Az RFID technológia szerepe az intelligens gyártásban Forrás: https://www.asmag.com/showpost/22837.aspx

Az RFID technológia szerepe az intelligens gyártásban

Az okosodási hullám az okos telefonok, az okos házak után, elérte a gyárakat is. Napjainkban  egyre több gyártó fordul az Industrial 4.0 azaz az iparra alkalmazott IoT  irányába, amelyben a „dolgok”  kommunikációjának lényeges eszköze a RFID technológia. (tovább…)

azonositas biztonsaga multiaplikacio

Az azonosítás biztonsága a beléptetőrendszereknél II. rész

Az elmúlt néhány év tendenciái szükségessé tették a beléptető rendszerek biztonságának felülvizsgálatát. Mindig is léteztek támadási kísérletek és sikeres támadások beléptető rendszerek ellen, de ezek mára iparszerűvé váltak. Cikkünk első részében a rendszereket érő támadásokat, a védekezés alternatíváit, valamint az azonosítási technológiák többségét és jellemzőiket (előnyök-hátrányok) mutattuk be. A témát a multiapplikációs alkalmazás fogalomkörével folytatjuk.

Multiapplikáció

A multiapplikáció a nagy biztonságú azonosítók azon tulajdonsága, hogy az egyes memória tartományaihoz különböző kulcsok rendelhetők és egy azonosító (univerzális kártya) több, független célra is használható. Az alkalmazások csak a saját memória tartományukat láthatják, csak azt módosíthatják. A saját kulcsaikat akár le is cserélhetik, így a saját adataik még a rendszergazda elöl is elrejthetők. Egy tartományhoz több, különböző jogosultságú kulcs is rendelhető. Pl. egy kávéautomata, mely csak „fogyaszt” a kártyáról, olyan kulcsot használ, mellyel csak csökkenteni lehet az összeget, míg újabb összeg feltöltéshez egy másik (nagyobb jogosultságú) kulcs kell.

 

Szereléstechnológia

Az új, nagy biztonságú olvasók használatával az azonosítás védett téren kívülről is elérhető sebezhető pontja az olvasó vezetéke és kommunikációja lett. Hangsúlyt kap az olvasók szabotázsvédelme, az adatforgalom titkosítása.

Vigyázat, átverés!

Egyes forgalmazók – felismerve a piaci igényeket – a biztonság látszatát keltő megoldást ajánlanak. Ezek a sorozatszám olvasók. Az azonosító nagy biztonságú, pl. Mifare Plus X, de a használat módja azonban már nem feltétlenül! Azt a tulajdonságot használják ki a megoldások, hogy a titkosított kommunikációt megelőzi egy nyílt, ismert, szabványos eljárás, amikor az azonosító elküldi egyedi gyári sorszámát (UID), de csak ennyit és nem többet használnak azonosítóként. Ez a kód (Chip azonosító) gyárilag megadott és egyedi, amely elvileg utólag nem módosítható. Sajnos nem csak az a gond, hogy a kód nyíltan hozzáférhető és így már elvileg sem védhető másolás ellen, hanem az, hogy – jellemzően az iparszerű hamisításra – vásárolhatók „üres” kártyák, és hozzá másoló-kódoló készülékek is. Csak azért nem adok konkrét adatokat és példákat, hogy ne csináljak ingyen reklámot, de az interneten százszámra árulnak ilyen termékeket.
Az UID kóddal történő visszaélés ellen és a hamisítás kivédésére találták ki a RANDOM UID-t. Az azonosító eszköz bejelentkezésekor az UID-t egy véletlen szám generátor állítja elő. Ez él a kommunikáció lezárásáig, de egy újabb bejelentkezéskor (újra használják a belépőkártyát) egy teljesen más UID-t fog generálni, tehát a sorszám olvasók használhatatlanok, mert az azonosító kártyák mindig más és más sorozatszámot adnak.

Biztonságos a rendszerem?

Kizárólag csak az egyedi kulcsot használó rendszerek lehetnek védettek, biztonságosak. Ilyen rendszerekben mind az olvasókban, mind az azonosítókban a használatba vétel előtt az adott rendszerhez tartozó hozzáférési kulcsokat be kell állítani. Ezt vagy a felhasználónak, vagy az eszköz szállítójának kell  rendszer specifikusan elvégeznie.
Ha akár az olvasó, akár az azonosító szabadon vásárolható egy rendszerhez anélkül, hogy azt az adott rendszerhez egyedileg illeszteni kelljen (bevinni a titkos kulcsokat), akkor az garantáltan nem biztonságos!

„Kulcskérdés”

Ha van biztonságos RFID technológia, ami csak a hozzáférési kulcsot ismerőknek engedélyezi a használatot, alapkérdés, hogy ki és hol tárolja, őrzi a kulcsot? Mindennél fontosabb, hogy üzemelő rendszerben a kulcs nem lehet sem az olvasón, sem az azonosítón kívül, csak azokban bent, hozzáférhetetlen, kiolvashatatlan módon. A kulcs nyilvánosságra kerülésének veszélye nyilvánvaló, de az elvesztése (pl. kilép a vállalattól a kulcsot ismerő, vagy csak egyszerűen elfelejti) katasztrofális következményekkel jár. Nincs kiskapu, a kulcs sehonnan, még a gyártó által sem olvasható ki. Sem új olvasó (rendszerbővítés, javítás), sem új azonosító (új belépőkártya) nem készíthető. Ha ilyenre szükség lenne, akkor minden olvasót és azonosítót cserélni kell! Ezért fontos kérdés, hogy a szállító cég mennyire megbízható, milyen minősítései vannak!

Miért nem használhatjuk ma még az okos telefonunkat azonosítóként?

Az NFC technológia alkalmas nagy biztonságú azonosításra, elterjedésének akadálya a hozzáférési kulcs tárolása. Applikációban nyilvánvalóan nem lehet, mert annak visszafejtésével a kulcs elérhető, és az egész rendszer biztonságának vége. A gyártók kísérleteznek biztonsági hardver elemek (pl. secure element) beépítésével, csak ez meg gyártó specifikus. Kézenfekvő lenne a SIM kártya használata – hiszen az önmagában is ilyen feladatot lát el – csak ahhoz meg a szolgáltató aktív támogatása szükséges, melyet egyelőre nem vállalnak fel. Pilot rendszerek már működnek Magyarországon is a Mobiltárca Szövetség keretében, amelynek a biztonságtechnikai cégek közül egyetlen tagja van, a SEAWING Kft.

Zárszó

Kijelenthető, hogy a 125kHz frekvenciát használó azonosítóval már nem biztonságos új rendszert építeni!
A beléptető rendszerek eladásában magyarországi piacvezető Seawing kft az alacsony biztonsági szintű RFID rendszerekből még mindig évi több ezer olvasót, és több tízezer kártyát ad el, pedig új rendszerekhez kizárólag a megbízható azonosítási technológiákat ajánlják. Sajnos elmondható hogy ritkábban kapunk olyan típusú megkeresést, hogy:  „A beléptető rendszerünkben szeretnénk az olvasókat és az belépőkártyákat nagyobb biztonságúra cserélni.” Sokkal gyakoribb a következő felkérés: : „Szeretnénk lecserélni a kinőtt beléptető rendszerünket, de a már kiadott (könnyen hamisítható) azonosító kártyákat meg akarjuk tartani.”

kapcsolódó cikkek:

Az azonosítás biztonsága a beléptetőrendszereknél I. rész

Piacnövekedés várható a belépés szabályozás területén

Csúcstechnológia a személyátvizsgálásban: ellenőrzés milliméteres hullámokkal

azonosítás biztonsága taska

Az azonosítás biztonsága a beléptetőrendszereknél I. rész

Az elmúlt néhány év tendenciái szükségessé tették a beléptető rendszerek biztonságának felülvizsgálatát. Mindig is léteztek támadási kísérletek és sikeres támadások beléptető rendszerek ellen, de ezek mára iparszerűvé váltak. A belépő kártya, vagy ujjlenyomat másoló berendezések, készletek az interneten olcsón, több forrásból is beszerezhetőek. Sajnálatos módon a beléptető rendszerek üzemeltetői vagy nincsenek tisztában rendszereik sebezhetőségével, vagy ami még rosszabb, lebecsülik azt. Jelen cikkünk az azonosítás biztonságával foglalkozik.

Támadások és a védekezés alternatívái.

Néhány példa a teljesség igénye nélkül:

A támadás célpontja Példák   A védekezés lehetséges módja 
Elektronikai rendszerelemek Dobozok felnyitása, vezetékek elvágása, idegen feszültség bejuttatása Szabotázsvédelem, eszköz meglétének és azonosságának folyamatos ellenőrzése
Mechanikai eszközök, akadályozó szerkezetek Nyitva maradt, nem engedélyezett nyitás (pl. kulcs használata) Zárt állapot- és sértetlenség figyelés
Belső kommunikáció Lefigyelés, üzenet átvitel megakadályozása, idegen üzenetek bejuttatása Titkosított adatátvitel, szekvencia azonosítók, elveszett, vagy nem várt üzenetek detektálása
Külső hálózati elérés, munkaállomások, szerver, adatbázis A támadások választéka, technológiája és gyakorlata itt a legnagyobb IT biztonság, privát hálózatok, tűzfalak, kódolt adatbázis, redundáns tárolás
Rendszerhasználók Kényszerített nyitás, hibás használat, jelszókezelési és bejelentkezési eljárások Támadásjelzés, duress kód, anti-pass-back, időzóna, jelszókezelési protokollok
Azonosítók másolása RFID kártya klónozás, ujjlenyomat másolás, PIN kód lenézés Nagy biztonságú azonosítók használata, kombinált azonosítás
Kommunikáció leutánzása RFID azonosítók rádiófrekvenciás kommunikációjának ismétlése Folyamatosan változó titkosított kommunikáció
Olvasók kimenő jelének utánzása Szabványos kommunikációk (pl. Wiegand) lefigyelése, utánzása Szabotázsvédelem, titkosított kommunikáció, folyamatos eszköz ellenőrzés

Azonosítási technológiák és jellemzőik

Birtokolt ismeret alapú azonosítás.

Beléptető rendszerekben a PIN kódos azonosítás jöhet csak szóba. A szokásos, kezelési szempontból még elfogadható négy digites számok, biztonsági szempontból önálló azonosításra nem, legfeljebb kiegészítésként jöhetnek szóba (pl. PIN+ujjlenyomat, kártya+PIN).

Biometrikus azonosítás esetén az 1:1 azonosítás lehetséges 1:N helyett, így a hamis elfogadási ráta („FAR” – lásd később) megfelelő szinten tartható, mert nem csökken a használatra jogosultak számának növelésével. A PIN kód hatékonyan akadályozza meg az illetéktelen kezekbe került azonosító kártyák jogosulatlan felhasználását, de a kártya a tulajdonos által történő szándékos átadását nem akadályozhatja meg, mert a kártyával együtt a PIN kód is átadható.

Biometrikus azonosítás

Azonosításkor az egyedi biometrikus jellemzők vizsgálata történik. Elképesztően sok a velük kapcsolatos tudatlanság és tévhit. A két leggyakoribb tévedés, hogy abszolút biztonságos és másolhatatlan. Pl. az ujjlenyomat azonosítás, amit a leggyakrabban használnak nem daktiloszkópia szintű azonosítás! A hamisításhoz, ujjlenyomat másoláshoz, az interneten bőven található részletes útmutató és már készen vásárolhatók ujjlenyomat másoló kittek.
Alkalmazásánál felmerülő további kérdések:

  • Adatvédelmi problémák: a hatályos magyar jogszabályok szerint biometrikus azonosítás csak akkor használható, ha a biztonsági cél más módon nem érhető el, és az érintettek önkéntesen hozzájárulnak a használatához. Az Ombudsman állásfoglalása egyértelmű: jelenlét nyilvántartásra nem használható (pl. munkaidő nyilvántartó rendszerben)! Az Adatvédelmi Hatóság jogellenes személyes adatkezelés esetén 100.000 Ft-tól 10.000.000 Ft-ig terjedő bírságot szab ki, amit korlátlan számban ismételhet, ha a jogsértés nem szűnik meg.
  • A téves elfogadási arány (FAR = False Accept Rate) – amikor jogosulatlant ismer fel jogosultnak – elég kicsi érték (a szabvány szerint <10-4), de soha nem nulla. Ha a belépésre jogosultak száma nagy, és csak biometrikus azonosítás van (az aktuális mintát az összes rendszerben tárolt mintával kell összevetni, azaz 1:N azonosítás), akkor az azonosítás biztonsági szintje a minták számával osztódik, csökken.
  • Téves elutasítási arány (FRR = False Reject Rate) – amikor jogosultat nem ismer fel – (a szabvány szerint <10-2), soha nem nulla. Ráadásul a biztonsági szint magasabbra állításával az FRR értéke drasztikusan nő. Dr. Hanka László matematikus publikált az ujjlenyomat azonosításról számításokat. Itt mindent elmond a tőle származó alábbi grafikon, ahol az azonosításhoz használt ujjlenyomat hibák (minutiák) számának függvényében mutatja a FAR és FRR értékek változását.

Látható, hogy egy nagyon biztonságos rendszer gyakorlatilag senkit nem enged be.

  • Nem lehet mindenkitől azonosításra alkalmas mintát venni. Ez az érték ujjlenyomat azonosítás esetén 1% (pl. olyan tevékenységet végeznek, ami kifényesíti az ujjakat, és sem kapacitív, sem optikai érzékelő nem képes feldolgozható mintát előállítani). Jó példa erre, hogy a mintavétel gyakori problémát jelent USA területére történő beléptetéskor is!

Birtokolt tárgy alapú azonosítás

Ennek az azonosítási módnak tipikus eszköze az RFID azonosító (rádiófrekvenciás azonosító), népszerű nevén közelítő (proximity) kártya. Jellemzője, hogy megfelelő típusválasztással tetszőlegesen magas biztonsági szint érhető el.
Hátránya, hogy nem a tulajdonost, hanem az eszközt azonosítja, az eszköz átadható, ellopható. Ha ennek kivédése is elvárás, akkor kombinálni kell a PIN kód vagy biometrikus azonosító használatával.

RFID azonosítás biztonsága

Sok hiedelem kapcsolódik hozzá, mert egyeseknél (és ezek között sajnos vannak a biztonságért felelős szakemberek is) az RFID tévesen a biztonság szinonimája. Az igaz, hogy az RFID technológiával tetszőleges magas biztonsági szint érhető el, csak azt is kell tudni, hogy nem minden RFID azonosító eszköz biztonságos. Sőt a ma használt RFID technológiák döntő többsége a „könnyű préda” kategóriába tartozik. Nézzük a részleteket:

Kommunikációs szempontból két RFID alaptípus létezik:

Egyirányú információ átvitel

Csak az azonosító (belépőkártya) küld adatokat az olvasó felé, és mindig ugyanazt a kódsorozatot. Ezek a rendszerek lefigyelés és másolás ellen védhetetlenek.
Megjegyzendő, hogy az olvasó ezekben a rendszerekben is „ad”, de az adás nem hordoz információt, csak egy erőtér, aminek célja, hogy a belső áramforrást nem tartalmazó passzív azonosítók működéséhez energiát biztosítson.

Az azonosítás biztonsága a beléptetőrendszereknél I. rész

Egyirányú információ átvitel

Ilyenek például a Cotag, HID, Indala, Tiris, EM, UHF, Hyper-X azonosítók. Ma Magyarországon a rendszerek döntő többsége (>90%) ilyen! Az azonosítók adatai – akár méteres távolságról – a tulajdonos segítsége és tudta nélkül is hozzáférhetők, csak egy nagy távolságú olvasóval kell az azonosító közelébe menni.

azonosítás biztonsága taska

Laptop táskába épített kártyaleolvasó

Kétirányú, titkosított adatátvitel

Ezekben a rendszerekben mindkét oldal aktívan kommunikál. Az adatcsere nyílt üzenetekkel kezdődik, ahol a kommunikációban részt vevők egyeztetik a paramétereket. Itt történik az anti-collision szűrés (pl. több kártya van az olvasó terében és ki kell választani, hogy melyikkel akar kommunikálni). A kiválasztás az azonosítók egyedi gyári azonosítója (UID: Unique Identifier) alapján történik. Az UID azonosítás után az eszközök áttérnek titkosított kommunikációs üzemmódra.

azonositas ketiranyu

Kétirányú, titkosított adatátvitel

A kriptográf kommunikációval kölcsönösen ellenőrzik egymást (mutual authentication) és meggyőződnek róla, hogy a partner valóban birtokolja a titkos kulcsot. Véletlen számokat generálnak (hogy mindig más legyen az azonosítási folyamat), és titkosítva elküldik a másik félnek. Az dekódolja, és újra, de már titkosítva, visszaküldi. A küldő ellenőrizi, hogy ugyanazt kapta-e vissza, amit küldött. Ha igen, akkor engedélyezi a hozzáférést, indulhat az érdemi, titkosított adatcsere. Ez mindig tartalmaz változó elemeket (pl. tranzakció azonosító), hogy a megismételt azonos műveletek más és más RF kommunikációt eredményezzenek.

Jellemző az RFID veszélyeztetettségére, hogy sorra törik fel a titkosított kommunikációt használó rendszereket, és árulják a hozzá tartozó másolókat. Mára alig maradt biztonságos rendszer. Ilyen például a Mifare Desfire és a Mifare Plus X. Ezeknél a kommunikáció metódusa ismerhető (pl. AES 128 algoritmus), a lényeg a titkos kulcs!

kapcsolódó cikkek:

Piacnövekedés várható a belépés szabályozás területén

Csúcstechnológia a személyátvizsgálásban: ellenőrzés milliméteres hullámokkal

ROGER beléptető rendszerek  

John Fenske, a HID Global termékekért és marketingért felelős alelnöke

Hogyan fejlődik a biztonságtechnika 2013-ban? 2. – Beléptetőrendszerek

Milyen fejlődés várható 2013-ban a biztonságtechnika egyes területein? Milyen irányban haladnak az egyes ágazatok. A securityinfowatch.com írása alapján négy területet nézünk meg: videomegfigyelés, beléptetés, videomenedzsment-szoftverek, integrált rendszerek. Sorozatunk második részében a beléptetőrendszerek újdonságairól szól John Fenske, a HID Global termékekért és marketingért felelős alelnöke.

John Fenske, a HID Global termékekért és marketingért felelős alelnöke

  1. „Súrlódásmentes” biztonság: azon biztonsági megoldásokat nevezünk súrlódásmentesnek, amelyek nem lassítják le a felhasználókat. Az eddigi kártyák, kulcsok, érmék és kódok helyett a jövő NFC-képes okostelefonoké és más mobileszközöké. (Near Field Communications, rövid hatótávolságú vezeték nélküli kommunikációs technológiai szabvány.)
  2. Felgyorsult a mobileszközök használata a beléptetőrendszerekben. 2012-ben rakták le az alapjait az NFC-képes mobil eszközök alkalmazásának a beléptetésben. A mobileszközök széles körű alkalmazásához először is szükség van NFC-képes készülékek elterjedésére megfelelő biztonsági elemekkel. Másrészt olyan beléptetőrendszerekre, illetve azoknak olyan zárakra és más hardverelemekre, amelyek olvasni képesek az okostelefonokat és más NFC-képes mobil eszközöket.
  3. Egyelőre az okostelefonokat és a kártyákat párhuzamosan alkalmazzák a beléptetőrendszerek. Az ismert előnyök nem valószínű, hogy az NFC-képes okostelefonok teljesen lecserélik az intelligens kártyákat a következő évben. Ehelyett a mobileszközök együtt létezhetnek kártyákkal és más RFID-eszközökkel, tehát a rendszereknek párhuzamosan, mindkét eszközt olvasniuk kell.
  4. Hozzáférés-ellenőrzés fejlődése. A felhasználók egyre inkább szeretnék, hogy csak egy hitelesítő adattal hozzáférjenek több mindenhez: az épületbe való belépéshez, az IT-hálózatba való bejelentkezéshez, az alkalmazásokhoz történő hozzáféréshez, és távoli hozzáférést biztosítsanak számukra a hálózathoz anélkül, hogy egyszer használatos jelszót kapjanak (one-time password, OTP) vagy token kelljen alkalmazniuk. Ez így sokkal kényelmesebb, és nagyban növeli a biztonságot azáltal, hogy erős hitelesítést ad a teljes IT-infrastruktúrához. Mindemellett ez a rendszer csökkenti a telepítési és üzemeltetési költségeket is.
  5. A kártyatechnológia folyamatos fejlődése. Az intelligens közelítő kártyák (RFID) a mai legmagasabb szintű kártyák a beléptetőrendszerekhez, amelyek nyílt szabványokon alapulnak. A kártyák biztonságát vizuális és digitális adatok fölvitelével is fokozzák, így például növelik a biztonságot a nagyfelbontású képekkel, holografikus kártyákkal, lézergravírozott személyre szabott adatokkal. Emellett növelik a kártyák digitális tárolási kapacitását is, így rögzíteni lehet rajtuk biometrikus adatokat és más információkat.

Forrás: securityinfowatch.com
 

Kapcsolódó írásaink

Beléptetés, mint szolgáltatás?
NFC-s okostelefonok a munkahelyen
Az NFC-s okostelefonok forradalmasítják a beléptetést
Okostelefonok, mint mobil beléptető kártyák

Hogyan fejlődik a biztonságtechnika 2013-ban? 1. – A videomegfigyelés

Hogyan fejlődik a biztonságtechnika 2013-ban? 3. – Videomenedzsment-szoftverek

Hogyan fejlődik a biztonságtechnika 2013-ban? 4. – Integrált rendszerek

Biztonságtechnikai szimpózium a Bánkin

Biztonságtechnikai szimpózium a Bánkin

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából 2012. november 26-án biztonságtechnikai szimpóziumot tartottak az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karán.

Közel kétszáz egyetemi hallgató és szakember vett részt az eseményen, amelyet dr. Horváth Sándor PhD, a kar dékánja és Német Ferenc, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozó Szakmai Kamara (SzVMSzK) elnöke nyitott meg. A dékán kiemelte, a tudás folyamatos fejlesztésének eszköze a kutatás és fejlesztés, azaz a tudomány. Ezen a téren a Bánki jelentőset lépett előre, ennek egyik bizonyítéka a tudomány ünnepén megrendezett konferencia is, amely a plenáris ülés után hat szekcióban folytatta munkáját. A tudomány szerepét erősíti az is, hogy a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar létrehozta doktori iskoláját, amely széles körű együttműködés keretében jött létre. A Bánki oktatói mellett a kamara és külsős partnercégek munkatársai is emelik az intézmény szakmai színvonalát.

 

 

Német FerencNémet Ferenc, az SzVMSzK elnöke kifejtette, a kamara együtt dolgozik a tudomány és a szakma képviselőivel a szakmai irányvonal meghatározásában. A kamara erős szervezetté vált, a jogalkotás mögé társadalmi hátteret biztosít, mivel részt vesz a jogszabályok előkészítésében. Az elnök a teremben ülő hallgatókat arra bíztatta, ha külföldre mennek tanulni, dolgozni, utána jöjjenek vissza, és gyarapítsák a magyar tudást.

 

 

 

 

 

Dr. Kovács Tibor A szimpózium moderátora dr. Kovács Tibor CSc/PhD, az egyetem docense először Őszi Arnoldot, az Óbudai Egyetem PhD-aspiránsát szólította ki, aki A jelen kor titkosítási módszerei az informatikában címmel tartotta meg előadását. Mindannyiunknak – magánszemélyeknek és szervezeteknek is – vannak olyan adataink, amelyek nem nyilvánosak, ezeket valamilyen módon titkosítjuk. Így például fájljainkat, levelezésünket, személyes, banki vagy a biometrikus adatainkat. Elméletileg nincs olyan titkosítási módszer, amelyet ne lehetne feltörni, azonban gyakorlatilag létezik, mivel van olyan titkosítás, amely visszafejtése 4 milliárd évig tartana, az ilyeneket tartjuk feltörhetetlennek. Ahhoz, hogy kiválasszuk a legjobb titkosítás ismernünk kell annak feltörését is – mondta el Őszi Arnold, majd ismertette a titkosítás típusait: a szimmetrikus és az aszimmetrikus titkosítást. Majd a titkosításokhoz kapcsolódó szabványokat mutatta be. Szólt a Pretty Good Privacy-ról(PGP), amely egy titkosításra és hitelesítésre egyaránt használható számítógépes program, valamint az Advanced Encryption Standardról (AES), amely az amerikai National Institute of Standards and Technology-nak (NIST) az új rejtjelezési szabványra kiírt pályázata nyertese a Rijndael lett. Ez után Őszi Arnold a sérülékenységi vizsgálat fontosságát emelte ki, amellyel ellenőrizhetjük saját rendszerünk biztonságát, és feltárhatjuk annak hiányosságait. Majd az előadó részletesen bemutatta a Backtrack nevű linux disztribúciót, amellyel feltárhatók az informatikai rendszerek biztonsági hiányosságai, végül elmondta, hogyan hozhatunk létre korszerű és biztonságos informatikai környezetet.

 

Berek Tamás Ezután Berek Tamás PhD, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense és Takács Zoltán PhD-aspiráns az RFID-technológia alternatív felhasználási lehetőségei a kórházbiztonság területén című előadása következett. Valamely szervezet biztonsági rendszerének kialakítása során fontos az alapos és részletes elemző és értékelő munka. A kórházbiztonság egyedi objektumvédelem, amelyet az összetett feladatok, valamint az ott dolgozók, az ott kezeltek és az oda látogatók tesznek különlegessé. A cél a betegellátás teljes körű biztonságának megteremtése. A beléptetőrendszerek a kórházban kiegészíthetők mozgáskövető-rendszerrel amelyek az épületirányítási rendszerbe beépítve üzemeltethetők az RFID-technológia által biztosított lehetőségek széles körű kihasználásával. Az ideális az lenne, ha a háziorvos olyan smartkártyát adna a beutaló mellé, amelyre már fölírta a beteg leleteit, gyógyszereit, kórelőzményeit. Így a fölvétel során egy mozdulattal, minden fontos adat bekerülne a kórház számítógépes rendszerébe. Az RFID-technológiával lényegesen egyszerűbb és biztonságosabb lenne a szükséges vizsgálatok és kezelések elvégzése a beteg kórházon belüli mozgásának követésével. Az RFID-technológiát a különféle kórházi eszközök, gyógyszerek, veszélyes anyagok nyilvántartására, és felhasználásának ellenőrzésére is föl lehet használni.

Pehatsek Ferenc

Pehatsek Ferenc biztonságtechnikai mérnök, a King Estate munkatársa A biztonságtechnikában alkalmazott elektronikus kommunikációs módok jelene és jövője, rendszerek integrációja című előadásában azt mutatta be, hogy összetett biztonságtechnikai rendszerek telepítése során az eszközök kiválasztásakor alapvető szempont, hogy a berendezések képesek legyenek az adatcserére. Gyakorlati tapasztalatait elemezve kifejtette, előfordul az is, hogy egy adott gyártó különböző eszközei sem képesek egymással megfelelően kommunikálni. Majd arról szólt, mi lehet ennek az oka, illetve napjainkban mely kommunikációs módok vannak széles körben elterjedve, és ezeknek melyek a korlátai. Utána fölvázolta, merre tartanak az egyes gyártók fejlesztései, és mi lehet a rendszerek közti kommunikáció jövője.

 

 

Horváth Tamás

Horváth Tamás PhD-aspiráns, okleveles biztonságtechnikai mérnök, a Magyar Villamos Művek munkatársa Az ipari létesítmények fizikai biztonsága, a biztonsági zónák kialakítási elveiről tartott előadást. Valamely létesítmény fizikai biztonsági rendszerének üzemeltetése sohasem öncélú feladat, illeszkednie kell az üzemeltető gazdasági céljaihoz, a biztonsági stratégia megvalósításának támogatnia kell a gazdasági célok megvalósítást, miközben a szükséges biztonsági kockázatokra megfelelő válaszokat kell adnia. Az ipari létesítmények üzemeltetése biztonsági szempontból is nagy kihívást jelent, az objektumok eltérő védelmi szintre és ezeknek megfelelő biztonsági zónákra vannak osztva. A fizikai védelmi rendszer kialakításának követnie kell a biztonsági kockázatokat, így fokozva a védelmi intézkedéseket a létesítmény külső határától egészen a legjobban védett objektumáig.

 

Szabó LajosSzabó Lajos, okleveles biztonságtechnikai mérnök, biztonságszervező szakmérnök alapvető kérdést feszegetett előadásában: Mi is a biztonság? És kérdés az is, hogy létezhet-e tudományosan megalapozott általános biztonságfogalom?
A biztonság mindenki által ismert és valamiféleképpen értelmezhető fogalom. Valamennyi élő szervezet esetén fellelhetők a biztonságra törekvés jelei. Mindenki számára mást és mást jelent a biztonság, amely nem egzakt fogalom, nem megfogható, és így nincs is általánosan alkalmazható meghatározása. A különféle területeken, az iparban, a kereskedelemben, a pénzvilágban sokféle biztonságfogalmat alkottak, annyifélét, ahányféle szempontból nézik a kérdést. Szabó Lajos vizsgálta és elemezte, hogy ma az állam büntetőhatalma és a magánbiztonság hogyan viszonyul egymáshoz, majd bemutatott egy rendszerszemléletű biztonságfogalmat, amelyet általánosan lehetne alkalmazni, és ez megfelel a „jó definíció” követelményeinek. Az általa javasolt fogalom adott rendszerre vonatkozik, figyelembe véve a rendszer elemeinek egymáshoz, valamint a rendszernek a környezethez való viszonyát, adott időszakban meghatározott határértékek figyelembevételével, így stabilnak és kiszámíthatónak tekinthető.

Végezetül munkatársait szólította az előadói pulpitusra dr. Kovács Tibor: Fehér András mérnök-közgazdász, Otti Csaba mérnök-közgazdász és Milák István az Óbudai Egyetem BSc-hallgatója az Óbudai Egyetem Alkalmazott Biometria Intézetét (ABI) képviselték. Előadásuk A biometria biztonsága és sérülékenysége címet viselte. Először Fehér András ismertette az ABI működését. Az ABI célja, hogy olyan biztonságtechnikai szakmai műhellyé váljon, amely az alkalmazott biometriát megismerteti és oktatja a döntéshozók, a döntéselőkészítők és a biztonságtechnikai szakemberek számára. Emellett laboratóriumukban biometriai eszközök vizsgálatával és tesztelésével is foglalkoznak a hallgatók bevonásával. Majd ismertette az intézet nemzetközi kapcsolatait, a londoni Biometrics 2012 kiállításon való részvételüket, szólt tagságukról a frissen alakult ASIS Hungarian Chapterben, és kapcsolatukat számos más nemzetközi szervezettel (Institute of Electrical and Electronics Engineers – IEEE, Center for Identification Technology Research – CITeR, Information Systems Audit and Control Association – ISACA).
Milák István előadásában az érhálózat elemzésén alapuló biometriai eszközök teszteléséről szólt. Két készüléket vizsgáltak, mindkettő ugyanazzal a szenzorral működik, mégis az eltérő szoftverek miatt más-más módon adnak téves eredményt az azonosítás során.

 

English
Arnold Őszi (PhD aspirant, Óbuda University) – Tibor Kovács (CSc/PhD, Óbuda University)
Encrypting Methods Of The Information Technology In The Present

Organizations and private persons possess certain data that are not public and are usually encrypted. We may make our files, our email, our personal data, our bank activities or our biometric data encrypted. Encryption is prevalent on more areas in our lives, than we are aware of. In the case of e-commerce our credit card data is given. Theoretically, there is no encryption method, which is impossible to break, but practically it exists. Some encryptions would take until 4 billion years to break, which we consider impossible to do it. To select the best encryption we have to be aware of the breaking-up techniques of the encryptions.

Keywords:
encrypting, biometrics, e-commerce, security

 

Tamás Berek (PhD, National University of Public Service) – Zoltán Takács (PhD aspirant, National University of Public Service): Alternative Employment Opportunities Of Rfid Technology In The Field Of Hospital Security

In order to configurate a safeguarding conception, we have to create a complex security system. We have to make a plan, the plan has to be analysed and interpreted. We have to configurate the right proportion of the defend systems.
Hospital security is a special area of the facility security because of the personnel, the patients and visitors. The authors deal with access control-, and tracking systems, which may be integrated into the facility management systems with opportunities provided by RFID technology.

Keywords:
complex security system, access control system, RFID technology

 

Ferenc Pehatsek (King Estate Ltd., Safety Engineer): Current And Future Electronic Communication Methods Of Security Technology, System Integration

Those who have had to implement, program or operate security systems know that the types of equipment that can be connected to each other is vital, because most often are not capable of exchanging data, not even various instruments of the same manufacturer.
We are going to inspect the causes and the widespread means of communication and their limitations.
We will investigate the direction of improvements are of certain manufacturers, and discuss what the future of the means of communications might be.

Keywords:
installation of security systems, connection of systems, communication method

 

Tamás Horváth (PhD aspirant, Magyar Villamos Művek, expert, safety engineer) – Tibor Kovács (CSc/PhD, Óbuda University): The Physical Security Of Industrial Facilities, Theories Of Design Of Security Zones

The operation of a physical security system of a facility could not ever be an end in itself, it has to be adapted to the business objectives of the operator, while it is expected to give appropriate answers for the security risks.
Even professionals of security technology do not encounter security zones in practice frequently because they are to be implemented in complex environments of security risks. The operation of industrial facilities may present a challenge in security. The design of security zones and physical security systems must mitigate the security risks, thereby enforcing the security measures from the public area to the best protected object.

Keywords:
physical security, security zones, security risks, physical protection of industrial facilities

 

Lajos Szabó (safety engineer): What Is The Safety? (May exist a well-founded general definition of safety?)

Safety is a well known concept which everybody can interpret in a way. In all living organizations the signs of aiming for safety can be found, which is different for each species. It is not exact, it is impalpable, and we do not have universally applied definition for it. Various disciplines, industry, trade and the financial world created various kinds of safety concepts. The question is examined from many viewpoints. This experiment is to define the concept of safety which can be used universally.

Keywords:
risk, danger, system, safety

 

András Fehér (Óbuda University Applied Biometrics Institute, engineer-economist) Csaba Otti (Óbuda University Applied Biometrics Institute, engineer-economist, private security expert) – István Milák (Óbuda University, BSc student)
The Security And Vulnerability Of Biometry

At present, among electrical security technologies biometrical identification systems are the fastest developing ones. This is not surprising, since the American and other governments spend billions of dollars on their development since 9/11.
Biometrical identification can only be interpreted as a part of a system, therefore it is worth analyzing questions of vulnerability of security identification devices. We may identify many grounds for attacks, due to the structure of the systems.
Now we are focusing on the vulnerability of the palm vein identification method which is one of the safest technologies according to experts. We are going to present our results studying this technology.

Keywords:
safety, security, biometry, identification, biometrical identification, vulnerability

Lap teteje