Szerverek karbantartása a biztonságtechnikában

A szerverhibák akár hosszabb periódusra is lehetetlenné tehetik a normál munkamenetet, főként olyan esetekben, amikor az alkatrész beszerzés a javításhoz akár hetekig is eltarthat. Gondoljunk a szakmából hozott példaként csak abba bele, ha szerverünk, amely esetlegesen 50-60 biztonsági kamera monitorozására és felvételeinek rögzítésére hivatott napokig-hetekig használhatatlan. Ezért időszaki karbantartásokkal kell törekednünk a szerverhibák megelőzésére.

Kiindulásként most csak feltételezzük, hogy a piacon található technikák közül sikerült egy igazán megbízhatót választani, olyat amelyre nyugton bízhatjuk az értékeinket. Sajnos ez sincs mindig így!

Fontos a megbízható alkatrész utánpótlás

Olyan szerverekkel kellene dolgoznunk, amelyek alkatrészei könnyen és gyorsan pótolhatóak garancia időn túl is. Ez mind disztribútori mind felhasználói oldalon fontos, ugyanis egyes forgalmazók alkatrészeihez ésszerűtlen idők után jutunk hozzá, ami eredményezheti azt is, hogy a szerverünk, amely esetlegesen 50-60 biztonsági kamera monitorozására és felvételeinek rögzítésére hivatott hetekig használhatatlan, működésképtelen. A hálózati biztonsági szerverek általában leginkább használatban lévő alkatrészei a háttértárak (merevlemezek).Általában ezek az alkatrészekhibásodnak meg legtöbbször, főleg ha nem a megfelelő típusú merevlemezeket használjuk. Próbáljunk minden esetben videorögzítéshez készült merevlemezeket használni szervereinkben, lényegesen hosszabb ideig fognak működni, mint egy desktop-merevlemez. Az összes többi alkatrész a szerverben minőségtől és karbantartástól függően romolhat el.

Szerver környezeti kérdések

Mindenekelőtt lényeges a megfelelő minőségű áramszolgáltatás. Ajánlott minden szerver mellé szünetmentes tápegységet rakni az esetleges túlfeszültség vagy áramkimaradás okozta károk megelőzésére. Szerverkörnyezettől függően fél évente vagy évente egyszer mindenképpen érdemes szerverünket alaposan kitisztítanunk, ugyanis a porosodás következtében lassulhatnak vagy megállhatnak a ventillátorok, ebből adódóan a szerver szellőzése lényegesen romlik. Bizonyos idő után túlmelegedhetnek az alkatrészek, szélsőséges esetekben le is éghetnek.

A szerverkarbantartás eszközei

  • A legfontosabb talán amit akár 3-6 havonta rendszeresen ismételhetünk, a sűrített levegős tisztítás. Ezzel a megoldással tisztíthatjuk ventillátorainkat és a ház szellőző részeit, amelyekben por gyülemlett fel. Fokozottan ügyeljünk a processzor hűtő ventillátorára,ugyanis a processzorok hajlamosabbak leginkább a túlmelegedésre. Figyelni kell a tápegységünkre is, amely ha túlmelegedés következtében leég, az az összes alkatrész tönkremehet.
  • A házhűtő ventillátorokat érdemes 2-3 évente kicserélni (már ahol ez megvalósítható), ezzel segítve a szerver szellőzését.
  • SATA vagy PATA adatkábelek: inkább 2 évente de érdemes lecserélni őket, mert elöregedhetnek aminek következtében hibák keletkezhetnek a rendszerben.
  • 230V-os tápkábel:  2 évenkénti cseréje javasolt főleg, ha begyűrve tartjuk polcok vagy rack-szekrények között.
  • Nem gyúlékony, antisztatikus tisztítószer, amellyel a szerver külső és belső részéről eltávolíthatjuk a szennyeződéseket, döntően a belső égett por eltávolítása a fontos.

A fenti pontok következetes betartása esetén a tapasztalatok szerint, csökkenhetnek a szerver eredetű hardver problémák.

A továbbiakban egy-két konkrét példa bemutatása segítségével próbáljuk illusztrálni a karbantartás fontosságát!
A lenti képen bemutatott szervert azzal a hibával hozták be cégünkhöz szervizelésre, hogy nem indul.
Az eszközhöz 3 éve nem nyúlt hozzá senki, feltételeztük, hogy a belső látvány is kellően elszomorító lesz. Belül aztán összeállt porcsomókat találtunk több mint három helyen így működésképtelen volt.. Egy egész palack sűrített levegővel való portalanítás után és a processzor hűtőventillátorának teljes portalanítása után a szerver ismét elindult.
Szerverek karbantartása a biztonságtechnikában.A képen látható fehér por a hamuvá égett porcicák és a hűtőzsír maradványaként a hűtőpor látható, amely a 109 fokon üzemelni próbáló processzor tövéből hullott ki. A processzor így természetesen használhatatlanná vált. A tápból kiáradó égett porszagról nem is beszélve, ami az egész szervertermünkben érezhető volt körülbelül 3 perc működés után, mindkét merevlemez kattogott és semmilyen program vagy teszt nem volt hajlandó elindulni a gépezeten. A meglévő alkatrészeket kipótolva és a régieket megtisztítva a következő állapotba került a szerver:
Szerverek karbantartása a biztonságtechnikában.

Szerverek karbantartása a biztonságtechnikában.

A következő alkatrészek kerültek lecserélésre:

  • Összes házhűtő ventillátor
  • Processzor
  • Processzorhűtő (egészében)
  • Tápegység
  • Merevlemezek és azok SATA kábelei

A lecserélt alkatrészek és a munkadíj 6 jegyű összegre rúgott, ami véleményünk szerint mindenképpen elkerülhető lehetett volna egy kis figyelemmel!

Forrás: Aspectis Kft.

kapcsolódó cikk:

Fókuszban a szervertermek védelme Fókuszban a szervertermek védelme 

 

Vélemény, hozzászólás?