Ideje továbblépni…. – Tömeges biztonsági személyátvizsgálás a világjárvány utáni időszakban

2005-ben egy nappal a bejelentés után, hogy London lesz a 2012. évi olimpiai és paralimpiai játékok házigazdája, a robbantások figyelmeztető jelentőségűek voltak a világ számára.  A terrorizmus fenyegetése belépett a polgári társadalmak hétköznapjaiba. Olyan biztonsági rendszereket kell (kellett) kifejleszteni, amelyek gyorsan, nagy létszámok valós idejű és precíz ellenőrzését teszik lehetővé. (tovább…)

Covid ante portas

A COVID-19 járvány gyökeresen megváltoztatta, vagyis inkább felforgatta a mindennapjaink rutinját. Viharos gyorsasággal cserélődtek le a régóta bevett szokásaink és elvárásaink, ami a turizmusban, legfőképp a légiközlekedésben érezteti igazán a hatását. A hirtelen kialakult helyzetben új biztonsági megoldásokra és gyors válaszokra van szükség a reptereken is. A Smith Detection javaslatait olvashatjuk. (tovább…)

Célkeresztben a korszerű személyátvizsgálás

A védett területekre, helyszínekre, objektumokba be-, vagy bizonyos esetekben, kilépés előtt, megelőző céllal személy-, csomag-, küldemény-, illetve szállítmány átvizsgálást szükséges végezni. A személyátvizsgálás több szempontból is a legösszetettebb feladat mindezek közül, amelyhez a szakmai tapasztalat és tudás mellett, rutinra és megfelelő biztonságtechnikai eszközökre is szükség van. (tovább…)

eqo testszkenner

Csúcstechnológia a személyátvizsgálásban: ellenőrzés milliméteres hullámokkal

A Smiths Heimann egyedülálló biztonságtechnikai berendezése, az „eqo” testszkenner forradalmian új tulajdonságokkal bír az eddig alkalmazott, hagyományos elven működő fémdetektoros kapukhoz vagy személyátvizsgáló röntgenberendezésekhez képest.

A személy- és csomagátvizsgáló eszközök fejlesztésének legfőbb mozgató rugója a repülésbiztonság. A repülőterek biztonságát felügyelő szervezetek – mint az ECAC (Európai Polgári Repülési Konferencia) vagy a TSA (az Egyesült Államok Közlekedés Biztonsági Hivatala) – egyre magasabb elvárásokat támasztanak az átvizsgáló eszközökkel szemben. A folyton szigorodó követelményeknek csak egyre kifinomultabb technológiával tudnak megfelelni a gyártók, ennek az egyik példája a Smiths Heimann eqo testszkenner.

Korábbi, Csúcstechnológia a személyátvizsgálásban: ellenőrzés milliméteres alapossággal című cikkünkben bemutattuk az átvizsgálás folyamatát, s technológiáját. Ennek folytatásaként most bővebben ejtünk szót 

A milliméteres hullámokról

A TSA (Transportation Security Administration) megbízásából elkészített és 2009 júliusában kiadott hatástanulmány alapján egy, az USA repülőterein is használt milliméteres hullámokat alkalmazó testszkenner által kibocsátott energia 0,00000597 mW/cm2, vagyis 10.000-szer kisebb, mint beszélgetés alatt egy mobiltelefoné. Hazánkban a lakosságra vonatkozó határérték 300 GHz-en 1 mW/cm2

Az elektromágneses spektrumban a milliméter hullámhosszú sugárzás a látható fénytartomány alatt, az infravörös és a mikrohullámú sugárzás között helyezkedik el. A röntgensugárzástól távol, az elektromágneses sugárzási tartomány túlsó oldalán, az ultraibolya sugárzás feletti tartományban található, vagyis 3 mm-es (3×1011 Hz) és 300 mikrométeres hullámhossz (3×1012 Hz) közé tehető.

 

eqo testszkenner

A teljes spektrum

Elnevezés Hullámhossz Frekvencia Előállítás Műszaki felhasználás
 Hosszúhullám  10 km – 1 km  30-300 kHz    hosszúhullámú rádió
 Középhullám  1 km – 100 m  300 – 3000 kHz    középhullámú rádió
 Rövidhullám  100 m – 10 m  3-30 MHz    rövidhullámú rádió
 Ultrarövidhullám (URH)  10 m – 1 m 30-300 MHz     rádió, tévé, radar, mágnesrezonanciás-tomográfia
 Deciméteres hullám  1 m – 10 cm  300-3000 MHz    mágnesrezonancia-tomográfia, mobiltelefon, tévé
 Centiméteres hullám  10 cm – 1 cm  3–30 GHz    rádiócsillagászat, távközlés, műholdas televízióadás
 Milliméteres hullám  1 cm – 1 mm  30–300 GHz eqo   rádiócsillagászat, távközlés, orvostudomány, biztonságtechnika
 Mikrohullám  30 cm – 300 µm  1 GHz – 1 THz  magnetron, klisztron, mézer  mikrohullámú sütő, radar
 Terahertzes sugárzás  3 mm – 30 µm 0,1 THz – 10 THz 

 

 szinkrotron, infravörös lézer, FEL (szabadelektron-lézer)  rádiócsillagászat, spektroszkópia, képalkotó eljárások
 Infravörös sugárzás (IR) (hősugárzás)  < 1,0 mm  > 300 GHz  feketetest-sugárzás, lézerdióda, szinkrotron  IR-spektroszkópia
 Távoli infravörös  

< 1,0 mm

 > 300 GHz    
 Közepes infravörös  < 50 µm  > 6,00 THz  Szén-dioxid-lézer  
 Közeli infravörös  < 2,5 µm  > 120 THz  Nd:YAG-lézer  távközlés, adatátvitel (IRDA)
 Fény  780 nm – 380 nm  384 THz – 789 THz  fekete test (izzó), gázkisülés (fénycső), lézerdióda, festéklézer, szinkrotron  világítás, színmérés, fényességmérés
 Ultraibolya sugárzás (UV)  < 380 nm  > 789  THz    fertőtlenítés, UV-fény, spektroszkópia
 Lágy UV-sugárzás  < 380 nm  > 789  THz  fénycső, szinkrotron, excimerlézer  fluoreszcencia, foszforeszcencia, pénzérmék eredetiségvizsgálata
 Kemény UV-sugárzás  < 200 nm  > 1,5 PHz  fénycső, szinkrotron, excimerlézer  
 EUV  13,5 nm  30 PHz  szinkrotron  EUV-litográfia
 

XUV

 1 – 50 nm  300 PHz – 1 PHz  XUV- és EUV-források; XUV-csövek, szinkrotron  EUV-litográfia, röntgen-mikroszkópia, nanoszkópia
 Röntgensugárzás  < 1 nm  > 300 PHz  röntgencső  orvosi diagnosztika, biztonságtechnika, szerkezetanalízis
 Gamma-sugárzás  < 10 pm  > 30 EHz  radioaktivitás, szupernóvák, pulzárok, kvazárok  

 

kapcsolódó videók: 

forrás: znz.hu

kapcsolódó cikkek:

A Biztonságtechnika Periódusos Táblája
Bemutatkozik a CEIA levélátvizsgáló készüléke és mobiltelefon detektora
Általános őrzés-védelmi kockázatok

Eqo testszkenner

Csúcstechnológia a személyátvizsgálásban: ellenőrzés milliméteres alapossággal

2014 szeptemberében Magyarországon is bemutatkozik a Smiths Heimann egyedülálló biztonságtechnikai berendezése, az „eqo” testszkenner. A német nagyvállalat egyedi fejlesztése az elektromágneses sugárzás milliméteres tartományát alkalmazza az átvizsgálás során. Az eqo háromdimenziós letapogató rendszere gyakorlatilag beszkenneli a fókuszba állított személyt, és így a teljes testfelületet vizsgálja: anyagától függetlenül érzékeli a ruházatban, az alatt, illetve akár a testre szorosan rögzített tárgyakat is.

A személyátvizsgálás során alkalmazott hagyományos berendezések, mint a fémkereső kapuk és kézi fémkeresők kizárólag fémekés a bizonyos arányban fémet tartalmazó tárgyak érzékelésére képesek. Az eqo testszkenner ezzel szemben anyagától függetlenül bármit detektál az átvizsgálás során, mivel a tárgyakat dimenziójuk, térfogatuk és geometriájuk alapján ismeri fel, teljesen függetlenül attól, hogy azok fémből, műanyagból, kerámiából vagy akár papírból készültek.

Az átvizsgálási, „szkennelési” folyamat

A 3D-s letapogató rendszer gyakorlatilag „beszkenneli” a fókuszba állított személyt, mégpedig oly módon, hogy a pásztázó milliméteres hullámok a ruházaton áthatolnak, majd a bőrfelületen energiájukat vesztik, azaz elhalnak. A vizsgált személy az átvizsgálás során megfordul a tengelye körül, mialatt az operátor előtti képernyőn valós időben megjelenik annak öltözet alatti képe.

Eqo 3D testszkennerA technológia

A Smiths Heimann testszkenner fantázianeve a berendezés működési mechanizmusára utal. Az “eqo” az angol echo, azaz visszhang szó fonetikus változata, amely az elektromágneses hullámok visszaverődésére és az ebből alkotott képekre utal.

Az eqo testszkenner adó- (kisugárzó-) és vevőpanelből (detektorpanel) áll. Az adópanel kisugározza a milliméter hullámhosszú elektromágneses sugarakat, a vevőpanel szenzorai pedig – amelyeket nevezhetünk elektronikus gyűjtőlencséknek is – felfogják a becsapódó elektromágneses hullámokat, amelyek továbbítódnak az értékelő és képalkotó számítógépbe. A számítógép szoftvere feldolgozza, majd a beállított üzemmódtól függően jeleníti meg a képet.

Eqo testszkennerÉlőkép üzemmód: a képfeldolgozó egység valós időben továbbítja a dekódolt, filmszerű élőképet a távoli helységben ülő operátor monitorára. A távoli operátor rádiókapcsolaton keresztül információt ad a helyi operátornak az átvizsgált személynél található (nem bemutatott) tárgyakról.

Automatikus céltárgy felismerő, azaz ATR (Automatic Target Recognition) üzemmód: közvetlenül a berendezés mellett elhelyezett monitorra továbbítja az átvizsgált személy élőképéből képzett egyszerűsített sematikus ábrát, azaz egy pálcikaember rajzát, amelyen grafikusan megjelöli a rejtett tárgyakat.

A személyiségi jogok védelme érdekében az élőképes üzemmódnál a rendszert két szakember kezeli. A kezelő (operátor) egy távoli munkahelyen – ahonnan semmiképpen sem láthatja az átvizsgált személyt – figyeli a monitoron megjelenő képet. Az operátor ad információt az átvizsgálást végző személynek, hogy hol van rejtett tárgy a ruházat alatt. Ezzel a technológiával teljesen kizárt, hogy az operátor össze tudja kapcsolni a ruha alatti körvonalakat azzal a személlyel, aki az átvizsgálási eljárás alatt áll. Az átvizsgálás során készült képet (filmet) semmilyen módszerrel nem lehet rögzíteni, sem kinyomtatni, mivel a berendezés, illetve annak számítógépe – perifériális eszközök, illetve funkciók hiányában – erre nem alkalmas.

Az eqo testszkenner a személyátvizsgálás eddig megoldatlan problémájára ad választ. Nemcsak a fémből vagy más mágnesezhető anyagból, hanem más, nem fémből készült tárgyak felismerésére is képes. Az eqo így például a polikarbonát, kerámia és egyéb kompozit alapú, azaz nem fémes veszélyes eszközök (kések, szúró- és tűzfegyverek, stb.), papír- illetve műanyaghüvelyes lőszerek és gyutacsok, valamint szilárd és folyékony halmazállapotú robbanóanyagok és robbanószerkezetek detektálására is alkalmas. Gyakorlatilag minden tárgyat felismer és láthatóvá tesz, ami az átvizsgált személy ruhájában, az alatt vagy a testére szorosan rögzítve van elrejtve.

Az elektromágneses hullámokról röviden

Az elektromágneses spektrumban a milliméter hullámhosszú sugárzás a látható fénytartomány alatt, az infravörös és a mikrohullámú sugárzás között helyezkedik el. A röntgensugárzástól távol, az elektromágneses sugárzási tartomány túlsó oldalán, az ultraibolya sugárzás feletti tartományban található.

cikkünk folytatása: Csúcstechnológia a személyátvizsgálásban: ellenőrzés milliméteres hullámokkal

Forrás: znz.hu

kapcsolódó cikkek:

Érintőképernyős terminál a Heathrown
Egyszerű megoldás a beléptetés területén
A beléptetőrendszerek új korszaka

Lap teteje