A ma működő audio rendszerek nagy része analóg felépítésű, ám ezen a téren is kopogtat az IP technológia, melynek egyik úttörője a cseh 2N. A technológia váltásnak ugyanazok a hajtóerői, mint más IP rendszerek (pl. a video) esetében. Lássuk, melyek is ezek.
- tetszőleges távolságok áthidalása
- rugalmas rendszer felépítés
- könnyű fejleszthetőség
- egyszerűbb infrastruktúra
- minőségromlás nélküli hangátvitel
2N audio manager
A rendszer lelke a 2N IP audio manager, amely fogadja a különböző helyekről érkező audio forrásokat és audio folyamokká alakítja őket, majd megfelelő időzítéssel továbbítja azokat. A rendszerhez csatlakoztatható, max. 1 000 db hangszóró tetszőlegesen csoportosítható a helyszínre és távolságra való tekintet nélkül. 100 db ilyen zóna alakítható ki. A rendszer különleges szolgáltatása a hangszórók szinkronizálása, így küszöböli ki a késleltetésből adódó problémákat. Másik ilyen szolgáltatás a hangszórók folyamatos monitorozása, így a felhasználó időben értesül róla, ha valami probléma van bármelyikkel és azonnal tud intézkedni.
Hangszórók, jelforrások
Az audio folyamok megszólaltatására is több lehetőségünk van. Használhatjuk a 2N Netspeaker-t, amely egy IP címmel rendelkező, dekódert, erősítőt, hangszórót tartalmazó eszköz, amely falra szerelhető és álmennyezeti változatban is rendelhető. De ha már rendelkezünk hagyományos analóg hangszórókkal, akkor sem kell kétségbe esni, hiszen rendelkezésünkre áll a 2N NET audio decoder Lite.
Ez az IP hálózaton érkezett audio folyamot alakítja analóggá és már csak egy erősítőre és analóg hangszórókra van szükségünk ahhoz, hogy megszólaljon a hang, vagy még erősítőre sem, mert az eszköznek van erősítővel egybeépített változata is.
Az audio források között pedig megtalálható a 2N NET MIC, egy közvetlenül IP hálózatra csatlakoztatható mikrofon, amelynek segítségével 12 zónába lehet üzeneteket bemondani.