Közös kezdeményezés a globális AI szabványokról és irányításról

A Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO), a Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) és a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) a Szabványok Világnapján, október 14-én összefogott, hogy elindítsa a 2025-ös Nemzetközi AI Szabványügyi Csúcstalálkozót.

Forrás: ISO.org

A kezdeményezés a világvezetői által szeptemberben elfogadott Globális Digitális Megállapodást követi, és közvetlen válasz az Egyesült Nemzetek felhívására, hogy nemzetközi szabványokon keresztül javítsák a mesterséges intelligencia (AI) irányítását.

Az indiai Újdelhiben megrendezett Ötödik Globális Szabványügyi Szimpózium volt a platform a csúcstalálkozó elindításához, a nemzetközi szabványoknak a mesterséges intelligencia biztonságos, felelős és inkluzív használatának biztosításában betöltött döntő szerepének szentelt különleges ülésen.

Az IEC, az ISO és az ITU közös kezdeményezése előmozdítja az ENSZ digitális technológia és mesterséges intelligencia globális irányításának keretét, a Global Digital Compact-ot. A Megállapodás, amelyet a múlt hónapban a „Jövő Paktumának” részeként fogadtak el a világ vezetői a 2024-es ENSZ Jövő-csúcstalálkozón, rávilágít a szabványfejlesztő szervezetek közötti fokozott együttműködés szükségességére az interoperábilis mesterségesintelligencia fejlesztésének és elfogadásának előmozdítása érdekében. olyan szabványok, amelyek tiszteletben tartják a biztonságot, a megbízhatóságot, a fenntarthatóságot és az emberi jogokat.

A nemzetközi mesterségesintelligencia-szabványügyi csúcstalálkozó létfontosságú platformként fog szolgálni a mesterséges intelligencia által támasztott összetett kihívások kezeléséhez, biztosítva, hogy szabványokat dolgozzanak ki, és továbbra is relevánsak maradjanak a mindenki számára biztonságos, átlátható és inkluzív technológiák előmozdítása érdekében.

A 2025. évi Nemzetközi AI Szabványügyi Csúcstalálkozóra 2025. december 2. és 3. között kerül sor Szöulban, és a Koreai Technológiai és Szabványügyi Ügynökség (KATS) lesz a házigazdája.

Forrás: Securityworldmarket