…tán mégsem? Igazából ez a kérdés motoszkál bennem szeptember 30. óta, mikoris felléptem a Németországból távozó repülőjárat fedélzetére. Elvitathatatlan, hogy 1040 kiállító európai (sőt világ) szinten – különösen egy biztonságtechnikai kiállítás esetén – fejbevágó mennyiség. Mégis, bennem maradt egy kis tüske, ami azóta is birizgál.
A kiállításról tényszerűen
Mivel 1040 kiállítót nem lehet részletesen bemutatni, beszámolóm jelentős része szubjektív preferenciáimat, meglátásaimat és véleményemet tükrözi majd. Ennek ellensúlyozására, az elején szeretném megosztani a nyájas olvasóval a lenyűgöző tényeket.
Tehát, mint már többször is említettem, 45 ország 1040 szervezete (gyártók/rendszerintegrátorok/sajtó/stb.) érezte úgy, hogy mindenképpen érdemes kiállítania idén (is) Essenben.
Persze, egy kiállítás szempontjából a látogatói világ legalább ennyire fontos. 119 országból kb. 40 000-en voltak kíváncsiak, mit nyújthat számukra az idei show. Aki arra gondol, hogy ebbe beleértendő a diákok és töltelék meghívottak tömege, annak majdnem igaza van. Voltak diákok (láttam), de a látogatók 99.5 százalékát (hivatalos adat) a szűken vett szakmai érdeklődők tették ki.
Az már csak hab a tortán, hogy a látogatók kb. negyede rögvest megrendelést is hagyott a standok egyikén-másikán. A hivatalos tájékoztatás szerint, a kiállítók 60%-a számol rövidtávú megtérüléssel az idei „essen-költségeiket” tekintve. Ennek hátterében az is állhat, hogy csak a német biztonságtechnikai piac mérete 14.5 milliárd Euro. Hozzávetőleg…
Nem tartozik szorosan a témához, de az idén kezdődött el a kiállítási terület felújítása. 2018-ban – bár a fejlesztési folyamat 2019-ig tart – már egy jelentősen megújult, a kor követelményeihez igazodó helyszín várja a kiállítókat és látogatókat. Legalább is a hivatalos álláspont ez.
Kiállítási impressziók
Voltam bátor azt írni, hogy 1040 kiállítót nem lehetséges kielemezni. Nézzük akkor a továbbiakba szubjektív élményeimet. Külön kérés volt felém, hogy ha lehet, ne vigyem túlzásba a CCTV emlegetését útinaplóm fejezeteiben. Én próbáltam, de a klasszikussal élve: „nehéz az faluhelyen!”
Fenntartva magamnak a tévedés jogát, világrengető újdonságok az idén (sem) szerepeltek a kiállításon. Sőt, maga a „termék” is sok esetben háttérbe került a „megoldással” szemben, de erről egy picit később.
A kiállítás alapelve nem igazán változott. Továbbra is igyekeztek (több-kevesebb sikerrel) a 6 klasszikus esseni oszlop között elosztani a kiállítási területet. Ezek név szerint, az elektronikus biztonságtechnika, mechanikus biztonságtechnika, tűzvédelem, IT-biztonság, kültéri védelem, szolgáltatások.
Az előbbi felosztás – némi ráhagyással – észrevehető volt, de a gyártók azért nem tették egyszerűvé a naív látogatók életét. Példának okáért, már nem egy mechanikus eszközöket gyártó cég vett fel a palettájára elektronikus eszközöket; s akkor még nem beszéltem az okos-zárak számos variációjáról, pillanatnyilag a „minek nevezzelek” kategóriát gyarapítja.
Az már csak hab a tortán, hogy ismert CCTV gyártók tesznek kirándulást alternatív területekre. Ilyen a Hikvision a nemrégiben felvásárolt Pyronix behatolásjelző családjával, vagy az Axis és a Panasonic kiruccanása a beléptető eszközök világába.
A dolgot tovább bonyolította, hogy a kiállítók jelentős része igyekezett valamilyen funkcionális megoldásba csomagolni kínálatát. Úgymint:
- Smart Home
- Smart Cities
- Logisztika
- Kereskedelem
- Fuvarozás
- Stb.
Értem én, értem, bizony kell ez a célirányos fejbevésés, annak érdekében, hogy a végfelhasználók (és rendszerintegrátorok) észrevegyék, „jé, ez erre is jó!” Azonban a mezei, még a termékalapú megközelítésen nevelkedett „vénember” számára ez egy kicsit megnehezítette a tájékozódást. Extrém példaként hoznám elő a Hanwha Techwint (leánykori nevén Samsung Techwin), aki annyira komolyan vette a megoldás-centrikusságot, hogy alig észrevehetően meghúzódott egy rendszerintegrátor standján. Persze, mint kiállító szerepelt a listán, vagy 15x mentem el mellette, míg sikerült észrevennem.
Meglehetősen magas arányban képviseltették magukat a közepes és nagyobb telepítő/rendszerintegrátor cégek. Bár az igazán nagy IT gyártók (pl. WD a HDD gyártók közül) nem állítottak standot, azért az informatikai szektor erősen képviselte magát kisebb hálózati elem gyártók (pl. PoE switch-ek); valamint tárolási, jelátviteli és IT-biztonsági megoldásokban utazókon keresztül.
A nagy, nemzeti összeborulásokat csak két esetben találtam szándékosan tervezettnek. Az egyik az Egyesült Királyság – szinte már szokásosnak tekinthető – szigete. Fantasztikus termékeket és szolgáltatásokat felsorakoztatva, a magyar pénztárcának fantasztikusnak tűnő áron. Találtam ott az érzékelő tesztertől, a különböző CCTV megoldásokon át, a jelátviteli megoldásokig rengeteg szépet és jót. Csak kiragadva egy példát, az NVT PHYBRIDGE FLEX switche azt ígéri (na jó, a gyártó), hogy akár 500m-re is képes elvinni a tápot. Ez persze, nem a standard PoE szabvány, és a végponton kell egy adapter is, de adott projektekhez hasznos lehet, ha megvan hozzá az anyagi fedezet.
A másik, határozottan nagyobb szigetet az egyszerűség kedvéért China Townnak kereszteltem el. Szerintem, a név magáért beszél. Ami viszont meglepő volt (bár lehet, mégsem), a már szinte kongó utcák, az amúgy eléggé vendégbő kiállításon.
A továbbiakban, magamnak is egy kicsit segítve, igyekszem pontokba és területekbe szedni, mindazon termékeket és szolgáltatásokat, melyeknek sikerült áttörniük az érdeklődési-küszöbömet.