“Sok a félreértés, amikor arról van szó, hogy mitől is erős egy jelszó. Számos weboldal előírja a komplex, legalább nyolc nagy- és kisbetűből, számokból, valamint speciális karakterekből álló jelszavak használatát. A legtöbb felhasználó ezt tekinti erős jelszónak, és ez elég aggasztó.”
A szakember ezzel arra világított rá, hogy a jelszavak erősségét nem a bonyolultságukra, hanem az egyediségükre kell alapozni. Jacoby úgy véli, hogy az erős ezúttal nem egyenlő az elijesztővel. Vannak ugyanis módszerek arra, hogy egyedi, de mégis könnyen megjegyezhető jelszavunk legyen.
Egy módszer a jelszavak képzéséhez:
1. lépés: Alkosd meg az alapsorodat (a jelszavad azon részét, ami állandó lesz)
- Gondolj egy mondatra, dalszövegre, idézetre egy filmből, mondókából vagy bármi hasonlóra, amire könnyen fogsz emlékezni.
- Vedd az első három-öt szó első betűjét.
- Minden egyes betű közé rakj egy speciális karaktert: @ / # stb.
Mostantól minden egyes egyedi jelszavadat erre az alapsorra építheted.
2. lépés: Tedd hozzá az asszociáció hatalmát
- Amikor a jelszót igénylő fiókodra gondolsz (Facebook, Twitter, eBay, randioldalak, online bank, vásárlás, stb.), írd le az első szót, ami eszedbe jut az adott oldalról. Például, ha a Facebookhoz készítesz jelszót, összekapcsolhatod a Facebookot a logójában szereplő kék színnel, így könnyen hozzárakhatod a “kék” szót az alapsorod végéhez akár nagybetűket használva.
David Jacoby egy példát is említett. “Ha a ‘Twinkle Twinkle Little Star’ dal jut eszedbe és a speciális karakter, amit használni akarsz a ‘#’, akkor a Facebookhoz használt jelszavad ilyesmi lesz: T#T#L#S#Hblue. Ha csak ránézel, vagy valaki ezt mutatja neked, akkor nem tűnik érthetőnek. Mivel azonban te magad tudod, hogy hogyan állítottad össze a jelszót, és társítottál az oldalhoz egy szót, számodra könnyebben megjegyezhető lesz.”
Persze korántsem arról van szó, hogy mostantól mindenkinek a fent leírt technikát kellene követnie, hiszen akkor az egyediség megint csorbát szenvedne. Jacoby mondanivalójának lényege, hogy mindenkinek célszerű kialakítania egy saját módszert arra, hogy a különféle szolgáltatások, weboldalak esetében miként képezi az egyedi jelszavait.
Forrás: biztonsagportal.hu
Kapcsolódó cikkek: