Amikor az Axis Communications 1996-ban piacra dobta az első hálózati kamerát, akkor még elég gyenge teljesítményt nyújtott. Másodpercenként 1 képet frissített CIF-felbontásban és 17 másodpercig tartott, hogy egy D1-es pillanatképet készítsen. Lényegében használhatatlan volt a megfigyelésre. De szerencsére a távoli megfigyelésben sikert aratott, és meglátta benne a lehetőséget az analóg piac. Mi a digitális átállás mellett tettük le a voksunkat.
Az analógról történő elmozdulás
A videomegfigyelés jövője legegyszerűbben Moore törvényének elemzésével jósolható meg: a teljesítmény (az integrált áramkörök összetettsége) 18 havonta megduplázódik ugyanakkora költség mellett.
A nagyközönségi elektronikai piacon világos bizonyítékát láthatjuk Moore törvényének, különösen a személyi számítógépek és az okostelefonok területén. De ezzel nem ér véget a felsorolás. A ma kapható hálózati kamerák másodpercenként 30 képet frissítenek HDTV 1080p felbontásban, összehasonlításképpen 15 évvel ezelőtt a kamera 1 kép/mp képet frissített 0,1 MP-es felbontásban. Ez 600-szoros teljesítményjavulás. Mindez azt jelenti, hogy a hálózati kamerák lekörözték Moore törvényét, és sokkal több előnyt nyújtanak az analóg társaiknál.
Az IP-videó előnyei jóval világosabbá válnak, amikor a képminőségről, a rendszer bővíthetőségéről és egyszerű telepítésről kezdünk beszélni (különösen több mint 25 kamera esetében). A hostolt videoszolgálatásnak köszönhetően már kevesebb kamera mellett is gyorsabban megtérül a befektetés.
A recesszió miatt az elmúlt években nagyon felgyorsult az analógról az IP-re való áttérés, mivel a jövőben mind a gyártók, mind a vásárlók jobban fokuszálnak technikai kiadásaikra. Talán sokan rácsodálkoznak, de a Sony 2010 októberéig gyártott Walkmant, ugyanígy látni fogunk továbbra is analóg kameraeladásokat. Mivel a mai fiatal felnőttek belenőnek professzionális biztonsági szerepekbe, az analóg technológia melletti érvek egyre gyengülnek. Nem csak azért, mert a hálózati kamerákat könnyű telepíteni és jobb képminőséget szolgáltatnak, hanem mert a digitális generáció elvárja a folyamatos fejlődést, ezt pedig csak az IP tudja nyújtani.
Nő a szabványok iránti igény
A nagyarányú technológiai adaptáció érdekében több iparágban is láthattuk a megfelelő szabványok lefektetésének fontosságát. A jó szabványok támogatása egyszerű használathoz vezet, ez az egyik oka, hogy az analóg videó ennyi ideig domináns maradt.
Mivel az IP-megfigyelés valamennyi nagy szereplője befektetett az ONVIF támogatásába (beleértve az Axist is), úgy gondolom ez lesz a hálózati videó alkalmazásprogramozási felületének (API) fő szabványa. Úgy vélem, hogy a PoE, HDTV és SMPTE szabványosítás is nagy hatással lesz a videomegfigyelésre.
Képminőség és HD-felbontás
Van még mit tennünk akkor is, ha a hálózati videó sokkal jobb képminőséget nyújt. Az elmúlt 15 évben a legnagyobb fejlődés a felbontás és a képfrissítési sebesség területén történt. A jövőben, Moore törvényének teljesítménybeli fejlődése a képalkotás területére fog hatni. Arra számítok, hogy az átlagos megfigyelő kamera többet fog látni az emberi szemnél – ez a mai típusokról még nem mondható el.
Ez jó hír a biztonságtechnikai iparágnak, mivel a kutatás-fejlesztésbe történő folyamatos befektetésből valamennyien hasznot húzunk. A technológia szempontjából a cső alakú kameráktól (van, aki még emlékszik rájuk?) a CCD-szenzorokon át, a CMOS-szenzorok felé mozdultunk. 15 év múlva nem valószínű, hogy a CMOS-technológia fog dominálni, hanem valószínűleg egy másik technológia emelkedik majd ki. Az új CMOS-technológia olyan szenzorokat fog kialakítani, amelyek hatalmas felbontással bírnak, és így el is jutunk az első Terapixeles kamerához. Ha ez megtörténik, akkor már nem a szenzorok, hanem az optika lesz a képminőség korlátja.
Az elmúlt 70 évben az NTSC és PAL analóg szabványokkal éltünk együtt. Ma, mindenki ismeri, és sokunknak már van is HDTV-je otthon. Mint biztonságtechnikai szakember arra számítok, hogy a munkában jobb képminőséggel fogunk dolgozni, mint otthon – és nem fordítva. A HDTV tökéles megoldás megfigyelésre, mert az SMPTE szabvány garantálja a képarányt, felbontást, színhűséget és képfrissítési sebességet. Amíg a megapixel mostanában divatos dolog, igazából egyszerűen csak az adott kép pixelszámát jelöli, és a mozgó kép többi tényezője változtatható. Éppen ezért a „való világban” az átlagfogyasztó a megapixelt a digitális fényképezőgépeknél nézi, a HDTV-t pedig otthoni szórakozásra veszi.
Nem gondolom, hogy a HDTV-szabvány 70 évig fog kitartani, de a következő 15 évben a legtöbb kamera HDTV-kompatibilis lesz. Ezzel párhuzamosan természetesen a multimegapixel (és Terapixel!) kamerák is fontos szerephez jutnak – főként bűncselekmények elemzésekor lesz fontos szerepük, hiszen a videó mentése nagyobb és részletesebb felbontásban történhet és a HD-folyamok szétválasztatók. Abban rejlik a hálózati videó szépsége, hogy nem korlátozza a felbontást.
Hőkamerás képalkotás
Mindenki szeretné, ha kamerája a lehető legalacsonyabb Lux-értékkel bírna, de mit szólna a nullához? Manapság a hőkamerás képalkotás külön szakterület, főként a hadsereg és a kormány használja. Ahogy a hőkamera komponenseinek költségei csökkennek, miközben nő rá az igény, sokkal több új alkalmazási területen tűnik majd fel. Ma egy hőkamerára 400 hagyományos megfigyelő kamera jut. Úgy vélem az elkövetkezendő pár évben ez az arány 1:50-hezre fog módosulni, mivel a biztonságtechnikai szakemberek felismerik, hogy ez a technológia megfizethető, könnyen csatlakoztatható a meglévő hálózati rendszerhez, és számos kritikus alkalmazásban használható.
Belső és felhőalapú tárolás
A hálózati kameratechnológia 1996 óta tartó fejlődésével párhuzamosan a tárolási piac is – beleértve a flash memóriát és a hard diskeket – bőven túlszárnyalta Moore törvényét. Hamarosan képes lesz a kamera saját, belső memóriája HDTV felbontásban több heti videoanyagot tárolni. Ezzel megváltozik a felállás, mivel a kamera olyan felvevő eszközzé válik, amely például analóg rendszerrel lehetetlen lenne. Ehhez a változáshoz a videokezelő szoftverek és a hibrid DVR-ek gyártóinak kell alkalmazkodniuk. A DVR-ek valószínűleg a csőalakú kamerák sorsára jutnak, és 15 éven belül eltűnnek.
Hostolt videó
Manapság a felhasználók meg tanultak bízni a hostolt szolgáltatásokban, mint a Hotmail, Gmail és Facebook. A szakmabeliek közül sokan biztonsággal használják a Salesforce.com és a felhőalapú HR-rendszereket. És valamennyien megbízunk az Internetes bankokban. Ha ma rábízzuk a pénzünket erre a „felhőre”, akkor ebből logikusan következik, hogy holnap ugyanezt tesszük a biztonsági videofelvételekkel is. Az előnyök kézzelfoghatók: nincs szükség DVR-re, választhat, hogy használjon-e helyi tárolásra NVR-t, nem kötelező fix kamerát kiválasztania, ezen felül pedig ott vannak az IP-videó többi alapvető előnyei. A videót bármilyen, internetes csatlakozással bíró eszközzel megtekintheti, beleértve a mobilját is. A hostolt videó olyan lehetőség, amelynek azonnali hatását látom az elkövetkezendő pár évben – különösen a kisméretű vállalkozások területén –, és felhasználói mérete hihetetlenül nagyra fog nőni 2025-re.
Kamerák, amelyek a telepítőt és a felhasználót tartják szem előtt
Mint ahogy az iPhone forradalmasította a mobiltelefonok kinézetét, a hálózati videó is ezen az úton halad a CCTV-iparban. Mialatt az átállás gyakran lassabb, mint a fogyasztói elektronikus piacon, további javulás várható a telepítés megkönnyítése érdkében: rugalmas felfüggesztési opciók, a PTZ-kamerák nagyobb arányú használata várható. A biztonsági szolgálatot folyamatosan képezni kell, és olyan mobileszközökkel szükséges ellátni, amellyel a hatékony felhasználás érdekében a kamerákhoz tudnak csatlakozni.
Elemzések
Ezt megjósolni nagyon kockázatos dolog, és az elmúlt 5–10 év tapasztalata azt bizonyítja, hogy a jóslatokat gyakran cáfolja meg az élet. Mégis azt állítom, hogy a következő 15 évben az analitika kiemelkedő szerephez jut. Nehezebb azt megmondani, mindez pontosan mikor következik be. A képfeldolgozás hatékonysága fejlődik, mind a szerveren, mind a másik végponton, a kamerában is folynak majd elemzések. A nyertesek azok lesznek, akik a legjobb analitikát nyújtó cégekkel és nyílt szabványú rendszerekkel társulnak. A végponton zajló elemzéseknek nagyobb súlya lesz, ezért arra számítok, hogy a jövőben a legtöbb elemzés itt fog zajlani, ami valószínűleg metaadattal vagy riasztásokkal látja el a videokezelő szoftvereket. Az analitikával foglalkozó cégek sikerének a kulcsa, ha az egész fejlesztési folyamat során a végfelhasználót tartják szem előtt – és nem csak összedobnak valami analitikát, azt remélve, hogy a telepítő majd maga megoldja a kérdést. Az Apple már készül valamire az AppStore modellel. A megfigyelő piac pedig hamarosan követni fogja.
Az ipar és a társadalom
Manapság a legtöbb megfigyelő kamerát a kereskedelemben találjuk. Ahogy a hálózati kamerák fejlődnek, az integrátorok és felhasználóik számos más alkalmazási területet fognak felfedezni. Városi megfigyelés, közlekedés és egészségügy olyan területek, ahol növekedni fognak a telepítések, ahogy a megfigyelőrendszerek egyre hatékonyabban működnek. A másik terület, amelyre figyelni kell, a lakossági piac. Sokan próbálnak kamerákat értékesíteni ház- és más ingatlantulajdonosoknak, úgy vélem, a hostolt videónak köszönhetően ez nagy alkalmazási terület lesz.
A videó felhasználását illetően szigorodni fog a törvényi szabályozás, de elhelyezésüket tekintve nem. Rendszerek telepítési költségei csökkenni fognak – főként a tárolási és telepítési oldalon, de a szoftverhasználat területén is. A biztonságtechnikai ipar együttes növekedésének és az új felhasználási területeknek köszönhetően úgy gondolom, sokkal több kamerát fogunk olyan új területeken is látni, ahol addig soha nem is gondoltuk volna. Ez, az iparágban mindenki számára fényes jövőt vetít előre.
aspectis.hu