-LVE hálózati kamera

HDTV felbontású, kültéri, fix, mini dómkamerák

 

Két új, vonzó árú HDTV felbontású, kültéri, fix, mini dómkamerát mutatott be az Axis. Az M30-VE hálózati kamerákat olyan piaci igények kielégítésére szánták, amelyek esetén a megfigyelő rendszer kedvező ára mellett fontos szempont a HDTV felbontás, a valós éjjel-nappali működés és a könnyű felszerelhetőség kültéren és beltérben.

 

A vandálbiztos kivitelű Axis M3024-LVE és az Axis M3025-VE hálózati kamerák jól alkalmazhatók szállodák bejáratánál, butikokban, éttermekben, irodákban, iskolákban.

M3024-LVE

Az Axis M3024-LVE 1 megapixel vagy 720p HDTV felbontású, 80°-os látószögű, az Axis M3025-VE modell 2 megapixel, 1080p HDTV felbontású, 93°-os látószögű hálózati kamera. Mindkét kamera automatikus mozgatású infravörös szűrővel rendelkezik, amely nappali fényviszonyok mellett színes, éjszaka pedig – kihasználva az infravörös fénytartományt is – jó minőségű fekete-fehér képek továbbít. Az Axis M3024-LVE képes továbbá teljes sötétségben is a képalkotásra a beépített infra megvilágítás segítségével.

Axis M3025-VE hálózati kamera, Axis M3024-LVE hálózati kamera videó
Nézze meg az erről szóló bemutató filmet!

Az Axis M30-VE kamerák fontosabb tulajdonságai

  • HDTV felbontás
  • éjjel-nappali funkcionalitás
  • ki- és bemeneti portok külső eszközök csatlakoztatásához
  • kompatibilis az Axis Camera Companion vagy más videomenedszment szoftverekkel
  • vandálbiztos kivitel
  • gyors telepítés kültéren és beltérben egyaránt
  • kis méret
  • kedvező ár

Axis M3025-VE hálózati kamera

M3025-VE

Összességében az Axis M30-VE kamerák vonzó megoldást nyújtanak professzionális rendszerek kialakításához még meglehetősen szűk költségvetés esetén is.

Telepítés

Az Axis M3024-LVE és az Axis M3025-VE modellek gyorsan és egyszerűen telepíthetők. Mennyezetre és falra is szerelhetők, a kamera iránya könnyen beállítható. Támogatják az Axis Corridor Format megoldását is, így biztosítva folyosók, közlekedők maximális lefedettségét. A kamerákat előre beállított fókusszal szállítják, ez csökkenti a szerelésre fordított időt. Csomagolásuk 2 méteres hálózati kábelt tartalmaz, a tápellátásuk PoE-n (IEEE 802.3af) keresztül történik. Külön időjárásálló házak nem szükségesek, hiszen a kamerák IP66 és NEMA 4X védettségűek, így megfelelően védettek kültéri alkalmazásokhoz, porral, esővel, hóval és korrózióval szemben.

Axis M3024-LVE hálózati kamera 
M3024-LVE

A kamerák további jellemzői

  • több, egyedileg konfigurálható videostream, H.264 vagy MJPEG tömörítéssel
  • WDR képfeldolgozás dinamikus kontraszttal összetett fényviszonyok mellett
  • riasztások kezelése: egy bemenet és egy kimenet külső eszközök csatlakoztatásához
  • intelligens videoanalitikai megoldások, például mozgásérzékelés, szabotázsriasztás
  • valamint további alkalmazások az Axis Camera Application Platformon keresztül, mint például látogatók számolása
  • a kamerák beépített microSDHC foglalata néhány napos helyi rögzítést biztosít memóriakártyán
  • a kamerában történő rögzítés esetén a felhasználók az ingyenes Axis Camera Companion szoftverrel távolról könnyedén tekinthetnek bele a felvételekbe, és menedzselhetik a rendszert, helyszínenként 16 kameráig

Az Axis M30-VE kamerák számos egyéb videomenedzsment alkalmazással használhatók, mint például az Axis Camera Station vagy az Application Development Partner program eredményeként más gyártók termékeivel is. Továbbá támogatják az Axis Video Hosting alkalmazást, valamint az ONVIF-et a szélesebb körű integráció érdekében.

 

Axis M3025-VE hálózati kamera

M3025-VE

Az Axis M3024-LVE és az Axis M3025-VE várhatóan 2013 harmadik negyedévétől lesz kapható az Axis disztribúciós hálózatán keresztül.

 

Forrás: Axis

HDTV felbontású beltéri mini dómkamera (Forrás: Axis)

HDTV felbontású beltéri mini dómkamera

Az Axis bemutatta beltéri, HDTV felbontású mini dómkameráit, amelyek használatával kedvező áru HDTV rendszerek építhetők ki üzletekben, szállodákban, iskolákban, bankokban és irodaépületekben.

A mindössze 10 × 5 cm-es méretű Axis M30 sorozat a 720p felbontású, 1 megapixeles M3004-ből, és az M3005-ből áll. A sorozat támogatja az 1080p HDTV felbontást. A tenyérnyi méretű, pornak ellenálló kialakítású M30 kamerák tervezésekor a gyors és rugalmas telepítés fontos szempont volt. A három tengely mentén állítható kamera mennyezetre és oldalfalra szerelhető, a kamera iránya és dőlése könnyen beállítható. A kamerák támogatják az Axis Corridor Format megoldását, amely biztosítja a függőleges irányú nagyobb lefedettséget, így ideálisan alkalmazható folyosókon, közlekedőkben, üzletek polcsorai között. Az M3004 80°-os, amíg az M3005 118°-os vízszintes látószöget biztosít. A kamerák gyárilag beállított fókusszal érkeznek, így további állításra nincs szükség, ezzel is rövidítve a telepítéssel töltött időt. Opcionális lencsékkel további látószögek állíthatók be.

 

A gyártó az M30 kamerákat 2 méteres hálózati kábellel szállítja, a tápellátásuk PoE-n (IEEE 802.3af) keresztül történik, így nincs szükség további kábelezésre, ezzel is csökkentve a telepítés költségeit. Annak érdekében, hogy a kamera jobban illeszkedjen környezetébe, különböző külső takarók is rendelhetők hozzá.

A kamerák képesek párhuzamosan több H.264 és MJPEG videostreamet továbbítani. Támogatják az Axis Camera Application Platformját, amely lehetővé teszi más gyártók intelligens megoldásainak használatát, például látogatók számlálását.

A kamerák beépített microSDHC foglalata néhány napos helyi rögzítést biztosít memóriakártyán. Az ingyenes Axis Camera Companion szoftverrel a felhasználók távolról betekinthetnek a felvételekbe, és menedzselhetik a rendszert, helyszínenként 16 kameráig.

Az M30 kamerákat más videomenedzsment alkalmazások is támogatják, köztük az Axis Camera Station, valamint számos külső Application Development Program (ADP) fejlesztők termékei. Továbbá a kamerák együttműködnek az Axis Video Hosting Systemmel (AVHS), biztosítva az egyetlen klikkel történő csatlakozást, illetve kompatibilisek az Onvif specifikációnak megfelelő hálózati videoeszközökkel.

Az M3004 és M3005 kamerák várhatóan 2012 harmadik negyedévében kerülnek forgalomba.

Forrás: Axis

Használható videofelvételek

Használható videofelvételek

Hat kérdést kell tisztázni a videorendszer telepítése előtt az optimális képminőség érdekében. A cél, hogy az igénynek megfelelő videoképet megfelelő áron kapja a felhasználó.

A gazdasági válság ellenére a videokamerás megfigyelőrendszer már több mint egy évtizede a biztonságtechnikai ipar legdinamikusabban növekvő ága. Ebben az elképesztő mértékű növekedésben legalább annyira közrejátszik a költséghatékonyság, mint a 2001. szeptember 11-e utáni világunk biztonságérzet utáni vágya. Óriási a fejlődés az analóg videokamerák óta, a mai digitális megfigyelőrendszerek ugyanis már rugalmas, könnyen bővíthető IP-hálózaton keresztül működnek. A fejlődés olyan megfigyelő rendszerhez vezet, amely a változó kihívásoknak megfelelően költséghatékony és rugalmasan alakítható.
A legdinamikusabban fejlődő jellemző képminőség. Csak úgy, mint a szórakoztatóelektronikai piacra szánt kamerák esetében, a megfigyelőkamera-gyártók is versenyeznek a minél nagyobb felbontású termékek előállításában. Ennek egyszerű az oka, nagyobb felbontás esetén jobb, azaz élesebb a kép, ettől pedig elégedettebbek lesznek a vevők.

Középpontban a felhasználó
Nem mindegy, hogy mi a célja a kamera felhasználásának. Vajon áttekintő megfigyelést szeretne vagy részletes képeket? A felvételt élőben fogják nézni vagy felveszik, és több hónapon, vagy akár éven keresztül tárolják? Az IP-hálózatoknak el kell bírniuk a nagy felbontású videók adatforgalmát, és a szükséges háttértár mennyisége gyorsan elérheti a terrabájtokat, tehát ezeket kérdéseket komolyan meg kell fontolni. A kép minősége természetesen fontos, de az, hogy mennyire hasznos a felhasználó számára a megfigyelőrendszer, attól függ, hogy mire használja a képeket. Hat, egyszerű lépés segítségével össze lehet állítani a vevő számára az optimális megfigyelőrendszert.

Mindenek előtt el kell döntenünk, mire fogjuk használni a rendszert. Adott terület áttekintő képére van szükség vagy nagy felbontású képekre apróbb részletekről, például arc- vagy rendszámtábla-felismerés. Nincs olyan kamera, amely az összes felhasználási területen optimális lenne. A legmegfelelőbb megoldás érdekében gyakran kombinálják a különböző kameratípusokat, amelyeket más-más feladatokra optimalizálnak.

A beállítás a hangolást vagy finomhangolást jelenti.

Csak akkor lehet igazán értékelni a megfigyelőrendszert, ha a monitor vagy tévé rendesen kalibrált. A következő négy pont segíti a kalibrálást:

  1. A cél meghatározása
  2. Helyszíni felmérés

    Miután meghatározzuk a célokat, végig kell gondolni az igényeket, amelyeket a különböző kameráknak teljesíteniük kell:

    • Terület: hány „fontos” területet kell megfigyelni a helyszínen. Ezek közel vannak egymáshoz vagy távolabb? Ez dönti el a szükséges kamerák számát és típusát.
    • Fényviszonyok: a legtöbb kamerának van nappali és éjszakai üzemmódja. Problémák lehetnek a megvilágítással? Lehet lámpák használni?
    • Kül- vagy beltéri lesznek a kamerák: a kültéri kamerák számára fontos szempont a természetes fény. Lehetséges, hogy extra lámpákat kell telepíteni, nem is beszélve a kameraházról, amely védi a kamerákat a portól, nedvességtől vagy rongálástól.
    • Nyílt vagy titkos megfigyelés: a látható helyre felszerelt kamerák elijeszthetik a potenciális bűnözőket, de rongálásra is csábíthatnak. A kamerák rejtett vagy nyílt elhelyezése hatással van a kameratípus kiválasztására, a kameraházra és az állványzatra.

    Használható videofelvételek

    • A kamera kiválasztása

      A kamerák kiválasztása a legfontosabb lépés a megfigyelőrendszer működésének szempontjából. A képfelbontás kritikus terület bármelyik kameránál, és e körül volt a legnagyobb felhajtás az utóbbi években. Ebből a szempontból három típust lehet megkülönböztetni: megapixel, HDTV és standard felbontás.

      A megapixel kamerák nem követnek semmilyen szabványt. A megapixelek száma azt mutatja meg, hogy a kamerában hány darab fényérzékelő elem található. A megapixel kamerák hihetetlenül éles képet tudnak alkotni, de alacsonyabb képfrissítési rátával. Ilyen kamerákat szoktak használni a banki megfigyelőrendszerekben, közlekedési csomópontokban és egyéb kültéri installációkban.
      A HDTV-kamerák képe szép, magas képfrissítési rátával, gazdag színekkel és szélesvásznú (16:9) formátummal. A HDTV ideális olyan helyzetekben, ahol a képfrissítésnek folyamatosnak kell lennie, mint a kaszinókban, repülőtereken vagy térfigyelő kamerák esetén.
      A standard felbontás általában a VGA-ra utal (640 × 480 pixel) vagy ennek sokszorosára. Ez a legöregebb kategória a megfigyelő kamerák piacán. Ennek ellenére ezek ma is használhatók: erőteljes optikai zoommal felszerelve a VGA-kamera sok hasznos szerepet tud betölteni.
      Kategóriától függetlenül a következő kritikus tényezőkre kell figyelni a kamerát kiválasztása során:

      • Képfrissítési ráta – 25–30 képkocka per másodperc között van a PAL- és NTSC-szabvány. De ha nem történik semmilyen esemény, 1–4 fps elég felvétel céljára.
      • Optika és lencsék – a lencse határozza meg a látószöget, fényerőt, a kamera fókusztávolságát, képminőségét és a megfigyelés optimális távolságát.
      • Fényérzékenység – fel kell mérni a helyszín fényviszonyait, és tesztelni, hogy a kamera miként teljesít azon viszonyok között.
      • Íriszkontroll – fontos része a képminőségnek. Ez lehet fix vagy állítható, ez utóbbiak lehetnek manuálisak vagy automatikusak.
      • Videotömörítés – csökkenti a videó méretét, hatékonyabb átvitelt és tárolást tesz lehetővé. Győződjön meg róla, hogy standard tömörítő eljárást használnak-e, hogy ne legyen gond a kompatibilitással.
    • Kameraállványzat

      Csak a megfelelő állványzat tudja biztosítani az optimális képminőséget. Szempontok a kamera elhelyezésére:

      • A megfigyelés tárgya – győződjön meg róla, hogy a kamera megfelelő-e a feladatra, jó helyre van-e felszerelve, és képes-e ellátni feladatát.
      • Ha szükséges, növelje a fényerőt – az ideális fényerő érdekében lámpákat felszerelni egyszerű és olcsó megoldás.
      • Kerüljük a közvetlen napfényt – mert elvakíthatja a kamerát, és csökkentheti az érzékelők teljesítményét. Ha lehetséges helyezzük el úgy a kamerát, hogy állandóan a nap és a megfigyelni kívánt terület között legyen.
      • Kerüljük a háttérvilágítást – ez akkor lehet gond, ha ablak vagy erős lámpa előtti területet szeretnénk megfigyelni. Ha nem lehet máshová helyezni a kamerát, győződjünk meg róla, hogy WDR-képes-e.
      • Állítsuk be a kamerát – az optimális képhez mindenképp be kell állítani a fehéregyensúlyt, fényerőt és élességet.
      • Jogi megfontolások – a megfigyelést korlátozhatják vagy tilthatják a törvények. Először mindig ismerjük meg a helyi előírásokat.

      Használható videofelvételek

      • A kamera beállítása
        • Távoli zoom – ezzel a zoom végső beállításait a számítógépről is elvégezeti. Ez biztosítja az optimális látószöget.
        • Távoli fókusz – nem szükséges a helyszínen kézzel beállítani a kamerákat. A változtatások a számítógépről is elvégezhetők.
        • Pixelszámláló – lehetővé teszi, hogy a kezelő négyszöget rajzoljon a képernyő adott területére, és megtudja a kijelölt terület méretét. Ezzel ellenőrizve, hogy a videó eleget tesz-e a képfelbontással szemben támasztott követelményeknek.
      • Képernyőbeállítás
        • Fényerő – a személyes igényeknek megfelelően kell beállítani.
        • Kontrasztarány – ha alacsony, akkor a sötétebb árnyalatokat nehéz megkülönböztetni egymástól. Ha túl magas, akkor a világos árnyalatok mosódnak össze.
        • Gamma – ez a kontraszt egyik mérőszáma, amely a kép közepes tónusaira van hatással. A megfigyelő igénye szerint kell beállítani.
        • Élesség – vesse össze a különböző színárnyalatok határait, és döntse el milyen élesség a legkényelmesebb a szemének.

Végeredmény
Hogy a lehető legjobb megfigyelőrendszert kapja, a videofelvételek használhatósága a legelső szempont, amelyre tekintettel kell lenni, és ez meghatározza az összes további döntést.

Forrás: Axis Communications, aspectis.hu

A tömegközlekedés védelme hálózati kamerákkal

A tömegközlekedés védelme hálózati kamerákkal

Egyre több kárt okoznak a rongálók a tömegközlekedési eszközökön, és nő a bűncselekmények száma is. Azonban a hálózati kamerák felszerelésével jelentősen csökkenthető a kockázat. Így azután egyre több vonatra, buszra szerelnek fel kamerákat.

Ilyen telepítések hagyományosan analóg CCTV-kamerát jelentettek, de gond lehet a magas telepítési költség és a korlátozott képminőség. Bár pár évvel ezelőtt nem is volt más válasz erre a kihívásra, de a piac gyorsan változik, és egyre inkább a digitális hálózati videomegoldások irányába fordul.
Az egész biztonságtechnikai piac nagy átalakuláson megy keresztül, egyre gyorsabb és látványosabb az átállás az analógról a digitális videorendszerekre. Újabban ez a váltás érezhető a közlekedési iparágban is. Számos mobiltelepítés üzemel jelenleg is, és egyre nő szerte a világban a megkeresések, felkérések száma. Az érdeklődés különösen a nagyobb rendszerek iránt nagy, ahol a rugalmasság és a nyílt IP-alapú megoldások megkönnyítik a telepítést és a folyamatos működést. A legnagyobb ilyen rendszerek több nagyvárosban is üzemelnek például a stockholmi buszokban és metrón 15 ezer kamera, a madridi buszokon 6 ezer kamera, a moszkvai metróban 3 ezer kamera és videokódoló, az oslói vonatokon 3 ezer kamera, a prágai buszokon 3 és fél ezer kamera, a sydney-i vonatokon 7 ezer kamera és a zürich-i vonatokon 5 ezer kamera található.

Kiváló minőségű képek minden eseményről

A jó minőségű videó a kulcsa annak, hogy megtudjuk valójában mi is történt a buszon vagy a megállóban. IP-alapú megfigyelő rendszerrel – amely hálózati kamerákkal és hálózati videofelvelőkkel (NVR-ekkel) működik –, kiváló minőségű élő és rögzített videóhoz juthat a felhasználó. Ezen felül a képeket bármikor meg lehet nézni, a képanyag nem veszít a minőségéből.
A titok a hálózati kamerák nagy felbontási képességében és a progresszív letapogatás technológiájában rejlik. A rögzített képanyagnak legalább 800 × 600 pixeles a felbontása, ez több mint az analóg rendszerek által szolgáltatott 2 CIF. A HDTV és megapixeles felbontással bíró hálózati kamerák még ennél is több részlettel és információval rendelkeznek. A progresszív letapogatással éles képeket kapunk mozgó emberekről és tárgyakról, ezáltal megkönnyítik az azonosítást, és csökkentik az erre szánt időt. A tárolt videó tisztázza azt is, hogy adott esemény előtt, alatt és után mi történt.

A tömegközlekedés védelme hálózati kamerákkal

Költséghatékony és rugalmas

A hálózati videomegfigyelő megoldások nyílt IP-szabványokon alapulnak. Ezek lehetővé teszik a szabványos IP-hálózati infrastruktúra használatát a saját rendszerek és eszközök helyett, amelyek az analóg CCTV-megoldásokhoz kellenek. Sok mai, modern vonatot felszerelnek már Ethernet hálózattal. Ezt arra használják, hogy a vonatok, metrószerelvények kommunikálni tudjanak egymással, a kijelzőkön tájékoztassák az utasokat vagy éppen internetszolgáltatást nyújtsanak. Ezek használatával még költséghatékonyabbá válik a hálózati videomegoldás. További költséget lehet lefaragni, ha ugyanaz a kábel szállítja az áramot a kamerának, amely egyébként videojelet továbbít a kamerából az NVR-ekbe. Ezt a megoldást Power over Ethernetnek hívják, ennek használatával nincs szükség külön a tápellátást biztosító kábelre, ezáltal csökkenthető a telepítési és a kábelezési költség.

A tömegközlekedés védelme hálózati kamerákkal

Telepítés a fedélzeten

Ma már több gyártó is kínál olyan mobil megfigyelőrendszert, amelyet kimondottan olyan környezetre fejlesztettek ki, hogy kibírja a por, víz viszontagságait, ellenálljon vibrációnak, rázkódásnak és hőmérséklet-ingadozásnak.
Ezeket úgy tervezték, hogy gyorsan és megbízhatóan lehessen őket telepíteni, és biztosítsák a folyamatos működést. A következő szempontokat ajánlott szem előtt tartani:

  • felfüggesztési megoldások egyenes és egyenetlen felületekre,
  • háttér táp a rövid ideig tartó áramingadozás esetére,
  • beépített védelem túltöltés ellen,
  • olyan funkció, amely riasztást küld abban az esetben, ha a kamerát megpróbálják elmozdítani, lefújni, rongálni.

Gyors hozzáférés a videóhoz

A videót az adott közlekedési eszközön található hálózati videorögzítőre (NVR) kell menteni. Legjobb, ha az eszköz támogatja a H.264 formátumú rögzítést. Ilyenkor az NVR-ből a videót könnyen továbbíthatjuk egy központi tárolóegységre vagy bármilyen számítógépre, ahol átnézhetjük a felvételt, elemzéseket végezhetünk, további utasításokat adhatunk. Szükség esetén a rendszert úgy is felépíthetjük, hogy támogassa a vezeték nélküli technológiákat. Ezáltal távoli helyszínről is elérhetjük az élőképeket vagy a rögzített videókat.

A tömegközlekedés védelme hálózati kamerákkal

Könnyű telepíteni

Miért hálózati videó?

  • Kiváló képminőség (HDTV minőségű videó, stabil képpel a jármű vibrálása és mozgása mellett is).
  • Távoli élérés (képhez, hanghoz).
  • Egyszerű, jövőbiztos telepítés: egyszerű a meglévő infrastruktúrával összeegyeztetni az állomásokon, a járműveken és a busz/vonat terminálokban is.
  • Skálázhatóság és rugalmasság.
  • Költséghatékonyság.
  • Disztributált intelligencia: olyan videoalkalmazásokra is felhasználható, mint emberszámlálás vagy riasztás (ha valaki tiltott területre lép be nappal vagy akár éjszaka).
  • GPS integráció: lehetővé teszi a járművek követését digitális térképen, mialatt élő képeket nézünk az adott helyszínről.
  • A technológia már bizonyított.

Biztonságosabb és hatékonyabb tömegközlekedés

Ezek a mobil megfigyelőrendszerek világszerte már több ezer buszon és vonaton megtalálhatók. A járműveken felszerelt kamerák segítik csökkenteni a vandalizmust és bűncselekményeket, értékes információval szolgálnak rendőri nyomozáshoz, és megvédik az üzemeltetőt a rosszhiszemű kártérítési igényektől is. Segítségükkel kevés befektetéssel védhetik a vágányok melletti területeket, felszállóhelyeket, be- és kijáratokat, várótermeket, kereskedelmi egységeket és parkolókat, vasútvonalakat, átjárókat, kereszteződéseket, hidakat és alagutakat (hőkamerákkal sötét helyekre is beláthatunk, érzékelhetjük mozgást és riaszthatjuk a személyzetet).

Tapasztalok a madridi és a stokholmi telepítésekről

A madridi közlekedési vállalatnak több ezer busza van, amelyek éjjel nappal közlekednek. A bűncselekmények száma évről évre nőtt (graffitik a járműveken, a buszpályaudvaron, zsebtolvajlás). A költségvetésük nem tette lehetővé, hogy minden egyes vonalra külön biztonsági őrt alkalmazzanak. Ha történt valami, nagyon nehéz volt az elkövetőt azonosítani, hacsak éppen nem érték tetten. Ekkor fordultak a megfigyelőrendszerekhez. 13 ajánlatot kértek be, és a hathónapos tesztperiódus alatt 10 különböző megfigyelőrendszert próbáltak ki, 10 különböző buszon. A győztes kiválasztása után megkezdődött a buszok felszerelése. A telepítések 2009-ben kezdődtek és 2010 végére fejeződtek be, naponta átlagosan három buszt kameráznak be, összesen 6 ezer kamerát szereltek fel. Amikor a busz a napi műszak végén beérkezik a garázsba az elkészült felvételeket vezeték nélkül továbbítják a központi tárolóhelyre. A képeket a vállalat központjában bármikor megnézhetik élőben. A telepítés egyik nagy előnye, hogy akármilyen esemény történik, a buszsofőr megnyom egy gombot, és a biztonsági szolgálat azonnal odakapcsol. Élőben „betekint” a buszba és azonnal kiértékeli a helyzetet, és meghozhatja a megfelelő döntést. Valamennyi busz rendelkezik GPS-szel, így a kezelő a központban pontosan tudja, merre van az adott járat. A telepítések megkezdése óta jelentősen csökkent a bűncselekmények száma. Becslések szerint eddig évente körülbelül 600 ezer eurós kár érte a vállalatot a graffitik, rongálások és lopások miatt. A biztonsági rendszernek köszönhetően ez az összeg az évek alatt folyamatosan csökkent, és a befektetések hamarosan megtérülnek.

A stockholmi projekt 2005-ben kezdődött és 2008 végén fejeződött be. Első fázisban a metrót látták el kamerákkal, majd 2007-ben megkezdték a buszokon és állomásokon is a telepítést. A helyi közlekedési vállalat azt várta el a projekttől, hogy minimalizálja a rablások, támadások számát, bizonyítékokkal segítse a rendőrség munkáját, csökkentse a vandalizmust, rongálást, gyújtogatást, csökkentse a balesetek, halálesetek számát, növelje az utazóközönség, valamint az alkalmazottak biztonságérzetét, rövidítsék riasztáskor a reakcióidőt, és minimalizálják a hamis riasztások számát.
A cég jelenleg tervezi a külvárosi vonatok és állomások, metróállomások, valamint további buszok bekamerázását. A közeljövőben – a tesztek elvégzése után – kezdik el használni azt a videoalkalmazást, amellyel, ha a kamerák észlelnek valamit a metróalagutakban, akkor értesítik a közlekedési osztályt. Itt eldöntik, hogy a legközelebbi vonatot megállítsák vagy utasítást küldjenek a biztonsági személyzetnek az adott feladat elvégzésére.

aspectis.hu

Lap teteje