Észrevétlen adatlopás a képernyő fényerő modulációja útján! – Nem feltétlenül Sci-Fi

Elsőre talán irreálisnak tűnik, és nem is egyszerű megvalósítani, de videóval is bizonyították kutatók, hogy a képernyőn keresztül lényegében észrevétlenül lehet érzékeny információkat szivárogtatni egy izolált, semmiféle külső kapcsolattal nem rendelkező számítógépről. És még az elején tisztázzuk: nem a képernyőre kiírt információkat lopják el, hanem a gépen lévő bármilyen érzékeny adatot.

Forrás: theackernews.com

Forrás: theackernews.com

Észrevétlen adatlopás

A The Hacker News beszámolója szerint az izraeli Ben Gurion Egyetem kiberbiztonsági kutatóközpontjában dolgozták ki a módszert, amely a képernyő fényerejének modulációjával mintegy lemorzézza a gépen tárolt információkat.

Vírus, kamera, visszafejtő szoftver

A folyamat azonban valóban bonyolult, éppen ezért nem is valószínű, hogy a hétköznapi embereket veszélyezteti, és a védekezés is viszonylag egyszerű. Ugyanakkor fontos gazdasági vagy katonai célpontok esetében bőven megérheti a befektetést.

A kutatók abból indultak ki, hogy a szigorúan védett helyszíneken az ott folyó tevékenységet több kamera is figyeli, melyek valamilyen hálózatra kapcsolódva monitorozzák a helyiségben folyó tevékenységet. Ha van olyan kamera, amelynek van rálátása az izolált gép képernyőjére, a támadónak szinte már nyert ügye van.

Kell a beépített ember (social engineering)

Első lépés a legnehezebb: valamilyen social engineering módszerrel rá kell venni egy belső embert, hogy tudtán kívül juttasson be egy kártékony programot a megcélzott izolált számítógépbe.

A kártékony program végzi a munka dandárját. Első lépésben a megszerzett információt bájtfolyammá alakítja. Utána pedig a gép előtt ülő felhasználó számára láthatatlan módon, a képernyő fényerejét modulálja úgy, hogy az bináris kódokat (0 és 1) mutat, és ezzel a módszerrel “ír ki” adatokat, teljes fájlokat, képeket, titkosítási kulcsokat, jelszavakat stb. a képernyőre.

A képernyő előtt ülő felhasználó két okból sem érzékeli a változást. Egyrészt mert a kártékony program az LCD kijelzők pixeleinek RGB összetevőit csak kis mértékben módosítja, másrészt a moduláció hatása csak rövid ideig, egy frissítési ciklus időtartamáig érvényes.

Ha a képernyőképet rögzíteni lehet videokamerával, akkor már csak a kamera hálózatába kell bejutni, hogy az információk kikerüljenek a támadóhoz. És persze kell egy speciális képfeldolgozó program is az információ dekódolásához (lásd a videót).

Forrás: thehackernews.com, bitport.hu