Idézve a Deloitte legfrissebb Technológiai, Média és Telekommunikációs Előrejelzések című kiadványának megállapításai közül. Megkezdődhet az 5G és a tanuló gépek forradalma, tovább terjednek a biometrikus biztonsági rendszerek, fél ezer milliárd dolláros lesz az IT-szolgáltatási piac. Megnő a túlterheléses (DDos típusú) kibertámadások volumene …
Terjedőben a biometrikus azonosítás
Az ujjlenyomat olvasóval ellátott eszközök száma 2017 első felében először érheti el az egy milliárdot (az aktív biometrikus érzékelők 90%-a okostelefonokba és tabletekbe lesz telepítve). Minden egyes szenzort átlagosan naponta harmincszor fogják használni, ami globálisan, egy év alatt, összesen több mint 10 ezer milliárd lenyomást jelent. Az ujjlenyomat olvasóval ellátott biometrikus szenzorok térnyerését például a kereskedelmi és pénzintézeti szektorokban, illetve az iskolákban és a kormányszervekben történő felhasználás katalizálhatja.
5G
2017-ben jelentős előrelépés várható a mobilhálózatok ötödik generációját jelentő 5G terén: a Deloitte becslései szerint 2017-ben csaknem 200 millió mobileszközben lehet majd 5G-s hálózati szabványt találni. Mindez a továbbfejlesztett 4G-s (LTE-A és LTE-A Pro) hálózatokon belül fog megvalósulni, ami az 5G bevezetéséig fenn fogja tartani stabil növekedését. Az 5G hálózatok legfontosabb előnyei között a jelentősen megnőtt adatátviteli sebességet, az alacsonyabb válaszidőt, valamint az alacsonyabb fogyasztású Dolgok Internete-eszközök és szenzorok támogatását találhatjuk.
Elképesztő méretű túlterheléses támadások jönnek
2017-ben megnő a DDos (Distributed Denial-of-Service), azaz túlterheléses típusú kibertámadások száma és mértéke, ami az alacsony szinten biztosított, Dolgok Internete-alapú eszközöknek, a tapasztalatlanabb kibertámadók számára elérhetővé tett online instrukcióknak, és a feltöltési sebességek drasztikus növekedésének, ezáltal pedig az okozott károk fokozásának is köszönhető. 2017-ben összesen több mint 10 millió ilyen típusú kibertámadás várható, egyenként átlagosan 1 terabit/másodperc mértékben.
A 2017-ben bekövetkező kibertámadások ellen egyúttal nehezebb lesz védekezni, a lehetséges megoldások között például a hálózatba kapcsolt eszközök decentralizációja vagy biztonsági hitelesítése, továbbá a dinamikus kibervédelem kialakítása és a földrajzi alapú szűrők telepítése is szerepel.