Meglepően jól irányíthatóak és sokáig egyhelyben maradnak a felderítő ballonok. A kínaiak mellett ezekkel nagy terveik vannak az amerikaiaknak is. A minap az USA légterében lelőtt kínai léggömböt többek között Montana államban észlelték, ahol az ország három nukleáris rakétasilójának egyike található a Malmstrom légibázison.
Hogy a gyűjtött vagy a megüzent információ volt-e erősebb az USA fölött szombaton lelőtt kínai felderítő léggömb esetében, az egyelőre kérdés. Ha az utóbbiról, az üzenetről volt szó, akkor a szakértői vélemények egyik iránya az: a kínaiak meg akarták mutatni, hogy ők is tudják azt, amivel az amerikaiak próbálkoznak. És még rá is erősítettek: az azonosított repülő objektum párja időközben megjelent Latin-Amerika fölött.
A nagyjából három busznyi méretű ballont korábban azért nem lőtték le, mert attól tartottak, hogy a lehulló részei sérüléseket okozhatnak. A szakértők úgy vélik, hogy az eszköz egyébként sem gyűjthet a magasból nagy jelentőségű információkat.
A katonai – főképp felderítő, de másra is alkalmas – léggömbök épp reneszánszukat élik. Most derül ki, hogy a műholdak mellett mennyire jó szolgálatot tesz a több évszázados találmány is. Az előnyök közé tartozik, hogy sokkal olcsóbb a műholdakhoz, vagy a kémrepülőgépekhez képest. Ez a békeidős költségvetésben is számít, élesben pedig nagy különbség, hogy repülőgépet veszít-e el valaki vagy léggömböt.