Fialka György Zala Mihály Mandrik István

Szakmai szervezetekkel kötött megállapodást az NBF

Együttműködési megállapodást írta alá Zala Mihály, KIM Nemzeti Biztonsági Felügyelete elnöke Mandrik Istvánnal, a Magyar Biztonsági Vállalkozások Munkaadói Szövetsége (MBVMSz) elnökével és Fialka Györggyel a Magyarországi Biztonsági Vezetők Egyesülete (MBVE) elnökével 2013. február 1-jén.

Zala Mihály, KIM Nemzeti Biztonsági Felügyelet elnöke az NBF-ről elmondta, törvények szabályozzák a felügyelet munkáját, amely négy biztonsági területre terjed ki – személyi, fizikai, elektronikus és dokumentumok adatvédelmével foglalkoznak. Ahol minősített adatokat tárolnak, ott annak megfelelő kültérivédelmet, elektronikus és mechanikai vagyonvédelmi eszközöket, valamint személyi feltételeket kell biztosítani. Munkájuk során három szakmai szervezet tapasztalataira is kívánnak támaszkodni. A Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnökével, Német Ferenccel 2012 októberében írt alá Zala Mihály együttműködési megállapodást. Ennek folytatásaként pedig Fialka Györggyel az MBVE elnökével és Mandrik Istvánnal MBVMSz elnökével történő megállapodás. Az NBF igényli e szervezetek támogatását, ugyanakkor segíteni szeretné őket munkájukban.

Fialka György a megállapodás kapcsán kifejtette, az MBVE tagjai által képviselt cégek az ország árbevételének 60 százalékát adják. Tagjaik multinacionális cégek, hazai nagyvállalatok, bankok biztonsági vezetői. Céljuk, hogy a biztonság tudományának oktatását kellő minőségű tartalommal töltsék meg.

 

Fialka György, Zala Mihály, Mandrik István

 

Mandrik István arról tájékoztatott, hogy az MBVMSz örömmel fogadta a lehetőséget, hogy együttműködjön az NBF-fel. A biztonságvédelmi szakma magánbiztonsági szektorában a munkaadói érdekeket képviselő szervezet a Magánbiztonsági Ágazati Párbeszéd Bizottság munkáltatói oldalának képviselőjeként tömöríti a legnagyobb szakmai munkaadókat. Az MBVMSz deklarált célja, hogy elősegítse és erősítse a törvénykezés és a végrehajtó hatalom munkáját. Szervezetük 50 biztonsági céget képvisel, amelyek több 10 ezer személy- és vagyonőrt foglalkoztatnak és összesen több milliárd forint árbevételük van.

 

NBF
A Nemzeti Biztonsági Felügyeletet, mint a NATO minősített adatok védelméért és szakmai felügyeletéért felelős szervet, a Nemzeti Biztonsági Felügyeletről szóló 1998. évi LXXXV. törvény hozta létre. Az azóta eltelt időszakban az NBF feladatköre folyamatosan bővül, elsőként az EU minősített adatok, majd később a nemzeti minősített adatok védelmével és szakmai felügyeletével. Ebben a folyamatban mérföldkövet jelentett a minősített adat védelméről szóló 2009. évi CLV. törvény elfogadása, amely alapjaiban szabályozta újra a hazai titokvédelem szerkezetét. Így, a jogszabály 2010. április 1-jei hatályba lépése óta az NBF egyfajta titokvédelmi főhatóságként működik a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium keretében.

 

Lap teteje