A home office munkavégzés komplex védelmet igényel

A home office egy olyan hibrid világot teremt, amelyben a biztonsági kockázatok kezelése egyre nagyobb kihívásokat tartogat. Hiszen igen gyakran nem jut kellő figyelem arra, hogy a céges és magánéleti adatkommunikáció és tárolás nem különül el tudatosan. (tovább…)

5 tipp, amit meg kell tegyünk okoseszközeink biztonságáért

Tömegével használjuk napjainkban már az okos eszközöket. Az internetre csatlakozó eszközök – okos órák, okos tévék stb. – egyre olcsóbbá és hozzáférhetőbbé válnak a nagyközönség számára, de a használattal párhuzamosan nőnek a biztonsági kockázatok is. Az ESET szakértőinek javaslatait olvashatjuk (tovább…)

Bárány vagy vihar? Amit a felhőbiztonságról tudni érdemes!

A felhőben működő informatikai rendszereket éppolyan támadások érik, mint a saját hálózatokat: koncentráltabban érkeznek ugyan a fenyegetések, mert nagyobb zsákmánnyal kecsegtetnek, de nagyobb az erőforrás is a védelemre,. A Trend FM és az Invitech Üzlet a felhőben című májusi konferenciájának legfontosabb tapasztalatait az Invitech összefoglalójában olvashatjuk. (tovább…)

Új nem hatástalanítható, kombinált technológia az autólopások ellen

A lopásoknak leginkább kitett fővárosban és Pest megyében a közelmúltban kiépített, LoRaWANTM hálózat a megfelelő technológiával felszerelt autókat képes nyomon követni, a rendszer lopás esetén pedig értesíti a tulajdonost. A megvalósításra egy IT vállalat és egy biztonságtechnikai cég fogott össze, a megoldás – a legtöbb védelmi rendszerrel ellentétben – hatástalaníthatatlan. (tovább…)

„Légzsákos” védelem az okostelefonoknak

Egy szellemes találmány a vaskos védőborításoknál vékonyabb és könnyebb kiegészítővel óvná meg a padlón csattanó eszközöket. Az ütközés pillanatában az okostelefon négy sarkában kipattannak azok a hajlékony villák, amelyek minden irányban rugalmassá teszik az ütközést. (tovább…)

Sprinklerrel a tűzfegyverek ellen Forrás: . https://www.asmag.com/showpost/23189.aspx

Sprinklerrel a tűzfegyverek ellen

„A Sentrē  eszköz  egy rövid vízsugarat bocsájt ki nem mérgező adalékokkal a fenyegetés forrására. Ez erősen irritálja a szemet, orrot, torkot, tüdőt és a bőrt  virtuálisan mozgásképtelenné téve az elkövetőt mindaddig, míg az első  beavatkozó egység meg nem érkezik.” (tovább…)

Axis – Milestone Open Day Forrás: Aspectis Kft.

Axis – Milestone Open Day

Az Aspectis Kft  hagyományaihoz híven 2017 június 14-én  tarja  Open Day rendezvényét,. Az érdeklődőket és partnereiket Budapesten a Spoon hajón várják,  a szakma élvonalát jelentő  változatos programokra. (tovább…)

Mikrohullámú sorompók – tervezési telepítési alapok www.umirs.eu

Mikrohullámú sorompók – tervezési telepítési alapok

A mikrohullámú sorompók napjainkban viszonylag elterjedten alkalmazott nagy hatótávolságú kerületvédelmi eszközök közé tartoznak. Jelentős kiterjedésű, hosszú, egyenes szakaszokkal határolt objektumok kerületvédelmére ideális. Cikkünk a téma  tervezési, telepítési kérdéseit igyekszik körüljárni.
(tovább…)

Kritikus infrastruktúra védelme

Kritikus infrastruktúra védelme

A kritikus infrastruktúra egymással összekapcsolódó, és kölcsönös függésben lévő létfontosságú infrastruktúra elemek, létesítmények, szolgáltatások rendszere. Ezek rutin operációjának, működésének meghibásodásának-, megzavarásának-, megsemmisítésének-, így kiesésének a következményei az országok mindennapi életét érintően súlyosak lehetnek. (tovább…)

MBF konf. elocsarnok

Impressziók az MBF V. kecskeméti konferenciájáról. Cél a biztonsági kockázatok megelőzése, irány, a tudatos tervezés!

Forrásban a biztonságvédelmi közélet. Talán egy hete sincs, hogy a Biztonságpiac Konferencia eseményeiről megjelentettük második cikkünket és már a Magyar Biztonsági Fórum (MBF) éves nagyrendezvényéről van lehetőségünk beszámolni. A színhely a kecskeméti Sheraton Hotel igazán exkluzív környezete, a 200 fős létszám pedig még a jelentősebb hazai szakmai rendezvényekhez viszonyítva is kiemelkedő, de okkal. Kísérletet teszünk az okok feltárására.

Az MBF-ről  elmondhatjuk, hogy öt éves koncepciózus munkát követően mára a szakma legszélesebb érdeklődését, szimpátiáját kiváltó társadalmi szervezetévé fejlődött. Ez nyilván azzal függ össze, hogy már az alapítása pillanatától olyan módon építette fel tevékenységét, hogy a jelenlétét ne önmagába csak egy – egy éves rendezvény keretében reprezentálja, hanem tudatosan kereste, kísérletezte és alkalmazta azokat formákat és módszereket, amellyel segíteni tudja a biztonságvédelmi szakma munkáját, fejlődését. Azaz folyamatosan jelen van a szakmai közéletben. Rendszeresen rendeznek szemináriumokat, végeznek tanácsadást is.  Itt külön kell megemlíteni talán leginkább kreatívnak (egyúttal legnépszerűbbnek) tekinthető kezdeményezésüket, ami „ Egy nap a biztonságért” név alatt fut és aminek a lényege: felkérés alapján, adott cégek biztonsági működése egészét világítják át. További céljuk a fiatalság „beemelése” a szakmába, ezért alkalmanként előadásokkal, szemináriumokkal vesznek részt az Óbudai Egyetem szakirányú képzésein is. Ami ezeken felül is igazán tiszteletreméltó: „Igazi Hőseink”  program keretében a szolgálatteljesítés közben elhunyt (és gyakran sajnos nagyon gyorsan feledésbe merülő) rendőrök, tűzoltók neve, személye megismertetése a társadalommal (elmondhatjuk, hogy ilyenkor mindannyiunk nevében cselekednek, rossz lelkiismeretünket nyugtatva).

Hát dióhéjban kb. ennyi, de talán ez is elég magyarázatként az idén már ötödik alkalommal megtartott rendezvény iránt megnyilvánuló kiemelt érdeklődésre. Na és akkor térjünk vissza a konferencia 2015. március 12-13 -i programjára.

Bizonyára nem mondunk újdonságot ha megállapítjuk, hogy erre a rendezvényre is bőven érvényes volt a biztonságot szélesebb kitekintésben megközelítő és tárgyaló szemlélet, amelynek értelmében   a  biztonsági folyamatokat és szükséges intézkedéseket ma már nem lehet kizárólag  a magánbiztonság-biztonságtechnika mátrix hagyományos szemlélet keretében tárgyalni (lásd: a témában előző cikkeink).

A megnyitót tartó Imre Sándor az MBF Elnöke ezt azzal a gondolatkörrel egészítette ki, miszerint meg kell haladni ma már azt a szemléletet, hogy a biztonságvédelmi munka csak az események kezelésében legyen eredményes, legalább ekkora  hangsúlyt kell helyezni a jövőben a prevencióra, a biztonsági kockázatok felmérésére, kezelésére. Ehhez pedig tudatos tervezőmunkára és felkészült szakemberekre van szükség. Itt aztán ő is méltatta az MBF fent említett „ Egy nap a biztonságért” programját.

Tallózva aztán a két nap eseményei között valóban megállapíthatjuk, hogy a fent említett klasszikus biztonságvédelmi témák szinte alig szerepeltek a repertoárban. Viszont csak felsorolásszerűen: többek között volt szó a biztonságtechnikai egyetemi képzésről, nemzetközi biztonságpolitikai kérdésekről, fegyverkereskedelemről, üzleti hírszerzésről, bombariadós helyzetek kezeléséről, a kábítószerek, az internet és az IT eszközök munkahelyi helyzetéről, de még a vállalkozásaink pénzügyeinek biztonságos viteléről is.  Technikai kérdéseket érintve elhangzott előadás a dróntechnikáról, illetve annak adatvédelmi vonatkozásairól, áruvédelmi kérdésekről. A további technikai kínálatot a konferenciaterem előcsarnokában láthattuk reprezentatív felhozatal keretében, ahol a showt egyértelműen a Rotors § Cams standján élőben bemutatott pilóta nélküli légi jármű (közismert nyelvvel szólva drón) vitte el, de kiállítóként vett részt többek között a Canon, az Aspectis, a DSC, a MegaFortris, a hazai fejlesztők és gyártok közül az STP, az Intellio.

Tekintettel sajnos arra, hogy csak az első nap rendezvényein volt módunk részt venni, így  a következőkben ismét a „ a kevesebbről, de többet írni” elvhez tartjuk magunkat.  

Dr Horváth Sándor az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karának Dékánja a szakma és a szakirányú egyetemi képzés változatlan egymásra utaltságát hangsúlyozta. Nélkülözhetetlen tartja a gyakorlat naprakészebb integrálásáta képzésekbe, no és persze a  szakma sem nélkülözheti a felkészült, felsőfokú tudással rendelkező szakembereket. Ezért jelezte, hogy eredményesnek tarja az MBF eddigi bekapcsolódását az oktatómunkába de a jövőre nézve még intenzívebb, együttműködést javasolt. E célból lát további lehetőséget az egyetem post graduális futó képzési programjaiba történő bekapcsolódásra hallgatóként, speciális képzési programok közös kidolgozására, az oktatói munkában folyó együttműködés további kiterjesztésére, szponzorációra, de akár lehet együttműködés esetenként K+F kutatási projektek kapcsán is, stb.

„SI VIS PACEM PARA BELLUM” – Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

A fenti egyébként rendezvényszlogen adta az apropóját a kitűnő előadó, nagyszerű elme Nógrádi György nyitó előadásának és joggal, mert csak békében képzelhető el, egy ország gyarapodása és nyilván mi is csak egy megnyugtató környezetben tudunk szembesülni a szakma problémáival és tudjuk tervezni a jövőt.

Dr Nógrádi György

Dr Nógrádi György

                
Hát bizony nem kaptunk túl bíztató összképet a világot, Európát és akár a mi közvetlen környezetünket érintő térség biztonságpolitikai helyzetéről. Mi itt Közép-Európában valahogy „burokban élünk” és miután a háborús, forradalmi és terror cselekmények országunkat mindannyiunk szerencséjére immár több mint 55 éve elkerülték ( habár körülöttünk olykor azért csapkodtak a villámok, gondoljunk csak a délszláv háborúra), úgy gondoljuk, hogy ez a mi kis békés világunk, immár örökidőkre „hitbizomány” marad számunkra. A kérdés tehát, ismét a rendezvény szlogenre utalva „Készüljünk e a háborúra?”. Ebben a vonatkozásban legalábbis szűk térségünket érintően azért megnyugtatott minket Nógrádi György, habár jelentős biztonsági kockázatokat azért lát. Ezek közül a  migrációt emelte ki, jelezve azt a lehetőséget, hogy ha Nyugat –Európa (leginkább persze Németország) esetleg szigorítja, vagy lezárja a határait a menekült áradat elöl, akkor az egyenlőre tranzit délszláv, döntően koszovói migráns tömeg akár itt is rekedhet, aminek sok egyéb mellett, vélhetően meglennének a közbiztonsági kockázatai is. Hasonló probléma lehet a Kelet-ukrajnai helyzet esetleges eszkalálódása is, ahol az ekkor várhatóan növekvő számban érkező menekültek között, akár fegyveres csoportokkal is számolni kell. Az iszlám gyökerű terrorizmus hazai megjelenését egyenlőre nem tartja reális veszélynek, még annak ellenére sem, hogy hazánk egy jelképes létszámmal és őrző védő feladattal részt vesz az alakuló iszlám állam ellenes koalícióba (sajnos egészen más a veszélyeztetettség Nyugat-Európában és azon belül is talán most elsősorban Franciaországban, Olaszországban).

No és akkor megnyugodtunk, hogy a dolgunk a következőkben „csak” annyi, hogy a más gyökerű biztonsági ügyeinkben igyekezzünk elmélyedni.

Dróntechnika, mint annak idején a PC forradalom!

(Nem tehetek róla, de nekem a levegőbe duruzsoló drónokról, mindig azÖtödik Elem” című Bruce Willis film jut eszembe, a különböző légtér szinteken röpködő légi taxik, járművek tömegével, de félre a tréfával, mert elképesztően komoly dologról van itt kérem szó!)

Drónok a biztonságtechnikában címmel rendkívül érdekes előadást halhattunk Molnár Zsolt szakértőtől a Rotors § Cams cég ügyvezetőjétől. A dróntechnika térhódításának dinamikáját, léptékét, csak a 70 – es évek PC. forradalmához lehet hasonlítani, mert a kezdeti katonai, rendvédelmi felhasználási területeket messze meghaladva terjed a civil szférában is. Hangsúlyozta, hogy a legpontosabb elnevezés a távolról vezérelt légijármű rendszer, erősen hangsúlyozva itt az emberi kontroll szerepét (lehetőség, szükségszerűség a beavatkozásra). A technikai innovációt a miniatürizáció, illetve a kamera technológia robbanásszerű fejlődése tette lehetővé. Ma a felhasználásnak talán csak a fantázia szabhat korlátokat. Számos ipari – mezőgazdasági – térinformatikai – környezet és katasztrófavédelmi – meteorológiai alkalmazás ismert, de már használják a régészetben, csomagküldő, de még mentést segítő szolgáltatásoknál is stb., nem beszélve  a privát célú gyakran illegális alkalmazásokról, ami persze vastagon veti fel a szabályozás kérdéseit (lásd: később).

20150323 1020400 rs

Felvétel drónról a Mercedes gyárban (forrás: Molnár Zsolt)


A felépítésüket tekintve használnak forgószárnyas , illetve merevszárnyas típusokat. A forgószárnyas változatok stabilak, lassúbb haladásúak és persze hasonlóan a helikopterekhez nem igényelnek le-felszálló pályát. A merev szárnyúak esetében lehetőség van a hosszabb repülési időre, egyben a vezérlésük is egyszerűbb.  A drónok alkalmazása döntően a földközeli légtérben történik (a légtér 150 m magasságig nem ellenőrzött), legnagyobb előnyük a megfigyelt objektumok jobb megközelíthetősége. A hasznos terhük tömény high -tech: HD kamerák akár 4K felbontással is, infra kamerák, fényképezőgépek, egyéb érzékelők.

Elterjedésük hosszabb távon a légitevékenységben is paradigmaváltást fog eredményezni, hiszen alacsony légtérben a jóval kedvezőbb üzemeltetési költségekkel (kis felszálló tömeg), rentábilisabb a hagyományos repülő technikáknál, nem is beszélve arról, hogy itt a hagyományos értelemben vett pilótákról természetesen nem beszélhetünk így alkalmazásuk, kiképzésük költségei sem jelentkeznek (persze felkészült kezelő személyzetre szükség van itt is) .  Lássuk akkor a továbbiakban itt a biztonságtechnika  lehetőségeit. Alkalmazásukat a következő területeken javasolják: nagy kiterjedésű területek járőr ellenőrzése, behatolás ellenőrzés (jelzőrendszeres riasztással), eseti kontroll kapcsán nehezen megközelíthető helyeken, illetve taktikai feladatok pl. rendezvénybiztosítás során. Persze komoly feladat a kezelő személyzet felkészítése, mert az eszközök akár földi, akár – véletlenül oda kerülve – a magasabb légtéri környezetben is súlyos sérüléseket, akár repülőgép katasztrófákat is okozhatnak.

A már említett szabályozás tehát elkerülhetetlen, amely ki kell terjedjen a legális alkalmazás feltételeire, kereteire, az illegális és ártó alkalmazások tiltására, de adatvédelmi kérdésekre is, hiszen vastagon érintheti az állampolgárok privát szféráját. A hazai szabályozás (úgy egyébként a koordinált EU-s is) még várat magára, egyenlőre csak átmeneti intézkedések ismertek.

Kettős felhasználású, engedélyköteles termékek

Bizony úgy gondoljuk, hogy a szakma számára is meglepő előadást tartott Mezey Mariann a Magyar Kereskedelmi engedélyezési Hivatal Hadiipari és Haditechnikai Külkereskedelmi Osztályának vezető tanácsosa, „ Amikor a vállalat a tét” címmel.  Arra hívta fel a figyelmét a fejlesztő gyártó vállalkozásoknak, hogy létezik a termékeknek és anyagoknak az a köre amelyeket kettős felhasználású termékeknek nevez a jogalkotás  és amelyek, miután akár katonai felhasználásra is alkalmazhatóak (a polgári vonatkozáson kívül), ezért engedély kötelesek. Ebbe a körbe tartoznak számtalan termék mellett az általa példaként említett különböző éjjel látó céltávcsövek, az imént szerepelt drónok, vagy pl. a rendvédelmi céllal használt paprika spray, de még a poligráf készülékek is.

éjjelláto céltávcso

Éjjellátó távcső: forgalmazási engedélyköteles (forrás: ejjellato.hu)

Ami leginkább meglepő, hogy nem kevés anyag is tartozik ebbe a körbe pl. a szénszál tartalmú gyártmányok (itt példaként az urándúsítókat, illetve a rakéták belső falait hozta fel példaként). Közel 5000 termék és anyag tartozik ebbe az engedélyköteles körbe, nyilván köztük lehet nem kevés, amit a szakma technikai fejlesztői termék innovációik során használnak. Szükséges tehát a körültekintő tájékozódás, mert a szabályozás kiterjed a fejlesztés, gyártás, értékesítés (kivitel), megsemmisítés teljes folyamatára, szankcionálási hatállyal.

Az értékesítés során ezeknél a termékeknél, a hivatalnak azt is tudnia kell: ki, milyen gyártmányt-szolgáltatást visz, hová, kinek, milyen célból? A kontrollt feltétlenül szükségesnek ítéli – itt egyben a cégek érdeket is védve – hiszen esetenként utólag derülhet ki, hogy itthon egy békés felhasználásra fejlesztett biztonságtechnikai terméket, esetleg külföldön nem különösebben ártalmatlan célokra használnak fel, ez pedig a gyártó cégnek lehet jelentős presztizsveszteség, a következménye akár szalonképtelenség is lehet a piacon, nem is beszélve arról, hogy szabálysértés.

Üzleti hírszerzés, figyelni kell az üzleti környezetet!

Jaszenszky Nándor biztonsági szakértő az üzleti hírszerzés jelentőségéről beszélt ismételten a preventív biztonság, illetve a biztonság széles kitekintésben gondolatköréhez csatlakozva. Legjobban megfogva a mondanivaló lényegét talán célszerű, ha az előadást beharangozó idézettel folytatjuk. „Amint a piac eléri a globális verseny szintjét, a vállalatoknak, csakúgy mint a kormányoknak szükségük lesz hírszerzésre. Azok akik hírszerzést alkalmaznak jobban felkészülnek a döntésekre és a cselekvésre.” (Bob Galvin a Motorola korábbi elnöke.) A szakma számára talán meglepő, de ez is a vállalati biztonságot alkotó jelentős szempont, amit a szakirodalom komplex vállalkozásbiztonságnak nevez. Az előadó ennek a szemléletnek a hazai vállalatvezetés infrastruktúrájába történő bevezetését feltétlen fontosnak tartja.

Szemléletes példákon keresztül mutatta be a hírszerezés jelentőségét hasznát, esetenként bizonyíthatóan a hírszerzés elmulasztásából elszenvedett gazdasági, piaci hátrányokat.  A lényeg:tudatosan és tervszerűen kell figyelni az üzleti környezetet, a konkurencia mozgását, céljait. Hazai példát említve az  Electro World nevezetes budaörsi első áruház nyitására nyilván sokan emlékszünk, ahol a beharangozott olcsó árakkal tömegeket tudtak bevonzani. Az így berobbanó villámgyors piaci térnyerés, ugyanakkor a terület addigi sikeres cégei számára megelőzhető lett volna. Hogy milyen módszerrel, hát persze a hírszerzéssel. Ki jön be a piacra, mikor, hól, milyen termékstruktúrával, vélhetően milyen árakkal? Amennyiben pedig „képbe kerülök” akkor a kritikus napot megelőzően  a saját üzlethálózatomban csinálok egy akciót jelentős árleszállítással és mindjárt kihúztam a probléma méregfogát.  Egy kicsit a világba kitekintve további példaként a Nokia okostelefonos bukását hozta példaként. Emlékszünk arra, hogy négy-öt évvel ezelőtt még a Nokia uralta a mobiltelefonos piacot, csak éppen az azt követő években „belealudtak” az okostelefonok fejlesztésébe, nyilván nem figyelték, elemezték, vagy nem értették a világpiacon zajló fejleményeket és a Samsung kiszorította őket a piacvezető pozícióból olyannyira, hogy napjainkban a cég meg sem tudja közelíteni előzetes piaci helyzetét.

A rendezvényen hagyományaikhoz hűen adták át éves díjaikat.

A civil biztonsági szakmában végzett kiemelkedő munkát elismerő Ungi Ferenc díjat idén Szekér Péter a Mercedes Hungária Kft biztonsági vezetője kapta, valamint posthumus a tavaly elhunyt Tőkés Gábor a Nokia egykori biztonsági vezetője (megindító pillanat volt, amikor a díjat felesége átvette).

A kiemelkedő vagyonőri teljesítményt elismerő  Primus inter pares díjat idén Sinkó Zoltán az Atalian Magyarország vagyonőre vehette át.

kapcsolódó cikkek:

IV. MBF konferencia

Adatvédelmi szakmai konferencia az ELTE-n Adatvédelmi szakmai konferencia az ELTE-n 

Az áruvédelem titkai

Biztonság széles kitekintésben! Pillanatképek a Biztonságpiac 2015 Konferencia és Kiállításról II. rész – Logisztikai és kereskedelmi biztonság

Cias Ermo 428 pro, mikrohullámú sorompó

Kültéri védelem napelem farmokon, mikrohullámú sorompókkal I. rész

Napjainkban örvendetesen sok esetben merül fel a kültéri védelem megvalósításának ötlete, már a projektek tervezési (kezdeti) szakaszában. Cégünk, a Modern Alarm Kft. is sok megkeresést kapott, ilyen témakörben az elmúlt év során. Világszerte, szinte minden ilyen helyszínre mikrohullámú sorompóval kialakított megoldást ajánlanak, telepítenek. Fontos, hogy a rendszer stabilan működjön, a lehető legkevesebb felesleges riasztást produkálva. Téves riasztásoktól mentes rendszer kültéren nem létezik, aki ilyenre mégis a szavát adja, annak az átadási időpontra tett ígérete sem vehető komolyan.

Téves és nem kívánt riasztás – nem ugyanaz a fogalom

Tisztázzuk, hogy létezik téves riasztás és van nem kívánt riasztásis. Általában a nem kívánt riasztástól félünk és ezt hívjuk hibásan, téves riasztásnak. Ilyen esemény, amikor például egy őz téved a védett területre. Ekkor az érzékelő megfelelően teszi a dolgát, valódi riasztásról van szó, ám mi döntjük el, mit tekintünk valós riasztásnak, és mit nem. Ezt a jelzést nem kívánt riasztásnak tekintjük, noha a behatoló mérete, tömege és mozgása mégis valódi riasztást feltételezett. Ezzel szemben a téves riasztás a nem megfelelően megválasztott érzékelőből, rossz telepítésből, vagy a behatolásjelző-rendszer helytelen kezeléséből következik be. Ez utóbbiakat kell mindenképpen kivédenünk!

Mikrohullám – nem hatnak az időjárási körülmények.

A napelem farmok általában nagy alapterületűek, lakott területektől távoliak. Ilyen helyeken számítani kell a szélsőséges és mostoha időjárási körülményekre. Ha infrasorompóval kívánnánk védeni a területet, azt például fűteni kellene, a megfelelő működés érdekében. Ha a fűtést még szünetmentesíteni is kellene, akkor nem csak a villanyszámla lenne magas (évi kb. 2000 Ft/szakasz), de a négyévente esedékes akkucsere is vinné a pénzt. Mikrohullámú sorompóknál nincs szükség fűtésre, nem okoz gondot az érzékelő működésében a szél, a köd, az eső, vagy a hóesés. Azonban van pár dolog, amit figyelembe kell venni a tervezésnél.

Az érzékelés alapja a térkitöltés.

A mikrohullámú sorompók érzékelése nem tisztán vonali, hanem térkitöltéses. Az érzékelési teret, mint egy elnyújtott szivart képzelhetjük el. Ennek a magassága, szélessége és alakja, az antenna kialakításától és a mikrohullámú frekvenciától függ.

Érzékelési tér mikrohullámú érzékelőnél.

Érzékelési tér mikrohullámú érzékelőnél


Fontos, hogy az érzékelési tér teljes szélességében ne legyenek mozgó tárgyak és a talajnövényzetetis karban kell tartani (max. 15-20 cm magas fű, gaz lehet). Nem lóghat bele az érzékelési térbe a kerítés és nem futhat tökéletesen párhuzamosan sem a kerítéssel (2-3°-os elhajlás szükséges). Mivel az adó- és a vevőfejnél is kialakul egy-egy holttér, ahol nem érzékeli a behatolót az eszköz, ezért ezt érdemes az érzékelőpárok átlapolásával kiiktatni.
Bár a mikrohullámú sorompók akár 500 m hosszú érzékelési távolságon is kiváló teljesítményt nyújtanak, mégis érdemes a védendő területet zónákra osztanunk, hogy a járőrök, vagy a kivonuló szolgálat minél pontosabb információval rendelkezzen a behatolás helyéről, összhangban a videorendszer lehetőségeivel.

Egy X-sávon működő, normál, parabolaantennás mikrohullámú sorompó érzékelési terének átlagos szélessége 4-6 m (a legszélesebb ponton), magassága pedig 2,5-4,5 m (típustól függően), amihez kb. 5 m hosszú holttér tartozik, az adó- és vevőfejnél is. Ez egy 120 méteres távon használható eszköznél már 6 méterre adódik.

Az érzékelés holt tere

Az érzékelés holt tere

Cél a minél kevesebb nem kívánt riasztás.

Mivel ezeken a területek többnyire nincs 24 órás személyi felügyelet, fontos, hogy minél kevesebbnem kívánt riasztással működjön a rendszer. Érdemes tehát jó kiértékelő algoritmussal rendelkező érzékelőt választani, mint amilyen például a CIAS gyár ERMO 482XPRO sorozata. A Fuzzy Logic-on alapuló, 256 tárolt mintát összehasonlító analitika képes kiszűrni például a madarak átrepülését, még akkor is, ha az át is lépné a riasztási küszöböt. Ugyanakkor olyan behatolásoknál is jelez, amik esetleg nem érik el a küszöbértéket (pl. lassú átkúszás a védett téren). Távolról, szoftverrel, egyszerűen és pontosan állítható be az eszköz, ami kényelmes és biztos telepítést tesz lehetővé.

A mikrohullámú sorompók előnyei a napelem farmokon

  1. Nincs rá hatással az időjárás
  2. Figyelemre méltóan alacsony a nem kívánt riasztások száma
  3. Nem csupán vonali az érzékelés, de térkitöltéses is (volumetrikus)
  4. Szoftveres beállítás, távkarbantartás, tárolható beállítási profilok (CIAS eszközöknél)
  5. Egyszerű telepítés

Egyetlen hátránya az infrasorompóval szemben az érzékelési tér szélessége, ezért is fontos, hogy a tervezés minél korábbi szakaszában bekapcsolódjon egy vagyonvédelmi tervező is a munkába, hogy a szükséges kiürített tér rendelkezésre álljon az eszközök számára. Ha ez a tér adott, akkor egy megfelelően beállított érzékelő pár akár évi 1 (!) téves riasztással is működhet.
Az érzékelők integrációjáról, IP-kamerákhoz illesztéséről, kábelezéséről zavar teli környezetben témakörökről cikkünk második részében olvashatnak majd.

kapcsolódó cikkek:

A „ botlózsinórtól a mikrohullámig ” kültéri védelmi nap a Modern Alarmnál

Térfigyelés 2014! Eredmények-kétségek.

Objektumok külső gyűrűje védelmének megszervezése

Mozgó megfigyelés – egysínű pályán

RoboGuard – önjáró kerületvédelmi megfigyelő robot

Forradalmian új termékkel jelentkezett a paicon a Senstar Security. A RoboGuard egy mozgékony megfigyelőrobot, mely egysínű pályán mozogva folyamatosan őrjáratozik a védett kerítésvonal mentén, biztosítva a kerítés sértetlenségét. A robot azonnal képes reagálni a feltételezett behatolási eseményekre, amelyeket a Senstar fejlett kerületvédelmi behatolásjelző rendszerének (PIDS) detektorai észlelnek. A teljes rendszer 1 km-es kerítésszakasz felügyeletére alkalmas, önjáró robotokból és egymástól 1-2 km távolságban elhelyezett dokkoló állomásokból áll. A dokkoló állomás, két szomszédos megfigyelőrobot számára biztosít csereakkumulátort és Wi-Fi kommunikációt, valamint feltölti a lemerült akkumulátort.

Tekintse meg kapcsolódó videónkat ITT!

Azonnal a behatolás helyszínén terem!

A Roboguard két működési móddal rendelkezik: az egyik a normál őrjárati mód, mely során a robot folyamatosan megfigyeli a védendő kerítésvonalat és anomáliákat, gyanús objektumokat vagy a kerítésbe vágott lyukakat keres, a másik az azonnali reagálási mód, mely során rögtön a behatolási riasztás helyszínére „siet”.
Bízvást állíthatjuk, hogy robotunk sohasem fárad el és mindig éber, így ideális megoldás ember nélküli telephelyek távfelügyeletére, ahol az élőerős őrség nem lenne megoldható, vagy nem lenne rentábilis. A RoboGuard hatékonyan segítheti az őrség munkáját repülőtereken, kikötőkben, katonai bázisokon, ha nincs elég erőforrás, hogy biztosítsák a kellően gyors reakcióidőt. A RoboGuard használható a kerítésvonal rendszeres ellenőrzésére, ami elengedhetetlen a kerület biztonságának biztosításához.
A RoboGuard a Senstar Security Management System (SMS) szoftveren keresztül vezérelhető, problémamentes integrációt biztosítva a világ legnagyobb kerületvédelmi termékcsaládjával és számos videomegfigyelő rendszerrel.

RoboGuard –  önjáró kerületvédelmi megfigyelő robotA legfontosabb tulajdonságok és paraméterek.

Önjáró megfigyelő robot

  • Automatikus, vagy kézi vezérlés
  • Akár 30 km/órás sebesség
  • Robotonként 1 km-es megfigyelési terület
  • Akkumulátoros tápellátás
  • Wi-fi kommunikáció

Innovatív, költséghatékony megoldás a távoli, nem emberes telephelyek és hosszú kerítésvonalak esetén

  • A kerítéshibák és közeli, gyanús tárgyak lézeres detektálása
  • A vélt behatolások gyors felderítése

Számos kiegészítő eszköz, csatolható a technikához.

  • 3D LIDAR-ként (Fény alapú radar) működő lézerszkenner a kerítésvonal vizsgálatához
  • Fix kamera infravörös megvilágítással,  a kistávolságú megfigyeléshez és fenyegetés azonosításhoz.
  • Infravörös megvilágítással ellátott PTZ kamera, a közepes távolságú megfigyeléshez és célkövetéshez.
  • Kétirányú hangosbeszélő, a megfigyelőterem és a feltételezett behatoló közötti kommunikációhoz.

Az eszköz magyarországi forgalmazója az Erando Kft. Készséggel állnak rendelkezésre, az érdeklődők számára.

www.erando.hu

kapcsolódó cikkek:

Kamera „gránát” – dobd be, mielőtt bemennél Kamera „gránát” – dobd be, mielőtt bemennél 

Tűzvédelmi felderítő robot

szamitogepes bunozes- it biztonsag

2015. Frontvonalban az IT biztonság!

Földünkön napjainkban legalább 1 milliárd informatikai eszköz van forgalomba (ideértve az okos eszközöket is), dinamikusan növekvő tendenciában. 2020-ra 7.7 milliárdra nőhet a népesség, közel 50 milliárd internetes kapcsolat mellett. Az ITbűnözéssel szembeni folyamatos harc tehát nélkülözhetetlen. Előtérben a kiberbiztonság, de kulcsfontosságú a vállalatok érő belső fenyegetésekkel szembeni tudatos védekezés is.

Számítógépek és okostelefonok egyaránt veszélyben!

Az elektronikus vagyonvédelem területén is az adattárolás és a továbbítás, természetesen informatikai alapon történik, így bármilyen színvonalú és hatékonyságú rendszer működését jelentősen veszélyeztetni lehet (de akár hatástalanítani is),  jól célzott hacker támadásokkal.  Sajnos az információs rendszereket egyre gyakrabban érik sokféle irányból biztonsági fenyegetések, legyen az gazdasági hírszerzés, ipari kémkedés, vírus, számítógépes betörés, szolgáltatás bénítás-akadályozás, csalás, szabotázs, adathalászat, stb. 

A kiberbűnözés elleni védekezésben ezért alapvető feladat az adatok tárolása és adatátvitel közbeni védelem. Változatlanul fontos ugyanakkor a klasszikus vírusok (romboló programok) elleni védekezés. Ezeken a területeken megbízható, minőségi versenyképes szolgáltatásokat kell nyújtani a felhasználóknak. Közel naprakész módon válik nélkülözhetetlenné a kártevők beazonosítása, illetve a vírusvédelmi rendszerek folyamatos fejlesztése, tesztelése, minősítése. Ez annál inkább kiemelt szempont, mert a G Data prognózisa szerint, idén a számítógépeket és okostelefonokat egyaránt fertőző kártékony programok terjedésére lehet számítani.

Az IDC számításai szerint 2015-ben a mobil telefon eladás robbanása várható.  Előrejelzésük szerint összesen egymilliárd android alapú okostelefon kerül értékesítésre, ez pedig előrevetíti a kiberbűnözés irányának idei tendenciáját.

vírus

Belső veszélyeztetettségek a vállalatoknál

Meglepő vélemény! Az IT-biztonsági szakemberek tapasztalatai szerint a rosszindulatú belső személyek, munkatársak vagy alvállalkozók tevékenysége még a kibertámadásoknál is nagyobb veszélyt jelenthet a cégek számára. Nagyon fontos ezért kiemelt figyelmet fordítani az adminisztrátori ( rendszergazda) jogok kiosztására, kezelésére és monitorozására.  Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy a vállatok jelentős számánál nem történik meg a terület szabályozása, ellenőrzése. A NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet a napokban publikálta vázlatosan és lényegre törő módon a legfontosabb teendőket, melyek elősegíthetik a kockázatok csökkentését.  Nézzük melyek ezek.

A legjelentősebb kockázatok felmérése.

Át kell tekinteni az eddigiekben kibocsátásra került kiemelt jogosultságokat. Két kritikus területre különös figyelemmel, ezek a személyazonosságokat tároló adatbázisok, valamint a szerver- és rendszerfelügyeleti jogosultságok.

Korlátoznunk kell a kiemelt felhasználók számát!

Ellenőriznünk kell rendszeresen a hozzáférési jogosultságokat, azaz csak olyan hozzáférésekkel rendelkezzenek az alkalmazottak, amelyekre a munkájukhoz valóban szükség van! Egyben ismét célszerű új koncepció keretében, ismételten átgondolni a jogosultságok engedélyezését és kiosztását, illetve gondoskodni azok visszavonásáról, amikor már nincs rájuk szükség.

Korlátozzuk, a teljes hozzáférések körét!

A vállalatoknál túl sokan rendelkeznek mindenre kiterjedő „super user” engedéllyel olyan esetekben is, ahol az adott munkakőrhöz ez egyébként nem lenne indokolt. Itt célszerű a felülvizsgálat és a jogkörök a tényleges feladatok elvégzéséhez igazodó módosítása (leginkább szűkítése).

Monitorozzuk a tevékenységeket!

Megfigyelésekkel kell kontrolálni a működést. Ezzel nemcsak a kiemelt jogkörökkel rendelkező alkalmazottakat ellenőrizzük, de az esetleges külső támadókat is kiszűrhetjük. Napjainkban ugyanis a támadók gyakran alkalmazzák azt a módszert, hogy belső felhasználónak álcázzák magukat, és a rendszerbe bejutva a rendszergazdák vagy más privilegizált felhasználók szintjére emelik saját jogosultságait. Ilyen hozzáféréssel felruházva már könnyedén ellophatják a kiszemelt adatokat, vagy egyéb módokon is kárt okozhatnak.

Használjunk dedikált eszközt!

Az adminisztrátori és egyéb kiemelt tevékenységek ellenőrzésére és kezelésére több különféle megoldás is elérhető a piacon. A Cég saját fejlesztésére hívja fel a figyelmet. A NetIQ Privileged User Manager rendszer egyszerűen és gyorsan bevezethető és használható, automatikus riasztást küld, bármilyen gyanús tevékenységről.

kapcsolódó cikkek:

IT biztonsági trendek

Mire jók a sérülékenységi vizsgálatok?

Védd magad – és az adataidat!

Az okostelefonos alkalmazások veszélyei

Szerverterem

Fókuszban a szervertermek védelme

A szervertermekben okozott károk jelentősen nehezíthetik az üzemszerű működést, gyakran komoly direkt és járulékos veszteségeket okozva. Megkerülhetetlen feladat, tehát a kockázatok felmérése és hatékony védekezési stratégia kidolgozása. Ebben nyújt segítséget,széleskörű szolgáltatásaival a Pentolt Kft. (tovább…)

Az Axis Communication a „Roadshow 2014”

Az Axis Communication a „Roadshow 2014” rendezvénye keretében mutatta be legújabb megoldásait, céljait

Az Axis Communications november 11-én és 13-án, két helyszínen, Budapesten és Debrecenben tartotta meg vállalati Roadshow-ját, melynek keretén belül bemutatta a vállalat legújabb fejlesztéseit, illetve stratégiai törekvéseit. A rendezvényen az érdeklődők a vállalat partnereinek esettanulmányain és előadásain keresztül megismerhették az Axis intelligens biztonsági megoldásait, valamint innovatív hálózati termékeit.

Közterületek és kritikus infrastruktúrák védelme

A vállalat a napokban tartotta meg éves, vállalati Roadshow-ját immáron két helyszínen, amelyekre közel 100 szakmai partner, rendszerintegrátor és biztonsági szakember látogatott ki a két nap során. A vendégek megismerhették az Axis innovatív megoldásait, valamint a közterület-felügyeletek munkáját és fontosságát. A közel teltházas rendezvények központi témái a szakmát széleskörűen foglalkoztató aktuális témaként a közterületek, illetve a kritikus infrastruktúrák védelme és megfigyelése volt.

„A hazai piac nagyon fontos a vállalatunk számára, hiszen Magyarország Közép-Európa egyik leggyorsabban növekvő területe köszönhetően forgalmazóink, az Anixter és az Aspectis munkájának. A rendezvény népszerűsége is ezt támasztja alá, hiszen stratégiai partnereink számos fontos esettanulmányon keresztül mutatták be, hogy a biztonság a XXI. században elengedhetetlen, legyen szó éppen a Mátyás-templom biztonságvédelmi rendszerének kiépítéséről vagy az M5 autópálya felügyeletéről. Ezek a projektek mind azt bizonyítják, hogy igenis szükség van fejlett, innovatív és komplex biztonsági megoldásokra.” – mondta Marketa Bauerova, az Axis Communications Közép-és Kelet Európáért felelős kereskedelmi menedzsere.

Az eseményen az Axis Communications számos díjat osztott ki partnerei és viszonteladói között. A budapesti roadshow keretén belül az Erando Kft. kapta az Innovatív Megoldások Díját, míg a TVT Vagyonvédelmi Zrt. a High-Growth Partner díját vihette haza. A debreceni roadshow Innovatív Megoldások Díját az AGIS kapta, míg a DIGITAL Kft. a High-Growth Partner díjat vehette át.

Kapcsolódó cikkek:

Az Aspectis Kft meghívja Önt az AXIS ROADSHOW 2014 rendezvényeire

Samsung Techwin 1 napos tanfolyam az Aspectis szervezésében

Új hír a Samsung Techwin WiseNetIII termékeiről

Vadonatúj fix dóm termékcsalád a legmodernebb tudással felvértezve – AXIS Q35

Lap teteje