Az észak-karolinai Durhamban található Duke Egyetem kutatólaboratóriumában gigapixeles video megfigyelési technológián dogoznak. Az egyetem alapította társaság laboratóriumában olyan fotótechnológián dolgoznak, amely digitális alapon több mint egy milliárd képpontos, széles látómezejű képet ad.
A gigapixeles kamerának a prototípusát készítették el, de jövőre már a kereskedelmi célú gyártás kialakításán szeretnének dolgozni. A kamerák lehetséges alkalmazási területei a biztonságtechnika és az online kiadói alkalmazások.
A fejlesztő, az észak-karolinai Durham-i székhelyű Aqueti célja, hogy munkájuk révén kereskedelmi forgalomba kerüljön a kamera. A Duke Egyetem kutatási projektjét az USA védelmi kutatás-fejlesztési projekt ügynöksége (Defense Advanced Research Projects Agency) finanszírozza, a költségvetése 25 millió dollár.
A projekt során, már megépítettek két prototípust is, ezek mindegyike körülbelül akkora, mint a két mikrohullámú sütő egymáson. A kamerák felbontása egymilliárd pixel, azaz 1 gigapixel, de már készül a másfél gigapixeles kamera is, és az öt gigapixelesen is dolgoznak – mondta el David Brady, a Duke Egyetemen villamosmérnöki karának professzora. Brady a kutatási projekt vezetője és az Aqueti alapítója. A munkát a Duke Egyetem vezeti, de részt vette benne az University of California, San Diego, RPC fotonika Distant Focus Corp., az University of Arizona, és a Raytheon Corp.
A kamera úgy épül fel, hogy benne a szférikus lencse mögött mikro-kamerákat helyeztek el. így például az egyik általuk épített kamerában a lencse mögött 98 darab mikro-kamera van egy sorban. Az optika a kamera méretének csak mintegy 3 százalékát teszi ki, mondta Scott McCain, az Aqueti elnöke.
„A tényleges optika térfogata körülbelül akkora, mint egy fél húsgombóc, a kamera többi része pedig az a számítógép, amely földolgozza az adatokat, és egy képpé állítja össze a mikro-kamerák képét, tájékoztatott David Kittle, PhD aspiráns, aki részt vett a gigapixeles kamera megépítésében.
A projekt több fázisból áll, folytatta Brady, az elmúlt év végén fejezték be az első szakaszt, amely során két kamerát építettek meg, ennek célja az volt, hogy megmutassák működik az elgondolás. Majd hozzátette, mára a második szakaszban járnak, ennek elsődleges célja a mikro-kamerák gyártási folyamatának kifejlesztése. Céljuk az öt gigapixeles kamera, amelyet haditengerészet kísérleti laboratóriumában (Naval Research Lab) készítenek el jövőre.
McCain hozzátette, ők már nem a kutatási szakaszban járnak, hanem el is tudják készíteni a kamerákat. Brady pedig szeretné, hogy a potenciális vásárlók is megismerjék a terméket. Céljuk, hogy jövőre legalább 20, de inkább 100 darabot gyártsanak a gigapixeles kamerából, és szeretnének meggyőződni arról, hogy a kamera ár-érték aránya megfelel a vásárlók igényének. A kamerák árának csökkentésére törekednek, és minél több kamera készül, annál alacsonyabb árat tudnak elérni.
Most arra összpontosítanak, hogy a közeljövőben biztonsági célra több tömegrendezvényen is kipróbálják a kamerát. A képek magukért beszélnek, és jövőre ezt a technológiát már számos helyen fogják alkalmazni.
A Fancam képe 24 óra, amíg a gigapixeles kameráé pár perc alatt alatt készül el
Sue Harnett, a Durham-i székhelyű Replay Photos alapítója és elnöke, elmondta, hogy már tárgyalásokat folytatnak az Aqueti-vel a technológia alkalmazásáról. A Replay Photos készíti az egyetemi sportesemények fotóit, Harnett hozzátette, már működik egy gigapixeles technológia, az úgynevezett Fancam, amely együtt száz egymást átfedő képeket fűz össze.
A Fancam technológia lehetővé teszi a személyazonosításhoz szükséges nagyítást is valamely nagy rendezvényen. De egyelőre az esemény után körülbelül 24 órát vesz igénybe, hogy az elkészített képeket összefűzzék. Azonban a Duke Egyetemen technológiájával a kamera mindezt percek alatt elvégzi. A különbség pedig a pár perc és 24 óra között jelentős.
Forrás: Laura Oleniacz írása, The Herald-Sun, Durham, N.C.
English
Company looking to commercialize Duke camera technology By Laura Oleniacz
A company spun out of a Duke University laboratory is looking to commercialize camera technology that takes pictures in great detail – digital images with more than a billion pixels – across a wide field of view.
The cameras are still in the prototype development stage. But by next year, they hope to be able to have the manufacturing process developed to be able to make cameras at a regular rate for a variety of commercial uses. They see their cameras as potentially attractive for security, events or online publishing applications.
The Durham-based company Aqueti is looking to commercialize work done through A research project at Duke University funded with $25 million from the U.S. Defense Advanced Research Projects Agency.
Through the project, they’ve built two prototype cameras that are each about the size of two microwave ovens stacked on top of each other.
They built a camera that can take images with a billion pixels, or 1 gigapixel, as well as a 1.5-gigapixel camera, said David Brady, a professor of electrical engineering at Duke University. Brady is the principal of the research project and a founder of Aqueti. He said they’re now also working on a 5-gigapixel camera.
The cameras were constructed through a collaboration by researchers and engineers. Duke University was the lead institution. Others were involved from businesses and institutions including the University of California, San Diego, RPC Photonics, Distant Focus Corp., the University of Arizona, and Raytheon Corp.
In their camera design, micro-cameras are grouped behind a spherical lens. In one of the cameras they constructed, there is an array of 98 micro-cameras behind the lens. The optics of the camera make up only about 3 percent of its size, said Scott McCain, president of Aqueti.
“The actual optics volume is about the size of half a meatball, and then all the rest of it is ways of getting all the data out to a computer, and dealing with it,” said David Kittle, a Ph.D. student who helped with the cameras’ assembly.
The grant project is being done in phases, Brady said. They completed the first phase toward the end of last year. That involved the construction of the two cameras to show their design concept could work.
Brady said they’re now in the second phase, which he said has a primary goal of seeing a manufacturing process develop for the micro-cameras. They’re targeting delivering a 5-gigapixel camera to the U.S. Naval Research Lab next year, he said.
McCain said they’re not just at a research stage anymore – they’re ready to build cameras. Brady said they want to get a manufacturing process in place to be able to make the cameras for a variety of customers and users.
Brady said they have a goal of building 20 to 100 cameras next year, and they want to make sure that they can hit price and performance targets demanded by customers.
“We’re really trying to push the cost of the cameras down,” he said.
McCain said that because of the cost, they’re thinking of owning a few of the cameras and charging by the event for their use. He said that as they build more, they’ll be able to drive down the cost through economies of scale.
The markets they’re focused on in the near term are for use at events with large crowds, such as sporting or corporate events, for security purposes, Brady said, and also for use by media outlets.
Source: The Herald-Sun – Company looking to commercialize Duke camera technology