Az éjjel/nappal látó kamerák esetében rossz fényviszonyok mellett is jó minőségű képet biztosít a Lightfinder-technológia, amely három tényezőből áll össze: szenzor, lencsék és szoftver.
Az éjjel/nappal látó kamerát arra tervezték, hogy akár kültéren, akár beltéren gyenge fényviszonyok mellett is jól működjenek. Az éjjel/nappali, színes, hálózati kamera színes képeket továbbít nappal. Amikor romlanak a fényviszonyok, a kamera automatikusan éjszakai üzemmódra vált, hogy infravörös fényt hasznosítva fekete-fehér képeket készítsen. Azonban nagy kihívást jelentenek a képélesség és az alacsony zajszint – különösen kültéri fényviszonyok mellett.
Az Axis Communications kutatás-fejlesztéssel foglalkozó szakemberei megalkották a forradalmian új technológiát, a Lightfindert, amely minden részletre kiterjedően, a megfelelő szenzor és lencsék kiválasztásának, valamint az ezekből érkező képek, adatok összesítésének az eredménye. Ezeknek a tényezőknek az egyesítéséből – szenzor, lencsék, házon belüli chipfejlesztés és képfeldolgozás – komoly technológiai tudással felruházott, kimagasló teljesítményt nyújtó hálózati kamera készült el.
A háttér
A Lightfinder-technológia egyesíti a CMOS-szenzort a kivételes fényérzékenységgel. Ugyanakkor ez a technológia sokkal több, mint szenzor. Az Axis kamera képalkotási képessége mellett a gondosan megtervezett szoftver állítja be a szűrést és az élességet ahhoz, hogy a lehető legjobb képhez jussunk. A rossz látási körülmények ellenére nyújtott teljesítmény ennek a jól megalapozott döntéssorozatnak (szenzor- és lencsekiválasztás), valamint a gondosan hangolt képalkotásnak köszönhető.
Az analóg kamerákhoz viszonyítva, a technológia jobb felbontást, élethűbb színeket ad vissza, különösen gyenge fényviszonyok mellett. Ezeken felül a zajszint sokkal kisebb. Ezek kombinációja a szenzor fényérzékenységével együttesen adja a kiváló képminőséget. Sőt, mivel az ezzel a technológiával rendelkező kamerák digitálisak, ezért olyan széles lehetőségek tárháza nyílik meg használatuk előtt, mint a progresszív letapogatású szenzor használata, az intelligens videoelemzés és a videomegfigyelő-rendszerek.
A Lightfinder-technológia előnyei
- magas fényérzékenység,
- kiváló képminőség,
- alacsony zajszint,
- ugyanakkor részletgazdag kép és jobb színvisszaadás alacsony fényviszonyok mellett.
A technológiával felszerelt kamerák rendelkeznek más hálózati kamerák valamennyi előnyös tulajdonságaival, mint progresszív letapogatás, és könnyen integrálhatók az iparág legnagyobb alkalmazási szoftverbázisával.
Alkalmazási területek
A Lightfinder-technológiával rendelkező hálózati kamerák alacsony fényviszonyok mellett is alkalmasak beltéri és kültéri megfigyelésre, különösen ott, ahol a felhasználónak a színek visszaadására is szüksége van a tárgyak eredményes felismerésére és azonosítására. A hagyományos éjjel/nappali kamerákkal ellentétben, amelyek sötétben fekete-fehér képre váltanak át, az új technológiával felszerelt kamerák megtartják színhűségüket még sötét környezetben is.
Számos olyan helyzet akad, ahol a színes videónak kulcsszerepe van a sikeres azonosításban, és ez a képesség nagymértékben növeli a felhasználó esélyét emberek, járművek és események azonosítására. Ezek a kamerák kimondottan előnyösek olyan igényes alkalmazásokban, mint például parkolók, városi megfigyelés, iskolák és kollégiumok, valamint építési területek megfigyelése. A Lightfinder-technológia felhasználható külső területeken is, mint hőerőművek, szennyvíztisztító telepek, börtönök és vasutak megfigyelése esetében. Az olyan kimondottan alacsony fényviszonyok mellett, mint ami építési területen található, ahol sokszor csak egyetlen lámpával világítanak, ott ajánlott kiegészíteni a rendszert infravörös megvilágítással, de a technológia a legtöbb esetben nem igényel ilyet.
Éjszakai és gyenge fényviszony összehasonlítása
Három különböző megfigyelő kamera – AXIS 221, AXIS Q1602/-E (Lightfinder-technológiával) és alacsony fényérzékenységű analóg kamera között – végzett összehasonlítással bemutatjuk, hogy éjszakai környezetben, három eltérő helyszínen milyen teszteredmények születtek. A vizsgálat bebizonyította, hogy a Lightfinder-technológiával felszerelt hálózati kamera jobb minőségű képet és kevesebb zajt továbbított teljes képfrissítési sebességnél és kevés fény mellett.
Külterület megfigyelése, utcai megvilágítás nélkül, este 22.40-kor, körülbelül 0,1 Lux mellett. |
|
|
|
AXIS 221 |
Jó minőségű alacsony fényérzékenységű analóg kamera |
AXIS Q1602-E, Lightfinder-technológiával |
A közeli megvilágítás hiányában is az AXIS Q1602-E színes képeket továbbít, amíg az analóg kamera fekete/fehéret.
Épület bejárata, este 23.50-kor, 4-6 Lux megvilágítás mellett. |
|
|
|
AXIS 221 |
Jó minőségű alacsony fényérzékenységű analóg kamera |
AXIS Q1602-E, Lightfinder-technológiával |
Az AXIS Q1602-E által készített kép kevesebb zajt tartalmaz, mint az analógé.
Raktár megfigyelése, alacsony fényviszonyok mellett |
|
|
|
AXIS 221 |
Jó minőségű alacsony fényérzékenységű analóg kamera |
AXIS Q1602-E, Lightfinder-technológiával |
A színazonosítás egyszerűbb az AXIS Q1602 kamerával, továbbá kevesebb zajt és élesebb képet továbbít az analógnál.
Forrás: Axis Communications – Lightfinder, Outstanding performance in difficult light conditions
aspectis.hu