Arc alapú azonosítás a biometriában

Az arcot formája és hőképe alapján lehet azonosítani, de érdekes lehetőség lehet a fül alapú azonosítás is a biometriában.

Arc alapú azonosítás a látható fénytartományban

Az arcfelismerés „passzív” azonosítás, mivel nem igényli az ember aktív részvételét, mint a kézgeometria- vagy az ujjnyomat-ellenőrzés. Diszkrét jellege lehetővé teszi a széleskörű felhasználását megfigyelő és biztonsági rendszerekben.

Ezek a rendszerek képesek

  • az arcot felismeri,
  • a képet rögzíteni és
  • megfelelő eljárással a mintával összehasonlítani a tárolt értékekkel.

Ez lehetővé teszi magának a célszemélynek az azonosítását, illetve követését az adott területen.

Az arcfelismerésben alapvetően kétféle módszer terjedt el:

  • Minta alapú: az arc vagy az arcrészletek – szem, ajkak, orr – képének korrelációját vizsgálják. Ennek lényege, hogy az arc globális tulajdonságait vetik össze a tárolt mintával.
  • Geometriai: az arc különböző részleteinek – szem, ajkak, orr, áll stb. – egymáshoz képesti elhelyezkedését és méretét elemzik.

Fontos geometriai paraméterek:

  • a jobb és a bal szem két szélső pontja,
  • a jobb és a bal orrcimpa két szélső pontja,
  • a száj középpontja (stabilabb, mint a két szélső pont),
  • az áll jobb és bal sarkának vízszintes pozíciója,
  • az áll közepének függőleges pozíciója,
  • a jobb (bal) szemöldök függőleges pozíciója,
  • a jobb (bal) fülcimpa vízszintes pozíciója.

Az arc felismerése

Az arc detektálása – hogy egy adott képen elektronikusan megtaláljuk – komoly feladatnak számít. A fejlettebb megfigyelő rendszerek, amelyek kamerái nagyfelbontásúak, illetve pozícionálhatók, képesek az arcról éles, pontos, közeli felvételt automatikusan rögzíteni.

Az arcdetektálásnak két fázisa van:

  • az első a keresés, amikor az arc jellegzetességét keresi, majd
  • a második fázisban, az ellenőrzés során elveti a követelményeknek nem megfelelő képeket.

Ezek a követelmények az arcokra jellemző vonások. A keresés legtöbbször az egészséges emberi bőr olyan színkódja alapján történik, amely nem fordul elő más tárgyakon. A bőrszínben a domináns a vörös és a zöld alapszín, a keresés a három alapszínből előállított vörös és zöld komponensek alapján történik. A megtalált, jelölt felületeket ezek után ellenőzi a szoftver aszerint, hogy az arcokra jellemző vonásokkal rendelkeznek-e vagy sem, és a téves képeket elveti. Az ellenőrzéskor különböző színre és mintázatra támaszkodó módszereket is alkalmazhat a rendszer.

Az ellenőrzés két leggyakoribb módszere:

  • Szín alapú ellenőrzés: a bőrszín színkülönbségeire épít, mivel a bőrszínnek homogén színkülönbségi értékei vannak. Az előbbiekből következően arcfelület csak az lehet, ahol bármely két alapszín közötti különbség adott értékhatáron belül van.
  • Mintázat alapú ellenőrzés: az ellenőrzések sötét foltokat keres az adott felületen (szem, száj stb.). Az egyik leggyakoribb módszer, ha horizontális hisztogramot veszünk fel, vagyis megvizsgáljuk, hogy egy adott sor a felvételen átlagosan milyen világossággal rendelkezik. Miután például a szem és a száj sötét, ezért ezek lokális szélsőértékként jelentkezve lehetővé teszik a két testrész függőleges pozíciójának meghatározását.

Amennyiben megvan az arcot tartalmazó kép akkor már a rendszermodell alapján történik a minta vizsgálata. [1]

Arc alapú azonosítás a nem látható, infratartományban

Az arcthermogramm olyan felvétel, amely infrakamerával készítenek végigpásztázva az arcot, és annak hőtérképét mutatja. A kép egyedi, így kombinálva nagybonyolultságú mintaazonosító algoritmussal – ez ellenőrzi a relatív hőmérsékletkülönbségeket az arcon –, olyan technikát kínál, amely független a kortól, az egészségi állapottól, de még a test hőmérsékletétől is. Az egypetéjű ikreknek nem egyforma az erezetük az arcukon, ezért a kialakuló hőkép sem lehet egyforma. Az arcthermogramm teljes sötétségben is képes az azonosításra. Hátránya, hogy érzékeny a háttérben lévő hősugárzására.

Arcfelismerés a biometriában

Napszemüveges arc hőképe

Fül alapú azonosítás

A fül alapú azonosítás a biometria új ága lehet, lévén, eddig ilyen eszközt még nem fejlesztettek ki [2]. Az azonosítás előfeltétele az, hogy a fülről megfelelő felbontású képet lehessen felvenni – akár távolról is –, ez néha nehézségekbe ütközik. Elég arra gondolnunk, hogy a legtöbb ember fülét részben vagy egészben haj takarja, vagy az illető például sapkát hord, így az álcázás könnyen megoldható.

Arcfelismerés a biometriában

Fül hőképe

Számos módszert alakítottak ki a már felvett kép feldolgozására, csak felsorolásszerűen és a teljesség igénye nélkül:

  • manuális (távolságok mérése 3 mm-es pontossággal adott pontból kiindulva),
  • Voronoi diagram,
  • erőtér transzformáció,
  • hőkép,
  • aktív kontúr stb.

Abban az esetben, ha a fülnek csak kis részlete takart, lehetőség van a haj felismerésére és a képből való szűrésére, például hőkép segítségével.

Értékelés a hét alapelv alapján:

 

 

Látható tartomány

Nem látható tartomány

Egyetemesség

mindenkinek van

mindenkinek van

Egyediség

teljesen egyedi / kivéve az egypetéjű ikrek

teljesen egyedi

Állandóság

középtávon állandó

középtávon állandó

Mérhetőség

nem kell különleges eszköz

infrakamera szükséges

Teljesítmény

aránylag mérsékelt

aránylag mérsékelt

Megtéveszthetőség

nehezen megtéveszthető

nehezen megtéveszthető

Elfogadhatóság

passzív mód

passzív mód

Felhasznált irodalom:

[1] Prof. Dr. Kovács Tibor: Biometrikus azonosítás, Digitális jegyzet, ÓE, Budapest, 2010.

[2] Árendás Csaba, Bachraty Gergely, Jeges Ernő, Körmöczi Csaba, Molnár Roland, Barczikay Péter, Demcu Karolina, Csurgay Péter, Szász Olivér, Máté László, Dr. Nehéz-Posony Márton, Tizedes László, Veresegyházi Zsolt:
Integrált biometrikus azonosító rendszerek (Irodalomkutatás kötet), 2005.
(http://www.mit.bme.hu/research/search/downloads/ibar/Irodalomkutatas.pdf)
(Letöltve: 2010. június 11. 13:10)

Részlet Rozsnyay András Biometrikus azonosítás alkalmazásának lehetőségei a Magyar Honvédség objektumaiban című szakdolgozatából. (Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Bolyai János Katonai Műszaki Kar, Gépészmérnöki, Biztonságtechnikai és Minőségügyi Tanszék, Budapest, 2010)

 

Vélemény, hozzászólás?