MOHAnet: 15 éve a hazai, IP alapú távfelügyeleti innováció élvonalában

„Mindig megtisztelő fontos feladatunknak tekintjük, hogy beszámoljunk a hazai cégek saját fejlesztő munkájának helyzetéről, eredményeiről. Mostani szereplőnk messze nem ismeretlen a szakma számára, hiszen jelen ünnepeltünk a MOHAnet Mobilsystems Zrt, amely számos úttörő fejlesztésével, megoldásával immár hosszú ideje elismert vezető innovátora saját szakterületének.” A Detektor Security interjúját közöljük az alábbiakban. (tovább…)

Évi 1 milliárd forintos beruházást tervez itthon a G4S

Évi 1 milliárd forintos beruházást tervez itthon a G4S

Fennállásának 25. évfordulóját ünnepli a magyarországi G4S, a vállalat, ez idő alatt több mint 20 milliárd forintos beruházás fűződik itthon a nevéhez. Jelenleg 2400 főt foglalkoztat, több ezer objektum – így bankok és pénzintézetek, kiemelt kormányzati épületek, ipari létesítmények, energetikai szolgáltatást nyújtó vállalatok – védelmét látják el, miközben lakossági ügyfeleik száma is meghaladja a tízezret. (tovább…)

Korszerű távfelügyeleti megoldások.

Korszerű távfelügyeleti megoldások. Beszámoló a Novosec és a TELL szakmai napjáról.

Június 9.- én tartotta a  NovoSec Kft. és partnere a TELL, hagyományos szakmai napját, ahol a TELL cégcsoport távfelügyeleti rendszereinek technológiai innovációi kerültek bemutatásra. Napjainkra az okos telefonok, tabletek és a különböző biztonságtechnikai megoldások összefonódásának a periódusát éljük. Cél a minél hatékonyabb és több irányú felhasználást lehetővé tevő távfelügyelet.

A megnyitót dr. Bedekovits László (rendezvény házigazdája), Thuróczy Géza (NovoSec Kft.) és Tóth Zoltán (Telenor) tartották.

A hatékonyabb kommunikáció érdekében

Első előadóként Kónya Sándor az  univerzális kommunikátort, az IP Bridge II-t mutatta be. A technika  távfelügyeleti és magáncélú megoldásokra egyaránt használható.. Nagy előnye, hogy az eszközben webes felület található. Lehetőség nyílik az IP kamerák által rögzített képek küldésére e-mailben, de akár élő kép figyelésére is, egy URL link továbbításával, TMS távfelügyeleten keresztül. Újdonságként jelenik meg a távoli modulok összerendelése, amivel távoli soros adat kommunikáció vagy távoli vezérlés valósítható meg. A termék összesen hat változatban jelenik meg.

Minden távfelügyelet szíve

Szarka Szilveszter előadásában több újdonságról is szó esett. A sort az OTSZ előírásainak megfelelő átjelző vevőegységgel a TELLMon-nal nyitotta. Ez egy kisméretű egység, mely fix IP címmel rendelkezik, ezzel erősítve az adatbiztonságot. Linux operációs rendszert használ, a rendszer stabilitásának érdekében. Előnye, hogy hűtésepasszív, ezért nem tartalmaz mozgó alkatrészeket.  A Dualcom tűzjelző kommunikátor két hálózat egyidejű kezelésére képes. Ezt két SIM-kártya használatával valósítja meg. Hat kimenettel és hat bemenettel rendelkezik, többek között az akkumulátorok energiaszintjéről is szolgáltat információt.  Az Alarm Messenger a távfelügyeletet ellátók munkáját könnyíti meg, minimális operációs rendszer követelménye az Android 4.0. Az előzőekben ismertetett TELLMon szerverhez kapcsolódik, az adattovábbítás gyorsításának céljából a Google Drive-al szinkronizál. Említésre méltó tulajdonsága, hogy a műszaki elhárítás és riasztás jelzései külön megfigyelő állomásra is átjelezhetők.

A gépjárműs bevetés innovációi

A TMS távfelügyeleti rendszer újításait Kardos István mutatta be. Ezzel a szisztémával lehetőség nyílik élőerős védelem esetén gépjárműs bevetés irányításra és járműfelügyeletre (Easy Track). A rendszerbe integráltan működő IP Bridge interface segítségével pontosan látható a riasztás helyszíne, emellett információt is szolgáltat a járműről. Az ügyfél adat állapota ellenőrizhetővé válik és a riasztási adatok beküldése, naplózása automatizált. A megfigyelő központban lehetőség nyílik élő kép követésére (rögzítésére nem) videó URL továbbításával. További újítás az OKF rendszerhez való kapcsolódást biztosító interfész, amin keresztül a felügyeletek képesek a rövidesen hatályba lépő szabályozás szerinti tűzátjelzésre.

A TELL további fejlesztéseit Bálintfy Ferenc ismertette. A TELL Gate Controll Pro egy smart megoldás, mobilinternet alapú univerzális távvezérlő elektromos kapukhoz és sorompókhoz. Csak néhány a felsorolható előnyök közül: kapucsengő jelzése és IP kamera átjelzése telefonra, eseménylista és riportok küldése, tíz féle automatikus nyitás beállítás.  A  Pager 7 és Pager 9 újgenerációs átjelző eszközök esetében is fontos szerepet játszanak az okos telefonok, tabletek stb., egy egységes aplikáció segítségével akár több eszközt is felügyelhetünk egyidőben. A Pager 9 extráinak egy része hardveres jellegű, mint például a 3G kommunikáció, digitális hangkezelés, RFID, NFC és iButton eszközök, intelligens akkumulátor töltés és monitorozás, stb.

A megbízhatóbb szállítmányozás érdekében

A szállítmányozás megbízhatóbbá tétele is célkitűzés volt a cég számára. Erre a feladatra egy GPS technológiát használó távfelügyeleti flottamenedzsment rendszert dolgoztak ki, melynek funkciói saját fejlesztésűek. A rendszerbe integráltan működik a TMS felügyeleti szoftver és Google térkép. Alkalmas Raktárak, teherszállítás, munkagépek, személygépkocsik monitorozására. A megoldást Dr. Bedekovics László mutatta be.

Szakály Tamás által ismertetett eszköz egy automata riasztás kezelő és segélyhívó rendszer volt, hétköznapi nyelven: „Pánik gomb”. Jelzés esetén akusztikus és vizuális visszajelzést biztosít a jelzést leadó számára.

A következőkben Horváth Ferenc, az OKF munkatársa számolt be az Országos Tűzátjelzést Fogadó Központ elindításáról és a csatlakozáshoz szükséges feltételekről. A regisztráló felek szerződésben elfogadják, hogy az általuk küldött jelzés egyenértékű a tűzjelzéssel.

Összegezve a hallottakat elmondható, hogy a biztonságtechnikai termékek és szolgáltatások is sokkal komplexebbé, megbízhatóbbá tehetők az okos technológiák használatával. Ez az irány még sok innovációt és kiaknázatlan lehetőséget rejt magában.

 

Összállította: Kovács Gergő Péter  Óbudai Egyetem

Kapcsolódó cikkek:

Új olcsó és minőségi LED reflektorok a Videosec-től

Korszerű hazai tápegységek a Novosec-nél

Kapuvezérlés határok nélkül

 

T.E.L.L. kommunikátorok

GSM-alapú kommunikátorok

 

A debreceni székhelyű T.E.L.L. Software Hungária Kft. lassan két évtizede gyárt a biztonságtechnika hazai és nemzetközi piacaira GSM-alapú kommunikátor készülékeket.

Termékei közül is a leginkább keresett kommunikátorok a kontaktus vezérelt eszközök közül kerülnek ki. Hiszen ezekkel az eszközökkel lehet legjobban és a legegyszerűbben megfelelni a megrendelők igényeinek abban az esetben, ha egyszerű telefonos vagy SMS hívásos kontaktusvezérelt eseményátjelzésről van szó.
A T.E.L.L. kontaktusátjelzői a több mint 10 éves fejlődésük során egy sor technikai paraméterrel bővültek az alapfunkciójukon felül. Ilyen fejlesztések voltak például: több kontaktusvezérelt bemenet figyelése átjelzéssel (akár 28 a Procom GSM esetében), relés kimenetek megjelenése a visszavezérelhetőség érdekében, kapuvezérlési funkció, távfelügyeletei központok kapcsoltvonali vevője felé is küldhető riasztási események funkciója, életjelfigyelés küldése távfelügyeletek számára stb.

Jelen cikkünk keretein belül két akciós árú termékünkkel szeretnénk megismertetni az olvasót.

Compact GSM II a „kistestvér”

A T.E.L.L. kommunikátorok legkeresettebb darabjának a Compact GSM-modulnak továbbfejlesztett változata, amely két bemenettel – ebből egy opcionálisan hőmérő bemenet – és két kimenettel rendelkezik.

Főbb jellemzők

  • GSM-kommunikáció
  • 2 NO/NC kontaktus bemenet
  • 2 NO relé kimenet
  • Hőmérséklet érzékelő (easyTEMP) csatlakoztatási lehetőség
  • programozás szoftverrel USB-n, modemes kapcsolaton keresztül és SMS-ben

Alkalmazási terület

  • riasztóközpontok kommunikációs-modulja
  • kapcsolók állapotának jelzése hívással és SMS-sel
  • távolsági relévezérlés, ingyenes kapunyitó funkció
  • opcionális hőmérsékletmérés és vezérlési funkció

Üzemeltetési opciók

  • beszédhívás 4 telefonszámra beépített sziréna hanggal vagy rögzíthető hangüzenettel (2 × 6 sec)
  • SMS küldés 4 telefonszámra beállítható szöveggel
  • jelentés távfelügyeletre Contact-ID formátumban
  • események:
    – riasztás a 2 bemenetről
    – hőmérséklet-határérték riasztások (opcionális)
    – hőmérséklet-érzékelő felügyelet (opcionális)
    – alacsony tápfeszültség jelzése
    – periodikus tesztjelentés
  • relé kimenet vezérlése (monostabil/bistabil):
    – bemeneti esemény által
    – ingyenes telefonhívással
    – hőmérsékleti esemény által (opcionális)
  • állítható bemeneti érzékenység
  • autóriasztó-illesztés (szabályos ütemben érkező impulzusok figyelése)
  • a bejövő SMS-ek továbbítása (feltöltőkártya egyenleginformáció stb.)

GSM Pager3 Z6 a „nagytestvér”

A T.E.L.L. Pager-modulok harmadik generációja egy 6 bemenetel és 1 kimenettel rendelkező eszköz, amelynek specialitása, hogy akár mini riasztóközpontként is tud működni.

T.E.L.L. kommunikátorok

Főbb jellemzők

  • GSM-kommunikáció
  • 6 konfigurálható NO/NC zónabemenet
  • 1 NO relé kimenet: esemény által és távolról is vezérelhető
  • relé vezérlés ingyenes hívással (kapunyitó funkció)
  • önálló riasztó funkció (élesítés, hatástalanítás, ki- és belépési késleltetés, 24 h zónák, bemeneti érzékenység állítás)
  • 4 felhasználói telefonszám és 2 távfelügyeleti a riasztások továbbítására
  • tetszőlegesen konfigurálható Contact ID-kód minden bemenethez és saját eseményhez
  • riasztások továbbítása SMS-ben és hívással a felhasználóknak
  • konfigurálható – legfeljebb 160 karakteres – SMS a riasztások továbbítására
  • 8 × 8 mp rögzíthető hangüzenet és beépített szirénahang a riasztási hívások továbbítására
  • nyugtázási és hívószám azonosítási beállítások
  • konfigurálható élesítési/hatástalanítási módok, tesztjelentés, riasztáskorlátozás
  • tápfeszültség-figyelés (akkumulátor)
  • programozás: USB-n keresztül és GSM adathívással

 

Szarka Szilveszter, TELL üzletágvezető, Novosec Security Kft.

Forrás: Novosec

 

 

 

Bosch IP-alapú videomegfigyelő rendszer

Nagyvárosi közlekedés: nagykorúvá vált a kamerás megfigyelés

Miközben a kamerás megfigyelő rendszerek mindig is részét képezték a tömegközlekedés biztonsági berendezéseinek, a legújabb technológiák változást hoztak abban, hogy a kezelő személyzet miként használja ezeket a rendszereket.

 

A kamerás megfigyelő rendszer az intelligens képelemzéssel túlléphet a bűnmegelőzés keretein, és segíthet a balesetveszély csökkentésében, illetve az utóbbi időkben jelentkező olyan fenyegetések elhárításában is, mint amilyen például a rézvezetékek ellopása a vasútvonalak mentén, ami a színesfémárak magasba szökésével egyre fokozódó gondot okoz. A kameratechnika legújabb fejlesztései jelentősen javították a felvett kép minőségét, miközben csökkent a sávszélesség és tárhelyszükséglet, lehetővé téve a jobb eseményérzékelést, a gyorsabb nyomrögzítést, az ésszerűbb üzemeltetést és a költségek csökkentését.

Kihívások a tömegközlekedésben

A tömegközlekedés zártláncú kamerarendszereinek üzemeltetése könnyen jelenthet nagy kihívást néhány egyszerű ok miatt.

  • Először is, városaink egyre csak nőnek, és a tömegközlekedésnek követnie kell ezt a növekedést – csakúgy, mint a videomegfigyelő rendszereknek.
  • Másodszor, a legtöbb ország és város napjainkban arra ösztönzi a lakosságát, hogy az autóik helyett a tömegközlekedési eszközöket használják, és ez megint csak ezeknek a rendszereknek a bővülését eredményezi.
  • Harmadszor, a meglévő eszközök és létesítmények – például buszok, vonatok és állomások – egyre zsúfoltabbá válnak, ami további fenyegetettséggel járhat, és új lehetőségeket kínál a zsebtolvajoknak.
  • Negyedszer, a legtöbb vasút- és metróállomás már több évtizedes kort megélt, sőt van már évszázados is, és a tervezésükkor egyáltalán nem gondoltak a kamerás megfigyelő rendszerre. Gyakran nehézséget okoz az egyenes vonalú jó rálátás minden területre, és sokszor legfeljebb közepesnek nevezhetők a megvilágítási viszonyok, ami nagyon megnehezíti azt, hogy a műveleti központba kiváló minőségű képek érkezzenek be.
  • Végezetül, az élőképek puszta mennyisége általában jóval meghaladja a tömegközlekedési rendszerek tulajdonosai által alkalmazható személyzet fogadóképességét. További támogató technológiák nélkül tehát a kamerás megfigyelő rendszereknek egyre nagyobb nehézséget fog okozni az ígéretek beteljesítése.

 

Bosch IP-alapú videomegfigyelő rendszer

Intelligens képelemzés

Napjaink egyre növekvő közlekedési rendszereinél a kamerás megfigyelés sokkal hatékonyabb eszközzé vált, mint amilyen korábban volt. A hatékonyság egyrészt a hatékony működtetést jelenti, azaz az intelligens képelemzés jelentősen könnyítheti a kivételes helyzetek megállapításának terhét. Másrészt az erőforrások – nevezetesen a sávszélesség és az adattároló kapacitás – hatékony kihasználását jelenti. Végezetül a hatékonyság a döntéshozatalban is jelentkezik, amelyet – a legkedvezőtlenebb környezeti viszonyok között is kiváló – képminőség segít elő.

Hatékony működtetés

Az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a nagy és megosztott kamerás megfigyelőrendszerek üzemeltetőinek napjainkban szembe kell néznie, hogy miként kell ezeket a növekvő rendszereket korlátozott erőforrásokkal hatásosan és hatékonyan működtetni. Ezzel a kihívással szembenézve egyre többen térnek át az internetprotokoll-alapú (IP-alapú) megoldásokra, ez pedig nem csak sokkal egyszerűbb kameraarchitektúrát tesz lehetővé, mint az analóg rendszerek esetén, de sokkal hatékonyabb képelemzést és nyomrögzítést is. Napjaink hálózatalapú megfigyelő és intelligens elemző rendszerei az események sokkal pontosabb érzékelését teszik lehetővé, így a figyelmetlenség és más emberi gyengeségek a kezdettől fogva kiküszöbölhetők.

Bosch IP-alapú videomegfigyelő rendszer

Metaadatok

Ráadásul hatékonyabbá válik a biztonsági személyzet munkavégzése is, mivel a kezelőszemély feladata csak az marad, hogy riasztások esetén megtegye a válaszlépéseket, és nem kell a nagyszámú élőképet folyamatosan szemmel tartani. Ez lehetővé teszi, hogy a kezelők több időt fordítsanak más feladatokra. A pontosság és a gyorsaság még tovább fokozható, ha a tényleges videofelvételek helyett metaadatokat használnak, amelynek megvalósítása az analóg technológiáknál nem egyszerű. Ezek a metaadatok kisméretű karakterláncok, amelyek maguknál a képeknél jóval kisebb objektumokat vagy mozgásokat írnak le, valamint gyorsan és automatikusan lehet közöttük keresni. További támogató technológiák nélkül tehát a kamerás megfigyelő rendszereknek egyre nagyobb nehézséget fog okozni az ígéretek beteljesítése.

Bosch IP-alapú videomegfigyelő rendszer

Intelligens képtartalom-elemzés

Az első intelligens rendszereket ugyan elsősorban mozgásérzékelésre fejlesztették ki, napjainkban azonban már jóval szerteágazóbb és kifinomultabb riasztási követelmények vannak.
Minden egyes mozgás bejelentése helyett a korszerű rendszerek már képesek elemezni az

  • objektum méretét,
  • sebességét és
  • mozgáspályáját,

hogy elkerüljék az olyan hamis riasztásokat, mint amilyeneket például a látótéren átsurranó szinte közmondásos macska okozhat. A riasztásokat csak akkor továbbítja a rendszer, ha az objektumok egy vagy több előre megszabott vonalat kereszteznek, meghatározott mozgási útvonalat követnek vagy a sebességük, alakjuk, vagy oldalarányuk változik. Például riasztást küldhet egy kamera, ha valaki túl közel megy a vágányokhoz egy vasútállomáson vagy ha megbotlik, és elesik a peronon. Színszűrés alkalmazásával a mozgások a színek vagy akár a színtelítettség és az árnyalatok alapján is követhetők lesznek, lehetővé téve akár két piros inges ember megkülönböztetését is.

Bosch IP-alapú videomegfigyelő rendszer

Nyomkövetés megállókon át

A fejlett képelemző szoftverek lehetővé teszik a referenciaobjektumok konfigurálását is. Ebben az esetben az összes lényeges objektumadat – úgy mint a méret, a sebesség és a szín – egyetlen kattintással érzékelhető a kérdéses objektumnál a kiválasztott élőképen. Ezek az információk azután felhasználhatók a hasonló objektumok nyomonkövetési kritériumaiként – akár több kamerán keresztül. Tehát a kezelőszemély gyorsan követheti a gyanúsított személyt, ha az például felszáll a következő vonatra a metróállomáson, és megpróbál elmenekülni a következő megállónál. Csak rá kell kattintani a gyanúsítottra az esetet rögzítő videofelvételen, és ezt követően az elemzőszoftverrel meg kell kerestetni a megfelelő mintákat az adott közlekedési vonal többi állomásánál elhelyezett kamerák képén.

Bosch IP-alapú videomegfigyelő rendszer

Forgalmi promblémák

Az intelligens képelemzés egy másik fontos jellemzője, hogy képes érzékelni a torlódásokat és a zsúfoltságot. Ez a képesség – különösen személyzet nélküli környezetben – jelentősen javíthatja az utasok biztonságát azzal, hogy a kezelőszemélyt idejében, még a kritikus helyzet kialakulása előtt riasztja, legyen szó bemeneti vagy kijárati útvonalakról, a kocsik belsejéről vagy a peron széléről. Emellett a képelemzést gyakran használják pályafigyelésre, az akadályok, a metróalagútba behatoló emberek, a pályát keresztező állatok stb. automatikus azonosításával.

Okos megoldások, pontos válaszintézkedések

A kritikus helyzet érzékelése az egy dolog, a megfelelő válaszintézkedés pedig egy másik. Bár a központi vezérlőhelyiségben lévő képeken jól látható a helyzet, a helyszín felé haladó biztonsági személyzet vagy tűzoltóság általában nem tudja áttekinteni a pillanatnyi állapotokat. Jellemzően telefonon keresztül kapnak valamilyen útmutatást, de itt is érvényes a mondás: „Egy kép többet mond 1000 szónál”, különösen rendkívüli helyzetekben. Ha meg tudják kapni a megfigyelő rendszerek HD-minőségű képét mobil eszközök – például okostelefonok vagy táblagépek – segítségével, az nagymértékben javíthatja a bevetési csoport hatékonyságát.

Bosch IP-alapú videomegfigyelő rendszer

Intelligens dinamikus átkódolás

Az intelligens dinamikus átkódolással a Bosch olyan technológiát fejlesztett ki, amely pont ezt teszi lehetővé. Képessé teszi a képrögzítő eszközt arra, hogy megállapítsa a mobil eszközre való átvitelhez rendelkezésre álló sávszélességet, és megfelelően hozzáillessze a kép méretét és minőségét az átvitel garantálásához. A néző ezután, amikor egy adott jelenetet részletesebben meg kíván nézni, átválthat teljes HD-megjelenítésre. Ez nagyon fontos, mert a silány minőségű képek kevés segítséget jelentenek olyankor, amikor a lehetséges veszélyes helyzetet próbálják meg kiértékelni.

Gyorsabb és pontosabb nyomrögzítés

Miközben az élő riasztás rendkívül fontos, sokszor van szükség az események utólagos rekonstrukciójára és elemzésére is. Ez sok időt felemésztő munka lehet. Ha az elmentett videofelvételen szeretnék pontosan észlelni az eseményeket, akkor legfeljebb az élősebesség négyszeresére gyorsítható fel a lejátszás a megtekintéskor. Ez azt jelenti, hogy minden négyórányi felvett anyag megtekintése legalább egy órát vesz igénybe. Ráadásul általában több kamera felvételét is ki kell értékelni, ami megsokszorozza az időszükségletet. Egyes esetekben ez csak költséges, de sokszor az is előfordul, hogy a hosszadalmas elemzés gátolja a gyors válaszintézkedést a kritikus eseményre.
A nyomrögzítés jelentős felgyorsításának egyik módja a kivonatolás. A vezérkamerák metaadatokat hozhatnak létre a képelemzés javítása érdekében. Ezek egyszerű karakterláncokból állnak, amelyek egyszerű részleteket, például objektumokat vagy mozgásokat írnak le. A metaadatoknak sokkal kisebb a helyigénye, mint magának a videofelvételnek, és a visszakeresés sokkal gyorsabban és automatikusan végezhető a felvételek között. Megfelelő szűrési és lekérdezési feltételek segítségével egy négyórányi felvétel egy percnél rövidebb idő alatt kielemezhető.

Bosch IP-alapú videomegfigyelő rendszer

Az erőforrások hatékony kihasználása

Ha adatátviteli protokollként az internetprotokollt (IP) használják, akkor a kezelőszemélyek a kamerás megfigyelést a meglévő hálózatukon futtathatják, és nem kell kiépíteni külön videomegfigyelő hálózatot, ez pedig jelentős költségmegtakarítással jár, és növeli a működési hatékonyságot. Az internetprotokoll ráadásul könnyen továbbítható vezeték nélküli kapcsolatokon keresztül is, és gyorsan megvalósítható buszokon, villamosokon és vonatokon. Sokszor a környezeti feltételek is szükségessé teszik a vezeték nélküli kapcsolatot, példa erre a vezető nélküli új 5-ös metróvonal Milánóban. Itt a város ősi és csodálatos szerkezete nem tette lehetővé a drága kábelfektetést, ezért a Bosch és partnerei vezeték nélküli helyi hálózatot építettek ki, amely a teljes 13 kilométeres vonalat és az állomásokat is lefedi.

Bosch IP-alapú videomegfigyelő rendszer

Megosztott rendszerek

A közlekedési hatóságok szempontjából az internetprotokollra alapozott technológia másik jelentős előnye, hogy nagy elérhetőségű megosztott rendszereket lehet tervezni mindenfajta „egyedi hibapont” nélkül, szemben a központi kiszolgáló gépre alapozott hagyományos felépítésekkel. Az IP-alapú kameráknak az a képessége, hogy közvetlenül tudnak a megosztott háttértároló rendszerekre rögzíteni, egyszerűbbé teszi a megoldást és csökkenti a rendszerek és a kapacitások költségét.
A korszerű IP hálózati kamerák és kódolók nagy feldolgozási teljesítménye lehetővé teszi, hogy a tervezők megosztott architektúrákat tervezzenek a kódolókba és kamerákba beépített intelligens videofunkciókkal, valamint megosztott adattárolást az egész hálózaton. Ennél a megközelítésnél az teljes rögzített videoanyagot a kamera helyszínén tárolják, és csak az érdeklődésre számot tartó események képét továbbítja a rendszer a vezérlőközpont felé, ez jelentősen mérsékli mind a hálózat forgalmát, mind a munkaerő leterhelését.

Intelligens zajgyengítési technológia (iDNR)

A Bosch az intelligens zajgyengítési technológia (iDNR) bevezetésével nemrégiben újabb lépést tett előre. Ez nem csak a képminőséget javítja, de akár 30 százalékkal is csökkentheti a sávszélességet és az összesített tárhelyigényt az újonnan kifejlesztett Dinion és Flexidome kameracsaládoknál a többi HD-kamerához képest, ez óriási megtakarítási lehetőséget jelenthet a tároló rendszerek költségeiben és az általános üzemeltetői költségekben.

A képminőség a kulcs

Miközben az intelligens zajgyengítés önmagában is rendkívül hasznos funkció, egy kamerás megfigyelő rendszernél alapkövetelmény, hogy minden körülmények között hasznos képet adjon, és ezért kellő fényérzékenységgel rendelkezzen. Ezt szem előtt tartva a Bosch nemrégiben bevezette az áttörést jelentő Dinion és Flexidome starlight kameracsaládot. A starlight („csillagfény”) technológiát kifejezetten arra tervezték, hogy rendkívül rossz fényviszonyok között is kiváló teljesítményt nyújtson, és képes legyen színes képeket mutatni olyankor is, amikor más kamerák már csak fekete-fehéret adnak, és képes legyen fekete-fehér képeket mutatni olyankor, amikor más kamerák már semmilyen képet nem adnak. Ezek a HD-kamerák mind színes (0,017 lux), mind fekete-fehér üzemmódban (0,0057 lux) nagy fényérzékenységükkel minimális környezeti megvilágítást igényelnek, és tiszta képeket szolgáltatnak számos alkalmazásnál még akkor is, amikor a rossz fényviszonyok jelentik a fő kihívást – például számos metróállomáson, vagy sötétedés után sok felszíni környezetben is. Ez például lehetővé teszi, hogy a kezelőszemély pontosan megállapítsa, hogy egy mozgó objektum valóban ember-e, és nem csak valami mozgó folt a sötétben. A nagy fényérzékenység a felszíni környezetben, például egy autóbusz- vagy vonattelephelyen jelentősen csökkentheti a kamerás megfigyelés kiegészítő világítási igényét is, beruházási és üzemeltetési költséget takarítva meg.

Bosch IP-alapú videomegfigyelő rendszer

A még rendkívül kedvezőtlen körülmények között is kiváló minőségű képek előállítása javítja a kezelőszemélyzet gyors és pontos intézkedési képességét egy eseménynél. Magában álló videomegoldás esetén azonban a kezelőszemélynek továbbra is hatékonyan kell tudni kommunikálni a többi biztonsági rendszer – például a tűzvédelem vagy a kihangosítás – munkatársaival. Ezért különösen a nagy biztonsági hálózatoknál, mint amilyeneket a tömegközlekedésben is alkalmaznak, célszerű a meglévő biztonsági rendszereket egyetlen központi irányítási rendszerbe összevonni, mint amilyen a Bosch cég Building Integration rendszere (BIS), mert ez lehetővé teszi a biztonsági és védelmi technológiák egységes kezelését és irányítását, és a népszerű Building Management rendszerekbe vagy egyedi megoldásokba integrálja őket.
A Sao Paolo-i metró például a BIS Video Engine megoldást használja arra, hogy a kamerás megfigyelést az átfogó biztonsági irányító központba integrálja, amely az egész metróhálózatot figyeli. Az integrálás más rendszerekkel lehetővé teszi azt is, hogy a videofelvételeket ne csak megfigyelési célokra, hanem például tűzriadók és más riasztások ellenőrzésére is felhasználják.

A kamerás megfigyelés mindig is hozzájárult ahhoz, hogy az utasok nagyobb biztonságban érezzék magukat a tömegközlekedésben, és ez továbbra is így lesz. Napjaink kamerás megfigyelő rendszerei azonban ennél sokkal többről szólnak. Az IP-re alapozott rendszerekkel teljesen új alkalmazások bukkantak fel, amelyek elősegítik, hogy a kezelőszemélyzet hatékonyan folytathassa a munkáját, miközben pénzt lehet megtakarítani, el lehet kerülni a fejetlenséget, sőt olykor emberi életeket lehet megmenteni.

 

Bosch IP-alapú videomegfigyelő rendszerA Bosch internetprotokoll-alapú kezdeményezése

A Bosch teljes mellszélességgel kiáll az internetprotokoll-alapú (IP-alapú) videomegfigyelés mellett. A technológiai megoldások új nemzedékének – például az intelligens zajgyengítésnek, a dinamikus átkódolásnak vagy a starlight családba tartozó kameráknak – a bevezetése mellett a cég tovább növelte a piaci részesedését az integrált partnerprogramja (Integrated Partner Program – IPP) segítségével is, amelyet a Bosch termékek és a legelterjedtebb szoftverek közötti együttműködés javítására fejlesztettek ki. A partnerek közé tartoznak a videoirányítási rendszerek olyan forgalmazói, mint a Genetec, a Mirasys, a SeeTec vagy a Milestone, de az adattárolókat forgalmazó cégek is, mint például az Iomega. A partnerprogramja mellett a Bosch növelte részvételét a konferenciákon és üzleti bemutatókon is, különösen a közlekedési ágazatban. A cég szponzorálta az idén Belgrádban megtartott Délkelet-Európai Vasút- és Tömegközlekedés-fejlesztési Konferenciát, és jelen lesz az északi országok Skandináv Városi Közlekedési Rendezvényén is. 

Kapcsolódó írásaink

Intelligens, dinamikus zajcsökkentő technológia (iDNR)

Áttörés a HD-biztonság történetében

Ifsec és Firex-díj 2013

Vandálbiztos IP-kamera

Intelligens kamerák rossz fényviszonyokhoz

Vészhangosítás

BIS – rugalmas épületfelügyelet újra szabva

Forrás: Bosch

 

Üres épületek védelme, Chris Goode (Kép: ifsecglobal.com)

Üres épületek védelme

Az üres ingatlanok számának drasztikus emelkedése és az ehhez kapcsolódó kockázatok miatt egyre több a bűncselekmény ezen a területen. Ez, például a fémlopás, az ingatlan jogtalan elfoglalása, gyújtogatás és vandalizmus vezette a biztosítótársaságokat arra, hogy az üres ingatlanokat magas a kockázatúnak tartsák.

 

Ma már a biztosítók szokásos eljárása az üres helyiségek biztosítási összegének meghatározásakor, hogy a tulajdonosnak bizonyítania kell, megtesz minden tőle telhetőt, hogy védje és felügyelje az adott üresen álló ingatlant – tájékoztat Chris Goode az ifsecglobal.com oldalon megjelent írásában. Ennek keretében a tulajdonos értékelje az ingatlan kockázatait, és mutassa be, melyek a biztonságot célzó védelmi intézkedések.

Óvintézkedések

Az elhagyottan álló ingatlan esetében megvannak a szokásos óvintézkedések. Először is ki kell kapcsolni a közművek egy részét, le kell kapcsolni a vizet, a gázt, szükséges a levélszekrényeket eltömíteni. Minden hulladékot és a szabadon lévő éghető anyagokat el kell távolítani az épületből és a környezetéből. Viszont meg kell tartani a behatolásjelző, a tűzjelző és az esetleges videomegfigyelő rendszer szükséges részét. Mindemellett fontos a rendszeres helyszíni ellenőrzés.

Ellenőrzések

A kockázat mértékétől függően több módja is van az épületek ellenőrzésének. A biztosítótársaságok az ingatlanok rendszeres ellenőrzésére normál esetben 7 vagy 14 napot írnak elő Az ellenőrzéseket általában mindenre kiterjesztve, helyiségről helyiségre kell elvégezni. Ezekről az ellenőrzésekről pedig a dátum és az idő feltüntetésével jelentést kell készíteni, bizonyítani, hogy az ellenőrzést valóban elvégezték. Csökkenti az ingatlantulajdonos költségét, hogy az ellenőrzések során leolvashatják a még működő közműórák állását, így nem kell átalányt fizetni, amelyet esetleg még akkor állapítottak meg, amikor használták a helyiségeket.

Biztonsági megoldások

Ahol fokozott biztonsági intézkedésekre van szükség, a környéken lakók aggályai miatt a piac kezd elmozdulni jól látható biztonsági intézkedések – rácsok, vasajtók – irányából, mivel ezek fölhívják a figyelmet arra, hogy az ingatlan üres. Ma már egyre gyakrabban alkalmaznak elektronikus biztonsági megoldásokat, mint például vezeték nélküli behatolásjelző és tűzjelző rendszereket, mindezeket hatékony távfelügyelettel kiegészítve.
A modern vezeték nélküli riasztórendszer képeket is készít, és továbbítja azokat a távfelügyeletre, ahol jól képzett szakemberek fogadják a riasztást, és teszik meg a szükséges lépéseket, riasztva a biztonsági szolgálat embereit. Ez a szolgáltatás nem csak költséghatékony eszköze a biztonságnak a nap 24 órájában, de segíti a téves riasztások minimálisra csökkentését.

Chris Goode úgy látja, hogy a következő néhány évben egyre több és több elektronikus biztonsági berendezés támogatja az üresen álló ingatlanok kezelését és védelmét, növelve annak értékét és ezzel együtt az értékesítésének lehetőségét.

 Chris Goode (Kép: ifsecglobal.com)

Chris Goode, Mitie Total Security Management 

Forrás: ifsecglobal.com

A rádiós rendszer kialakítása

Távfelügyeleti megoldások 4. – A rádiós rendszer kialakítása

 

A távfelügyeleti átjelzésben alkalmazott Diracom rádiós rendszer megoldást nyújt számos távfelügyeleti kommunikációs problémára.

A rádiós rendszer kialakítása

A jelzés átviteléhez a védett objektumban egy rádióadót kell felszerelni. A rádióadó a riasztóközponthoz a központ szabványos telefoninterfészén keresztül kapcsolódik. Ez az interfész a riasztóközpont része. Ha tetszik, ha nem ezt a telepítéskor megvesszük, mivel nem választható le a központi egységről. Előnye, hogy ezen az interfészen keresztül bármilyen szabványos telefonkommunikációval rendelkező riasztóközponthoz csatlakoztatható a rádióadó. A riasztóberendezés ezen a periférián keresztül küldi el a jelzéseket a rádióadó számára. A rádióadó a jelzések vétele után azt megfelelően titkosítja, és továbbítja a központ felé.

Titkosítás

Vajon miért is van szükség a titkosításra? Nem teljesen mindegy, hogy az éterben keringő információ kihez kerül? Hiszen az adatátvitel során csak egy darab négy számjegyű kód reprezentálja az ügyfelet. Ebből elég nehéz kitalálni, hogy ki is az illető. De sajnos ez nem elég. Magyarországon néhány elavult rádiós rendszer olyan kódolást alkalmaz, amely közkézen forog, egyszerűen megfejthető, és rosszakaratú zavartatásra alkalmazva, könnyen utánozható. (Már előfordult hazánkban, hogy a konkurens szolgáltató küldözgetett téves riasztásokat, ezáltal szinte ellehetetlenítette a másik szolgáltatót.) Ezért elengedhetetlen, hogy a kódolás ne legyen megfejthető és reprodukálható.

Rádióháló

A másik nagyon fontos szempont az adat eljuttatásához használt rádióháló kialakítása. A vagyonvédelemben az alacsonyabb beruházási költségek miatt tipikusan a szimplex rádiós rendszerek terjedtek el. Így azután a végponti egységek (ügyfélrádiók) a továbbítandó adatot beállítástól függően néhányszor megismétlik. A központ megfelelő földrajzi elhelyezkedés esetén veszi a jelzéseket. Ha a távolság túl nagy vagy tereptárgyak nehezítik a kommunikációt (az alkalmazott frekvencia tartomány a 440–450 MHz közötti sáv, terjedése egyenes vonalú, hasonlóan a fény terjedéséhez), akkor átjátszó állomásokat alkalmaznak a jelzés továbbítására. Ezek szintén szimplex ismétlők, adott számban ismétlik a vett eseményt.
Az itt bemutatott Diracom rendszer ügyfélvégpontjai ugyan szimplex rendszerűek (csak adóberendezést tartalmaznak), az átjátszó hálózat azonban intelligens, félduplex rendszerű. Ez pedig forradalmian új megoldás a vagyonvédelmi rádiókommunikáció területén.
A vett jelzést

  • az átjátszó állomás átkódolja,
  • hozzá teszi saját azonosítóját,
  • majd a frekvenciasávot figyelve szabad időrésben továbbítja az a központ felé.

 

Ha a központ vesz egy jelzést, akkor úgynevezett nyugta protokollt küld. Ez azt jelenti, hogy: vettem ezt az adatot, az átjátszó állomásoknak szükségtelen megismételni azt. Ezzel a módszerrel a felesleges ismétlések száma kiküszöbölhető. Nagyobb rendszer esetén, ami több átjátszó állomást is tartalmaz, az átviteli utak tervezése során megfelelő redundanciát betervezve, a rendszer átvitele véletlenszerűen (sztochasztikusan) alakul ki a pillanatnyi terhelés függvényében.

Diracom rádióháló elvi kialakítása (N darab vételi pont, N + 1, N + 2, …, N + n rádiócella)

A rádióháló kialakítása méhsejtszerű, döntő vezérelv az egyes cellák vételi fedettsége. Fontos szempont, hogy egy ügyfél lehetőleg két cellát „lásson”, így megfelelő redundancia keletkezik a rendszerben. A jel terjedése mindig a magasabb sorszámú cellától az alacsonyabb felé történik.

A rádiós rendszer kialakítása

A szolgáltatási területek meghatározása is ennek a cellarendszernek a kialakítása után történik, a vázlat alapján tervezhető a rádiócellák száma, prioritási sorrendje

Ennek az elvnek az alkalmazásával nagyon nagy ügyfélállomány kezelhető egyetlen frekvencián. Jelenleg a legnagyobb ilyen rendszer körülbelül 4 ezer előfizetőt kezel egyetlen frekvencián.

Kétirányú rádiós gerinchálózat

A kétirányú rádiós gerinchálózat más lehetőségeket is biztosít. A legfontosabb a távprogramozás. A felügyeleti központon keresztül a rádióháló átjátszó állomásainak beállítási paraméterei ellenőrizhetők és módosíthatók. Ezzel jelentős időt lehet megtakarítani a rendszerbővítések során szükségessé váló átprogramozással. Gondoljunk bele, hogy például egy Budapest nagyságú területen mennyi idő kell a húsz átjátszót tartalmazó hálózat bejárására.
Megfelelő számú átjátszóállomás alkalmazásával a terhelés optimalizálható, a rendszer kellő tartalékolással rendelkezik, így a hibatűrés is tervezhető, például a villámcsapás miatt kieső átjátszó mellett is üzemképes marad a rendszer. Az itt bemutatott rendszer a Diracom Kft. által forgalmazott rádiós távfelügyeletet.

A rádiós végpontok kialakítása

Tipikus probléma, hogy a rádióadót nem lehet mindig optimális módon telepíteni. Ha a riasztó központ a pincébe kerül, akkor a rádióadót is ide kell telepíteni, de előfordulhat, hogy a sok vasbetonelem miatt a rádiófrekvenciás terjedés nem megfelelő. Ezért ilyen esetben a rádió antennáját máshova kellett telepíteni, ami rádiós szempontból közel sem optimális.
Ugyanis

  • a kábeles jeltovábbítás veszteségekkel jár,
  • a szerelők többsége nincs felkészülve a szakszerű rádiófrekvenciás kábelezés kivitelezésére sem,
  • és a kis csillapítású kábel sem olcsó.

 

Ebből kiindulva a Diracom szakított a hagyományokkal. Az új terméket nem is rádióadónak nevezi, hanem aktív antennának,ugyanis, az antennafej tartalmazza a komplett rádióadó berendezést, normál, a vagyonvédelemben is használt kábellel csatlakoztatható a riasztóközpont dobozába beépítendő encoder egységhez.

A rádiós rendszer kialakítása
Aktív Antenna

 20130415 tavfel 4 3 aktivantenna dobozban

Aktív Antenna dobozban

Ez több szempontból is jó, a rádióadás nem zavarja a riasztóközpont működését, optimális helyre kerülhet a rádióadó. A szerelés egyszerű, minden vagyonvédelmi szerelőnél van „riasztós” kábel, ezzel a csatlakozás egyszerűn, a szokott technológiával elkészíthető, így nincs szükség speciális koaxkábelre, krimpelőfogóra, drága csatlakozókra.
A rádióháló nem csak vagyonvédelmi jelzések továbbítására alkalmas. A Diracom távfelügyeleti rendszer rendelkezik Tűzvédelmi megfelelőségi tanúsítvánnyal is, így elfogadott megoldás a tűzvédelmi jelzések továbbítására is.

A rádiós rendszer kialakítása

A tűzvédelmi alkalmazások esetében a kettős átviteli lehetőséget is biztosítja a rendszer kapcsolt vonalas és rádiós átvitel formájában.

A rádiós rendszer kialakítása
CiD3 Help segélyhívó rendszer

A segélyhívó alkalmazása is igen elterjedt, más megoldásokkal szemben jelentős előny a költséghatékony működés, illetve a hálózatoktól való független működés. Ez a rendszer megfelelő telepítés esetén katasztrófa helyzetekben is stabilan üzemel, nem omlik össze.

  • A rendszer előnyei

 A rádiófrekvenciás átvitel rendkívül gyors, titkosított átvitellel működik. A szabotálása nehezen oldható meg, adóoldalon (ügyfélrádió körzete) zavarása kétséges. Saját hálózatot használ, ezért gondos tervezés esetén rendelkezésre állása 100 százalék. Ezért alkalmas orvosi segélyhívó rendszerként, illetve nagybiztonságú távfelügyeleti rendszerként is, mivel működési intervallumát külső szolgáltató nem korlátozza.

Üzemeltetési költsége 100 forint/előfizető frekvencia használati díj, ami az egyéb módszerekkel összehasonlítva jelentős versenyelőnyt ad.

  • A rendszer hátrányai

 A rádióháló kialakítása beruházást igényel, és szakértelem kell az üzemeltetéshez.

 

Költségek

A költségek ma már senkinek nem közömbösek. Sokszor hallom a választ a távfelügyeleti vezetőktől, hogy a kommunikációs díj őket nem érdekli, hiszen azt áthárítják az ügyfelekre. Valóban nem tűnik soknak néhány száz forint. Azonban nézzünk egy példát. Nem mindegy hogy egy ügyfél előfizetését 1000 forint kommunikációs díj vagy csak 100 forint terheli.
Nézzük 3 ezer ügyfélre vetítve.

  • Havi 1000 forint kommunikációs díj esetén

Évente 3000 × 1000 × 12, vagyis 36 millió forint.

  • Havi 100 forint kommunikációs díj esetén

Évente a 3000 × 100 × 12, vagyis 3,6 millió forinttal szemben.

A különbség 32,4 millió forint, évente ennyit lehet megtakarítani. Emellett a tapasztalat az, hogy elenyésző a lemorzsolódás a rádiós rendszerek esetén. A rádiós ügyfél ritkán vált, mert stabil és árban kedvező a szolgáltatás. A rádió más módszert alkalmazó rendszerekben nem alkalmazható, így a rádió a távfelügyeleti cég birtokában marad, ha átadnák másnak, az már bűncselekmény lenne, ettől pedig mindenki ódzkodik.

 

A cikksorozat részei

Kapcsolt vonalas átjelzés

GSM alapú átjelzés

Rádiós átvitel

A rádiós rendszer kialakítása

 

 

Guardian24 az év védelmi megoldása önálló munkaállomásokra az Ifsecen

Az év védelmi megoldása önálló munkaállomásokra az Ifsecen

Androidos okostelefonra készített biztonsági megoldás, a Guardian24 nyerte az Ifsec & Firex 2013 biztonságtechnikai és tűzvédelmi kiállítás Az év védelmi megoldása önálló munkaállomásokra díját.

A „Dolgozz biztonságban, dolgozz okosan” jelmondattal bíró Guardian24 androidos okostelefonra készített biztonsági megoldás. Mára az Android lett a legelterjedtebb operációs rendszer az okostelefonok, ezért választotta alapnak az Androidot a fejlesztő. Felmérések szerint az okostelefonokat a felhasználók 87 százaléka munkája közben is használja, mint önálló munkaállomást.

Mára egyre több munkahelyen használják az okostelefonokat a „Hozd magaddal a telefonod” (BYOD, bring your own device) elv alapján többek közt biztonsági alkalmazásokhoz, így a beléptetés során az azonosításhoz. Az irányvonalaknak megfelelően a Guardian24, mint önálló munkaállomás megoldás lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy bárhol dolgozva tájékoztassa a munkaadót, illetve munkahelye védelmi rendszerét hollétéről. A Guardian24 folyamatosan rögzíti a hely GPS koordinátáit, és egy diszkrét pánikgomb megnyomása esetén riasztja a központot. Abban az esetben is leadható a riasztás, az okostelefon billentyűzete le van zárva, így a dolgozó titokban kérhet segítség, anélkül, hogy figyelmeztetné a veszély forrását.

Vészhelyzetben a Guardian24 rögzíti a hangokat, és haladéktalanul értesíti a beállított távfelügyeleti központot. Miközben az operátor számára lehetővé teszi, hogy értékelje a fenyegetés komolyságát, megadja a válasz szükséges szintjét. Az androidos okostelefont már eddig is lehetett hordozható eszközként, mint önálló munkaállomást használni például az az e-mailek olvasására, írására, hang és szöveg rögzítésére. Most pedig már a személyes biztonság védelme érdekében is alkalmazható az okostelefon.

Forrás: www.guardian24.co.uk

 

Az Ifsec & Firex-díj többi nyertese

 

Guardian24 az év védelmi megoldása önálló munkaállomásokra az Ifsecen

 

 

Dualcom SIA IP tűzjelzésátvivő eszköz

A Dualcom SIA IP tűzátjelző és vezérlő modul

A biztonságtechnikai GSM kommunikátorokat gyártó vállalat, a debreceni székhelyű TELL Software Hungária Kft. több mint 15 év tapasztalatát összegezte a tűzjelzés átvitelére szolgáló Dualcom SIA IP fantázianevű termékében.

A Dualcom SIA IP eszköz tervezésekor a tűzjelzés átvitelét jelenleg szabályozó MSZ-EN 54-21-es szabványnak való megfelelés volt a TELL cél – a jelenleg legelterjedtebb technológia – a GPRS-SIA IP keretein belül. Emellett újabb szempont volt a termék fejlesztésekor, hogy funkcionalitásban és ár-érték arányban is a jövőbe mutató termék kerüljön a hazai tűzvédelmi szakemberek szolgálatába.


Dualcom SIA IP tűzjelzésátvivő eszköz

A tűzjelzésátvivő eszköz tulajdonságai

A készülék 6 bemenetes és 6 kimenetes real dual-sim működésű kommunikátor. Egyszerre két független mobiltelefonon, és így két mobilszolgáltatón keresztül visz át minden, a tűzjelző által elindított kontaktusjelzést, emellett 90 másodpercenként életjelet küld mindkét GSM/GPRS csatornáján. A két önálló kommunikációs csatorna folyamatos használatával tökéletesen teljesíti a szabványban előírt feltételeket. A riasztásküldés, illetve csatornánként elvárt periodikus életjelküldés szempontonjából túlteljesíti a jelenlegi minimális követelményszintet.
Az eszköz bemenetei, NO/NC módban is alkalmazhatók, és a legtöbb, a piacon használatos kommunikátortól eltérően NC módban EOL-os bekötéssel is használhatók. Így ellenőrzött a termék oldaláról a kommunikációs útvonal fizikális működőképessége. Szakadás vagy rövidzár esetén, azaz műszaki meghibásodáskor detektálható a hiba, erről pedig a kommunikátormodul automatikusan értesíti a tűzfelügyeletet. Igény szerint a bemenetekre programozott eseményeket egyenként lehet egyszerre több távfelügyeleti központ (IP-cím) számára is küldeni. Így például megvalósítható az eszköz segítségével az is, hogy a tűzjelzés egy időben a megyei katasztrófavédelemhez és egy független, BM-OKF engedéllyel rendelkező távfelügyelethez is eljusson, azonban a hibaesemények jelzéseit csak az utóbbi fogadóközponthoz továbbítja. A kimenetek szabad programozhatósága lehetővé teszi, hogy az készüléklet univerzális bővítő modulként is alkalmazzák a tűzjelző központok mellett. A Dualcom SIA IP kommunikátor segítségével így két eszközt is megvásárolhat egy áráért. További fontos funkciója a készüléknek, illetve paraméterezési lehetősége a reléknek a kommunikátormodul kommunikációs és táphibájának visszajelzése a tűzjelző központ számára. Ezáltal a tűzjelző központ kezelőjén a kommunikátoregység működésének hibája is megjeleníthető.

Szelektív tűzátjelzés

A Dualcom SIA IP modul emellett a szelektív tűzátjelzést is támogatja. Az eszköz ugyanis rendelkezik a tűzjelző központ nyomtatóportjának kommunikációs protokollját és üzeneteit fogadni képes bekötési lehetőséggel a sorkapcson. A tűzjelzőből így kinyert teljes körű információk megjelenítésére a TELL saját fejlesztésű távfelügyeleti szoftvere, a TMS nevű program képes. A Dualcom SIA IP eszköz talán legfontosabb előnye azonban nem csak a technikai paramétereiben, hanem a kommunikátor kommunikációs protokolljában található. A fejlesztők megvizsgálták ugyanis, hogy miként lehet a lehető legolcsóbban kialakítani a tűzjelzésre teljes körűen alkalmas távfelügyeleti rendszert.

Enigma II távfelügyeleti vevőegység
Enigma II távfelügyeleti vevőegység

A válasz egyszerű: olyan eszközre van szükséges, amelynek protokollját képes fogadni a legtöbb hazai tűzoltóságon, és távfelügyeleten már megtalálható Enigma II távfelügyeleti szervereszköz. Illetve ha felügyelet ilyennel nem rendelkezik, akkor a lehető legolcsóbban tudjon beszerezni egy, a Dualcom SIA IP eszközt is fogadni képes GPRS-IP vevőt, amelyet Tellmon vevőként forgalmaz a Novosec Security Kft. a hazai piacon.

Tellmon SIA IP GPRS vevő
Tellmon SIA IP GPRS vevő

A kommunikátor tehát képes mind az Enigmákkal, mind pedig a Tellmon szerverekkel kommunikálni, akár egyszerre (párhuzamos vagy soros kialakításban is) a duplikált és redundáns távfelügyeleti vevőközpontos kialakítás érdekében.

A Dualcom SIA IP-vel, illetve a Tellmon szerverrel kapcsolatos további részletes technikai információk megtalálhatók a www.tell.hu honlapon.
Az eszközök Novosec Security Kft. boltjaiban kaphatók.

 

Szarka Szilveszter, TELL üzletágvezető – Novosec Security Kft.

Novosec Security Kft. 6724 Szeged, Kossuth Lajos sgt. 72/B.
Telefon: (+36-62) 548-533
Fax: (+36-62) 548-532
Honlap: www.novosec.hu
E-mail: szeged@novosec.hu

Távfelügyeleti megoldások 3. – rádiós átvitel

Távfelügyeleti megoldások 3. – rádiós átvitel

A távfelügyelet terén a rádiós átvitel akkor kezdett elterjedni Magyarországon, amikor a telefonhálózat fejlett(len)sége nem tette lehetővé annak vagyonvédelmi alkalmazását.

Az akkor távfelügyeleti átjelzésre alkalmazott rádiós rendszerek többsége importból került Magyarországra. A rádiós átvitellel üzemelő rendszert több cég is kínál(t) Magyarországon. Jellemzőjük a szimplex (egyirányú) adásmód, egyszerű szimplex ismétlő állomások alkalmazása és vételi gyűjtőponton (diszpécserszolgálat) csak vevőkészülék alkalmazása. Ezek a rendszerek több mint húszéves koncepcióra épülnek, valahol a LARS rendszerből kapott ihletet mindegyik, némi módosítással. Ezeknek jellemzője, hogy a végponti eszközök – rádióadók, amelyek a riasztóközpontra csatlakoznak – az adatokat bizonyos ismétlésszámmal továbbítják a vevőegység felé. A rádióhálózat a tereptárgyak leküzdésére és a távolságok áthidalására ismétlő állomásokat alkalmaz, amelyek a vett jeleket bizonyos számban megismételve továbbítják azokat.

Az ilyen kialakítással csak viszonylag kisszámú előfizető kezelhető egyetlen frekvencián jelvesztés nélkül (tipikusan néhány száz, esetleg ezer). Ha a rendszer telítődik – a sok folyamatos ismétlés miatt – mivel az átjátszók mindent megismételnek többször is –, akkor csak az újabb frekvencia (rádiócsatorna) kérése jelenthet kiutat. Ez azonban számos műszaki problémát vet fel, a megfelelő csatornatávolság biztosítása, illetve az azonos ponton működő átjátszók kölcsönös zavartatásának kiszűrése.
A nagyobb ügyfélszám esetén jelentkező rádiós problémákat kevés gyártó/forgalmazó volt képes megoldani, mivel sem felkészültségük sem műszerezettségük nem volt (nincs) az ilyen problémák kezelésére. Az ilyen problémák miatt sok növekedésnek indult cég szakított a rádiós átvitellel, és inkább valami egyszerűbb módszert igyekezett alkalmazni. Pedig nem a rádiós átvitel alkalmatlansága okozta a kiábrándulást, hanem a gyártók/forgalmazók alkalmatlansága, hozzáállása.

Hiányzott a piacról egy valóban korszerű, növekedési korlátok nélküli, versenyképes áru, megfelelő technikai háttérrel, gyártó és szervizbázissal rendelkező cég/termék. A rádiós piaci helyzet 2007-ben változott meg gyökeresen. Piacra kerül egy a fenti kívánalmaknak eleget tevő rádiós rendszer. Alkalmasságát mi sem bizonyítja jobban, hogy több mint negyvenezer rádiót vásároltak a távfelügyeleti szolgáltató ügyfeleink öt év alatt. Pedig a konkurencia sem tétlenkedett, a GSM-alkalmazások is mind több végkészüléket adnak el.

Vajon mi a titka ennek a rendszernek? Hogyan működik, és merre fejlődik tovább? Ezt szeretnénk bemutatni a következő részben.

 

A cikksorozat részei

Kapcsolt vonalas átjelzés

GSM alapú átjelzés

Rádiós átvitel

A rádiós rendszer kialakítása

Bosch HD videofelügyeleti rendszerek távoli elérése iPad-re

HD videofelügyeleti rendszerek távoli elérése iPad-re

Megjelent a Bosch Video Security iPad-alkalmazás, amely új lehetőségeket biztosít a HD megfigyelőrendszerek terén. A dinamikus átkódoló technológiának (Dynamic Transcoding Technology) köszönhetően még korlátozott sávszélességű internetkapcsolat esetén is biztosítja a hozzáférést a megfigyelő rendszerhez az iPad-alkalmazás.

 

Ezzel az új távfelügyeleti funkcióval a Bosch az első, amely iPad-es közvetlen hozzáférést biztosít a HD videokamerás rendszerekhez. Az alkalmazás és a hardvermegoldás egyedülálló élményt nyújt a felhasználónak. A Video Security iPad-alkalmazás lehetővé teszi, hogy a dinamikus átkódoló technológián keresztül a Bosch bármely H.264 SD/HD kamerájára csatlakozzanak átkódoló (transzkóder) segítségével. Az iPad-es alkalmazás úgy konfigurálható, hogy az összes kamera teljes körű vezérlését biztosítsa, beleértve a Bosch PTZ kamerák elforgatási, billentési, ráközelítő és fókuszáló funkcióit is.

A Video Security iPad-alkalmazás támogatja az IVA-technológia (intelligens képtartalom-elemzés) létesítményvédelmi keresőfunkcióját is a kiválasztott időszakon belül a megfigyelési területre behatoló, bizonyos határt átlépő objektumok vagy bármilyen mozgás alapján. Konkrét esemény vagy érdekes pont megtalálásakor a lejátszás megállításakor teljes HD-képet kapunk – az eredeti felvett minőségben – azonnali képrészlet-kiemeléssel (Instant Detail Enhancement).

A Video Security iPad-alkalmazás egyik fő előnye a rendelkezésre álló sávszélesség és a képminőség folyamatos összehangolása úgy, hogy a felhasználó mindig az elérhető internetkapcsolattal megvalósítható legjobb képminőséget kapja. Emellett ötletes pillanatvezérlő és forgatógombos kezelőelemekkel az alkalmazás teljes körű lejátszási funkcionalitást biztosít, valamint időtengelyt ad, amely tartalmazza a hibalistát és a tömörített nézetet. A felvett anyag feldolgozhatósága érdekében az alkalmazás lehetővé teszi a pillanatfelvételek elküldését e-mailben vagy az elmentésüket adott fényképmappába. Emellett a képállományok FTP-szerverekre vagy Dropbox felhőalapú tárolási megoldásokba is exportálhatók. A legmagasabb szintű biztonsági előírások teljesítése érdekében az alkalmazás jelszavas védelmet is biztosít a felhasználó számára, valamint az alkalmazás és az átkódoló között biztonságos SSL-kapcsolat jön létre.

Jelenleg a Video Security alkalmazáshoz Bosch VideoJet XTC átkódolóra vagy VideoJet X20/X40 XF kódolóra van szükség 5.60-as verziójú vagy annál fejlettebb beégetett vezérlőprogrammal. A jövőbeni fejlesztések további Bosch gyártmányú, IP-protokollon elérhető videotermékek támogatását célozzák.

Bosch HD videofelügyeleti rendszerek távoli elérése iPad-re

 

Az alkalmazás az App Store-ban elérhető, további információk: boschsecurity.com

Forrás: boschsecurity.hu

Távfelügyeleti megoldások 2. – GSM-alapú átjelzés (Forrás: Tell)

Távfelügyeleti megoldások 2. – GSM-alapú átjelzés

A távfelügyeletben elterjedt a GSM-alapú átjelzés, ez a fogalom több módszert is lefed. A GSM-hálózatok többfajta szolgáltatást nyújtanak, ezek közül azokat mutatjuk be, amelyek megfelelnek a minimális igényeknek.

A távfelügyeletre használt GSM-alapú modulok közül az SMS küldő megoldást nem sorolom a biztonsági szolgáltatások közé.

 

 

Beszédalapú átvitel
A GSM-rendszerek megjelenésével szinte azonos időben jelent meg a beszédalapú (Voice) átvitel. Lényege, hogy a beszédkommunikációra használt csatornán továbbítják a riasztóberendezés jelzéseit a távfelügyeleti szolgáltató vevőberendezéséhez. Több cég gyárt ehhez készülékeket, több-kevesebb sikerrel.

  • Hátránya magában a működési módban rejlik. A GSM-telefon a beszédet mintavételezi, kódolja, továbbítja, majd dekódolva hallhatóvá teszi azt. A beszédkódolás ezért kihatással van az átvitelre. A füllel nem hallható torzulások, adatkiesések rendkívüli mértékben zavarják az átvitelt. Ezért ilyen végkészülékeknél viszonylag magas a kommunikációs hiba miatti telefonálás. Ez azt jelenti, hogy az adott esemény nem biztos, hogy első kísérletre eljut a felügyeleti vevőegységhez, az átvitel időcsúszást szenved a többszöri próbálkozás miatt. Ez igazából csak a híváslista alapján állapítható meg, ezért sokan nem is érzékelik a hibás működést. Tapasztalataink szerint készüléktől, szolgáltatótól, területtől, sőt sokszor még napszaktól is függ az átvitel találati aránya.
  • Külön gond az előfizetés kézben tartása. Ha a havi díjfizetés elmarad, feltöltős kártya vagy akár adminisztrációs hiba miatt, akkor a szolgáltatás leáll.

 

Adatcsatornán történő átvitel
A távfelügyeletben az GSM-hálózat adatcsatornáját használó módszer a Data Chanel átvitel. Itt többféle módszert alkalmaznak, gyártótól, fejlesztőtől függően, így például modemkommunikáció, hosszú DTMF-jelek átvitele.

  • Előnye, hogy sokkal stabilabb, biztonságosabb az átvitel, mint beszédalapú esetén.
  • Hátránya, hogy csak speciális vevőberendezéssel fogadható a jelzés, ezért ez a megoldás mára már visszaszorult.

 

GPRS-alapú adatátvitel
A távfelügyeletben jelenleg a GSM-bázisú átviteli módok közül a GPRS adatátvitel tekinthető a legfejlettebb módszernek.

  • Hátránya, hogy a rendszer üzemeltetéséhez nem elég egy végponti készülék az ügyfélnél és egy vevőberendezés a felügyeletnél, hanem szervereket kell üzemeltetni, a kommunikáció sajátossága miatt, és ez bonyolítja a rendszert.

 

A GSM-alapú átviteli módú távfelügyeleti rendszerek előnyei és hátrányai

 

Előnyök

  • A távfelügyelet biztonságos üzemeléséhez nem szükséges külön hálózatot kiépíteni, mivel az ország szinte területe a szolgáltatók által teljesen lefedett, bár az igaz, hogy egy szolgáltató nem biztos, hogy a teljes területet fedi egyedül.
  • Csekély szakértelemmel, egyszerűen telepíthető a végpont.
  • Viszonylag gyors adatátvitellel dolgozik, mód van a kapcsolat periodikus ellenőrzésére. Bár itt van némi ellentmondás a rendszereket kínálók részéről, nevezetesen az az állítás, hogy akár néhány másodperces ciklusokban is képesek a kommunikációs csatornák ellenőrzésére, ez GPRS-rendszer esetén nem mindig igaz. Ugyanis több ezer vagy tízezer előfizető esetén kizártnak tartom, hogy ilyen mennyiségű adatot valós időben kezeljen a GPRS-rendszer.

 

Hátrányok

  • A távfelügyeleti adatátvitel esetén a GSM-alapú adatátvitel legnagyobb hátránya, hogy alapvetően nem vagyonvédelmi alkalmazásokra készült. Ebből következően a rendelkezésre állási mutatójuk közel sem az optimális 100 százalék körüli érték. Ez a rendszer lényegéből fakad, mivel nem gond, ha adott időben nem tudunk egyszerre telefonálni, faxolni vagy internetezni. Ez azonban a vagyonvédelemben nem engedhető meg. Különösen veszélyesnek tartom azt, amikor orvosi segélyhívó vagy tűzvédelmi rendszerek, esetleg magasabb biztonsági igényű rendszerek kerülnek a GSM-bázisú adattovábbításra. Ilyen esetben a szolgáltatás időszaki kimaradása emberéleteket követelhet. Példaként említhetem, hogy időszakonként kapunk értesítést adott terület GSM-üzemszünetéről. Hiába tudjuk, hogy valamely napon 2 és 4 óra között kiesés várható, nem közölhetjük azt akár több száz vagy több ezer ügyféllel, hogy ebben az időben ne legyenek rosszul, mert a segélyhívó nem működik. De előfordult a közelmúltban, hogy az egyik szolgáltató szoftvert frissített a GSM-hálózaton, ennek következtében több ezer vagyonvédelmi végpont leállt. A szerelőknek kellett kimenni az ügyfelekhez és újraindítani a GSM-rendszert. Majd a szerelők beépítettek egy nyomógombot, ettől kezdve, ha gond lesz, elég telefonálni az ügyfélnek, hogy szíveskedjék megnyomni a dróton logó gombot… Vagy a másik szolgáltató esetén a szoftverfrissítést két napig szenvedte az ország. Ilyenkor mit tud tenni a távfelügyeleti szolgáltató? Ugyan nem ő a felelős, de a „kabátlopási ügy” elve itt is működik, egy idő után csak arra emlékeznek az emberek, hogy valamely esemény történt, de a távfelügyelet nem tett semmit… A közelmúltban ismét jelentős GSM-kiesés volt Budapest és Pest megye egyes területein. Az üzemzavar hálózati táphiba miatt következett be, és több órán át tartott.
  • Komoly probléma a GSM ügyfélvégpontokkal kapcsolatosan a szabotázs. Sajnos nem lehet elhallgatni, hogy ma már egyszerűen (akár interneten is) beszerezhetők a GSM-átvitelt blokkoló eszközök. Ezek alkalmazása nem igényel különös szakértelmet, elég bekapcsolni és adott körzeten belül (néhány métertől néhány tíz méterig terjedő körben) a GSM működést blokkolja. Elég ezt a behatolás idejére blokkolni, utána már szabad a vársár. Ez komoly hátrányt jelent a távfelügyeletben a GSM-alapú adatátvitel esetén. Néhány évvel ezelőtt az ágvágó volt a sláger a betörőknél a telefonvezetés vágásához, tartok tőle, hogy rövidesen a GSM-blokkoló válhat az elektronikus „ágvágóvá”.

Távfelügyeleti megoldások 2. – GSM-alapú átjelzés
Ennyi és a GSM vételnek annyi….

  • Komoly hátrányt jelent az anyagi a kiszolgáltatottság is. Nem tervezhetők előre a szerverek költségei. Ki tudja megmondani, hogy két év múlva mennyi lesz a kommunikációs díj? Ha a távfelügyeleti szolgáltató cég maga üzemelteti szerverhálózatát, övé a kockázat is. Ha más cégtől bérli a szolgáltatást, megint csak a kiszolgáltatottság jelenik meg, vajon a jövőben mennyiért kapja a szolgáltatást? Hogyan győződik meg arról, hogy az ügyfél kapcsolat ép, mikor ő csak annyit lát a kapcsolatból, amennyit a szerverüzemeltető láttatni enged?
  • Jelentős versenyhátrányt okoz még a kommunikációs költség is. Ez a távfelügyeleti szolgáltatótól is függő díj tipikusan havi néhány száztól akár ezer forint közötti összeg lehet, az alkalmazott megoldástól és darabszámtól függően. Ez jelentős versenyhátrányt okozhat olcsóbb kommunikációs módszert alkalmazó vállalkozásokkal szemben.
  • A távfelügyeletben GSM-alapú átjelzés esetén a végkészülékek ára is széles palettán mozog, néhány cég akár ingyen adja a készüléket, de sajnos már megtapasztaltuk, hogy „ingyen zsemle nincs”. Ha térítésmentesen adják, akkor a SIM-kártya havidíján folyamatosan beszedik a pénzt a távfelügyelettől. Ha megvásárolják szabad SIM felhasználásra a végkészüléket, akkor ez típustól függően 20–50 ezer forint közötti összeg, amelyet a távfelügyeleti szolgáltatók általában áthárítanak az ügyfélre, plusz a havi GSM-díjat. Ha nem hárítják át, akkor hűségnyilatkozat és némileg emelt díj mellett adják a készülékeket.

A következő részben a rádiós átvitelt mutatjuk be.

A cikksorozat részei

Kapcsolt vonalas átjelzés

GSM alapú átjelzés

Rádiós átvitel

A rádiós rendszer kialakítása

 

Távfelügyeleti megoldások 1. – kapcsolt vonalas átjelzés

Távfelügyeleti megoldások 1. – kapcsolt vonalas átjelzés

A távfelügyelet mára életünk szerves részévé vált, mivel a mai kriminalisztikai helyzetben nem lehet kétséges, hogy a helyes út értékeink védelmére a távfelügyelet.

A gyártók, forgalmazók, szolgáltatók részéről a távfelügyelet megélhetés, az ügyfelek oldaláról pedig kiadás. Sajnos a mai kriminalisztikai helyzetben nem lehet kétséges, hogy értékeink védelmére nem annak elásása a helyes megoldás, bár ez lehet költségkímélő (már, akinek van hol és mit elásnia), hanem az egyetlen helyes út a távfelügyelet.
Több megoldás között lehet ma már választani, de sokszor még a szolgáltatást nyújtók sem ismerik teljes mértékben az alkalmazható műszaki megoldásokat.
Pedig a szolgáltatási technika kiválasztása alapvetően meghatározhatja egy távfelügyeleti szolgáltató eredményezőségét, piaci stratégiáját, versenytársakkal szembeni piacszerzési stratégiáját.
Sajnos sok távfelügyeleti szolgáltató nem mérlegel kellően, később pedig a visszakozás jelentős veszteséggel járhat. De sok emberben munkál a büszkeség, vagy akár a félelem attól, hogy beismerje hibás döntéseit. Pedig igaz itt is az örök érvényű közmondás: „jobb későn, mint soha…”.
A távfelügyeleti megoldások áttekintésével szeretnék átfogó körképet adni a választható megoldásokból.

A távfelügyeleti módszerek
A távfelügyeleti módszereket adatgyűjtési szempontból is osztályozhatjuk. Az alkalmazott technika jelentősen befolyásolja a távfelügyelet biztonsági, szolgáltatási és nem utolsó sorban gazdaságossági, eredménytermelő képességeit.
A feladathoz jól megválasztott módszer előnyt jelenthet a konkurens vállalkozásokkal szemben, mind költséghatékonyságban, mind biztonsági szolgáltatási szintben. A megfelelő módszer kiválasztásához azonban elengedhetetlen az alkalmazható műszaki megoldások ismerete, ezért ezek rövid áttekintése következik.

Kapcsolt vonalas nyilvános (PSTN) telefonhálózatot alkalmazó távfelügyeletek
Ez az egyik legrégebb óta és tömegesen alkalmazott módszer. Lényege, hogy a védett objektumba két dolog szükséges, telefonhálózat és a telefonhálózaton kommunikálni képes riasztóberendezés.
A telefonellátottságnak köszönhetően az első feltétel szinte mindenhol megoldható, bár Magyarország egyes területein – főleg kisebb, üdülőövezeti területeken, tanyavilágban – jelenleg nem érhető el a szolgáltatás.
A működési módja egyszerű, eseménytovábbítási igény esetén – ez lehet riasztás, műszaki információ, mint például hálózati feszültség hiánya-, zárás-/nyitásesemény – a riasztóközpont felhívja a távfelügyeleti szolgáltató vevőkészülékét és kódsorozat formájában elküldi az eseményt. A távfelügyeleti központ vevője a jelzéseket egy számítógép felé továbbítja, ahol az események naplózása, dekódolása megtörténik, szükség esetén, a diszpécser intézkedést kezdeményez.

A módszer egyszerű, de néhány problémát felvet

  • Elsősorban az ADSL technika elterjedése okoz gondot a kommunikáció területén. A nagysebességű adatátvitel jelentősen befolyásolhatja az átvitel minőségét, különösen nem megfelelő telepítés esetén – sok esetben nem építik be az ADSL szűrőket a végponti elágazásokhoz, ami a vagyonvédelmi kommunikációt jelentősen zavarja.
  • A másik gond a szabotálhatóság. A légvezetékes hálózat egyszerűen és olcsón megszakítható. A megszakadás tényét a távfelügyeleti központ nem érzékeli, illetve legfeljebb a napi tesztelmaradáskor érzékeli, amikor már hasztalan az intézkedés.
  • A harmadik gond a költségek kérdése. Ma már az emberek többsége alkalmazkodva rohanó világunkhoz, csak mobiltelefont használ. Nincs igazán szükség a vezetékes telefonra. Csak azért fenntartani egy telefonelőfizetést, hogy a riasztóberendezés képes legyen kommunikálni, sok ember számára luxus. Az előfizetők is rendkívül költségérzékenyek, egy telefonelőfizetés plusz a havi kommunikációs költség, amelyet a biztonságtechnikai rendszer okoz – napi teszt, zárások-nyitások – adott esetben 1–3 ezer forint költséget jelenthetnek.
  • A következő probléma, hogy a távfelügyeleti szolgáltatás a telefonhálózat szolgáltatójától függ. Bár a telefonhálózat rendelkezésre állási mutatója igen magas, nem zárható ki olyan esemény, hogy órákra vagy napokra is megbénuljon a telefonszolgáltatás – gondoljunk csak a közelmúltban történt kábellopásokra vagy komolyabb viharkárokra.
  • Ehhez társul még, hogy hosszú távra nem kalkulálható telefonkommunikációs díj. Ez teljes mértékben a telefonszolgáltatótól függ, a szolgáltatást igénybe vevő csak tudomásul veheti az esetleges díjemelést.

 

A következő részben a GSM-alapú átjelzést mutatjuk be.

A cikksorozat részei

Kapcsolt vonalas átjelzés

GSM alapú átjelzés

Rádiós átvitel

A rádiós rendszer kialakítása

 

Pete Stanley, az alkalmazást készítő Plymouth-i Securi-Guard vezetője

Személyes távfelügyeleti szolgáltatás okostelefonra

Új személyi biztonsági szolgáltatással állt elő az egyesült királyságbeli Securi-Guard távfelügyeleti központ, ez a rendszer mobiltelefonra készített alkalmazáson keresztül biztosít személyi távfelügyeleti szolgáltatást.

A PanicGuard alkalmazás okostelefonra készült, jelenleg iPhone-okon és bizonyos androidos telefonokon elérhető. A rendszer működéséhez hang- és videofelvétel készítésére alkalmas bekapcsolt okostelefonra, GPS nyomkövetőre van szükség.

A felhasználó a PanicGuard riasztást akár rázással, akár a telefon megfelelő helyen történő megérintésével, aktiválhatja a programot, ezzel jelezve a távfelügyeleti központnak a vészhelyzetet. Ezzel egy időben a mobiltelefon SMS-t küld a felhasználó által előre megadott számra is.

Pete Stanley, az alkalmazást készítő Plymouth-i Securi-Guard vezetője

A riasztás befejezése után az alkalmazás látszólag bezár, és a készülék képernyője külsőre hasonlít a közönséges mobiltelefon kezdőképernyőre. Miközben automatikusan rögzíti a videót, amelyet később használni lehet a támadó azonosítására, az okostelefon automatikusan feltölti a videót a felhasználó Panicguard.com felületére is.

Az alkalmazás GPS-technológián alapul, így attól a pillanattól kezdve, hogy bekapcsolták, a Securi-Guard távfelügyeleti központjában követhetik a felhasználó mozgását, és szükség esetén előkereshető, hol járt a riasztás aktiválása előtt. Ezzel lehetővé téve – ha szükséges – további információk, például korábbi videofelvételek előkeresését.
videó
Forrás: www.info4security.com
 

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok

A GSM-alapú kommunikációs eszközök alkalmazása alternatívát jelent az olyan ritkán lakott helyeken, ahol nagyon gazdaságtalan lenne hagyományos vezetékes telefonhálózat kiépítése.

25–30 évvel ezelőtt a telefonigénylőknek még hosszú éveket kellett várniuk vágyuk teljesülésére. Aki akkor még kisgyerek volt vagy talán még meg sem született, el sem tudja képzelni, mikor manapság már a mobiltelefonok teljesen mindennapjaink részévé váltak, és csak szándék kérdése, hogy ki mikor tér be egy szaküzletbe a legújabb telefonmodellért. De a mobilkommunikáció világa nem csak a kedvesünkkel történő csevegést foglalja magában, hanem egyre inkább más gépek, készülékek távoli felügyeletét, vezérlését is. Ez persze nem csak a klasszikus hangcsatorna használatával, hanem egyéb a mobilkommunikációhoz kapcsolódó adatátviteli csatornák alkalmazásával is. A GSM-alapú kommunikációs eszközök alkalmazása alternatívát jelent az olyan ritkán lakott helyeken, ahol nagyon gazdaságtalan lenne hagyományos vezetékes telefonhálózat kiépítése.

GSM-alapú átjelzők
Ma már szinte minden behatolásjelző központ alapból rendelkezik PSTN (hagyományos földi) vonal fogadására alkalmas kommunikátorral, ami ezt biztosítani tudja.
A GSM-alapú kommunikátorok egyik családja, mint a Satel által gyártott GSMLT1, GSMLT2, illetve GSM4, a mobilhálózat alapján ilyen PSTN-telefonvonalat szimulálhat.

 

 

GSMLT1

 

  • Ezek kimenetét a riasztóközpont kommunikátorára kötve máris lehetővé válik a központ által elküldött hangjelzések, személyes értesítés esetén hangüzenet vagy távfelügyelet esetén DTMF-jelzések továbbítása. Erre a célra a GSMLT1 tökéletesen megfelel.
  • A GSMLT2, további bemenetekkel is rendelkezik, amelyek működtetésével például SMS-t kaphatunk, annak aktuális állapotáról.
  • Harmadikként a GSM4 egyesíti az előzőekben ismertetett eszközök tulajdonságait, plusz távolról vezérelhető kimenetekkel is rendelkezik, de ami ennél talán még fontosabb, hogy képes a hozzá csatlakoztatott PSTN-vonal hibája esetén magától átváltani a beépített GSM-telefon használatára. Ez a tulajdonsága lehetővé teszi, hogy az átjelzés biztonságának növelése céljából a földi telefonvonal tartalékaként is üzemeljen.

GPRS
Mivel a mai technika már nem csak hangátvitelt tesz lehetővé, ezért olyan adatátviteli csatornák használata is lehetővé vált, mint a GPRS-adatátvitel. Ennek előnye a hagyományos telefonvonal használatán alapuló megoldásokkal szemben, hogy gyakorlatilag folyamatos kapcsolat tart fent a két végpont, az ügyfél és távfelügyeleti szolgáltató között, lényegesen gyorsabb annál, és mivel kapcsolási díjat nem számítanak föl, olcsóbb is.

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok

GPRST1

 

Az ilyen átvitel használatához más egységek is kellenek, mint a GPRST1, GPRST2. De itt meg kell említeni ismét a GSM4 egységet is.

  • A GPRST1-es egység alapvetően ugyan olyan módon alkalmazható, mint az előző kategóriában említett egységek. Vagyis a modul által kiadott vonalat a riasztó kommunikátorának bemenetére csatlakoztatva onnan tudja levenni a megfelelő jelzéseket, majd azokat adatcsomagokká alakítva a GPRS-átvitel segítségével továbbítani a célállomás felé. Fontos megjegyezni, hogy az ilyen módon szimulált telefonvonal csak adatátvitelre alkalmas, hangátvitelre nem.
  • A GPRST2 nem ad ki telefonvonalat, viszont a GSMLT2-es hasonlóan a bemenetein keresztül adott jelzések továbbítására alkalmazható.
  • Utolsóként ismét egy pár szó a GSM4-ről. A gyártó ebbe a modellbe az összes eddig említett egység tudását összegyúrta, így ez is alkalmas egy riasztókészülék DTMF-jelzései által továbbított információ GPRS-adatcsomagokká történő átalakítására.

 

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok

GPRST2

Üzenetek
Sok olyan felhasználó is van, aki nem feltétlenül gondolkodik távfelügyeleti szolgáltatás igénybevételén, hanem jobban szeretne ő maga értesítést kapni a bekövetkező eseményekről. Erre három megoldási mód kínálkozik az előre rögzített hangüzenet, az SMS és a hívószámküldés (CLIP szolgáltatás).

 

Satel GSM/GPRS kommunikációs modulok
GSM4
 

  • Az előre rögzített hangüzenet abban az esetben alkalmazható, ha a riasztóhoz vagy akár közvetlenül a GSM4-hez az üzenetet tartalmazó hangmodult csatlakoztatunk.
  • Azalkalmazására két további mód lehetséges. Elsőként a vezérlőpanelben (például CA6, CA10, VERSA vagy INTEGRA) tárolt üzenetet alakítja át a kommunikációs modul SMS-sé. Erre a célra mind a GSMLT1, GSMLT2, illetve a GSM4 modulok alkalmazhatóak.
  • Második esetben maga a modul tartalmazza az előre beprogramozott üzeneteket, amelyek elküldésére ismételten két alternatív mód kínálkozik. A GSMLT2, GSM4 vagy GPRST2 modulok esetében azok bemeneteinek közvetlen működtetetésével indítható el a kívánt üzenet továbbítása.
  • Alternatívaként a GSM4 és a GPRST1 modulok esetében a riasztóról vett DTMF-jelzések vételével a modul szimulálja a távfelügyelet működését, és a beállított feltételeknek megfelelő feltételek bekövetkezte esetén a megfelelő SMS-t a felhasználónak továbbítja. Hívószámküldés használatakor a kommunikációs modul mindössze megcsörgeti a felhasználót, ily módon költségmentes üzenési mód kialakítására nyílik lehetőség a fentebb leírtakkal szemben.

Micra
Érdekes lehetőséget biztosít a Micra, amely riasztó- és kommunikációs modul is egyben. Áramköri lapjára egy 12 zónás (4 vezetékes és 8 rádiós zóna) riasztóközpont, valamint egy GSM/GPRS-telefont építettek föl, amely a Micra jelzéseinek fenti módokon történő továbbítására alkalmas, kivéve a hanghívást.

Ray Mauritsson, az Axis elnök vezérigazgatója

Az IMS Research jelentése a 2011-es videopiacról

Az IMS Research 2012-es éves jelentése The World Market for CCTV & Video Surveillance Equipment (CCTV- és videorendszerek világpiaca) címmel jelent meg, és a 2011-es adatok alapján készült. A jelentés átfogó képet mutat az analóg és digitális videomegfigyelő eszközök – kamerák, rögzítők és videokódolók – gyártóiról. A jelentés alapján a hálózati videopiacon a megfigyelő kamerák kategóriájában az Axis Communications átvette az első helyet.

„A jelentés igazolja számításainkat, amely szerint tavaly nagyobb piaci részesedésre tettünk szert, ugyanis 2011-ben 33 százalékos növekedést értünk el – mondta el Ray Mauritsson, az Axis elnök-vezérigazgatója. Pozíciónk erősödésének oka, stratégiánk következetes folytatása: innovatív hálózati videotermékek gyártása, jól kialakított partneri kapcsolat és globális terjeszkedés.”

Ray Mauritsson, az Axis elnök vezérigazgatója

 

Az Axis továbbra is az első és elismerten a vezető piaci szereplője a hálózati videó kategóriájának. Még a megfigyelő kamerák kategóriájában is –, ami a hálózati kamerákon felül az analógot is magába foglalja – globálisan megszerezte a vezető helyet, tavaly a harmadik volt.
„Elképzeléseinkkel egybeesik az IMS Research előrejelzése, amely erős és hosszú távú növekedést jósol a hálózati videó termékek piacán. Ez átlagban 25 százalékos növekedést jelent évente” – folytatta Ray Mauritsson. Az IMS Research jóslata szerint a 2011-es 40 százalék után, a világon 2016-ra a hálózati kamerák értékesítése a teljes megfigyelő kamerák értékesítésének 60 százalékát teszi majd ki.

English

Axis strengthens its leading market position

Axis Communications strengthens its market leader position in network video and takes the number one position in the category of surveillance cameras. This is confirmed in the latest IMS Research report.

“The report confirms our own estimates of gained market shares last year, where we presented a growth of 33 percent,” says Ray Mauritsson, President & CEO, Axis Communications. “We further strengthened our position by continuing our strategy, which is based on the three cornerstones; launch of innovative network video products, a well-developed partner network and global expansion.”
Axis continues to be ranked number one and is the recognized market leader in the category of network cameras. Even in the surveillance cameras category, including analog as well as network cameras, Axis has taken a global number one position, compared to number three in the previous IMS report.
“In line with our own predictions, IMS Research forecasts strong, long term growth for network video products with an average yearly growth of 25 percent in the coming years,” says Ray Mauritsson.
According to IMS Research, by 2016 network camera sales are forecast to account for approx. 60% of total worldwide surveillance camera sales, compared to approx. 40 percent in 2011.

Video-távfelügyelet Blackberryre

Video-távfelügyelet Blackberryre

A Honeywell új alkalmazást készített a BlackBerry mobiltelefonokra, ezzel a felhasználók távolról elérhetik biztonsági rendszereiket. Az alkalmazás segítségével a felhasználó bárhonnan élőben nézheti az otthonában vagy cégében készült videofelvételeket.

Ez az alkalmazás a legújabb változata a Honeywell Total Connect nevű távoli elérhetőséget biztosító szolgáltatásának. Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az internet, az okostelefonok, a kamerák és az ezekkel kompatibilis vezeték nélküli eszközök segítségével elérjék otthonukat vagy vállalkozásukat bárhonnan a világból.
Az új felület lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy ellenőrizzék a biztonsági rendszerüket: a BlackBerryn egy ujjnyomással videón nézhetik a megfigyelni kívánt területet, így például a cégükben zajló eseményeket, vagy amikor gyermekük hazaérkezik az iskolából.

Az alkalmazás leképezi a távoli biztonsági rendszer billentyűzetét az okostelefon kezelőfelületére. Ennek segítségével bizonyos feladatok elvégezhetők, például a teljes rendszer élesítése, hatástalanítása, vagy csak bizonyos területek kikapcsolása, így hazaérkezés előtt a garázsajtó nyitásérzékelőjének hatástalanítása. De beállítható az is, hogy a felhasználó értesítést kapjon, ha mozgás történik valamely kijelölt területen, akár kültéren, akár az épületben, otthon vagy üzletében. Ha valamely értékes tárgyat, festményt elmozdítottak a helyéről, vagy ha a szélsőséges hőmérséklet-ingadozás történt.

Forrás: www.mytotalconnect.com

Hálózati videomegoldások tervezése és alkalmazása a különféle ágazatokban

Hálózati videomegoldások tervezése és alkalmazása a különféle ágazatokban

Az IP-alapú hálózati kamerák élő képe a világ bármely pontjáról megnézhető és rögzíthető. A nyílt szabványú eszközök önállóan működnek, és bárhol elhelyezhetők, ahol van IP-kapcsolat. Az Interneten keresztül a képeket videokezelő szoftverrel vagy böngészőn keresztül is megnézheti a felhasználó.

A kamerák képe Interneten keresztül távolról is nézhető

Az igényfelméréskor felmerülő kérdések

  1. Határozza meg a megfigyelni kívánt területet és az ehhez szükséges videotermékeket
    • Terület: Milyen jellegű területet szeretne megfigyelni? Mennyire fontos a megfigyelés?
      Ezek a szempontok segítenek annak eldöntésében, hogy a leendő hálózati kamerának, milyen jellemzőkkel szükséges rendelkeznie, például milyen legyen a képminőség, a fényérzékenység és az objektív típusa.
    • Fényviszonyok: a szükséges beltéri és/vagy kültéri fényérzékenység szintje.
      A kamerákkal foglalkozó cégek kínálatában szerepelnek kifejezetten beltéri használatra szánt hálózati kamerák, valamint beltéri és kültéri használatra egyaránt alkalmas modellek. A beltéri/kültéri kamerák általában olyan varifokális objektívvel vannak felszerelve, amelyek automatikusan tudják változtatni az íriszt. Kaphatók tovabbá nappali/éjszakai kamerák, amelyek nappal színes képet, éjjel pedig fekete-fehéret adnak. Ellenőrizze a hálózati kamera – beltéri és kültéri – fényérzekenységi adatait. A fényviszonyok (pontosabban a megvilágítás erősségének) jellemzésére a „lux” mértekegységet használjuk.
    • A kamera és a célobjektum közötti távolság.
      Ez határozza meg, hogy milyen típusú kamerára és objektívre van szükség (például normál, nagy látószögű vagy teleobjektív), továbbá ettől függ a kamera elhelyezése is. Attól függően, hogy mennyire rugalmas megoldásra van szükség, választhat fix fókusztávolságú vagy varifokális objektíveket, továbbá fix vagy cserelhető objektíves kamerákat.
    • Szükséges látótér: széles, szűk, általános vagy részletes lefedés (vagyis meg kell határozni, hogy a terület mekkora részet szükséges megfigyelni).
      Ennek alapján választhat fix szögű és fókuszú kamerákat vagy akár olyanokat is, amelyek távolból forgathatók/dönthetők/zoomolhatók (PTZ), amelyekkel nagyobb területet lehet lefedni.
    • Mekkora a forgalom?
      Minél nagyobb a forgalom, annál több kamerára van szükség.
  2. Határozza meg az alkalmazás igényeit: jellemzők, felvételi és tárolási igények
    • Alkalmazás: Egyszerű megfigyelés a távolból, intelligens távfelügyelet fejlett eseménykezeléssel, bemeneti/kimeneti funkciók, hangátvitel?
    • Megtekintési és felvételi igények: Határozza meg, milyen időpontokban és milyen gyakran lesz szükség megtekintésre és felvételre: nappal, éjszaka és/vagy hétvégén? Mérje fel az igényeket minden egyes megfigyelni kívánt területre.
    • Számítsa ki a tárolás helyigényét.
    • Számítsa ki a szükséges sávszélességet.
  3. Határozza meg a hálózati igényeket (LAN/WAN, vezeték nélküli)
    • Mérje fel a jelenlegi LAN-t: mire használják?
    • Mérje fel a jelenlegi WAN-kapcsolatok használatát.
    • Határozza meg, hogy adott időszakokban mikor fordul elő csúcsterhelés.
    • Szükség van új berendezésekre (például switch-ek) vagy elegendő a meglévő infrastruktúra és eszköz?
    • Szükséges előfizetnie további internet szolgáltatónál a redundancia érdekében?

Hálózati videomegoldások tervezése és alkalmazása a különféle ágazatokban

A kereskedelemben ha nő a biztonság, csökken a veszteség

Testreszabott megoldások különböző ágazatok és alkalmazások számára
A sokoldalúság és a bővíthetőség alapvető követelmény a hálózati videorendszerekkel szemben. Olyan hálózati videomegoldásokat kell keresni és összeállítani, amelyek a különböző üzleti ágazatokban és alkalmazási területeken tartós eredményeket képesek elérni.

Kereskedelem
A hálózati videorendszer révén növelhető a biztonság és csökkenthető a veszteség, optimalizálható az üzletvezetés, és nagymértékben növelhető az üzlet teljesítménye. A POS- és EAS-rendszerekkel egyszerűen integrálható. A hálózati videomegoldások bármikor és bárhonnan lehetővé teszik a távoli és a helyi megfigyelést. A befektetés gyors megtérülése mellett a rendszer széles körű együttműködésre képes, például a videohálózattal végzett ügyfélszámlálás, a beépített riasztási funkciók és a kasszafigyelés összevonásával.

Hálózati videomegoldások tervezése és alkalmazása a különféle ágazatokban Közlekedés
A hálózati videorendszerek révén a repülőtereken, a nyilvános közlekedési csomópontokon vagy akár a járműveken is javítható a biztonság és a szervezettség. A távoli megfigyelési szolgáltatások révén bármi megfigyelhető: a bejelentkezési pultok, a peronok, a kapuk, a hangárak, a parkolók, a poggyászkezelő-rendszerek és akár a használatban lévő járművek is. A videohálózattal végzett forgalomfigyelés és -irányítás csökkenti a dugók kialakulásának esélyét és javítja a forgalom áramlását.

Oktatás
Az óvodáktól kezdve az egyetemekig az IP-videohálózatok képesek a vandalizmus visszaszorítására, és a személyzet, valamint a diákok biztonságának növelésére. A meglevő IP-infrastrúktura kihasználásával nincs szükség további kábelezésre. A mozgásérzékeléshez hasonló szolgáltatások olyan eszközökkel ruházzák fel a biztonsági személyzetet, amelyek révén tevékenységük egyszerűbbé válik, és elkerülhetők a téves riasztások. A távoktatás egy másik izgalmas alkalmazási terület például olyan hallgatók számára, akik nem tudnak személyesen részt venni az előadásokon.

Ipar
A hálózati videorendszereket számos ipari alkalmazásban használják, például gyártósorok és folyamatok távoli megfigyeléséhez, az automatizált gyártási rendszerek teljesítményének javításához, valamint a balesetek észleléséhez és az épületek körüli területek biztosításához. A hálózati videorendszerek virtuális konferenciák szervezésére, valamint távoli technikai támogatás és karbantartás céljára is használhatók.

Hálózati videomegoldások tervezése és alkalmazása a különféle

Gyártósorok megfigyelésére is alkalmasak a hálózati videorendszerek

Térfigyelő-rendszerek

A hálózati videorendszerek alapvető szerephez jutnak a bűnözés visszaszorításában és a társadalom védelmében. Vészhelyzetekben a hálózati kamerák segítségével a rendőrség és a tűzoltóság is gyorsabban reagálhat. A fejlettebb hálózati kamerák borotvaéles, részletes képeket jelenítenek meg, mozgásérzékelést végeznek, és ellenállnak a szabotázskísérleteknek is. A vezetékes és vezeték nélküli hálózatokkal műkodő kamerák ideális és kiemelten költséghatékony eszközök a városok biztonságának megőrzéséhez.

Hálózati videomegoldások tervezése és alkalmazása a különféle

A térfigyelő-rendszerek kiépítése visszaszorítja a bűnözést

Kormányzat
A hálózati videorendszerek bármilyen középület védelmére alkalmasak a múzeumoktól és irodáktól kezdve a könyvtárakon át a börtönökig bezárólag. Az épületek behatolási pontjainak megfigyelésével és a folyamatos távoli figyelés alkalmazásával az IP-kamerák a személyzet és a látogatók biztonságát is növelik. A vandalizmus visszaszorítására és a látogatókkal kapcsolatos statisztikai adatok rögzítésére is képesek.

Egészségügy
A hálózati videorendszerek költséghatékony, magas színvonalú betegfelügyeleti és videomegfigyelési megoldasokat kínálnak, amelyek egyaránt javítják a személyzet, a betegek, a látogatók, továbbá az anyagi javak biztonságát. Az erre feljogosított kórházi biztonsági személyzet több helyről származó élő képeket figyelhet, észlelheti a tevékenységeket, távoli segítségnyújtást adhat, illetve számos egyéb szolgáltatást használhat feladatai elvégzésére.

Bank- és pénzügy
A meglévő CCTV-berendezésekből és -rendszerekből kiindulva modern hálózati videomegfigyelő-rendszerek alakíthatók ki, amelyek kiváló képminőséget és hasznos eseménykezelési szolgáltatásokat biztositanak. A biztonsági személyzet egy központi vagy mobil megfigyelőpontról számos helyszínt tarthat szemmel, egyszerűen ellenőrizheti a riasztásokat, és gyorsan reagálhat azokra.

Forrás: Axis Communications
aspectis.hu

Lap teteje