Defibrillátoros drónokat fejleszt magyar mérnök Németországban

A defibrillátorokkal felszerelt drónok a világ több részén is sikerrel vizsgáztak – és mentettek emberi életet. A Pécsről Németországba került Nagy Balázs egy ugyanilyen projekten dolgozik, több tucatnyi mérnökkel, fizikussal és informatikussal. Elképzeléseik között magyarországi együttműködés is szerepel.

Forrás: HORYZN

Németországban évente mintegy 75 ezer ember szenved hirtelen szívleállást. Ilyen helyzetben csakis egy dolog számít: hogy a páciens mielőbb orvosi segítséghez jusson, azzal ugyanis nagy mértékben növelhető a túlélés esélye. A szakemberek kiérkezési ideje azonban több tényezőtől is függ. És persze az sem mindegy, hova kell kivonulni, van-e forgalmi akadály, ami nehezíti a haladást.

A Müncheni Műszaki Egyetem (TUM) „HORYZN” nevű csapata e nehézségek leküzdésére szerveződött, és hogy a mentés folyamata már a mentők kiérkezése előtt megkezdődhessen. A szakértők ehhez eVTOL (electric vertical take-off and landing), azaz függőlegesen le- és felszállni képes drónokat vetnének be, melyek defibrillátort szállítanának a baleset helyszínére. Remélve, hogy az ott tartózkodók használni kezdik, és megakadályoznak egy tragédiát. Az izgalmas projekt másik érdekessége a magyar szál: a kezdeményezés mögött álló csapatot egy volt pécsi gimnazista, Nagy Balázs koordinálja.

A Team jelenlegi legfontosabb célja egy kiterjedt, elsősorban németországi tesztüzem, illetve a német légügyi szakhatóság tanúsítványának megszerzése – ezeket még idén szeretnék megvalósítani. A projekt mögé jelentős szponzorok álltak, egyúttal a német állam figyelmét is felkeltették.

A fejlesztésről ITT számol be érdekes cikkében HVG Tech rovata.