NBF konferencia az információbiztonságról és a kibervédelemről

NBF konferencia az információbiztonságról és a kibervédelemről

 

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzeti Biztonsági Felügyelet (NBF) 2013. szeptember 2-3-án Információbiztonság és Kibervédelem (ISCD 2013) címmel konferenciát rendezett Balatonőszödön.

 

Az NBF 1998-tól kezdve a nemzeti, EU és NATO minősített adatvédelmi funkciókon túl információbiztonsági, kibervédelmi feladatokat is ellát „Cyber Defence Management Authority” nevű, kiberbiztonsági központja révén. A tevékenység nemzetközi szinten is ritkaság számba menő szabályozási környezetét a kormányzati és a létfontosságú infrastruktúrák védelme érdekében megalkotott, az állami és önkormányzati szervek elektronikus információbiztonságáról szóló 2013. évi L. törvény teremtette meg.

2011-ben fogalmazták meg az igényt – a nemzetközi kibertérből érkező fenyegetések kezelése, a lehetséges információbitonsági incidensek elhárítása és az azokhoz igazodó hazai és nemzetközi intézményi változás eredményeként –, hogy a kormányzati és a piaci szereplők együttműködése céljából fórumot biztosítsanak az érintettek közötti párbeszédre.

Vendégek

Az eddigi két konferencián mind a magyar kormányzat, mind pedig a NATO és az EU információbiztonsággal foglalkozó képviselői is részt vettek a rendezvényen, és ez idén sem volt másként. A piaci szereplők közül –a teljesség igénye nélkül – megemlítjük a Cisco, a Kaspersky Lab., Symantec és a magyar CrySys Lab. magas szintű képviselőinek részvételét.

Témák

A résztvevők zárt körben hallgatták az előadók gondolatait az új szabályozási környezetről, a kritikus infrastruktúrákról, a botnet és malware fenyegetések új kihívásairól, a nemzeti biztonsági felügyeletek előtt álló kihívásokról, valamint az aktuális irányvonalakról, a fenyegető tényezőkről és a kiberbűnözés mögött meghúzódó motivációkról. A harmadik alkalommal megrendezett konferencián megvitatták az NBF „Humanfirewall” koncepcióját, Magyarország szerepvállalását a biztonságos kibertér megteremtésében, a magyar kiberbiztonság jövőjét az új információbiztonsági törvény tükrében, valamint az új magyar CERT-struktúrával kapcsolatos célokat és nehézségeket.
A III. Információbiztonsági és Kibervédelmi Konferencia (ISCD 2013) a felügyelet várakozásainak megfelelően a résztvevők számára jól hasznosítható információkat nyújtott, és egyben tovább erősítette Magyarország szerepét, súlyát és eszközrendszerét a kiberbűnözés elleni, a nemzeti kibertér biztonságát is óvó, világméretű küzdelem élmezőnyében.

További információk az NBF megújult honlapján (www.nbf.hu) találhatók.

Zala Mihály, prof. dr. Rudas Imre, dr. Gáti József

Együttműködés az Óbudai Egyetem és az NBF között

Együttműködési megállapodást írt alá Zala Mihály, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzeti Biztonsági Felügyelet (NBF) elnöke és prof. dr. Rudas Imre az Óbudai Egyetem rektora 2013. március 25-én.

Az ünnepélyes aláíráson dr. Gáti József, az Óbudai Egyetem kancellárja bevezető szavai után prof. dr. Rudas Imre az Óbudai Egyetem rektora elmondta, hosszú előkészítő munka után írják alá a megállapodást. Bár már eddig is volt kapcsolat a két szervezet között, mostantól ez már hivatalossá vált. Majd hozzátette, szeretné, ha intenzíven részt vennének a közös munkában, és megfelelő tartalmat tudnának tenni a megállapodás mögé.

Zala Mihály, prof. dr. Rudas Imre, dr. Gáti József

Zala Mihály a rendezvényen elmondta, a felügyelet, mint hatóság a titokvédelemmel, és ezen belül a kibervédelemmel is foglalkozik. Ennek egyik területe a terméktanúsítás, az NBF feladata többek közt a terméktanúsítás hatósági tevékenységének szabályozása. Mivel fontos a felügyelet számára, hogy a titokvédelem területén használt eszközök kiállják-e a próbát, megnyugtató-e a biztonságuk, így majd a termékvizsgálatok lebonyolítása terén számít az Óbudai Egyetem több karának is – úgy, mint a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar, Neumann János Informatikai Kar, Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar – szakértőire és laboratóriumi kapacitásaira.
Számos termék – így például biztonsági ajtók, riasztórendszerek – esetén ma még csak a Mabisz-minősítés áll rendelkezésre, azonban az IT hálózati eszközöknek, routereknek, switcheknek semmiféle biztonsági minősítése nincs. E termékek minősítésére lesz szükség az Óbudai Egyetem támogatása.

A megállapodás megkötésével az Óbudai Egyetem erősíti kapcsolatait a közigazgatásnak a Nemzeti Biztonsági Felügyelet nevével fémjelzett speciális területével, fejlesztve oktatási és kutatási tevékenységét, laboratóriumainak kihasználását.
A Nemzeti Biztonsági Felügyelet hitet tesz szakmai feladatai végzésének tudományos megerősítése mellett, amellyel nem utolsó sorban a minősített adatvédelem ügyének és egyéb feladatainak fejlesztését, valamint esetleges szakmai utánpótlását is segíti.

 

Dr. Horváth Sándor, Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karának dékánja arról szólt, hogy a Bánkin immár 20 éves a biztonságtechnikai képzés: 1993-ban kezdődött a képzés az akkor még önálló Bánkin és a Kandón, a bolognai rendszer bevezetése után 2004-ben már Budapesti Műszaki Főiskolának hívták az intézményt, ahol elkezdődött a had- és biztonságtudományi képzés. És 2012-ben az Óbudai Egyetemen indította el a Biztonságtudományi Doktori Iskolát. Az évek során érékes tudás és tapasztalat halmozódott föl, széles körű hazai és külföldi kapcsolatrendszer alakítottak ki. Nagy tudású munkatársakkal, jól fölszerelt laborokkal rendelkeznek az egyetemen, így készek részt venni a terméktanúsításban és a törvény előkészítésében is. Az eredményekről a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából rendezett konferencián fognak beszámolni

Fialka György Zala Mihály Mandrik István

Szakmai szervezetekkel kötött megállapodást az NBF

Együttműködési megállapodást írta alá Zala Mihály, KIM Nemzeti Biztonsági Felügyelete elnöke Mandrik Istvánnal, a Magyar Biztonsági Vállalkozások Munkaadói Szövetsége (MBVMSz) elnökével és Fialka Györggyel a Magyarországi Biztonsági Vezetők Egyesülete (MBVE) elnökével 2013. február 1-jén.

Zala Mihály, KIM Nemzeti Biztonsági Felügyelet elnöke az NBF-ről elmondta, törvények szabályozzák a felügyelet munkáját, amely négy biztonsági területre terjed ki – személyi, fizikai, elektronikus és dokumentumok adatvédelmével foglalkoznak. Ahol minősített adatokat tárolnak, ott annak megfelelő kültérivédelmet, elektronikus és mechanikai vagyonvédelmi eszközöket, valamint személyi feltételeket kell biztosítani. Munkájuk során három szakmai szervezet tapasztalataira is kívánnak támaszkodni. A Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnökével, Német Ferenccel 2012 októberében írt alá Zala Mihály együttműködési megállapodást. Ennek folytatásaként pedig Fialka Györggyel az MBVE elnökével és Mandrik Istvánnal MBVMSz elnökével történő megállapodás. Az NBF igényli e szervezetek támogatását, ugyanakkor segíteni szeretné őket munkájukban.

Fialka György a megállapodás kapcsán kifejtette, az MBVE tagjai által képviselt cégek az ország árbevételének 60 százalékát adják. Tagjaik multinacionális cégek, hazai nagyvállalatok, bankok biztonsági vezetői. Céljuk, hogy a biztonság tudományának oktatását kellő minőségű tartalommal töltsék meg.

 

Fialka György, Zala Mihály, Mandrik István

 

Mandrik István arról tájékoztatott, hogy az MBVMSz örömmel fogadta a lehetőséget, hogy együttműködjön az NBF-fel. A biztonságvédelmi szakma magánbiztonsági szektorában a munkaadói érdekeket képviselő szervezet a Magánbiztonsági Ágazati Párbeszéd Bizottság munkáltatói oldalának képviselőjeként tömöríti a legnagyobb szakmai munkaadókat. Az MBVMSz deklarált célja, hogy elősegítse és erősítse a törvénykezés és a végrehajtó hatalom munkáját. Szervezetük 50 biztonsági céget képvisel, amelyek több 10 ezer személy- és vagyonőrt foglalkoztatnak és összesen több milliárd forint árbevételük van.

 

NBF
A Nemzeti Biztonsági Felügyeletet, mint a NATO minősített adatok védelméért és szakmai felügyeletéért felelős szervet, a Nemzeti Biztonsági Felügyeletről szóló 1998. évi LXXXV. törvény hozta létre. Az azóta eltelt időszakban az NBF feladatköre folyamatosan bővül, elsőként az EU minősített adatok, majd később a nemzeti minősített adatok védelmével és szakmai felügyeletével. Ebben a folyamatban mérföldkövet jelentett a minősített adat védelméről szóló 2009. évi CLV. törvény elfogadása, amely alapjaiban szabályozta újra a hazai titokvédelem szerkezetét. Így, a jogszabály 2010. április 1-jei hatályba lépése óta az NBF egyfajta titokvédelmi főhatóságként működik a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium keretében.

 

SzVMSzK konferencia a Tudomány Ünnepére

SzVMSzK konferencia a Tudomány Ünnepére

 

Konferenciát tartottak 2012. november 22-én a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész- és Biztonságtechnikai Mérnöki Karán a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara szervezésében.

A konferenciát Német Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke nyitotta meg, aki köszöntötte a megjelent hallgatókat, biztonsági szolgáltatókat és megbízókat. Majd kiemelte, napjainkra felgyorsult a tudás elévülése, minden nap követnünk kell a híreket, aki nem frissíti tudását, versenyképtelenné válik, akár a műszaki, akár a humán területeket nézzük, és a konferencián a két terület együtt jelenik meg – fejezte be köszöntőjét az elnök.

 

Német Ferenc, a kamara elnöke

Majd Dr. Janza Frigyes nyugalmazott rendőr vezérőrnagy a rendezvény moderátora felkérésére dr. Horváth Sándor, az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész-és Biztonságtechnikai Mérnöki Karának dékánja az egyetemen folyó képzésről és kutatásról szólt a biztonságtechnika területén. Az egyetem története 1879-ben kezdődött a Budapesti Állami Közép-Ipartanoda alapításával. Majd a dékán kiemelte, Galamb József, mint az iskola egyik leghíresebb hallgatója – a Ford minden idők legnépszerűbb T-modelljének tervezője, akiről az előadó termet elnevezték – is ebben az épületben fejezte be tanulmányait 1901-ben. Az intézmény 2010. január 1-jétől viseli az egyetemi címet, öt karán jelenleg 12 500 hallgatót képeznek, 12 alapszakon, valamint 2 angol és német nyelvű képzés is folyik az egyetemen. A hét mesterképzésből egy a biztonságtechnika kurzus, és a hat doktori iskolából is az egyik biztonságtudományi képzés. Jól felszerelt laboratóriumokban oktatás és kutatás-fejlesztés egyaránt folyik. A karok között partneri együttműködés folyik, főleg a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karral szoros a kapcsolat. Dr. Horváth Sándor összegzésében elmondta, a karon minősített és tanúsított képzés folyik, ezen belül gyakorlat orientált alapképzés, magas szintű mesterképzés, nemzetközileg is elismert tudományos munka és doktori képzés.

Végül a dékán külön is kiemelte az Alkalmazott Biometriai Intézetet (ABI), amelyet Fehér András mutatott be. Az ABI célja, hogy olyan biztonságtechnikai szakmai műhellyé váljon, amely az alkalmazott biometriát megismerteti és oktatja a döntéshozók, a döntéselőkészítők és a biztonságtechnikai szakemberek számára. Emellett laboratóriumukban biometriai eszközök vizsgálatával és tesztelésével is foglalkoznak a hallgatók bevonásával. Majd ismertette az intézet nemzetközi kapcsolatait, a londoni Biotmerics 2012 kiállításon való részvételüket, szólt tagságukról a frissen alakult ASIS Hungarian Chapterben, és kapcsolatukat számos más nemzetközi szervezettel (Institute of Electrical and Electronics Engineers – IEEE, Center for Identification Technology Research – CITeR, Information Systems Audit and Control Association – ISACA).

SzVMSzK konferencia a Tudomány Ünnepére

Dr. Janza Frigyes és dr. Horváth Sándor

Kapitány Sándor, osztályvezető a Nemzeti Biztonság Felügyelet (NBF) képviseletében A minősített adatok védelmének társadalmi kapcsolódásai témakörében tartott előadást. A szervezet 1998-ban alakult a NATO minősített adatok védelme céljából, majd tevékenységük kibővült az Európai Unióhoz való csatlakozás előtt az EU minősített adatok felügyeletével. A minősített adat védelméről szóló 2009. évi CLV törvény szervezte egységes rendbe az NBF munkáját, a felügyelet a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium keretében, mint titokvédelmi főhatóság működik.

Dr. Mészáros Bence PhD, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa Az érintett tudta nélkül készített hangfelvételek jogi megítélése témakörében fejtette ki véleményét. Előadásában arról az esetről szólt, amikor a beszélgetés egyik résztvevője készít hangfelvételt anélkül, hogy erről a másik tudna. Ma ennek a helyzetnek a jogi megítélése ellentmondásos, sem a jogalkotásban, sem a jogalkalmazásban nem tisztázott ez a cselekmény. A hangfelvétel rögzítését három területen szabályozzák: az adatvédelmi, a polgári és a büntető jog területén. Bár az adatvédelmi és a polgári jog tiltja az érintett tudta nélkül hangfelvétel készítését, büntető ügyben, mint bizonyítékot föl lehet használni. Példaként a csepeli kettősgyilkosságot említette, ahol a bizonyítás során a bíróságon figyelembe vették a gyilkosságot megörökítő hangfelvételt.

Dr. Kovács Sándor nyugalmazott rendőr ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Közbiztonsági Tanszéke mesteroktatója Lehetőségek a magánbiztonsági felsőfokú oktatás területén című előadásában elemezte a biztonsághoz kapcsolódó állami feladatokat és a magánbiztonság lehetőségeit. Majd bemutatta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkáját, és ezen belül, részletesen ismertette a Rendészettudományi Karon és a Közbiztonsági Tanszéken folyó képzést.

SzVMSzK konferencia a Tudomány Ünnepére

 

Gyöngy Ernő, az SzVMSzK Szakmai Kollégium Élőerős Szekció vezetője A fegyveres szolgálatot ellátó személy- és vagyonőrök felkészítése során szerezett tapasztalatait mutatta be. Bármilyen alaposan is készítenek fel valakit például a bankfiók fegyveres őrzésére, ha fegyveres támadás történik, gyakran előfordul, hogy az őr leblokkol. Ennek fiziológiai okai vannak, emelkedik a szervezetben az adrenalin szintje és megnő a pulzusszám, 200-as pulzusnál már pánikba esik az őr. A megoldás, ha bonyolult helyzetre rendkívül leegyszerűsített választ adunk: ha fegyvert fognak rá, akkor emelje föl a kezét, ekkor csökken a pulzusszám, és már lesz ideje gondolkozni, elemezni a helyzetet, és megfelelő módon cselekedni. A vészhelyzetben való cselekvést pedig a hosszú távú memóriába kell beépíteni a képzés során.

Eur. Ing. Frank György MSc címzetes docens, az SzVMSzK Szakmai Kollégiume elnöke a Lövedékálló védőmellény polietilén laminátumában megcsúszó lövedék és a kialakuló repesztő nyomás által okozható sérülések ballisztikai vizsgálata témájában tartott rendkívül érdekes, szemléletes előadást. Bemutatta miként viselkedik a mellény, ha megcsúszik a lövedék, és bár nem hatol át a mellényen, bizonyos esetben akár halált is okozhat. Kifejtette, a mellény vásárlása előtt fontos, hogy a gyártótól megtudják az E rugalmassági modulus értékét, mert ebből lehet arra következtetni, hogy a kicsúszó lövedék milyen sérüléseket okozhat.

Galántai Béla az SzVMSzK Szakmai Kollégium Élőerős Szekció tagja A magánbiztonsági szolgáltatás összefüggései a rendészeti tevékenységgel című előadásában a közbiztonság civil megközelítéséről fejtette ki véleményét. Kiemelte a jogi szabályozás ma már védi a magánbiztonsági tevékenységhez kapcsolódó rendészeti tevékenységet. Ezzel a jogalkotó célja a közbiztonság – mint szubjektív fogalom – növelése volt.

 

SzVMSzK konferencia a Tudomány Ünnepére

Zala Mihály, az NBF elnöke és Német Ferenc a Személy-, Vagyonvédelmi, Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke

Megállapodást kötött az NBF és a kamara

Erősíti az együttműködést a Nemzeti Biztonság Felügyelet és a Személy-, Vagyonvédelmi, Magánnyomozói Szakmai Kamara, céljuk a gyorsabb és hatékonyabb szakmai kommunikáció, a folyamatos információcsere és egymás munkájának segítése szakértői szinten.

Az együttműködési megállapodást 2012. október 3-án írta alá Zala Mihály, az NBF elnöke és Német Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi, Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke Hajdúszoboszlón a XVII. Országos Tulajdonvédelmi Konferencián.

 

Zala Mihály, az NBF elnöke és Német Ferenc a Személy-, Vagyonvédelmi, Magánnyomozói Szakmai Kamara elnöke

A megállapodással a felek jelezni kívánják a szakma iránti elkötelezettségüket. Az együttműködés a folyamatos információcsere útján segíti a Nemzeti Biztonsági Felügyelet munkáját, így gyorsabb és hatékonyabb szakmai kommunikációt eredményezhet, továbbá segíti a tervezett terméktanúsítási rendszer általános elfogadtatását is. Az együttműködési megállapodás megkötésével az NBF elismeri, megbecsüli a hazai biztonsági szakma tapasztalatait és hasznosítani kívánja eredményeit. A megállapodás fontos eleme, hogy az NBF a szakmai munka során igénybe veheti a kamara szakértőinek segítségét eljárásaiban és a szabályozók kialakításában, illetve az érdeklődésre számot tartó rendezvényeken kölcsönösen megjelenési lehetőséget biztosítanak egymásnak a felek.

A Nemzeti Biztonsági Felügyelet egyik legfontosabb feladata a minősített adatok védelméről szóló törvény végrehajtása, a korszerű titokvédelmi rendszer kialakítása és folyamatos fejlesztése. Az NBF tevékenységi körének bővülése, és az egyre újabb kihívásoknak való megfelelés tudatosan felépített stratégiát kíván, ennek szerves része a különböző szakmai szervezetekkel történő együttműködések kialakítása. Tavaly a Pannon Egyetemmel, és a Széchenyi István Egyetemmel kötött megállapodást az NBF.
 

NBF
A Nemzeti Biztonsági Felügyeletet, mint a NATO minősített adatok védelméért és szakmai felügyeletéért felelős szervet, a Nemzeti Biztonsági Felügyeletről szóló 1998. évi LXXXV. törvény hozta létre. Az azóta eltelt időszakban az NBF feladatköre folyamatosan bővül, elsőként az EU minősített adatok, majd később a nemzeti minősített adatok védelmével és szakmai felügyeletével. Ebben a folyamatban mérföldkövet jelentett a minősített adat védelméről szóló 2009. évi CLV. törvény elfogadása, amely alapjaiban szabályozta újra a hazai titokvédelem szerkezetét. Így, a jogszabály 2010. április 1-jei hatályba lépése óta az NBF egyfajta titokvédelmi főhatóságként működik a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium keretében.
Lap teteje