MBF konf. elocsarnok

Impressziók az MBF V. kecskeméti konferenciájáról. Cél a biztonsági kockázatok megelőzése, irány, a tudatos tervezés!

Forrásban a biztonságvédelmi közélet. Talán egy hete sincs, hogy a Biztonságpiac Konferencia eseményeiről megjelentettük második cikkünket és már a Magyar Biztonsági Fórum (MBF) éves nagyrendezvényéről van lehetőségünk beszámolni. A színhely a kecskeméti Sheraton Hotel igazán exkluzív környezete, a 200 fős létszám pedig még a jelentősebb hazai szakmai rendezvényekhez viszonyítva is kiemelkedő, de okkal. Kísérletet teszünk az okok feltárására.

Az MBF-ről  elmondhatjuk, hogy öt éves koncepciózus munkát követően mára a szakma legszélesebb érdeklődését, szimpátiáját kiváltó társadalmi szervezetévé fejlődött. Ez nyilván azzal függ össze, hogy már az alapítása pillanatától olyan módon építette fel tevékenységét, hogy a jelenlétét ne önmagába csak egy – egy éves rendezvény keretében reprezentálja, hanem tudatosan kereste, kísérletezte és alkalmazta azokat formákat és módszereket, amellyel segíteni tudja a biztonságvédelmi szakma munkáját, fejlődését. Azaz folyamatosan jelen van a szakmai közéletben. Rendszeresen rendeznek szemináriumokat, végeznek tanácsadást is.  Itt külön kell megemlíteni talán leginkább kreatívnak (egyúttal legnépszerűbbnek) tekinthető kezdeményezésüket, ami „ Egy nap a biztonságért” név alatt fut és aminek a lényege: felkérés alapján, adott cégek biztonsági működése egészét világítják át. További céljuk a fiatalság „beemelése” a szakmába, ezért alkalmanként előadásokkal, szemináriumokkal vesznek részt az Óbudai Egyetem szakirányú képzésein is. Ami ezeken felül is igazán tiszteletreméltó: „Igazi Hőseink”  program keretében a szolgálatteljesítés közben elhunyt (és gyakran sajnos nagyon gyorsan feledésbe merülő) rendőrök, tűzoltók neve, személye megismertetése a társadalommal (elmondhatjuk, hogy ilyenkor mindannyiunk nevében cselekednek, rossz lelkiismeretünket nyugtatva).

Hát dióhéjban kb. ennyi, de talán ez is elég magyarázatként az idén már ötödik alkalommal megtartott rendezvény iránt megnyilvánuló kiemelt érdeklődésre. Na és akkor térjünk vissza a konferencia 2015. március 12-13 -i programjára.

Bizonyára nem mondunk újdonságot ha megállapítjuk, hogy erre a rendezvényre is bőven érvényes volt a biztonságot szélesebb kitekintésben megközelítő és tárgyaló szemlélet, amelynek értelmében   a  biztonsági folyamatokat és szükséges intézkedéseket ma már nem lehet kizárólag  a magánbiztonság-biztonságtechnika mátrix hagyományos szemlélet keretében tárgyalni (lásd: a témában előző cikkeink).

A megnyitót tartó Imre Sándor az MBF Elnöke ezt azzal a gondolatkörrel egészítette ki, miszerint meg kell haladni ma már azt a szemléletet, hogy a biztonságvédelmi munka csak az események kezelésében legyen eredményes, legalább ekkora  hangsúlyt kell helyezni a jövőben a prevencióra, a biztonsági kockázatok felmérésére, kezelésére. Ehhez pedig tudatos tervezőmunkára és felkészült szakemberekre van szükség. Itt aztán ő is méltatta az MBF fent említett „ Egy nap a biztonságért” programját.

Tallózva aztán a két nap eseményei között valóban megállapíthatjuk, hogy a fent említett klasszikus biztonságvédelmi témák szinte alig szerepeltek a repertoárban. Viszont csak felsorolásszerűen: többek között volt szó a biztonságtechnikai egyetemi képzésről, nemzetközi biztonságpolitikai kérdésekről, fegyverkereskedelemről, üzleti hírszerzésről, bombariadós helyzetek kezeléséről, a kábítószerek, az internet és az IT eszközök munkahelyi helyzetéről, de még a vállalkozásaink pénzügyeinek biztonságos viteléről is.  Technikai kérdéseket érintve elhangzott előadás a dróntechnikáról, illetve annak adatvédelmi vonatkozásairól, áruvédelmi kérdésekről. A további technikai kínálatot a konferenciaterem előcsarnokában láthattuk reprezentatív felhozatal keretében, ahol a showt egyértelműen a Rotors § Cams standján élőben bemutatott pilóta nélküli légi jármű (közismert nyelvvel szólva drón) vitte el, de kiállítóként vett részt többek között a Canon, az Aspectis, a DSC, a MegaFortris, a hazai fejlesztők és gyártok közül az STP, az Intellio.

Tekintettel sajnos arra, hogy csak az első nap rendezvényein volt módunk részt venni, így  a következőkben ismét a „ a kevesebbről, de többet írni” elvhez tartjuk magunkat.  

Dr Horváth Sándor az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karának Dékánja a szakma és a szakirányú egyetemi képzés változatlan egymásra utaltságát hangsúlyozta. Nélkülözhetetlen tartja a gyakorlat naprakészebb integrálásáta képzésekbe, no és persze a  szakma sem nélkülözheti a felkészült, felsőfokú tudással rendelkező szakembereket. Ezért jelezte, hogy eredményesnek tarja az MBF eddigi bekapcsolódását az oktatómunkába de a jövőre nézve még intenzívebb, együttműködést javasolt. E célból lát további lehetőséget az egyetem post graduális futó képzési programjaiba történő bekapcsolódásra hallgatóként, speciális képzési programok közös kidolgozására, az oktatói munkában folyó együttműködés további kiterjesztésére, szponzorációra, de akár lehet együttműködés esetenként K+F kutatási projektek kapcsán is, stb.

„SI VIS PACEM PARA BELLUM” – Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

A fenti egyébként rendezvényszlogen adta az apropóját a kitűnő előadó, nagyszerű elme Nógrádi György nyitó előadásának és joggal, mert csak békében képzelhető el, egy ország gyarapodása és nyilván mi is csak egy megnyugtató környezetben tudunk szembesülni a szakma problémáival és tudjuk tervezni a jövőt.

Dr Nógrádi György

Dr Nógrádi György

                
Hát bizony nem kaptunk túl bíztató összképet a világot, Európát és akár a mi közvetlen környezetünket érintő térség biztonságpolitikai helyzetéről. Mi itt Közép-Európában valahogy „burokban élünk” és miután a háborús, forradalmi és terror cselekmények országunkat mindannyiunk szerencséjére immár több mint 55 éve elkerülték ( habár körülöttünk olykor azért csapkodtak a villámok, gondoljunk csak a délszláv háborúra), úgy gondoljuk, hogy ez a mi kis békés világunk, immár örökidőkre „hitbizomány” marad számunkra. A kérdés tehát, ismét a rendezvény szlogenre utalva „Készüljünk e a háborúra?”. Ebben a vonatkozásban legalábbis szűk térségünket érintően azért megnyugtatott minket Nógrádi György, habár jelentős biztonsági kockázatokat azért lát. Ezek közül a  migrációt emelte ki, jelezve azt a lehetőséget, hogy ha Nyugat –Európa (leginkább persze Németország) esetleg szigorítja, vagy lezárja a határait a menekült áradat elöl, akkor az egyenlőre tranzit délszláv, döntően koszovói migráns tömeg akár itt is rekedhet, aminek sok egyéb mellett, vélhetően meglennének a közbiztonsági kockázatai is. Hasonló probléma lehet a Kelet-ukrajnai helyzet esetleges eszkalálódása is, ahol az ekkor várhatóan növekvő számban érkező menekültek között, akár fegyveres csoportokkal is számolni kell. Az iszlám gyökerű terrorizmus hazai megjelenését egyenlőre nem tartja reális veszélynek, még annak ellenére sem, hogy hazánk egy jelképes létszámmal és őrző védő feladattal részt vesz az alakuló iszlám állam ellenes koalícióba (sajnos egészen más a veszélyeztetettség Nyugat-Európában és azon belül is talán most elsősorban Franciaországban, Olaszországban).

No és akkor megnyugodtunk, hogy a dolgunk a következőkben „csak” annyi, hogy a más gyökerű biztonsági ügyeinkben igyekezzünk elmélyedni.

Dróntechnika, mint annak idején a PC forradalom!

(Nem tehetek róla, de nekem a levegőbe duruzsoló drónokról, mindig azÖtödik Elem” című Bruce Willis film jut eszembe, a különböző légtér szinteken röpködő légi taxik, járművek tömegével, de félre a tréfával, mert elképesztően komoly dologról van itt kérem szó!)

Drónok a biztonságtechnikában címmel rendkívül érdekes előadást halhattunk Molnár Zsolt szakértőtől a Rotors § Cams cég ügyvezetőjétől. A dróntechnika térhódításának dinamikáját, léptékét, csak a 70 – es évek PC. forradalmához lehet hasonlítani, mert a kezdeti katonai, rendvédelmi felhasználási területeket messze meghaladva terjed a civil szférában is. Hangsúlyozta, hogy a legpontosabb elnevezés a távolról vezérelt légijármű rendszer, erősen hangsúlyozva itt az emberi kontroll szerepét (lehetőség, szükségszerűség a beavatkozásra). A technikai innovációt a miniatürizáció, illetve a kamera technológia robbanásszerű fejlődése tette lehetővé. Ma a felhasználásnak talán csak a fantázia szabhat korlátokat. Számos ipari – mezőgazdasági – térinformatikai – környezet és katasztrófavédelmi – meteorológiai alkalmazás ismert, de már használják a régészetben, csomagküldő, de még mentést segítő szolgáltatásoknál is stb., nem beszélve  a privát célú gyakran illegális alkalmazásokról, ami persze vastagon veti fel a szabályozás kérdéseit (lásd: később).

20150323 1020400 rs

Felvétel drónról a Mercedes gyárban (forrás: Molnár Zsolt)


A felépítésüket tekintve használnak forgószárnyas , illetve merevszárnyas típusokat. A forgószárnyas változatok stabilak, lassúbb haladásúak és persze hasonlóan a helikopterekhez nem igényelnek le-felszálló pályát. A merev szárnyúak esetében lehetőség van a hosszabb repülési időre, egyben a vezérlésük is egyszerűbb.  A drónok alkalmazása döntően a földközeli légtérben történik (a légtér 150 m magasságig nem ellenőrzött), legnagyobb előnyük a megfigyelt objektumok jobb megközelíthetősége. A hasznos terhük tömény high -tech: HD kamerák akár 4K felbontással is, infra kamerák, fényképezőgépek, egyéb érzékelők.

Elterjedésük hosszabb távon a légitevékenységben is paradigmaváltást fog eredményezni, hiszen alacsony légtérben a jóval kedvezőbb üzemeltetési költségekkel (kis felszálló tömeg), rentábilisabb a hagyományos repülő technikáknál, nem is beszélve arról, hogy itt a hagyományos értelemben vett pilótákról természetesen nem beszélhetünk így alkalmazásuk, kiképzésük költségei sem jelentkeznek (persze felkészült kezelő személyzetre szükség van itt is) .  Lássuk akkor a továbbiakban itt a biztonságtechnika  lehetőségeit. Alkalmazásukat a következő területeken javasolják: nagy kiterjedésű területek járőr ellenőrzése, behatolás ellenőrzés (jelzőrendszeres riasztással), eseti kontroll kapcsán nehezen megközelíthető helyeken, illetve taktikai feladatok pl. rendezvénybiztosítás során. Persze komoly feladat a kezelő személyzet felkészítése, mert az eszközök akár földi, akár – véletlenül oda kerülve – a magasabb légtéri környezetben is súlyos sérüléseket, akár repülőgép katasztrófákat is okozhatnak.

A már említett szabályozás tehát elkerülhetetlen, amely ki kell terjedjen a legális alkalmazás feltételeire, kereteire, az illegális és ártó alkalmazások tiltására, de adatvédelmi kérdésekre is, hiszen vastagon érintheti az állampolgárok privát szféráját. A hazai szabályozás (úgy egyébként a koordinált EU-s is) még várat magára, egyenlőre csak átmeneti intézkedések ismertek.

Kettős felhasználású, engedélyköteles termékek

Bizony úgy gondoljuk, hogy a szakma számára is meglepő előadást tartott Mezey Mariann a Magyar Kereskedelmi engedélyezési Hivatal Hadiipari és Haditechnikai Külkereskedelmi Osztályának vezető tanácsosa, „ Amikor a vállalat a tét” címmel.  Arra hívta fel a figyelmét a fejlesztő gyártó vállalkozásoknak, hogy létezik a termékeknek és anyagoknak az a köre amelyeket kettős felhasználású termékeknek nevez a jogalkotás  és amelyek, miután akár katonai felhasználásra is alkalmazhatóak (a polgári vonatkozáson kívül), ezért engedély kötelesek. Ebbe a körbe tartoznak számtalan termék mellett az általa példaként említett különböző éjjel látó céltávcsövek, az imént szerepelt drónok, vagy pl. a rendvédelmi céllal használt paprika spray, de még a poligráf készülékek is.

éjjelláto céltávcso

Éjjellátó távcső: forgalmazási engedélyköteles (forrás: ejjellato.hu)

Ami leginkább meglepő, hogy nem kevés anyag is tartozik ebbe a körbe pl. a szénszál tartalmú gyártmányok (itt példaként az urándúsítókat, illetve a rakéták belső falait hozta fel példaként). Közel 5000 termék és anyag tartozik ebbe az engedélyköteles körbe, nyilván köztük lehet nem kevés, amit a szakma technikai fejlesztői termék innovációik során használnak. Szükséges tehát a körültekintő tájékozódás, mert a szabályozás kiterjed a fejlesztés, gyártás, értékesítés (kivitel), megsemmisítés teljes folyamatára, szankcionálási hatállyal.

Az értékesítés során ezeknél a termékeknél, a hivatalnak azt is tudnia kell: ki, milyen gyártmányt-szolgáltatást visz, hová, kinek, milyen célból? A kontrollt feltétlenül szükségesnek ítéli – itt egyben a cégek érdeket is védve – hiszen esetenként utólag derülhet ki, hogy itthon egy békés felhasználásra fejlesztett biztonságtechnikai terméket, esetleg külföldön nem különösebben ártalmatlan célokra használnak fel, ez pedig a gyártó cégnek lehet jelentős presztizsveszteség, a következménye akár szalonképtelenség is lehet a piacon, nem is beszélve arról, hogy szabálysértés.

Üzleti hírszerzés, figyelni kell az üzleti környezetet!

Jaszenszky Nándor biztonsági szakértő az üzleti hírszerzés jelentőségéről beszélt ismételten a preventív biztonság, illetve a biztonság széles kitekintésben gondolatköréhez csatlakozva. Legjobban megfogva a mondanivaló lényegét talán célszerű, ha az előadást beharangozó idézettel folytatjuk. „Amint a piac eléri a globális verseny szintjét, a vállalatoknak, csakúgy mint a kormányoknak szükségük lesz hírszerzésre. Azok akik hírszerzést alkalmaznak jobban felkészülnek a döntésekre és a cselekvésre.” (Bob Galvin a Motorola korábbi elnöke.) A szakma számára talán meglepő, de ez is a vállalati biztonságot alkotó jelentős szempont, amit a szakirodalom komplex vállalkozásbiztonságnak nevez. Az előadó ennek a szemléletnek a hazai vállalatvezetés infrastruktúrájába történő bevezetését feltétlen fontosnak tartja.

Szemléletes példákon keresztül mutatta be a hírszerezés jelentőségét hasznát, esetenként bizonyíthatóan a hírszerzés elmulasztásából elszenvedett gazdasági, piaci hátrányokat.  A lényeg:tudatosan és tervszerűen kell figyelni az üzleti környezetet, a konkurencia mozgását, céljait. Hazai példát említve az  Electro World nevezetes budaörsi első áruház nyitására nyilván sokan emlékszünk, ahol a beharangozott olcsó árakkal tömegeket tudtak bevonzani. Az így berobbanó villámgyors piaci térnyerés, ugyanakkor a terület addigi sikeres cégei számára megelőzhető lett volna. Hogy milyen módszerrel, hát persze a hírszerzéssel. Ki jön be a piacra, mikor, hól, milyen termékstruktúrával, vélhetően milyen árakkal? Amennyiben pedig „képbe kerülök” akkor a kritikus napot megelőzően  a saját üzlethálózatomban csinálok egy akciót jelentős árleszállítással és mindjárt kihúztam a probléma méregfogát.  Egy kicsit a világba kitekintve további példaként a Nokia okostelefonos bukását hozta példaként. Emlékszünk arra, hogy négy-öt évvel ezelőtt még a Nokia uralta a mobiltelefonos piacot, csak éppen az azt követő években „belealudtak” az okostelefonok fejlesztésébe, nyilván nem figyelték, elemezték, vagy nem értették a világpiacon zajló fejleményeket és a Samsung kiszorította őket a piacvezető pozícióból olyannyira, hogy napjainkban a cég meg sem tudja közelíteni előzetes piaci helyzetét.

A rendezvényen hagyományaikhoz hűen adták át éves díjaikat.

A civil biztonsági szakmában végzett kiemelkedő munkát elismerő Ungi Ferenc díjat idén Szekér Péter a Mercedes Hungária Kft biztonsági vezetője kapta, valamint posthumus a tavaly elhunyt Tőkés Gábor a Nokia egykori biztonsági vezetője (megindító pillanat volt, amikor a díjat felesége átvette).

A kiemelkedő vagyonőri teljesítményt elismerő  Primus inter pares díjat idén Sinkó Zoltán az Atalian Magyarország vagyonőre vehette át.

kapcsolódó cikkek:

IV. MBF konferencia

Adatvédelmi szakmai konferencia az ELTE-n Adatvédelmi szakmai konferencia az ELTE-n 

Az áruvédelem titkai

Biztonság széles kitekintésben! Pillanatképek a Biztonságpiac 2015 Konferencia és Kiállításról II. rész – Logisztikai és kereskedelmi biztonság

A szabályozott ügynöki és ismert beszállítói státusz megszerzése

A meghatalmazott ügynöki és ismert szállítói státusz megszerzése

A légi közlekedés biztonsága érdekében a szabályozott ügynöki és ismert beszállítói státusz megszerzésének komoly feltételei vannak, erről tartott előadást Imre Sándor, a DHL Express biztonsági igazgatója, aki egyúttal az MBF új elnöke a III. MBF Konferencián.

A köztudatban az ügynököket öltönyös, fehér inges, elegáns férfiaknak tartják, ám ez a jogkör ennél sokkal bonyolultabb. Az utóbbi évtizedekben egyre több olyan esemény történt, amelyek indokolttá tették a légi közlekedés biztonsága szabályozásának változását.
1988-ban a Panam járaton fennhagyott robbanószerkezet több száz életet követelt, ezután kezdték el a poggyászok és utasok egyeztetését. A 2001 szeptemberében eltérített repülőgépek már eszközök voltak a jóval nagyobb pusztításhoz, ekkor indult el az Európai Unióban az új szabályozás megalkotása. Az utastéren kívül kiterjesztették a biztonsági intézkedéseket a szállítmányokat tartalmazó alsó fedélzetre is.

Régebben a repülőtér személyzete ellenőrizte a szallítmányokat, ma már a szállítmányozó, logisztikai cégek felelőssége az ellenőrzőtt státusz megtartása. A 2008-ban kiadott uniós 300/2008. EK-rendelet, és a 2010-ben kiadott 185/2010. EU-rendelet meghatározza a légi közlekedés biztonsági előírásait, ezekhez kapcsolódik a magyarországi 169/2010 kormányrendelet, és a 22/2013 rendelet, amely a minőségbiztosítással kapcsolatos.

Az ismert szállítói vagy meghatalmazott ügynöki státusz megszerzése komoly feladat, ezek a cégek részesei lesznek a légi közlekedésnek. Mi szükséges ehhez?

  • Tájékozottság: minden áruféle szállítására van a lehetőség, a megfelelő feltételek teljesülése esetén. Ki kell azonban szűrni a nem az alkalmazandó biztonsági előírásokkal összhangban szállított összeszerelt robbanó- és gyújtóeszközöket a légi küldemények közül.
  • A dolgozók elkötelezettsége a biztonság maximális betartására.
  • Pénz – ez sarkalatos kérdés, hiszen az eljárási díjak nem kis összegeket jelentenek, szükséges az éves kötelező képzés, fejlesztések, légi közlekedési szakértő bevonása.
  • Védelmi terv, képzési terv, minőségbiztosítási program készítése, védelmi berendezések az ellenőrzéshez, technológiai utasítás készítése, kötelezettségvállalás a cég minden partnerétől, amelynek átadják az árut.
  • Nagyon fontos a kapcsolat a hatóságokkal – Nemzeti Közlekedési Hatóság Légügyi Hivatala, Repülőtéri Rendőr Igazgatóság Légiközlekedés-Védelmi Osztály –, amelyek sok segítséget tudnak adni a minősítés eléréséhez.

A szabályozott ügynöki és ismert beszállítói státusz megszerzése

Tekintse meg az előadásról készült videót!

Jogszabály határozza meg, ki lehet védelmi tiszt: munkavállalónak kell lennie, közvetlen ellenőrzési és utasítási jogkörrel kell rendelkeznie, más szervezetnél nem tölthet be védelmi pozíciót, külön képzésben kell részesülnie.
A védelmi tervet a Nemzeti Közlekedési Hatóság hagyja jóvá, ebben fel kell tüntetni többek között azt, hogyan zajlik az ellenőrzés, az áru és a termék mozgásának ellenőrzése, hogyan védik szállítás közben, milyen dokumentációk kísérik, hogyan adják át. A sérült áru kezelése magasabb kockázatot jelent, erre külön eljárást kell kidolgozni.
A védelmi berendezéseket is Nemzeti Közlekedési Hatóság hagyja jóvá, a technológiát pedig a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság.
A védelmi személyzethez írásban kell jelentkezni, a felvételi eljárás során fontos személyazonosság megállapítása, a képességei megismerése, 5 évre visszamenőleg a bűnügyi háttér, a foglalkoztatási háttér, korábbi munkahelyek megismerése. A védelmi tevékenységtől eltérő munkát végzők külön képzést kapnak.

Az Aspectis ügyvezetője, Bata Miklós Amatőr operatőrök címmel tartott előadást az MBF III. konferenciáján

Amatőr operatőrök

 

Magyarország vezető biztonsági videorendszer forgalmazója, az Aspectis ügyvezetője, Bata Miklós Amatőr operatőrök címmel tartott előadást az MBF III. konferenciáján.

Bata Miklós – a kis csapattal, mindössze 8 fővel dolgozó, minőségi márkákat forgalmazó cég, az Aspectis vezetője – hangsúlyozta: a legfontosabb az, hogy tekintünk a biztonságra, melyek a leglényegesebb szempontok a biztonsági berendezések telepítésekor.

Az első teendő: felmérni, milyen értékeket kell védeni, és milyen eszközökkel lehet mind tovább késleltetni a behatolót, hogy eljusson az értéktárgyig. Az ügyfelek figyelmét fel kell hívni, az értéktárgyakat ne közszemlére téve tartsák, nagy értékű tárgyakra, például festményekre kössenek biztosítást.

Az Aspectis ügyvezetője, Bata Miklós Amatőr operatőrök címmel tartott előadást az MBF III. konferenciáján
Tekintse meg az előadásról készült videót!

A biztonsági rendszer telepítésekor minden a megrendelőtől indul ki, ám gyakran az ügyfél sincs tisztában azzal, mit is szeretne. A lopások, betörések különböző jellegűek, ám a videorendszernek nem az a feladata, hogy védjen, és nem is lehet megvédeni mindent velük. A videomegfigyelő rendszereknek inkább késleltető és elrettentő hatásuk van, viszont a későbbi felderítésben, azonosításban sokat segíthetnek.

A biztonsági rendszer telepítése a megrendelő, a tervező és a telepítő közös munkája. Az ügyfél tudja, melyek a sérülékeny pontok az adott környezetben, hol várható, hogy káresemény történhet. Fontos kérdés, hogy IP vagy analóg rendszert válasszunk-e. Ma már –számos előnye miatt –, inkább IP-alapú biztonsági rendszert ajánlott alkalmazni.

Nagyon lényeges a költségvetés és a tervezés összhangja. Ha komplex védelmi megoldást talál a tervező, de az ügyfélnek nincs rá elég pénze, akkor is érdemes a terv egy részét megvalósítani, a következő évben pedig tovább bővíteni a rendszert.

Bata Miklós hangsúlyozta: a tervezéskor figyelemmel kell lenni a jogi szabályozásra is, a korlátokra, hol szabad kamerákat telepíteni, mikor kell törölni a felvételeket stb. A tervezőnek tisztában kell lennie, milyen új műszaki lehetőségek vannak. Ha jól tervezett a rendszer, a telepítés könnyű feladat, de érdemes először teszt üzemmódban kipróbálni. A rendszer karbantartása pedig elemi kötelesség.

 

III. MBF konferencia

III. MBF konferencia

Ne légy laikus! címmel rendezte III. konferenciáját a Magyar Biztonsági Fórum Egyesület (MBF) 2013. november 20-án és 21-én Tapolcán a Pelion szállóban.

Az MBF a konferenciát olyan szakemberek számára szervezte, akik bár nem rendelkeznek biztonsági végzettséggel, mégis ez a terület is része munkájuknak. A hatvan résztvevő számára biztonsági szakemberek tartottak érdekes, hasznos előadásokat a vagyonvédelem számos területéről.

Az előadások

Biztonsági 1 × 1 címmel Papp Róbert, az egyesületi titkára szólt érdekességekről és buktatókról a biztonság világából. Amatőr operatőrök volt Bata Miklós, az Aspectis ügyvezetője előadásának címe, aki a CCTV rendszerek kiválasztásáról és helyes alkalmazásukról tartott érdekfeszítő tájékoztatást. Dr. Pataki Gábor, adatvédelmi szakjogász és Molnár Gábor, az L-Tender Consulting ügyvezetője a személyes adatok védelméről beszélt. Előadásukban adataink védelmének fontosságát ecsetelték.

Noth Péter, a MegaFortris ügyvezetője a plombálás és jelöléstechnika lehetőségeiről és csapdáiról tartott érdekes bemutatót. Muray Melinda, a Sectran Backoffice Kft. ügyvezető igazgatója a gépkocsivezetők DIDb adatbázisát mutatta be a hallgatóságnak. Solymár Zoltán, a Z&Z Biztonságtechnika Kft. nevében esettanulmányban ismertette egy termelőüzem bezárásának történetét. A gyár megszűnésének oka az volt, hogy a dolgozók gyakorlatilag minden mozdíthatót elloptak. Majd szólt a megelőzés lehetőségeiről.

Ugrin Botond, a Zuben.hu fejlesztőmérnöke a papírmentes őrszolgálatot biztosító szoftvert ismertette. Fábián Zoltán, a Computerworld B2B ágazatvezetője az IT biztonság új irányvonalait mutatta be. A légügyi biztonságról Imre Sándor, a DHL Express biztonsági igazgatója beszélt.

III. MBF konferencia

Uitz Kata és Bognár Gergely, a Door To Door Express Kft. munkatársai a szállítás biztonságáról szóltak a kamionsofőrök és speditőrök szemszögéből saját esettanulmányaikkal fűszerezve. Horváth László, az OS Security Kft. területi vezetője a munkatársak kiválasztásának nehézségeire hívta fel a figyelmet előadásában. Kerekes Tamás pszichológus, poligráf szakértő a hazugságvizsgálat kapcsán igyekezett néhány tévhitet eloszlatni, majd bemutatta a poligráf alkalmazásának lehetőségeit.

A konferencia jótékonysági tomboláján valamivel több, mint 300 ezer forint gyűlt össze, az összeget a részvevők szavazata alapján a Girincsi Gyermekotthon kapja meg.

Tisztújítás

Az MBF a konferencia végén megtartotta az alapszabályban rögzített, kétévente esedékes tisztújító közgyűlését.
Az egyesület új elnöke Imre Sándor lett, titkára Ugrin Botond, a Felvételi és Etikai Bizottságot pedig Majoros Gábor vezeti. Ők hárman alkotják az egyesület elnökségét. Ezen felül Noth Pétert választották megaz Ellenőrző Bizottság elnökévé.

Az előadások anyagát a későbbiekben külön írásokban részletesen is bemutatjuk.

Forrás, képek: MBF


III. MBF konferencia

Nemzetközi együttműködés: kamionokat fosztogató banda bukása

Nemzetközi együttműködés: kamionokat fosztogató banda bukása

Magyar Biztonsági Fórum (MBF) II. konferenciáján Balotai Attila őrnagy egy nemzetközi bűnszervezet bukását mesélte el előadásában.

 

A Magyar Biztonsági Fórum II. konferenciáján Balotai Attila elmondta, a szervezet Franciaországban lopott el kamionokból árut, amelyet azután Magyarországra szállítottak, ahol eladták. A tolvajok francia kamionparkolókban fosztogattak ponyvás autókat, és mire az áruval Magyarországra értek, már a vevő is megvolt. A tolvajok nem válogattak, mindent vittek, ami mozdítható volt: a műszaki cikkektől a mosóporon át a tartós élelmiszerekig. A banda tagjai pár napot pihentek Budapesten, majd mentek vissza Franciaországba. A magyar hatóságokkal a francia rendőrség vette föl a kapcsolatot. A nyomozás során több ország rendőrségének együttműködésével sikeresen zárult az ügy: egy időben csaptak le a különböző országokban a banda tagjaira, akik most büntetésüket töltik. Balotai Attila előadásában kihangsúlyozta a szállított áru megfelelő védelmének jelentőségét és több ország rendőrségének példás együttműködését a felderítés érdekében.

A Kékfény videója az esetről, Miklya Attila riportja

A Magyar Biztonsági Fórum konferenciája

Szeminárium: Plombák és más áruvédelmi eszközök, jelöléstechnikák

Szeminárium tart a Magyar Biztonsági Fórum (MBF) Plombák és egyéb áruvédelmi eszközök, jelöléstechnikák témakörében.

Időpont:

  • 2013. június 5.
  • 8:30-tól 16 óráig

Helyszín:

  • Vendel Irodaház
  • Budapest IX. Vendel utca 11.

 

Program:

 1. Bevezető – bemutatkozás
2. Plombák, a plombálás története
3. Napjaink plombái, áruvédelmi eszközei
4. Plombák fajtái, gyártási technikái:

  • műanyag, betétes, kombinált, fém
  • behúzható, fix hosszúságú, lakat
  • rotoros
  • konténer

 5. A plombák felhasználási területei
 6. A plombák helyes használata:

  • képzés
  • követés
  • műanyag
  • fém

 7. A plombák manipulációs lehetőségei és azok bizonyítása

  • műanyag behúzható – betétes, fix hosszúságú (fogak), betekintő ablak, elő manipuláció (biztonságos megoldások)
  • fém kábel plomba (video & példa)
  • konténerzár (ovál, hajlított, BL)

 8. Jelöléstechnika (lézer, thermal transfer, inkjet…)
 9.ISO 17712, CTPAT, ISMA
10. Többször használható biztonsági plombák:

  • mechanikus
  • RFID („I” & „T”)

11. Beszerzési anomáliák, tenderek

  • a megfelelő beszállító kiválasztása
  • szakember – beszerzés – management
  • tenderkiírások (nyert, analfabéta, olajipari vállalat: termékismeret hiánya)
  • beszállítás biztonsága (elektromos művek példa), illetve annak figyelmen kívül hagyása

12. A raktéren belüli biztonság:

  • címkék (NT, PT, lézer, aláírás védő)
  • szalagok (perforált, sorszámozott, hőálló…)
  • tasakok (egyszer – többször használhatómanipulációk és nyomai
  • ládák
  • áruminőség megóvása (párnazsákok, kötözők)
  • datachassi

13. Raktéren kívüli biztonság:

  • a jó zárlat három ismérve
  • megelőzés (szabályzatok, folyamatok, útvonal, biztonságos parkolók…)
  • speciális zárástechnikák, megoldások (új szabályok felállítása, sofőr bevonása)
  • tréler védelem
  • üzemanyaglopás

14. Nanotechnológia
15. Történetek, case studies, kérdések, összegzés

Részvételi díj

  •  19 990 forint + áfa, amely magában foglalja az előadáson való részvétel  jogát, az ebéd és a frissítők díját, valamint a képzési segédanyagokat, de nem tartalmazza a parkolási díjat.

Jelentkezés:

  • A résztvevők adatait e-mailben a robert.papp@mbf.hu címre küldve vagy faxon a (+36-28) 999-672 számra küldve.

A férőhelyek száma korlátozott, a jelentkezéseket a beérkezések sorrendjében igazolják vissza a rendezők. Csak a visszaigazolt jelentkezések jogosítanak a rendezvényen való részvételre.

A Magyar Biztonsági Fórum konferenciája

A Magyar Biztonsági Fórum konferenciája

Konferenciát tartott a Magyar Biztonsági Fórum. A szervezet tagjai főként a gyártó és logisztikai cégek biztonsági vezetői és a területhez kapcsolódó biztonsági cégek munkatársai.

A Magyar Biztonsági Fórum (MBF) célja, hogy a biztonsági szakma különböző területein dolgozók számára lehetőséget biztosítson a szakmai tapasztalatok, ötletek, problémák megosztására – tájékoztatott Majoros Gábor, az MBF elnöke, majd hozzátette, mindezt konkurenciaharc vagy a rivalizálás nélkül teszik. Mindemellett párbeszédet szeretnénk folytatni más hazai és nemzetközi biztonsági szervezetekkel. Terveik között szerepel egy minősítő rendszer kidolgozása is, amely kiterjed a biztonsági szolgáltatások, a technikai eszközök, valamint az élőerő minősítésére is. Emellett a szervezet részt kíván venni a szakmai oktatás gyakorlati munkájában, ennek része volt a Magyar Biztonsági Fórum II. konferenciája is.

TAPA

Az MBF konferencia egyik külföldi előadója Thorsten Neumann a Transported Asset Protection Association (TAPA) elnöke, aki elmondta, hogy a szövetség a nemzetközi áruszállítás védelmét hivatott támogatni. A TAPA biztonsági előírásait, mint szabványt használják világszerte az áruszállítás biztonsága érdekében. A szövetség információs rendszere (Incidens Information Service, IIS) folyamatosan rögzíti, és azonnal meg is osztja a rakományok ellen elkövetett bűncselekmények adatait. Ezzel védi az áruszállítót, és segít a lopott értékek megtalálásában. A TAPA rendszeresen konzultál legmagasabb szinten a kormányzati és a bűnüldöző szervekkel a bűnözés csökkentése érdekében. Majd Neumann hozzátette, a bűnözők egyre agresszívebbek, miközben folyamatosan nő az elrabolt áru értéke.

Plombálás

A plombákat nagyon sok területen használják: rendezvénybiztosítás, gyártástechnika, közüzemi szolgáltatás, büntetés-végrehajtás, gyógyszeripar és a közlekedés, áruszállítás területén. Előadásában Noth Péter, az MBF e területért felelős szakértője először is egy tévhitet oszlatott el: a plomba nem védi meg az árut, viszont a jó minőségű és megfelelő azonosítóval rendelkező plombával és főleg annak szakszerű alkalmazásával már érzékelhető bizonyítható, ha valaki jogosulatlanul próbált hozzáférni. Majd kiemelte a folyamatban a biztonsági őr szerepét, akinek a megfelelő képzése és ellenőrzése nélkül nem működik eredményesen a rendszer.

Képzés

Német Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke a személy- és vagyonőrök kötelező képzéséről beszélt. Szakonyi Péter, a Safety Sector vezetője kételyeinek adott hangot, elmondta, nem gondolja, hogy a szolgáltatói szektor hibája az alacsony bér, szerinte a pályázatok kiírói, illetve elbírálói gyakran olyan összegű ajánlatot fogadnak el, amelyből biztosan nem lehet törvényesen elvégezni a munkát. A hallgatóság egyik tagja fölvetette, azzal, hogy a képzés és vizsga nélkül nem dolgozhatnak a személy- és vagyonőrök, szerzett jogot veszítenek el. Német Ferenc válaszában eloszlatott számos tévképzetet, amely a szakmai kamarához, illetve a képzéshez fűződik. Kifejtette, nem szerzett jogot veszít, el, aki nem teszi le sikeresen a vizsgát, hanem a pozícióját, és azt is csak ideiglenesen, amíg sikerül letennie a vizsgát. Majd hozzátette, évi ezermilliárdos forgalmú iparág nem engedheti meg magának, hogy nem naprakész tudással rendelkező embereket alkalmazzon. Az elnök világossá tette, a kamara nem szakszervezet, nincs törvényi felhatalmazása beavatkozni sem munkajogi kérdésekbe, sem pedig a béralkuba. Kiemelte, az érdekképviselet egy része, a munkájukat elégtelenül végző szakszervezetek próbálnak meg bűnbakot csinálni a kamarából, hogy ezzel eltereljék a figyelmet saját eredménytelenségükről.

Német Ferenc, a kamara elnöke, Szakonyi Péter, a Safety Sector ügyvezetője, Papp Róbert, az MBF titkára

Biztonsági kihívások és megoldások

Carlo Giannini, a Sony európai risk managere előadásában elmondta, bár az általános válság hatására megcsappant a vásárlóerő, így sok gyár bezárt, azonban a szervezett bűnözés megerősödött. Mindemellett természeti katasztrófák is súlyos károkat okoztak a Japánból származó multi cégnek. A biztonságért felelős vezetőnek a külső és belső kockázatokat is kezelnie kell munkája során. Az áruszállítás különösen nagy kockázatot jelent, de a már említett külső körülmények miatt nem engedhetik meg, hogy elveszítsenek egy-egy szállítmányt, mindegyiknek célba kell érnie. Ha elvész egy szállítmány, akkor nem csak az áru vész el, hanem ügyfeleket és ezzel együtt presztízst is veszítenek. Carlo Giannini kiemelte, a biztosításnak és a TAPA szabványának, azon belül is az oktatásnak és képzésnek a jelentőségét az áruszállítás területén.

A Magyar Biztonsági Fórum konferenciája

Carlo Giannini, a Sony biztonsági vezetője

Nyomozás

Balotai Attila őrnagy egy nemzetközi bűnszervezet bukását mesélte el előadásában. A szervezet Franciaországban lopott el kamionokból árut, amelyet azután Magyarországra szállítottak, ahol eladták. A tolvajok francia kamionparkolókban fosztogattak ponyvás autókat, és mire az áruval Magyarországra értek, már a vevő is megvolt. A tolvajok nem válogattak, mindent vittek, ami mozdítható volt: a műszaki cikkektől a mosóporon át a tartós élelmiszerekig. A banda tagjai pár napot pihentek Budapesten, majd mentek vissza Franciaországba. A magyar hatóságokkal a francia rendőrség vette föl a kapcsolatot. A nyomozás során több ország rendőrségének együttműködésével sikeresen zárult az ügy: egy időben csaptak le a különböző országokban a banda tagjaira, akik most büntetésüket töltik. Balotai Attila előadásában kihangsúlyozta a szállított áru megfelelő védelmének jelentőségét és több ország rendőrségének példás együttműködését a felderítés érdekében.

 

Német Ferenc

Interjú Német Ferenccel, a kamara elnökével

 

Lap teteje