Az ISO lefekteti az etikus AI-menedzsment alapjait

Ahogy az AI képességei exponenciálisan nőnek, a felhasználókra gyakorolt ​​hatások vizsgálata alapvető fontosságú e technológiák felelősségteljes és fenntartható alkalmazásának biztosításához.

A vállalkozásoknak ma minden eddiginél nagyobb szükségük van egy keretrendszerre, amely eligazítja őket a mesterséges intelligencia alkalmazások világában. Az ISO/IEC 42001, a világ első mesterséges intelligencia-felügyeleti rendszer szabványa megfelel ennek az igénynek.

Forrás: Holistic AI

A világszerte elismert szabvány, irányelveket ad az AI-technológiák irányításához és kezeléséhez. Szisztematikus megközelítést kínál a mesterséges intelligencia megvalósításával kapcsolatos kihívások kezelésére egy irányítási rendszer keretrendszerében, amely olyan területekre terjed ki, mint az etika, az elszámoltathatóság, az átláthatóság és az adatvédelem. A szabványt a mesterséges intelligencia különféle aspektusainak felügyeletére tervezték, és integrált megközelítést biztosít az AI-projektek kezeléséhez, a kockázatértékeléstől a kockázatok hatékony kezeléséig.

Az ISO/IEC 42001 irányítási rendszerszabványként a mesterséges intelligencia létrehozásának, megvalósításának, karbantartásának és folyamatos fejlesztésének „Tervezz-do-Check-Act” folyamat köré épül. Ez a megközelítés több okból is fontos:

  • Először is, biztosítja, hogy a mesterséges intelligencia növekedésre vonatkozó értékét felismerjék, és a megfelelő szintű felügyelet érvényesüljön.
  • Másodszor, az irányítási rendszer lehetővé teszi a szervezet számára, hogy megközelítését proaktívan a technológia exponenciális fejlődéséhez igazítsa.
  • Végül arra ösztönzi a szervezeteket, hogy rendszeres időközönként végezzenek mesterséges intelligencia kockázatértékelést és határozzák meg a mesterséges intelligencia kockázatkezelési tevékenységeit.

A mesterséges intelligencia világszerte történő gyors elterjedésével az ISO/IEC 42001 az előrejelzések szerint a szervezetek sikerét jelentősen előre tudja majd mozdítani követve más irányítási rendszerszabványokat, például az ISO 9001 minőségi szabványok, az ISO 14001 a környezetvédelem és az ISO/IEC 27001-et.

Az AI lehetőségeinek felszabadítása

Nyilvánvaló, hogy a mesterséges intelligencia idővel tovább fog fejlődni. Ennek során az AI-menedzsmentnek alkalmazkodnia kell ezekhez a változásokhoz és azokra a különféle módokra kell összpontosítania, amelyekkel karbantarthatja és felgyorsíthatja az AI-rendszereket az üzleti világ számára. Válaszút elé kerültünk, ahol átgondolt megközelítésre van szükség. Hogyan használjuk ki a mesterséges intelligencia lehetőségeiben rejlő teljes potenciált anélkül, hogy a kockázatok áldozatává válnánk?

A lehetőség és a kockázat közötti kötélen járni csak tudatos irányítás mellett lehetséges. Ezért fontos, hogy az üzleti és iparági vezetők megismerkedjenek az ISO/IEC 42001 szabvánnyal – egy mesterséges intelligencia-kezelő rendszerrel, amely lefekteti az alapot az AI etikus, biztonságos és előremutató használatához a különböző alkalmazásaiban.

Forrás: securityworldmarket