A kiberbűnözés elleni védekezésben ezért alapvető feladat az adatok tárolása és adatátvitel közbeni védelem. Változatlanul fontos ugyanakkor a klasszikus vírusok (romboló programok) elleni védekezés. Ezeken a területeken megbízható, minőségi versenyképes szolgáltatásokat kell nyújtani a felhasználóknak. Közel naprakész módon válik nélkülözhetetlenné a kártevők beazonosítása, illetve a vírusvédelmi rendszerek folyamatos fejlesztése, tesztelése, minősítése. Ez annál inkább kiemelt szempont, mert a G Data prognózisa szerint, idén a számítógépeket és okostelefonokat egyaránt fertőző kártékony programok terjedésére lehet számítani.
Az IDC számításai szerint 2015-ben a mobil telefon eladás robbanása várható. Előrejelzésük szerint összesen egymilliárd android alapú okostelefon kerül értékesítésre, ez pedig előrevetíti a kiberbűnözés irányának idei tendenciáját.
Belső veszélyeztetettségek a vállalatoknál
Meglepő vélemény! Az IT-biztonsági szakemberek tapasztalatai szerint a rosszindulatú belső személyek, munkatársak vagy alvállalkozók tevékenysége még a kibertámadásoknál is nagyobb veszélyt jelenthet a cégek számára. Nagyon fontos ezért kiemelt figyelmet fordítani az adminisztrátori ( rendszergazda) jogok kiosztására, kezelésére és monitorozására. Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy a vállatok jelentős számánál nem történik meg a terület szabályozása, ellenőrzése. A NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet a napokban publikálta vázlatosan és lényegre törő módon a legfontosabb teendőket, melyek elősegíthetik a kockázatok csökkentését. Nézzük melyek ezek.
A legjelentősebb kockázatok felmérése.
Át kell tekinteni az eddigiekben kibocsátásra került kiemelt jogosultságokat. Két kritikus területre különös figyelemmel, ezek a személyazonosságokat tároló adatbázisok, valamint a szerver- és rendszerfelügyeleti jogosultságok.
Korlátoznunk kell a kiemelt felhasználók számát!
Ellenőriznünk kell rendszeresen a hozzáférési jogosultságokat, azaz csak olyan hozzáférésekkel rendelkezzenek az alkalmazottak, amelyekre a munkájukhoz valóban szükség van! Egyben ismét célszerű új koncepció keretében, ismételten átgondolni a jogosultságok engedélyezését és kiosztását, illetve gondoskodni azok visszavonásáról, amikor már nincs rájuk szükség.
Korlátozzuk, a teljes hozzáférések körét!
A vállalatoknál túl sokan rendelkeznek mindenre kiterjedő „super user” engedéllyel olyan esetekben is, ahol az adott munkakőrhöz ez egyébként nem lenne indokolt. Itt célszerű a felülvizsgálat és a jogkörök a tényleges feladatok elvégzéséhez igazodó módosítása (leginkább szűkítése).
Monitorozzuk a tevékenységeket!
Megfigyelésekkel kell kontrolálni a működést. Ezzel nemcsak a kiemelt jogkörökkel rendelkező alkalmazottakat ellenőrizzük, de az esetleges külső támadókat is kiszűrhetjük. Napjainkban ugyanis a támadók gyakran alkalmazzák azt a módszert, hogy belső felhasználónak álcázzák magukat, és a rendszerbe bejutva a rendszergazdák vagy más privilegizált felhasználók szintjére emelik saját jogosultságait. Ilyen hozzáféréssel felruházva már könnyedén ellophatják a kiszemelt adatokat, vagy egyéb módokon is kárt okozhatnak.
Használjunk dedikált eszközt!
Az adminisztrátori és egyéb kiemelt tevékenységek ellenőrzésére és kezelésére több különféle megoldás is elérhető a piacon. A Cég saját fejlesztésére hívja fel a figyelmet. A NetIQ Privileged User Manager rendszer egyszerűen és gyorsan bevezethető és használható, automatikus riasztást küld, bármilyen gyanús tevékenységről.
kapcsolódó cikkek:
IT biztonsági trendek
Mire jók a sérülékenységi vizsgálatok?
Védd magad – és az adataidat!
Az okostelefonos alkalmazások veszélyei