Tarjányi Péter biztonsági szakértő szerint „Egy falunap forgatókönyve is alaposabban foglalkozik a biztonsági kérdésekkel, mint az olimpiai pályázat”
A Price Waterhousee Coopers által készített budapesti olimpia megvalósíthatósági tanulmányából, illetve a pályázati anyagból kimaradt a biztonságra vonatkozó elemzés és tervezés. Ilyen 1972 óta nem fordult elő az olimpiai kandidálások történetében. Ma már önerőből ráadásul egyetlen rendező város, állam sem képes ezt megoldani, már a növekvő terrorkockázatra való tekintettel sem.
Elképesztő hír azért ez, nem beszélve arról, hogy a kormányzati kommunikációban mennyire fajsúlyos szerepet kapnak a terrorveszélyhez kapcsolódó kérdések. A biztonsági költségek ugyanakkor elképesztő dimenziót jelentenek. Az előző olimpiákon ez közelítette 1.6 milliárd dollárt (450 milliárd Ft), akkor mikor a hazai olimpia (egyébként vélhetően így is vastagon alultervezett költsége) jelenleg 750 milliárd forint.
Szóval, ha ez valóban igaz, akkor pestiesen szólva viccnek is rossz. Igencsak sokrétű feladatokról van itt szó, mit is jelent itt a biztonság?
- közlekedésszervezést, üzemeltetést
- egészségügyi, járványügyi előkészületeket
- a vagyonvédelem széles spektrumát. Elektronikus vagyonvédelmi rendszerek kiépítését beüzemelését (biztonsági CCTV rendszerek, beléptető technológiák, behatolásjelző rendszerek, arcfelismerő, követő programok, stb.), a humán oldal megszervezését, felkészítését (rendőrség, élőerős vagyonvédelem , a technikákat kezelő személyzet stb.)
- a terrorkockázat kezelését
Tarjányi Péter külön is hangsúlyozta a humán terület felkészítését és azon belül is a nemzetközi együttműködést. „ Fel kell készülnünk arra , hogy több ezer rendőrt kell majd kölcsönkérni a feladatok sikeres ellátására. Ők nyelveket beszélő képzett szakemberek lesznek” Ugyanúgy nyelvtudással felvértezett emberek kellene a temérdek vendég fogadásához eligazításához is.
Véleménye szerint egy népszavazás előtti szélesebb körű párbeszéd és korrektebb kormányzati kommunikáció napvilágra hozná a még nyitott kérdéseket.
Zárásként egy óvatos szerkesztői megjegyzés. Ha valóban igaz a pályázat biztonsági koncepciójának és a költségek tervezésének teljes hiánya, az bizony előre is komolytalanná teszi a hazai kandidálás sanszait.
Forrás: nepszava.hu