Az MBVE XIV. konferenciája

Az MBVE XIV. konferenciája

A Magyarországi Biztonsági Vezetők Egyesülete 2013. március 20. és 22. között tartotta XIV. konferenciáját.

A konferencia nyitó előadásában Fialka György, a Magyarországi Biztonsági Vezetők Egyesülete (MBVE) elnöke a szervezet szerepvállalásának lehetőségeiről szólt. Az MBVE együttműködik számos szerevezettel az oktatás és képzés területén, így például

  • az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karával,
  • a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozó Szakmai Kamarával,
  • a Rendvédelmi és Magánbiztonsági Oktatásért és Kutatásért alapítvánnyal (Remok),
  • Belügyminisztérium Oktatási, Képzési és Tudományszervezési Főigazgatósággal (BM OKTF).

De megállapodást kötött az MBVE a KIM Nemzeti Biztonsági Felügyeletével is.
A személy- és vagyonőrök képzésének megújításában is részt vett az MBVE. A személy- és vagyonőr szakma, alig 20–22 éves, és sajnos nagy a fekete foglalkoztatás aránya a területen. Mivel a tudatlanság a kiszolgáltatottság alapja, így a képzésen való részvétellel a saját helyzetükön – és a szakmáén – is javíthatnak a személy- és vagyonőrök. A képzés területén azonban nem szabad megállni, tovább kell vinni a közép szinten dolgozók számára is – fejtette ki az elnök.

A rendőrség
Dr. Berán Iván a Budapesti Rendőr-főkapitányág (BRFK) nevében a rendőrség és a magánbiztonsági ágazat kapcsolatát elemezte. A gazdasági életben nélkülözhetetlen a biztonság, és ennek elérése érdekében komoly szerep hárul a magánbiztonsági ágazatra. A legfontosabb az előrelátó megelőzés, a proaktivitás. A gazdasági szervezeteket ért támadások esetén közel azonos a külső és belső támadás aránya. A bűncselekmények három csoportra oszthatók:

  • csalás,
  • korrupció és
  • pénzügyi, számviteli bűntettek.

A gond az, hogy a hírnév védelme érdekében sok esetben nem jelentik a rendőrségen a bűncselekményeket. A proaktivitás jegyében a magánbiztonság feladata, hogy feltárja a jogsértő magatartást elősegítő hiányosságokat.
Mára jelentősen megnőtt a kiberbűnözés, minden negyedik gazdasági egységet érintenek a bűncselekmények, és ezek fele a kibertéren keresztül történik. Így nagy hangsúlyt kell fektetni erre a területre is. A BRFK eltökélt abban, hogy meg kell találni a közös pontokat az állami és a magánbiztonsági ágazat között – fejezte be előadását dr. Berán Iván.

A kamara
Német Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara (SzVMSzK) elnöke elmondta, a 2012. évi CXX. törvény és végrehajtási rendelete, a 68/2012. (XII. 14.) BM rendelet kötelezővé tette a képzést a személy- és vagyonőrök számára. A magyar Országgyűlés úgy határozott, hogy a közrend és a közbiztonság erősítését célzó intézkedéscsomag részeként a magánbiztonsági szektornak és ezen belül a személy- és vagyonőri szakmánknak is presztízst kíván teremteni. A személy- és vagyonőröknek meg kell ismerniük a megváltozott jogszabályi környezetet, köztük új jogaikat és kötelességeiket. A már említettek mellett változott az alaptörvény, a büntető törvénykönyv, a polgári törvénykönyv, a szabálysértési törvény. Majd előadásában szólt az elnök a közelmúltban történt, a biztonsági őröket ért támadásokról, és felvetette, megfelelő képzés után, a tudás birtokában nem fordulhattak volna elő ezek az esetek.
Majd Német Ferenc ismertette a képzés és a vizsga menetét. Új a rendszerben, hogy a személy- és vagyonőrök az Interneten keresztül, e-learning formájában készülhetnek föl az elméleti anyagból.
Sokan kérnek számon olyan dolgokat a kamarától, amelyek nem tartoznak a hatáskörébe – emelte ki Német Ferenc. Azonban az SzVMSzK nem szakszervezet, nem jogszabályalkotó, nem hatóság. A kamara feladata, hogy hozzájáruljon a közbiztonság javításához és a vagyonvédelmi iparág megtisztulásához. Ezt oktatással, képzéssel, a beérkezet panaszok kezelésével és a cégek minősítésével éri el. Ezeket a feladatokat és jogosítványokat kapta a kamara a jogalkotótól – fejtette ki az elnök.

Az egyetem
Kovács Tibor CSc/PhD az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karának docense a biometria lehetőségeiről és buktatóiról szólt előadásában és kifejtette, hogy a biometrikus azonosítás terén számos lehetőség van egy-egy konkrét probléma megoldására, de hogy adott esetben melyik a legalkalmasabb, azt mindig az adott feladat dönti el (Mission Orientid Application – MOA, vagyis feladat orientált alkalmazás). A biometrikus eszközök, módszerek sérülékenységi vizsgálata területén hét kérdést fogalmazott meg az előadó, amelyeket részben vagy egészben minden esetben vizsgálni kell:

  • Az eszköz külső (például ujjnyomat) vagy belső (például ujjérhálózat) biometrikus jellemzőt mér-e?
  • Az alkalmazott technika érintéses vagy közvetlen kontaktus nélküli?
  • Az eszköz felismeri-e az élőmintát?
  • Mennyi a teljes azonosítási (áteresztési) idő? Az időegység alatt azonosítható, átereszthető felhasználók száma jóval alacsonyabb az időegység alatt feldolgozható mintamennyiségnél.
  • Felismeri-e az eszköz a klónozott mintát?
  • Mekkora a téves elutasítás mértéke a felhasználószám függvényében?
  • Mekkora a téves elutasítás mértéke különböző paraméterek (például hőmérséklet, relatív páratartalom, mintaadó felület szennyezettsége, megvilágítás) függvényében?

A fenti kérdéssorból az első néhányra – kis szerencsével – maga a felhasználó is tud válaszolni, viszont az utolsókhoz feltétlenül a területtel foglalkozó szakember segítsége szükséges.
Fehér András az egyetemen működő Alkalmazott Biometria Intézet (ABI) munkatársa a biometria jövőjéről szólt előadásában. Korszakváltás van folyamatban, fölgyorsult a diverzifikáció, a kockázatok csökkentésére való törekvés. A biometria területe is egyre inkább specializálódik, az informatika pedig már alapvetően meghatározza a biztonságvédelmet. A cél a megelőzés, a viselkedésminták elemzése alapján megjósolni a bekövetkező eseményeket. Mára eljutottunk oda, hogy már kérdezni is nehéz, tehát az első feladat, hogy megtanuljunk jól kérdezni. Szükség van a biztonság fogalmának holisztikus megközelítésére, azaz minden oldalról egységesen kezeljük: az IT, az élőerő és a technika együtt, egymást erősítve működjön.

 

Fialka György

Hogyan választanak a bankok és a nagyvállalatok alvállalkozót?

Sok cég szeretne bank, nagyvállalat alvállalkozója lenni, de miként lehet ebbe a körbe bekerülni? Milyen feltételeknek kell megfelelnie a biztonsági cégnek? Fialka Györgyöt, a Budapest Bank biztonsági vezetőjét, a Magyar Biztonsági Vezetők Egyesülete elnökét kérdeztük.

 

 

 

Az első szempont jövendő partnerünk kiválasztásakor a munka minősége – kezdi Fialka György sorolni a feltételeket. Ha leszerződünk, akkor tartósan kívánunk együttműködni. Így azután fontos, hogy folyamatosan, magas színvonalon tudják teljesíteni a feltételeket, azaz elvégezni a munkát. Ehhez kell az is, hogy mindvégig rendelkezésre álljon a kellő számú, képzett munkaerő.
Az is alapvető, hogy a cég anyagi háttere rendezett legyen, és fizesse rendesen a járulékokat, adókat. Lényeges szempont még, hogy átláthatónak kell lennie jövendő partnerünknek. A biztonsági cég megbízhatósága komoly feltétel, alaposan megvizsgáljuk azokat a vállalkozásokat, amelyekkel leszerződünk. Amikor elbíráljuk a pályázatot nálunk nem az ár az elsődleges szempont. Ma az őrzés-védelem területén az árak nagyon nyomottak, de bizonyos ár alatt a cég már nem képes megfelelő minőségben, valamennyi fizetési kötelezettségét teljesítve elvégezni a munkát. Nekünk nem az a célunk, hogy feketén foglalkoztassák az embereket. Ma, Magyarországon túlkínálat van biztonsági cégekből, nagyon sok a 3500 vállalkozás. Nálunk sokkal nagyobb országokban ennél jóval kevesebb cég dolgozik. A nagyszámú konkurencia miatt sok biztonsági cég szabálytalanul működik. Szükség van arra, hogy csökkenjen a vállalkozások száma, a maradék pedig megerősödjön, ettől fog tisztulni a szakma. Már elkezdődött ez a folyamat a törvénynek köszönhetően. A kamara szerepe megnőtt az oktatás, képzés és a cégek minősítése területén. A Magyar Biztonsági Vezetők Egyesülete tagjai csak olyan vállalkozásokkal szerződnek, amelyek tagjai a kamarának, és majd, ha már működik a kamarai minősítő rendszer, akkor ez is a feltételek része lesz – fejezte be a tájékoztatást Fialka György.

Megújulás előtt a bankbiztonság (Kép: FBI Miami)

Megújulás előtt a bankbiztonság

Fialka Györgyöt a Magyarországi Biztonsági Vezetők Egyesülete (MBVE) elnökét kérdeztük a bankbiztonság újdonságairól és új irányvonalairól.

Fialka Györgyöt harmadik alkalommal választották meg a Magyarországi Biztonsági Vezetők Egyesülete (MBVE) elnökének, aki a Securinfo kérdésére kifejtette, a bankbiztonság, mint minden biztonság paradigmaváltás előtt áll.

A szemléletváltás a bankbiztonság területén kiterjed mind az eszközökre, mind a mentalitásra. A hagyományos biztonsági kérdéseknél alapvetően a dokumentálás, a jelzés és a behatolás megakadályozása kapták a főszerepet. Az új szemlélet azt tükrözi, hogy aktívan kell részt venni az eseményekben. A precíz beavatkozás feltétele a pontos érzékelés, ahhoz, hogy a folyamat meggátlását hitelesen el tudjuk végezni, nagy biztonsággal meg kell állapítani a folyamatban részt vevő személyről, valóban támadó-e. Ezt biztosítja az eseményértékelő szoftverek alkalmazása. Az eseményértékelő szoftverek, amelyek egyrészt előre betanítottak, másrészt öntanulók, a devianciát érzékelik, és erre adnak ki riasztást. Az eseményelemzés során nem képelemzés, hanem történetelemzés folyik, tehát a feladat a támadási szándékkal érkező személy kiszűrése, illetve annak eldöntése, hogy valóban támadási szándékkal érkezett-e valaki a bankfiókba.

 

Megújulás előtt a bankbiztonság (Kép: FBI Miami)

Ha már megkezdődött a támadás, a bankrablás, akkor viszont megfelelő módon kell beavatkozni – folytatta az elnök. A beavatkozás eszközei lehetnek például: felcsapódó redőnyök, füstágyú, ajtók, pénztároló eszközök automatikus lezárása.

Lényeges feladatunk még a pontos, biometrián alapuló, a minden kétséget kizáró személyazonosság megállapítása. Gyakori az olyan bűncselekmény, amely során személyiséglopás történik, tehát valakinek a megszemélyesítésével akarnak annak bankszámlájáról pénzt fölvenni vagy elutalni. Bár ma is sokféle megoldás van ennek kiszűrésére – személyazonosító okmányok, aláírás –, a biometria azért jó, mert vele egyértelműen azonosítható a személy. Mindemellett a különféle jegyeket úgy lehet tárolni, hogy abból nem visszaalakíthatók az adatok. Így ez nem sérti a személyiségi jogokat sem, és nem lehet vele visszaélni. Az e-bank egyre nagyobb szerepet kap a pénzügyeink intézésében, és ezen a területen is egyre nagyobb szerepet kellene kapnia a biometriának – tette hozzá Fialka György, az MBVE elnöke.

Fialka György

Újra Fialka György az MBVE elnöke

Fialka Györgyöt immár harmadik alkalommal választották meg a Magyarországi Biztonsági Vezetők Egyesülete (MBVE) elnökének.

Fialka György újabb három évig irányítja a hazai nagyvállalatok biztonsági vezetőit tömörítő szervezetet. A Securinfo.hu kérdésére Fialka György, a Budapest Bank biztonsági igazgatója elmondta, új irányba kívánnak továbbhaladni, így tagjaik közé várják az állami intézmények biztonsági vezetőit is, ezzel a teljes hazai biztonsági vezetői vertikum megjelenik a szervezetükben.

 

Céljuk tovább erősíteni a magánbiztonsági ágazatban a minőséget és a minőségbiztosítás jelentőségét, és ez a terület lesz a jövő évi MBVE konferencia témája is. A minőségi munka erősítése érdekében részt vesznek a magánbiztonság oktatásában, ehhez tematikát állítanak össze, oktatnak, és szakmai gyakorlatokat szerveznek. Mindezt teszik szorosan együttműködve a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamarával. A Magyarországi Biztonsági Vezetők Egyesülete együttműködési megállapodás megkötését tervezi a Nemzeti Biztonság Felügyelettel és az Első Magyar Polgári Biztonságvédelmi Klaszterrel, amely határokon átnyúló tömörülés. A klaszter együtt dolgozik szerbiai és osztrák szervezetekkel is a polgári biztonsági terület jelenlegi problémáinak csökkentése érdekében.

Lap teteje