Egy USA-béli startup olyan megoldással kísérletezik, amelynek keretén belül drónok apró labdacsokat dobnak le bizonyos erdőrészekre, amelyek a megfelelőnek ítélt pontokon tüzet „csiholnak.
Mi ez az egész? Erdőégetés erdőtűz ellen?
Rögtön az elején szögezzük le: nem fikcióról van szó, de nem is a startup vezetőinek ment el teljesen az esze. Az Egyesült Államokban a kontrollált erdőégetés bevett gyakorlat: az Erdészeti Hivatal leírása szerint az ütemezett („előírt”) égetés során egy szakértő csapat meghatározott időjárási körülmények között ellenőrzött, lokalizált erdőtüzet indít, tulajdonképpen egyfajta megújító égetésként. A leírás arra is kitér, hogy az ilyen tüzek csökkentik a szélsőséges erdőtüzeket tápláló anyagok mennyiségét és a kártevő rovarok számát, eltávolítják a nem kívánt, invazív fajokat, visszaforgatják a tápanyagokat a talajba (többek között).
Az előírt égetés az Észak-Amerikai kontinensen szó szerint évszázados hagyomány: a természetvédelmi területek fenntartásáért felelős National Park Service leírása szerint már az észak-amerikai indiánok is használták.
Hogy jönnek ide a drónok?
A nebraskai startup – az Erdészeti Hivatal által jelenleg is alkalmazott – megoldása értelemszerűen abban különbözik a hagyományos módszertől, hogy itt az emberi erőt váltják ki drónokkal. A drón által ledobott – a cég által csak sárkánytojásnak hívott – gyújtólabdacsok alacsony intenzitású tüzet indítanak a megfelelő területeken.