SICUREZZA 2021: úJ CIAS Murena Compact+
Az idei 2021-es SICEREZZA vagyonvédelmi kiállításon mutatják be a Cias legújabb mikrohullámú doppler érzékelős behatolásjelzőjét a Murena Compact + fejlesztést (tovább…)
Az idei 2021-es SICEREZZA vagyonvédelmi kiállításon mutatják be a Cias legújabb mikrohullámú doppler érzékelős behatolásjelzőjét a Murena Compact + fejlesztést (tovább…)
Siklu a világ mikrohullámú rádiós piacának piacvezető cége bejelentette, hogy Cambridge városa kiválasztotta a meglévő vezetékmentes video megfigyelő rendszerének megújítására. A megoldás a cég EtherHaul milliméteres hullámsávban kommunikáló rendszere lesz. (tovább…)
A GeoVision Hungária Kft. március 29-én is tart egy félnapos szakmai képzést vezeték nélküli átvitel témakörében. Az oktatáson szó lesz a Mikrotik és Ubiquiti eszközök tervezési és felhasználási lehetőségeiről IP kamerás kontextusban, továbbá gyakorlati példákról esettanulmányokról. (tovább…)
A mikrohullámú sorompók napjainkban viszonylag elterjedten alkalmazott nagy hatótávolságú kerületvédelmi eszközök közé tartoznak. Jelentős kiterjedésű, hosszú, egyenes szakaszokkal határolt objektumok kerületvédelmére ideális. Cikkünk a téma tervezési, telepítési kérdéseit igyekszik körüljárni.
(tovább…)
A fokozatosan erősödő terrorfenyegetettség hatására egyre többször kerül napirendre a határvédelem, a kiemelt kockázatú objektumok védelme és minden, ami kültéri védelem, ezért erről indokolt bővebben beszélnünk. (tovább…)
Napjainkban örvendetesen sok esetben merül fel a kültéri védelem megvalósításának ötlete, már a projektek tervezési (kezdeti) szakaszában. Cégünk, a Modern Alarm Kft. is sok megkeresést kapott, ilyen témakörben az elmúlt év során. Világszerte, szinte minden ilyen helyszínre mikrohullámú sorompóval kialakított megoldást ajánlanak, telepítenek. Fontos, hogy a rendszer stabilan működjön, a lehető legkevesebb felesleges riasztást produkálva. Téves riasztásoktól mentes rendszer kültéren nem létezik, aki ilyenre mégis a szavát adja, annak az átadási időpontra tett ígérete sem vehető komolyan.
Tisztázzuk, hogy létezik téves riasztás és van nem kívánt riasztásis. Általában a nem kívánt riasztástól félünk és ezt hívjuk hibásan, téves riasztásnak. Ilyen esemény, amikor például egy őz téved a védett területre. Ekkor az érzékelő megfelelően teszi a dolgát, valódi riasztásról van szó, ám mi döntjük el, mit tekintünk valós riasztásnak, és mit nem. Ezt a jelzést nem kívánt riasztásnak tekintjük, noha a behatoló mérete, tömege és mozgása mégis valódi riasztást feltételezett. Ezzel szemben a téves riasztás a nem megfelelően megválasztott érzékelőből, rossz telepítésből, vagy a behatolásjelző-rendszer helytelen kezeléséből következik be. Ez utóbbiakat kell mindenképpen kivédenünk!
A napelem farmok általában nagy alapterületűek, lakott területektől távoliak. Ilyen helyeken számítani kell a szélsőséges és mostoha időjárási körülményekre. Ha infrasorompóval kívánnánk védeni a területet, azt például fűteni kellene, a megfelelő működés érdekében. Ha a fűtést még szünetmentesíteni is kellene, akkor nem csak a villanyszámla lenne magas (évi kb. 2000 Ft/szakasz), de a négyévente esedékes akkucsere is vinné a pénzt. Mikrohullámú sorompóknál nincs szükség fűtésre, nem okoz gondot az érzékelő működésében a szél, a köd, az eső, vagy a hóesés. Azonban van pár dolog, amit figyelembe kell venni a tervezésnél.
A mikrohullámú sorompók érzékelése nem tisztán vonali, hanem térkitöltéses. Az érzékelési teret, mint egy elnyújtott szivart képzelhetjük el. Ennek a magassága, szélessége és alakja, az antenna kialakításától és a mikrohullámú frekvenciától függ.
Egy X-sávon működő, normál, parabolaantennás mikrohullámú sorompó érzékelési terének átlagos szélessége 4-6 m (a legszélesebb ponton), magassága pedig 2,5-4,5 m (típustól függően), amihez kb. 5 m hosszú holttér tartozik, az adó- és vevőfejnél is. Ez egy 120 méteres távon használható eszköznél már 6 méterre adódik.
Mivel ezeken a területek többnyire nincs 24 órás személyi felügyelet, fontos, hogy minél kevesebbnem kívánt riasztással működjön a rendszer. Érdemes tehát jó kiértékelő algoritmussal rendelkező érzékelőt választani, mint amilyen például a CIAS gyár ERMO 482XPRO sorozata. A Fuzzy Logic-on alapuló, 256 tárolt mintát összehasonlító analitika képes kiszűrni például a madarak átrepülését, még akkor is, ha az át is lépné a riasztási küszöböt. Ugyanakkor olyan behatolásoknál is jelez, amik esetleg nem érik el a küszöbértéket (pl. lassú átkúszás a védett téren). Távolról, szoftverrel, egyszerűen és pontosan állítható be az eszköz, ami kényelmes és biztos telepítést tesz lehetővé.
Egyetlen hátránya az infrasorompóval szemben az érzékelési tér szélessége, ezért is fontos, hogy a tervezés minél korábbi szakaszában bekapcsolódjon egy vagyonvédelmi tervező is a munkába, hogy a szükséges kiürített tér rendelkezésre álljon az eszközök számára. Ha ez a tér adott, akkor egy megfelelően beállított érzékelő pár akár évi 1 (!) téves riasztással is működhet.
Az érzékelők integrációjáról, IP-kamerákhoz illesztéséről, kábelezéséről zavar teli környezetben témakörökről cikkünk második részében olvashatnak majd.
kapcsolódó cikkek:
A „ botlózsinórtól a mikrohullámig ” kültéri védelmi nap a Modern Alarmnál
2014. október 20-án rendezte partnereinek a Modern Alarm Kft és olasz partnere a CIAS ELECTONICA a kültéri védelem korszerű eszközeit bemutató szakmai napját. Ahogy a felvezetőn elhangzott a program célja, a kültéri védelemmel kapcsolatos és tagadhatatlan averziók eloszlatása volt. Melyek ezek? Az alkalmazható technikák és telepítési módszerek hiányos ismeretéből eredő félelmek, egyáltalán az eszközök megbízható használatának kérdései és persze az ár problematika (a szakmai közvélekedés szerint az eszközök nagyon drágák).
Természetesen a behatolás védelem összetettebb, olyan területéről van szó, amelynek hatékony működését számtalan olyan külső körülmény is befolyásolja, amely a belső behatolás jelző eszközöknél értelemszerűen fel sem merülhet problémaként. Ilyenek a környezeti tényezők, pl. a domborzat, az időjárás (szél, köd, fagy, hő, csapadék), vagy a kisállat- és növényzetmozgások, de fontos szempont a tényleges riasztás szempontjából indifferens humán mozgások kiszűrése is és teljesen más nézőpontból vetődnek fel a lefedettség kérdései is.
(Az időjáráshoz talán még egy rövid megjegyzés. Vélhetően a globális klímaváltozás közvetett eredményeként a Kárpát –medence közismert tompító hatása egyre kevésbé érvényesül, hiszen nem ritkák pl. az egy napon belüli tapasztalható akár 25 fokos hőmérséklet különbségek, egyre gyakrabban élünk meg közel orkán erejű viharokat, nem ritkán közel 160 km/h erejű szelekkel. Jelentősek tehát a kültéri védelmi szakma előtt álló kihívások.)
A szervezők – nyilván döntően a fentiek okán- indokoltnak tartották a kültéren egyáltalán ismert és alkalmazott védelmi rendszerek ismertetését, mégpedig a faltól kifelé haladó logikával. Így jutottunk el a házfalra szerelhető hő érzékelő passzív infráktól (PIR) a mikrohullámos és kombinált (ultrahangos, kapacitív, rezgés elvű, optikai) kerítésvédelmi rendszerekig. Áttekintve egyúttal vázlatosan az érzékelési technológiákat is (a legyező irányú érzékeléstől a vonali érzékelésen keresztül a teljes térkitöltést lehetővé tevő és a zavaró hatásokat teljesen kiküszöbölő doppler elven működő mikrohullámig). Bemutatva a technológiák előnyeit és korlátait. Hangsúlyozták, hogy a video technikáknak, itt is döntően a hőkameráknak ezen a területen is növekvő szerep jut, de elsősorban a riasztás megerősítés és felderítés területén és főként a kiemelt zónáknál, objektumok esetében (széleskörű alkalmazásukat a magas ár is nehezíti).
A CIAS ELECTRONIKÁt Antonella Scuderi a cég európai területi menedzsere mutatta be. A milánói székhelyű cég több mint negyven éve foglalkozik mikrohullámú rendszerekkel a biztonságtechnika területén, ezt megelőzően antennák fejlesztése, gyártása volt a cég fő profilja. Napjainkra a piac számottevő szereplői, elsősorban a mikrohullámú érzékelési megoldások és kapcsolódó szolgáltatások (szoftverek, távfelügyeleti technológiák) vonatkozásában, jelentős gyártó és kutatásfejlesztő tevékenységgel.
Ügyfeleik a lakosságtól egészen a honvédelemig terjedő kört ölelnek fel. Önálló irodával képviseltetik magukat Európában, Lengyelországban, az USA-ban, de Dél-Afrikában is. Két elképesztő adat: mikrohullámú sorompóból eddig 16 000 km, kerítésvédelmi rendszerekből 200 km hatótávolságú eszközöket gyártottak és telepítettek eddig világszerte, partnereikkel együttműködve. Kiemelkedő szakmai kihívásoknak is megfelelve, Magyarországon pl. négy börtön külső védelmi rendszerét is CIAS megoldások biztosították, de a lakossági igények felé is fordulva egyre nagyobb számba értékesítenek mikrohullámú dopplereket is.
Kapcsolódó cikkek:Kültéri LED-es lámpák beépített IP – kamerával
Radar a kültéri védelemben
A láthatatlan kerítés, avagy kültéri védelem
Objektumok külső gyűrűje védelmének megszervezése