OTÉK és a vagyonvédelem

2013. január 1-jén lép hatályba az országos településrendezési és építési követelményekről szóló kormányrendelet, ismertebb nevén az OTÉK. Most először bekerült a rendeletbe a vagyonvédelem is.

Vagyonvédelemmel az OTÉK 56/A. paragrafusa foglalkozik, amely először is kimondja, hogy már a tervezéskor figyelembe kell venni a majdani épületben elhelyezett vagyontárgyak biztonságát. Majd az építés és a fenntartás során is szem előtt kell tartani a biztonságot. A vagyonbiztonság mértéke feleljen meg az ott rendeltetésszerűen elhelyezett vagyontárgyak értékének és fontosságának. A vagyonbiztonság mértéke háromszintű: általános, fokozott vagy kiemelt lehet.


 

A szintekre vonatkozó előírások

  • az általános vagyonbiztonsági mérték esetén az egyszerű zárás, bekerítés vagy ennek megfelelő kivilágítás megléte,
  • fokozott vagyonbiztonsági mérték esetén a kivilágítás és a zárás, bekerítés, amely olyan legyen, hogy a jogtalan behatolót az általánosnál nagyobb személyi és tárgyi felkészültsége mellett is gátolja meg az építmény területére történő bejutásban,
  • kiemelt vagyonbiztonsági mérték esetén olyan anyagok, szerkezetek és berendezések alkalmazása, amelyek a támadó speciális felkészültsége ellen is kellő biztonságot nyújtanak.

A vagyonbiztonsági követelményeket az egész építményre vonatkozó összefüggések figyelembevételével kell meghatározni és kialakítani. Ez vonatkozik az elhelyezésre, a megközelítésre, a falazatokra, a födémszerkezetekre, a tetőzetre, a nyílászáró szerkezetekre, a zárakra, a bekerítésre, a megvilágításra, a közlekedési részekre és valamennyi helyiségre.

Az épületek egyes területeire, helyiségeire a vagyonbiztonság mértéke az építmény egészére meghatározott vagyonbiztonságétól eltérően fokozottabb is lehet.

Vélemény, hozzászólás?